Jump to content

μετατροπη σκουπας βυθου


Carp82

Recommended Posts

επειδη απο οσο εχω καταλαβει ο βυθος παιζει μεγαλο ρολο σε διαφορα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε , αποφασισα να κανω αυτο το θεμα για να σας δειξω πως ελυσα το προβλημα του καθαρισμου του βυθου χωρις να αδειαζω το ενυδρειο.   

 

τα υλικα που θα χρειαστούμε είναι:

 

  1. μια σκουπα βυθου
  2. μια βανα
  3. ένα κυκλοφορητή νερού (power head) (ο δικος μου είναι 650λ/ωρα )
  4. ένα κομματι λάστιχο (εγω χρησιμοποιώ το διαφανο λάστιχο που βαζουμε στα εξωτερικά φιλτρα.)
  5. μια μουφα

 

 

post-61568-0-11528200-1446240944_thumb.jpg post-61568-0-47460200-1446240952_thumb.jpg

 

Ας ξεκινήσουμε την κατασκευή.

 

βήμα 1:

 

τοποθετούμε τη μούφα στο  ακρο από το λάστιχο της σκούπας βυθού

 

post-61568-0-65001700-1446241062_thumb.jpg

 

 

βήμα 2:

στη συνέχεια αναλόγως με το ύψος του ενυδρείου μας κόβουμε το λάστιχο της σκούπας βυθου, ( π.χ. αν το ύψος του ενυδρείου είναι 40 πόντους, τοτε κόβουμε το λαστιχο τουλάχιστον στους 60.)

 

post-61568-0-09299300-1446241309_thumb.jpg

 

βήμα 3:

 

ενόνουμε τα 2 κομμάτια από το λάστιχο που κόψαμε με την βάνα

 

 

post-61568-0-07774100-1446241310_thumb.jpg

 

βήμα 4:

 

στη συνέχεια ενώνουμε το λάστιχο της σκούπας βυθού με τον κυκλοφορητή στη μεριά της εισόδου

 

 

post-61568-0-39006700-1446241311_thumb.jpg 

 

 

βήμα 5:

 

 

ενώνουμε τον κυκλοφορητή (πλευρά εξόδου ) με το δεύτερο λαστιχο.

 

post-61568-0-15465400-1446241314_thumb.jpg

 

 

 

η κατασκευή μας πρεπει να μοιάζει καπως έτσι

 

 

post-61568-0-28510200-1446241315_thumb.jpg

 

 

όταν θελουμε τωρα να καθαρίσουμε το βυθό μας  τοποθετούμε στη σκούπα βυθού ένα σφουγγάρι ή βαμβάκι

 

post-61568-0-77849000-1446241997_thumb.jpg

 

 

τοποθετούμε το λάστιχο από την έξοδο του κυκλοφορητή στο ενυδρείο, γεμίζουμε με  νερό από το ενυδρείο τη σκουπα,  και βαζουμε τον κυκλοφορητή να δουλέψει

 

καθώς το νερό εισέρχεται στη σκούπα μαζί με βρωμιά από τον βυθό, η βρωμία φιλτράρεται στο βαμβάκι ή στο σφουγγάρι που έχουμε τοποθετήση μέσα στη σκούπα μας, στη συνέχεια το καθαρό πλεον νερό περνάει με την βοήθεια του κυκλοφορητή όλη τη διαδρομή μέσα από το λάστιχο και καταλήγει πάλι στο ενυδρείο μας καθαρο.

 

Ετσι μπορούμε να καθαρίζουμε με την άνεσή  μας το βυθο χωρισ να μειώνεται η ποσότητ του νερου.

 

 

  • Την βάνα την βαζουμε για να ελέγχουμε τη ροη του νερου 
  • αν ο κυκλοφορητης παρέχει δυνατότητα ελέγχου της ροης, τότε τα βήματα 2 & 3 μπορούμε να τα παραλείψουμε

 

Ελπίζω να σας βοηθήσει αυτό άρθρο όπως με βοήθησε και εμένα παλιότερα .

 

 

  

 

 

post-61568-0-18934800-1446241313_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλαρακι, το χεις δουλεψει αυτο το συστημα; κατι μου λεει πως θα μπουκωνει αμεσως και δεν θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλαρακι, το χεις δουλεψει αυτο το συστημα; κατι μου λεει πως θα μπουκωνει αμεσως και δεν θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

το εχω δουλεψει πριν μερικά χρονια που ειχα ενυδρείο με γριβαδακια και κοι  .

