Jump to content

DIY ενυδρειο με 3D φοντο & καταρακτη


Carp82

Recommended Posts

Καλημερα σας,
Είμαι μελος στο φορουμ μερικες μερες τωρα. εχω διαβασει πολλα και εχω πολλα ακομα να διαβασω :) απο τα θεματα που υπαρχουν εδω μεσα.

 Θα παρακαλεσω τους διαχειρηστες αν το θεμα ειναι σε λαθος κατηγορια να το μετακινήσουν στη σωστή κατηγορία.

 

Ξεκινάω λοιπόν να μπαίνω στο θέμα για να μην σας κουράσω.​

 

   Θα κάνω κατασκευή ενός "μικρού" ενυδρείου με διαστάσεις 45 χ ​37 χ 40  66 λίτρα μεικτά ,με 3D φοντο και καταράκτη με άμμο  και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου αυτή, Μιας και θα είναι το πρώτο μου ενυδρείο που κατασκευάζω και σίγουρα έχω αρκετές απορίες .

το τζάμι που θα χρησιμοποιήσω είναι πάχους 0,5 εκ,
για την κόλληση των τζαμιών θα χρησιμοποιήσω​ μαύρη σιλικόνη DURASIL AQ. (είναι η μονη που βρήκα για ενυδρεία)
για την κόλληση θα ακολο​υθήσω τα βήματα από ένα βιντεο που είδα στο youtube.

Για τον φόντο σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω φιλιζόλ .Σκέφτομαι να κάνω βράχια 3D για να κολλάει και ο καταράκτης.​ το ερώτημα μου εδώ είναι μπορώ να το βάψω; και αν ναι με τι: σε βιντεο στο youtube  που είδα το βαφουν με σκυρόδεμα. αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές.

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποια βοήθεια  ​
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ήρθε η ωρα να δειξουμε λιγο φωτογραφικο υλικο απο την κοληση των τζαμιων.

αφου πηρα ετοιμα τα τζαμια στις διαστάσεις που θέλω post-61568-0-70037800-1446196894_thumb.jpg

 

ξεκινησα την κατασκευή με λιγη βοήθεια από την αγαπη μου :)

 

 

post-61568-0-92500100-1446197004_thumb.jpg  post-61568-0-44259700-1446197007_thumb.jpgpost-61568-0-92642300-1446197009_thumb.jpg

 

post-61568-0-94899300-1446197248_thumb.jpg

 

και τώρα περιμένουμε......

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι καλή συνέχεια και περιμένουμε φωτό :-)

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να το βαψεις,σεμερικους μηνες το ιδιο χρωμα θα γινει>Οποτε με αραιο,νερουλο τσιμεντοκαι μια καλη μονοση εισαι μια χαρα.

 

 

Ωραιο τραπεζομαντιλο χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

γιατί βρε γέμισες τα τζάμια με σιλικόνη ?θα δυσκολευτείς λιγάκι τώρα για να τα καθαρίσεις αλλά θα τα καταφέρεις .

καλή συνέχεια να έχεις και κράτα μας ενήμερους .

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το ξαναβλεπω σε μεγαλη φωτο,θα σου ελεγα να τεσταρεις καλα,γιατι και στην χαρτοταινια,δεν αφησες χωρο για την σιλικονη.

 

Δεν καθαρίζονται αυτά.

Link to comment
Share on other sites

όντως δεν άφησε χώρο αλλά από αυτό που βλέπω πέρασε μετά σιλικόνη στις γωνίες και γι αυτό γέμισε τα τζάμια .

πιστεύω θα βγούν σε ένα μεγάλο μέρος .

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο διαλυτικό, και υπομονή θα βγουν εντελώς. Το λέω από δική μου εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια σκοπευεις να βαλεις?

Σε ρωταω γιατι το τσιμεντο θα σου ανεβασει τις σκληροτητες και το ph.

Link to comment
Share on other sites

γιατί βρε γέμισες τα τζάμια με σιλικόνη ?θα δυσκολευτείς λιγάκι τώρα για να τα καθαρίσεις αλλά θα τα καταφέρεις .

καλή συνέχεια να έχεις και κράτα μας ενήμερους .

Δεν τα γέμισα πολυ ...... Που να δεις το δωμάτιο πως έγινε απο την σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο διαλυτικό, και υπομονή θα βγουν εντελώς. Το λέω από δική μου εμπειρία.

