Jump to content

Βοήθεια για αγορά ενυδρείου


Dimitris Karakoulach

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Θέλω να αγοράσω ένα ενυδρείο 60 λίτρων και θέλω την βοήθεια σας σχετικά με την επιλογή

Να σας πω πρώτα ότι κοίταξα για μεταχειρισμένο κι ενώ οι τιμές ήταν καλές ξεφεύγει η τιμή όσον αφορά την αποστολή του στον χώρο μου κι όποτε αποφάσισα να παω σε καινούργιο μαζί με φίλτρο που θα βγει και στην ίδια τιμή περίπου .

Αυτά που κοίταξα ειναι ένα με αυτά τα χαρακτηριστικά

Χωρητικότητα: 60λίτρων

Φωτισμός: λάμπα 24watt

Φιλτράρισμα: φίλτρο HL-BT400

Διαστάσεις: 59x33,5x49cm

αυτό εδώ

Αντλία: HAQUOSS P-160 COMPACT 160 lt/h - 2.5 Watt

Θερμοστάτης: HAQUOSS VULCANO 50 Watt

Φίλτρο: HAQUOSS BIOTRIANGLE Small-Βιολογικό φίλτρο

Εξοπλισμός: CARBON CARTRIDGE, ANTI-NITRATE SPONGE AND BIOBALLS

Κι αυτό

Ολοκληρωμένο ενυδρείο με εσωτερικό φίλτρο EHEIM, θερμοστάτη 50 Watt, λάμπα 15 Watt Τ8 και θερμόμετρο.

Eπίσης περιέχει Εheim Water Conditioner 50ml , Eheim BioClean 50ml , Eheim 7 day slow release fertilizer υγρό λίπασμα για φυτά 50ml.

Επισης αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ευχαρίστως

Δεν ξέρω αν έβαλα το θέμα σε σωστό τοπικ . Αν θέλουν οι moderators να το μεταφέρουν κάπου άλλου

Δεν έβαλα τους συνδέσμους για τα ενυδρεία γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται

Ευχαριστώ και περιμένω τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι το ποσα λεφτα διαθετεις αλλα το κυριοτερο τι σκοπευεις να βαλεις μεσα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα βαλεις μονο ενα χρυσοψαρακι και δε μπαινεις στο τρύπακι για φυτα κοπαδακια ψαριων κλπ τοτε παρε οποιο σου αρεσει απο αυτα που γραφεις ποιο πανω αφου ειναι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

http://www.petsupermarket.gr/6905/προϊόντα/sunsun-hr-600b-ενυδρείο-90l.html

 

Βάζεις εως 2 fancy - Ίσως μελλοντικά να πρέπει να κοιτάξεις για εξωτερικό φίλτρο

 

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω πως τα χρυσόψαρα θέλουν "παρέα"

Στο παραπάνω ενυδρειο μπορείς να βάλεις μονο 1

Τα καθαρά λίτρα θα είναι αρκετά κάτω από 50...

 

Καλή συνέχεια

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

http://www.petsupermarket.gr/6905/προϊόντα/sunsun-hr-600b-ενυδρείο-90l.html

 

Βάζεις εως 2 fancy - Ίσως μελλοντικά να πρέπει να κοιτάξεις για εξωτερικό φίλτρο

 

Καλή συνέχεια

 

 

Θυμίζω πως τα χρυσόψαρα θέλουν "παρέα"

Στο παραπάνω ενυδρειο μπορείς να βάλεις μονο 1

Τα καθαρά λίτρα θα είναι αρκετά κάτω από 50...

 

Καλή συνέχεια

 

Συμφωνώ με οτι σου γράφει ο puma, και να προσθέσω πως η διαφορά των δυο ενυδρείων ενω δεν είναι τόσο μεγάλη για τον χώρο που χρειάζονται να στηθουν (ιδιο μήκος), στα λίτρα είναι πολύ μεγάλη, πράγμα που θα σου δώσει περισσότερες μελλοντικές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ είχα πειστεί και ήμουν έτοιμος να παραγγείλω το μεγάλο τελικά ενα φιλικό ζευγάρι μου έδωσε το δικο τους που δεν το χρειάζονται πλέον

Επειδή ειναι σκέτο όμως το ενυδρείο χρειάζομαι πληροφορίες σχετικά με τι φίλτρο να παρω, θερμοστάτη κτλ

Κατα προτίμηση να μου προτείνεται κατι που να αξίζει αλλα να μην ξεφεύγει σε τιμή

Link to comment
Share on other sites

Ενώ είχα πειστεί και ήμουν έτοιμος να παραγγείλω το μεγάλο τελικά ενα φιλικό ζευγάρι μου έδωσε το δικο τους που δεν το χρειάζονται πλέον

Επειδή ειναι σκέτο όμως το ενυδρείο χρειάζομαι πληροφορίες σχετικά με τι φίλτρο να παρω, θερμοστάτη κτλ

Κατα προτίμηση να μου προτείνεται κατι που να αξίζει αλλα να μην ξεφεύγει σε τιμή

Ξέχασα να αναφέρω ότι να ενυδρείο ειναι στα 50 λίτρα

Τόσο το έβγαλα τουλάχιστον από τις διαστάσεις του 60χ25χ35

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο εχεις πολλες επιλογες....εσωτερικο,κρεμαστο ή εξωτερικο αναλογα ποσα χρηματα θες να διαθεσεις....το ιδανικο ειναι εξωτερικο ειδικα αν βαλεις χρυσοψαρα που ειναι πολυ ρυπογονα αλλα εχει κανα εγω 70αρι..... fluval106

Κανε μια αναζητηση και σε αλλα μαγαζια και πες κατι που να αναλογει στα χρηματα που θες να διαθεσεις.... 

 

Θερμοστατη δεν ξερω αν θες για χρυσοψαρα.....θα μας πουν οι ειδικοι! :)

Βασικα....δεν ξερω και αν μπορεις να βαλεις 2 χρυσοψαρα σε 50 λιτρα.....λιγα μου φαινονται..... :)

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Αυτο σε ποια κατηγορία εμπίπτει; http://www.petsupermarket.gr/5898/προϊόντα/fluval-c2-για-ενυδρεία-εώς-115lt.html

Θα κανει καλύτερη δουλειά απο το εσωτερικό;

Έγινε επεξεργασία - dimitris275
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο για τα χρυσόψαρα

http://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CF%8C%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B1/

θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες.

 

Επειδή τα χρυσόψαρα είναι ρυπογόνα ψάρια , προτιμάμε εξωτερικά φίλτρα. Και να έχουν όσο δυνατό περισσότερο χώρο για βιολογικό υλικό. Το ενυδρείο σου όμως είναι λίγο μικρό, βάζεις οριακά ένα χρυσόψαρο (που και πάλι το ενυδρείο σου δεν έχει το κατάλληλο μήκος για αυτο το είδος των ψαριών), αλλά θα έβλεπες καλύτερες συμπεριφορές αν έβαζες  2 ψαράκια, αν βάλεις όμως 2 σε αυτό το ενυδρείο μετά από λίγους μήνες θα χρειάζεται να κάνεις πιο μεγάλες αλλαγές και μπορεί να σε κουράσει αυτό, αλλά και αν τα ψάρια είναι κάπως στενάχωρα λόγω χώρου μπορεί να υπάρξει πρόβλημα νανισμού.

Προχώρα έτσι αλλά να έχεις υπόψη σου πως στο μέλλον ίσως χρειαστεί να αναβαθμίσεις το ενυδρείο σου ως προς το μέγεθος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...