 

Με σφουγγαρι δουλευει περισσοτερη ωρα πριν γεμισει και μπουκώσει. αλλα ειναι μια λύση οταν εχει μαζέψει  πολυ βρομια στον βυθο και πρεπει να κανεις αρκετες συχνες αλλαγες για να καθαρισει.  με αυτόν τον τροπο δεν στρεσάρεις τα ψαρια με την αυξομίωση  της σταθμης του νερου.  

 

Ενας γνωστος μου το εκανε αυτό με εξωτερικο φιλτρο. αντι για κυκλοφορητή, οποτε  γλίτωσε το μπούκωμα. αλλα το να παρεις εξτρα φιλτρο ανεβαζει το κοστος. αν εχεις μπορεις να το δοκιμασεις,  (δεν ξερω αν παιζει ρολο το ότι δεν είναι στρωμενο το φιλτρο )

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πολυ ωραια η κατασκευη σου.

Αν γινεται κατα τακτα διαστηματα ναι δεν υπαρχει θεμα.

Θα συμφωνησω ποιο πανω ομως με τον Θοδωρη, αν γινεται η σκουπα μετα απο πολυ διαστημα

τοτε το σφουγκαρι η οποιο διποτε υλικο βαλεις για να συγκρατει τη βρωμα θα στουμπωνει πολυ γρηγορα.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω επεισεις, απ οτι ειδα στο προφιλ σου το ενυδρειο σου ειναι μικρο ετσι?

Αν ομως ειναι μεγαλο ναι σιγουρα θα εχεις θεμα.

Στο αναφερω αυτο γιατι το εχω δοκιμασει κι εγω σε 240, αλλα με απλη σωληνα χωρις μοτερ.

Εριχνα το νερο σε βαρελι και μετα με μοτερ στο ενυδρειο.

Τις αλλαγες που εκανα στον υαλοβαμβακα δεν λεγεται.

Ενα στην σκουπα και μετα αλλο την ωρα που το εβαζα στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω επεισεις, απ οτι ειδα στο προφιλ σου το ενυδρειο σου ειναι μικρο ετσι?

Αν ομως ειναι μεγαλο ναι σιγουρα θα εχεις θεμα.

Στο αναφερω αυτο γιατι το εχω δοκιμασει κι εγω σε 240, αλλα με απλη σωληνα χωρις μοτερ.

Εριχνα το νερο σε βαρελι και μετα με μοτερ στο ενυδρειο.

Τις αλλαγες που εκανα στον υαλοβαμβακα δεν λεγεται.

Ενα στην σκουπα και μετα αλλο την ωρα που το εβαζα στο ενυδρειο.

Παιδιά δεν είπα ότι δεν στουμπωνει. Το ποσό γρήγορα θα στουμπωνει εχει να κάνει με το ποσό βρώμια εχει ο βυθός.και φυσικά όσο ποιο μεγάλο το ενυδρείο τόσο πιο δύσκολο. Σε εμένα μου έδωσε χρόνο για να καθαρίσω το βυθό, τωρα αν έχετε το δοκιμάσει σε μεγαλύτερο ενυδρείο Κατι παρόμοιο και δεν βοηθάει παω πάσο .

Σε μικρό ενυδρείο που αδειάζει γρήγορα πάντως Με βοήθησε αρκετά .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είπα ότι δεν στουμπωνει. Το ποσό γρήγορα θα στουμπωνει εχει να κάνει με το ποσό βρώμια εχει ο βυθός.και φυσικά όσο ποιο μεγάλο το ενυδρείο τόσο πιο δύσκολο. Σε εμένα μου έδωσε χρόνο για να καθαρίσω το βυθό, τωρα αν έχετε το δοκιμάσει σε μεγαλύτερο ενυδρείο Κατι παρόμοιο και δεν βοηθάει παω πάσο .

Σε μικρό ενυδρείο που αδειάζει γρήγορα πάντως Με βοήθησε αρκετά .

 

Παληκαρι μου δεν σου βαζουμε χερι ουτε στη λεμε προς θεου!

Οπως ειπες κι εσυ τη γνωμη σου και μας εδειξες την κατασκευη σου, ετσι και καποιοι απο εμας 

σου ειπαμε τη δικη μας!