Απο υπομονή μεχρι και γάιδαρο μπορώ να σκάσω :) πιστευω και εγω σιγά σιγά .... Κατι θα γίνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια σκοπευεις να βαλεις?

Σε ρωταω γιατι το τσιμεντο θα σου ανεβασει τις σκληροτητες και το ph.

Δεν ξέρω ακομα γιατί φοβάμαι και εγω για το τσιμέντο και την επιρροή που θα εχει στο ενυδρείο. Είδα στο Ίντερνετ ότι Αν αφήσω το φόντο για 24 ώρες μέσα στο ενυδρείο και το στέγνωσω για 24 πει 8 φορές , μιωνει το ποσοστό που επηρεάζει την σκληρότητα και το ph. Αλλά πρέπει να το δοκιμάσω και να το σιγούρεψε ότι ισχύει.. Γί´αυτό ρωτάω αν υπάρχει άλλος τρόπος βαφής για να γλύτωσω μισό μήνα τυραννίας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Το μονωμενο τσιμεντο ,δεν εμπιριαζει το ΡΗ,και εάν ο φιλος μας είναι όπως λεει υπομονοτικος,και να μην βαλει μονωση,παλι το ΡΗ θα ανεβει αποτομα ,αλλα και θα πεσει απότομα.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται η μόνωση; με κάποιο από τα υλικά που κυκλοφορούν στην αγορά για πισίνες ή δεξαμενές;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν  πολλα υλικα,το καλυτρο κατεμε,το εχει η ΝΕΟΤΕΧ,παρε τηλ και θα σου πουν ,αλλα κανουν και αυτά για πισινες.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν  πολλα υλικα,το καλυτρο κατεμε,το εχει η ΝΕΟΤΕΧ,παρε τηλ και θα σου πουν ,αλλα κανουν και αυτά για πισινες.

 

Μηπως θα έκανε δουλειά με εποξικη ριτίνη ALIMENTARY NEOTEX που είναι κατάλληλο και για τρόφιμα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα εκανε ανετα,απλα ο φιλος που ρωτάει είναι από κρητη,και δεν ξερω αν μπορει να βρει εκει την ΝΕΟΤΕΧ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην επαρχία ή σε νησιά δυσκολεύει πολυ η εύρεση προϊόντων,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η neotex είναι μεγάλη εταιρεία με πανελλαδικό δίκτυο. Ισως εαν το έψαχνες λίγο,να έβρισκες κάποια άκρη. :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα το ψάξω . Έχουμε χρόνο μεχρι να έρθει εκείνη η ωρα για τη μόνωση :) προς το παρόν παλεύω με τα φελιζόλ για την κατασκευή του φόρτου :)

Link to comment
Share on other sites

έγινε το πρώτο τεστ. :)

 

το μεσημερι γεμισα το ενυδρειο με νερο. ευτηχως ολα πηγαν καλα. δεν υπηρξαν διαρροες. μετα απο 12 ωρες ολα βαίνουν καλως. θα το αφήσω μεχρι αυριο το μεσημερι για σιγουριά.

 

post-61568-0-22515400-1446427834_thumb.jpg

 

post-61568-0-39129100-1446427835_thumb.jpg
 

 

μετα εχει καθάρισμα τζαμιών :bigemo_harabe_net-58:  :bigemo_harabe_net-58: ​

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα εκανε ανετα,απλα ο φιλος που ρωτάει είναι από κρητη,και δεν ξερω αν μπορει να βρει εκει την ΝΕΟΤΕΧ.

 

 

Μηπως θα έκανε δουλειά με εποξικη ριτίνη ALIMENTARY NEOTEX που είναι κατάλληλο και για τρόφιμα?

Στο Ίντερνετ βρήκα αυτή τη συσκευασία των 13 κιλών στα 150 ευρώ . Πολυ ποσότητα και τσουχτερή τιμή για τη δουλειά που το θέλω.

Για αυτό το προϊόν λέτε έτσι; Ρωτάω για να μην ψάχνω λαθος προϊόν.

http://www.lomvardastools.gr/product.asp?catid=819

Το κακό ειναι ότι ρώτησα σε 2 μαγαζιά που πουλάνε χρώματα κ.α και δεν έχουν ιδέα.:( μήπως πρέπει να ψάξω σε διαφορετικού τύπου καταστήματα;

Link to comment
Share on other sites

Άσπρο τσιμεντάκι , το ανακατεύεις με λίγη ώχρα και φτιάχνεις πολύ ωραίες πέτρες. Οι ρυτίνες είναι πανάκριβες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...