Jump to content

Αναλογικός χρονοδιακόπτης......!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι. Έχω έναν αναλογικό χρονοδιακόπτη πρίζας και θέλω να τον ρυθμίσω  να ανοίγει την λάμπα του ενυδρείου στις 15:00 και να κλείνει στις 23:00. Έψαξα να δω πως θα τον ρυθμίσω, αλλά μπερδεύτηκα.  :wacko:  Αν κάποιος ξέρει πως γίνεται παρακαλώ να με βοηθήσει γιατί θα ριμάξω τα καημένα τα φυτά μου....

Ευχαρστώ πολύ, και αν βοηθάει σε κάτι αυτός εδώ είναι :

 

 mihanikos-imerisios-hronodiakoptis-priza

Έγινε επεξεργασία - oscar123
Link to comment
Share on other sites

γεια σου .

θα βάλεις το βελάκι στην πραγματική ώρα .την ώρα που θα δείχνει το ρολόι σου δηλαδή .

μετά θα πατήσεις προς τα κάτω τα μαύρα πλαστικά που είναι περιμετρικά από το ρολόι από το 15 'εως το 23 .όλα κάτω .

στο πλάι έχει και ένα αλλο διακοπτάκι που δείχνει ένα ρολόι θα το βάλεις στην ένδειξη με το ρολόι και θα το βάλεις στην πρίζα .

ελπίζω να βοήθησα .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα που είναι πέντε και τέταρτο θα ανάψει κανονικά και θα κλείσει στις έντεκα;

 

Link to comment
Share on other sites

ναι.αν κάνεις αυτά που σου είπα .θα δεις ότι θα είναι ανάμμένο  και το κόκκινο λαμπάκι τις ώρες που θα βάλεις ενώ τις υπόλοιπες θα είναι σβηστό .

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει σε ευχαριστώ πολύ, τον έβαλα τώρα και όπως λες άναψε το κόκκινο λαμπάκι. Επιτέλους δεν θα βγάζω και θα βάζω συνέχεια πρίζες. ^_^  :D

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει σε ευχαριστώ πολύ, τον έβαλα τώρα και όπως λες άναψε το κόκκινο λαμπάκι. Επιτέλους δεν θα βγάζω και θα βάζω συνέχεια πρίζες. ^_^  :D

:thumbsu:  οκ  σούπερ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δες για τους ψηφιακους χρονοδιακοπτες καλυτερα θα σου ελεγα εγω. μενουν οι ρυθμισεις μετα απο διακοπη ρευματος. ενω με τους αναλογικους χανεις οση ωρα ειναι εκτος ρευματος. τωρα απο αξιοπιστια, δεν μπορω να πω κατι. παντως και οι αναλογικοι και οι ψηφιακοι που ειχα και εχω μου εκατσαν καλα και χωρις προβληματα. απο Leroy Merlin τα ειχα παρει εγω τα δικα μου. φιλικα Γιαννης.

Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε πως θα τα πάει ο αναλογικός (γιατί είναι και λίγο παλιός) και μετά θα κοιτάξουμε και για ψηφιακό.  ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, φαίνεται πως κάτι δεν έκανα  σωστά με τον χρονοδιακόπτη γιατί ενώ τον ρύθμισα στην κανονική ώρα, στην ώρα που έδειχνε το ρολόι μου δηλαδή, πάτησα τα μαύρα από το 15 έως το 23 και έβαλα και τον  διακόπτη που είναι στα πλάγια στο ρολόι, άνοιξε το φως όταν τον σύνδεσα,

χθες στις πέντε και τέταρτο αλλά δεν έκλεισε στις έντεκα. Επίσης το κόκκινο λαμπάκι άναψε χθες και είναι ακόμα ανοιχτό.... Όποιος ξέρει τι έχει γίνει ας βοηθήσει... :blink:  

Υ.Γ. Αυτήν τη στιγμή έχω βγάλει την πρίζα της λάμπας από τον χρονοδιακόπτη και όταν την ξαναβάζω ανάβει η λάμπα.

Έγινε επεξεργασία - oscar123
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα δοκιμάσω να το βάλω ή στην μέση ή στην κάθετη γραμμούλα  ^_^

Link to comment
Share on other sites

Για να το δοκιμάσεις, κάθε φορά φέρε όλο το δίσκο μια ολόκληρη βόλτα και δες αν η λάμπα ανάβει στο μέρος που τα διακοπτάκια ειναι ανεβασμένα και σβήνει στο υπόλοιπο κομμάτι. Παίξε με τον πλαινό διακόπτη που λέει ο Βασίλης παραπάνω και κάθε φορα που αλλάζεις θέση, κανε αυτο που σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Το βάζεις στη πρίζα και τοποθετείς το βελάκι στην τωρινή ωρα. Κατεβάζεις τα διακοπτάκια απο την ωρα που θέλεις να ανάβει η λάμπα μέχρι την ωρα που θέλεις να σβήνει. Βάζεις τον διακόπτη τον πλαινό στο "ρολόι" και γυρνάς με το χέρι σου τον δίσκο ώστε να κάνει μια πλήρη περιστροφή. Λογικα θα δεις τη λάμπα σου να ανάβει εκει που έχεις κατεβασμένα τα διακοπτάκια και θα σβήνει εκει που τα διακοπτάκια ειναι ανεβασμένα. Αν δε λειτουργήσει έτσι, πείραξε τον πλαινό διακόπτη και επανέλαβε πάλι τη διαδικασία. Θα καταλάβεις οτι τα έκανες σωστά οταν δεις τη λάμπα σου να αναβοσβηνει ανάλογα με τα διακοπτάκια. Ο πλαινές διακόπτες έχει τρεις θέσεις εχε υπόψη σου. Αυτός ειναι που μας μπερδεύει συνήθως.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Για να το δοκιμάσεις, κάθε φορά φέρε όλο το δίσκο μια ολόκληρη βόλτα και δες αν η λάμπα ανάβει στο μέρος που τα διακοπτάκια ειναι ανεβασμένα και σβήνει στο υπόλοιπο κομμάτι. Παίξε με τον πλαινό διακόπτη που λέει ο Βασίλης παραπάνω και κάθε φορα που αλλάζεις θέση, κανε αυτο που σου λέω.

.....εδω έχω ενα λάθος στο άναμμα της λαμπας οταν τα διακοπτάκια ειναι ανεβασμένα. Στο κατέβασμα λειτουργεί η λάμπα.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα κατάλαβα τι πρέπει να κάνω, αλλά ποιος είναι ο δίσκος;

 

Link to comment
Share on other sites

Το κυκλικό κομμάτι που βλέπεις το λευκό, μαζι με τα διακοπτάκια. Ειναι αυτο που γυρίζει όσο περνούν τα λεπτά. Ε, εσυ κάντο με το χέρι. Πιάσε τον δίσκο απο τα διακοπτάκια και φέρ' τον βόλτα γύρω γύρω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έφτασε τρεις και πριν λίγο άλλαξα το διακόπτη από τα πλάγια η λάμπα άναψε, και λογικά θα κλείσει κανονικά στις έντεκα. Τώρα, να κάνω αυτό που είπες πιο πάνω ή όχι;

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, γύρνα το δίσκο τωρα με το χέρι και πήγαινέ το μετα τις 23:00. Λογικα θα σβήσει άρα δουλεύει κανονικά. Πήγαινέ το πάλι μετα στην τωρινή ωρα και είσαι οκ.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...