Καποιες κατασκευες αλλους θα τους βοηθησουν και θα τους δωσουν λυσεις και σε αλλους δεν θα 

τους ειναι πρακτικες.

Μην τρελαινεσαι και μην απογοητευεσαι, να εισαι καλα και μακαρι να μας δειξεις και τυχον αλλες

κατασκευες σου.

 

Με εκτιμηση Δημητρης!

Link to comment
Share on other sites

Παληκαρι μου δεν σου βαζουμε χερι ουτε στη λεμε προς θεου!

Οπως ειπες κι εσυ τη γνωμη σου και μας εδειξες την κατασκευη σου, ετσι και καποιοι απο εμας

σου ειπαμε τη δικη μας!

Καποιες κατασκευες αλλους θα τους βοηθησουν και θα τους δωσουν λυσεις και σε αλλους δεν θα

τους ειναι πρακτικες.

Μην τρελαινεσαι και μην απογοητευεσαι, να εισαι καλα και μακαρι να μας δειξεις και τυχον αλλες

κατασκευες σου.

Με εκτιμηση Δημητρης!

+1 στον Δημητρη και φυσικα κι εγω με την σειρα μου να επιβραβευσω την κατασκευη σου και την συμμετοχη σου στα κοινα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παληκαρι μου δεν σου βαζουμε χερι ουτε στη λεμε προς θεου!

Οπως ειπες κι εσυ τη γνωμη σου και μας εδειξες την κατασκευη σου, ετσι και καποιοι απο εμας

σου ειπαμε τη δικη μας!

Καποιες κατασκευες αλλους θα τους βοηθησουν και θα τους δωσουν λυσεις και σε αλλους δεν θα

τους ειναι πρακτικες.

Μην τρελαινεσαι και μην απογοητευεσαι, να εισαι καλα και μακαρι να μας δειξεις και τυχον αλλες

κατασκευες σου.

Με εκτιμηση Δημητρης!

Ζηταω συγνώμη αν αυτό που έγραψα, έτσι όπως το έγραψα δίνει λάθος εντύπωση. Δεν στράβωσα ούτε νευρίασα. Απλά προσπάθησα να διευκρινίσω αυτό που έκανα. Και λεγοντας ότι παω πάσο εννοώ , ότι απο τι στιγμή που το δοκίμασες και δεν σε δούλεψε , δεν έχω καμια αντίρρηση με αυτό που λες. Απλά το παω πάσο ειμαι μια έκφραση που χρησιμημοποιω συχνά.

εκτιμάω αυτό που είπες και για να σου πω και την αλήθεια άρχισα να ψάχνω τροπο για να διορθώσω το πρόβλημα με το μπούκωμα που ανέφερες . ( αν γίνετε )

Επίσης πιστευω πως μια συζήτηση χωρίς αντίλογο, χωρίς διαφορετικές απόψεις και χωρίς αντιπαράθεσης ... Δεν ειναι συζήτηση.

:)

Όποτε κάθε διαφορετική γνώμη, κάθε διαφορετικό αποτέλεσμα που εχει ο καθένας μας απο πειράματα η απο προσπάθειες που κανει, ειναι καλό να λέγονται για βρίσκετε λυση :)

Και πάλι συγνώμη για την λάθος εντύπωση που έδωσα ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ισως κατι που μπορεί να βοηθήσει στο μπούκωμα είναι σφουγγάρι με μεγάλες τρύπες. 

post-61568-0-56375100-1446795477_thumb.png​   

 

αντι με μικρές

 

post-61568-0-57285400-1446795472_thumb.jpg

 

ή σφουγγάρι σαν και αυτό

 

post-61568-0-07817600-1446795474_thumb.jpg 

 

 

 

μετα η μόνη λύση (δεν ξερω κατά πόσο αξίζει βέβαια) η κατασκευή μίνι sump  με 2 ψιλές σίτες και στο τελος σφουγγαρι.

 

δυστυχώς δεν εχω ενυδρείο με τα κατάλληλα λίτρα για να κανω δοκιμή. αν κάποιος εχει κανει κατι παρόμοιο και το παράτησε λόγο μπουκώματος και θέλει να δοκιμάσει ξανα, μήπως και  η διαφορα των σφουγγαριών αποδίδει , θα χαρω να μας πει το αποτέλεσμα,

παντως μεχρι τα 50 λίτρα που δοκίμασα  ​την κατασκευή δεν μπόρεσα να καταλάβω και μεγάλη διαφορά

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ; Για πιο λόγο να μπει σφουγγάρι αφού το νερό θα πάει για πέταμα ; Βάζουμε , αν θέλουμε , τη σκούπα στην αλλαγή να βγάλουμε το νερό που θα πετάξουμε, και μαζί με το νερό θα φύγουν από το ενυδρείο και ότι άλλο σκουπιδάκια τραβήξει η σκούπα, νομίζω πως δεν είναι απαραίτητο να βάλουμε κάτι να μαζεύει αυτά τα σκουπίδια

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ; Για πιο λόγο να μπει σφουγγάρι αφού το νερό θα πάει για πέταμα ; Βάζουμε , αν θέλουμε , τη σκούπα στην αλλαγή να βγάλουμε το νερό που θα πετάξουμε, και μαζί με το νερό θα φύγουν από το ενυδρείο και ότι άλλο σκουπιδάκια τραβήξει η σκούπα, νομίζω πως δεν είναι απαραίτητο να βάλουμε κάτι να μαζεύει αυτά τα σκουπίδια

 

 

οταν το νερο παει για πέταμα φυσικα δεν χρειαζετε να βαλουμε τπτ. :) αν δεις τα βημα που  γραφω στην αρχη  απο τη μια ρουφαει νερο και με την βοήθεια του κυκλοφορητή ξαναγυρίζει μέσα στο ενυδρειό το νερο. το είχα κανει πιο παλιότερα που είχε μαζέψει αρκετή βρωμια ο βυθός και δεν προλάβενα να τον καθαρίσω γιατι μειωνόταν το νερο στο ενυδρείο ( 50 λιτρα συνολο ) οποτε με αυτον τον τρόπο δεν αγχωνόμουν για το αν τελειώσει το νερο στο ενυδρείο :)

απλα καποια  ατομα που δοκίμασαν κατι παραπλήσιο σε μεγαλύτερο  ενυδρείο είχαν μεγαλο πρόβλημα με το μπούκωμα της σκούπας ​

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το είδα αυτό που λες, αλλά δεν νομίζω να χρειάζεται να το κάνεις τακτικά, σε 2 - 3 αλλαγές θα έχεις καθαρίσει το βυθό, αν τώρα ο βυθός σου λερώνεται τόσο πολύ που πρέπει να κάνεις αυτόν τον καθαρισμό τακτικά , πιο τακτικά και από τις αλλαγές τότε κάτι δεν πάει καλά, δεν είναι δυνατόν να λερώνεται ο βυθός σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, μάλλον τα ταΐζεις υπερβολικά πολύ ή έχεις πρόβλημα με τα φυτά και χάνουν τα φύλλα τους και λερώνεται ο βυθός, δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο που να λερώνει το βυθό

 

Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα το προβλημα με τον βυθο ειχα μόνο λάθη μέσα στο ενυδρείο. (πλαστικά φυτά, κόϊ   700γρ....) τοτε όταν ρωτούσα σε pet shop μου έλεγαν διαφορα  που μπορει να φταίνε αλλα κανεις δεν μου έλεγε ότι το ψάρι/λίτρα είναι το πρόβλημα ....  μεχρι που το κατάλαβα μόνος μου. (η έλλειψη βασικών γνώσεων..... ) 

 απλα σκέφτηκα ότι ίσως​ βοηθήσει και σε άλλες καταστάσεις. κυρίως σε μεγάλα ενυδρεία . ή να δώσει τροφη για καινούριες πατέντες  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα το προβλημα με τον βυθο ειχα μόνο λάθη μέσα στο ενυδρείο. (πλαστικά φυτά, κόϊ   700γρ....) τοτε όταν ρωτούσα σε pet shop μου έλεγαν διαφορα  που μπορει να φταίνε αλλα κανεις δεν μου έλεγε ότι το ψάρι/λίτρα είναι το πρόβλημα ....  μεχρι που το κατάλαβα μόνος μου. (η έλλειψη βασικών γνώσεων..... ) 

 απλα σκέφτηκα ότι ίσως​ βοηθήσει και σε άλλες καταστάσεις. κυρίως σε μεγάλα ενυδρεία . ή να δώσει τροφη για καινούριες πατέντες   :)

 

Φίλε μου και πολύ καλά έκανες και το παρουσίασες, για μια εκτακτη περίπτωση είναι πολύ καλός και γρήγορος τρόπος καθαρισμού του βυθού, όπως πχ αν σε κάποιον του πέσει ενα κουτι τροφή στο ενυδρείο, θα βγάλει τη τροφή γρήγορα χωρίς να κάνει αλλαγή ή χωρίς να κάνει αλλαγή όλο το νερό του ενυδρείου :)

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα το προβλημα με τον βυθο ειχα μόνο λάθη μέσα στο ενυδρείο. (πλαστικά φυτά, κόϊ   700γρ....) τοτε όταν ρωτούσα σε pet shop μου έλεγαν διαφορα  που μπορει να φταίνε αλλα κανεις δεν μου έλεγε ότι το ψάρι/λίτρα είναι το πρόβλημα ....  μεχρι που το κατάλαβα μόνος μου. (η έλλειψη βασικών γνώσεων..... ) 

 απλα σκέφτηκα ότι ίσως​ βοηθήσει και σε άλλες καταστάσεις. κυρίως σε μεγάλα ενυδρεία . ή να δώσει τροφη για καινούριες πατέντες   :)

 

 

Φίλε μου και πολύ καλά έκανες και το παρουσίασες, για μια εκτακτη περίπτωση είναι πολύ καλός και γρήγορος τρόπος καθαρισμού του βυθού, όπως πχ αν σε κάποιον του πέσει ενα κουτι τροφή στο ενυδρείο, θα βγάλει τη τροφή γρήγορα χωρίς να κάνει αλλαγή ή χωρίς να κάνει αλλαγή όλο το νερό του ενυδρείου :)

 

Συνηθως το χομπι μας ειναι ολο πατεντες ( να πιανουν και λιγο τα χερια σου ).

Καποια στιγμη ειχα κανει κι εγω μια, αυτη εδω.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/87727-diy-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B9-30-%CE%BB%CE%B9%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως το χομπι μας ειναι ολο πατεντες ( να πιανουν και λιγο τα χερια σου ).

Καποια στιγμη ειχα κανει κι εγω μια, αυτη εδω.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/87727-diy-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B9-30-%CE%BB%CE%B9%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD/

 

 

Φίλε giorgosmarios νομίζω πως είναι γνωστό πως είμαι λάτρης των ιδιοκατασκευών και των πατεντών, και επίσης χαίρομαι τους ανθρώπους που πιάνουν τα χέρια και έχουν νέες ιδέες, άσχετα αν είναι τρελές ή όχι , είναι τροφή για σκέψη και βελτίωση άλλων τρελών ιδεών :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε giorgosmarios νομίζω πως είναι γνωστό πως είμαι λάτρης των ιδιοκατασκευών και των πατεντών, και επίσης χαίρομαι τους ανθρώπους που πιάνουν τα χέρια και έχουν νέες ιδέες, άσχετα αν είναι τρελές ή όχι , είναι τροφή για σκέψη και βελτίωση άλλων τρελών ιδεών :)

 

Δημητρης!

Καλα αυτο το εχουμε εμπεδωσει με τα πλεξει.

Καποια στιγμη θα ηθελα να τα δω κι απο κοντα.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Δημητρης!

 

:)

 

 

Καποια στιγμη θα ηθελα να τα δω κι απο κοντα.

 

Οποτε θες , αρκει να έχει καλό καιρο γιατι τώρα που χειμωνιάζει δεν θα δεις και πολλά :)

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

 

 

Από πού μπορώ να προμηθευτώ έναν ανάλογο κυκλοφορητή. Θέλω να έχει ρουξούνι εισόδου και εξόδου, μικρής διαμέτρου 10mm. Επίσης βλέπω στην μια τρύπα έχεις βάλει μούφα. Μου έδωσες ιδέα με την πατεντούλα σου ;)

 

Έγινε επεξεργασία - Paolito
Link to comment
Share on other sites

 Μου έδωσες ιδέα με την πατεντούλα σου ;)

 

Νάτα, μιας ιδέας μύρια πατέντες έπονται :)

 

 

Από πού μπορώ να προμηθευτώ έναν ανάλογο κυκλοφορητή. Θέλω να έχει ρουξούνι εισόδου και εξόδου, μικρής διαμέτρου 10mm. Επίσης βλέπω στην μια τρύπα έχεις βάλει μούφα.

 

Αντλίες που ξέρω και έχουν ρύγχος και εισόδου και εξόδου είναι οι Nova Sicce

δες εδώ

https://www.google.gr/search?q=SICCE+NOVA&newwindow=1&tbm=isch&imgil=1y-kibsOl4NeKM%253A%253BlLDSBtwYJYG-LM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Faquatek.gr%25252Fvb%25252Fshowthread.php%25253Fp%2525253D868528&source=iu&pf=m&fir=1y-kibsOl4NeKM%253A%252ClLDSBtwYJYG-LM%252C_&biw=1024&bih=611&usg=__FNlKZya6tJQ6WQ_oEJAQ8hJl7fo%3D#imgrc=_&usg=__FNlKZya6tJQ6WQ_oEJAQ8hJl7fo%3D

δεν είναι ιδιαίτερα φθηνες (απο 17 έως 23 Ευρω) και είναι 800 Λ/Ω με 10w κατανάλωση, δυνατούτσικες δηλαδή

 

Link to comment
Share on other sites

Νάτα, μιας ιδέας μύρια πατέντες έπονται :)

 

 

 

Αντλίες που ξέρω και έχουν ρύγχος και εισόδου και εξόδου είναι οι Nova Sicce

δες εδώ

https://www.google.gr/search?q=SICCE+NOVA&newwindow=1&tbm=isch&imgil=1y-kibsOl4NeKM%253A%253BlLDSBtwYJYG-LM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Faquatek.gr%25252Fvb%25252Fshowthread.php%25253Fp%2525253D868528&source=iu&pf=m&fir=1y-kibsOl4NeKM%253A%252ClLDSBtwYJYG-LM%252C_&biw=1024&bih=611&usg=__FNlKZya6tJQ6WQ_oEJAQ8hJl7fo%3D#imgrc=_&usg=__FNlKZya6tJQ6WQ_oEJAQ8hJl7fo%3D

δεν είναι ιδιαίτερα φθηνες (απο 17 έως 23 Ευρω) και είναι 800 Λ/Ω με 10w κατανάλωση, δυνατούτσικες δηλαδή

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ :) , αλλά δυστυχώς δεν έχει αυτό που ζητάω. Θέλω διατομές εισόδου / εξόδου 10mm.

Αν κάποιος έχει κάτι υποψιν του, ας μου στείλει   pm μην χαλάσω και το νήμα του φίλου μας  ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και πολύ καλά έκανες και το παρουσίασες, για μια εκτακτη περίπτωση είναι πολύ καλός και γρήγορος τρόπος καθαρισμού του βυθού, όπως πχ αν σε κάποιον του πέσει ενα κουτι τροφή στο ενυδρείο, θα βγάλει τη τροφή γρήγορα χωρίς να κάνει αλλαγή ή χωρίς να κάνει αλλαγή όλο το νερό του ενυδρείου :)

 

οφειλω να ομολιγίσω οτι δεν το ειχα σκεφτεί καθόλου αυτό για την τροφη. :thumbsu:  ​   θα το εχω στα υποψιν πλέον. 

 το καλο με τα φόρουμ ​είναι ότι πετάει ένας μια ιδέα και στη συνέχεια η ιδέα  βρίσκει πολλές εφαρμογές.... 

 ​

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από πού μπορώ να προμηθευτώ έναν ανάλογο κυκλοφορητή. Θέλω να έχει ρουξούνι εισόδου και εξόδου, μικρής διαμέτρου 10mm. Επίσης βλέπω στην μια τρύπα έχεις βάλει μούφα. Μου έδωσες ιδέα με την πατεντούλα σου ;)

αυτος που χρησημοποιησα είναι της EHEIM, powerhead 1212 το μοντέλο. η είσοδος και η έξοδος είναι 15mm. για πιο μικρο δεν γνωρίζω καποιο μοντέλο. ισως καποιος απο εδώ μεσα να μπορεί να σου πει.

παντως αν το θες για μικρότερη ροη , το σιγκεκριμένο μοντέλο έχει τη δυνατότητα  ρύθμησης με διακοπτάκι

post-61568-0-40905000-1446814001_thumb.jpg

 

 

χαιρομαι παντως που σε βοηθησε η πατέντα, είναι ωραίο  να έχουμε εξέλιξη από μία πατέντα σε μια άλλη. ​

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...