Jump to content

μετατροπη σκουπας βυθου


Carp82

Recommended Posts

οφειλω να ομολιγίσω οτι δεν το ειχα σκεφτεί καθόλου αυτό για την τροφη. :thumbsu:  ​   θα το εχω στα υποψιν πλέον. 

 το καλο με τα φόρουμ ​είναι ότι πετάει ένας μια ιδέα και στη συνέχεια η ιδέα  βρίσκει πολλές εφαρμογές.... 

 ​

 

Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο!

Τη γινεται. Μπορει πχ. εσυ να κανεις μια πατεντα ( καλη ωρα ) και να ειναι ενα κομματι τις εφαρμογης

που δεν σου εχει περασει απο το μυαλο. 

Θελεις θεμα αγνοιας, εχει κολησει το μυαλο, πολλα ειναι τα μπορει.

Ενας ο οποιος ειναι απ εξω ισος εχει ποιο καθαρο μυαλο και το βλεπει ακομα παραπερα.

Αρα στο υπαρχω θεμα η σου δινη μια λυσει η το πρατει αυτος με ενα συν στην κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

αυτος που χρησημοποιησα είναι της EHEIM, powerhead 1212 το μοντέλο. η είσοδος και η έξοδος είναι 15mm. για πιο μικρο δεν γνωρίζω καποιο μοντέλο. ισως καποιος απο εδώ μεσα να μπορεί να σου πει.

παντως αν το θες για μικρότερη ροη , το σιγκεκριμένο μοντέλο έχει τη δυνατότητα  ρύθμησης με διακοπτάκι

attachicon.gifehein%20aquaball.jpg

 

 

χαιρομαι παντως που σε βοηθησε η πατέντα, είναι ωραίο  να έχουμε εξέλιξη από μία πατέντα σε μια άλλη. ​

 

Αυτο ειναι απο το  aquaball τις eheim.

https://www.google.gr/search?q=aquaball+eheim&es_sm=122&biw=1280&bih=713&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CCYQsARqFQoTCKGL1ODu-8gCFYRCFAod8QIAcw

Link to comment
Share on other sites

 

χαιρομαι παντως που σε βοηθησε η πατέντα, είναι ωραίο  να έχουμε εξέλιξη από μία πατέντα σε μια άλλη. ​

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ ;) . Έψαχνα και εγώ να φτιάξω μια σκούπα βυθού για ένα καθαρισματάκι στα χοντρά . Μην φανταστείς ότι θα κάνω κάτι το διαφορετικό από εσένα , απλά αντί  για σφουγγάρι  κλπ στο τέλος του σωλήνα θα βάλω μια κάλτσα γυναικεία (καλσόν) με ένα ταιράπ και αυτό ήταν όλο.  Έχει κάλτσες με ότι πλέξη θες. Θα βρω αυτό που πρέπει.;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ ;) . Έψαχνα και εγώ να φτιάξω μια σκούπα βυθού για ένα καθαρισματάκι στα χοντρά . Μην φανταστείς ότι θα κάνω κάτι το διαφορετικό από εσένα , απλά αντί  για σφουγγάρι  κλπ στο τέλος του σωλήνα θα βάλω μια κάλτσα γυναικεία (καλσόν) με ένα ταιράπ και αυτό ήταν όλο.  Έχει κάλτσες με ότι πλέξη θες. Θα βρω αυτό που πρέπει. ;)

 

Εδω μας το χαλας!  :lolu:  :lolu:  :lolu:  :lolu:

Link to comment
Share on other sites

 

δεν ήξερα οτι δεχεται τοσα εξαρτήματα, εγω οταν το αγόρασα ήταν μονο η κεφαλή. οπως στη φωτο που ανέβασα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω μας το χαλας!  :lolu:  :lolu:  :lolu:  :lolu:

 

 

Με σκιάζεις!  Είπα κάτι που δεν έπρεπε ?   Δεν είμαι μακριά από την ανακάλυψη της φυσαλίδας  Babylino χαχχα! 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ ;) . Έψαχνα και εγώ να φτιάξω μια σκούπα βυθού για ένα καθαρισματάκι στα χοντρά . Μην φανταστείς ότι θα κάνω κάτι το διαφορετικό από εσένα , απλά αντί  για σφουγγάρι  κλπ στο τέλος του σωλήνα θα βάλω μια κάλτσα γυναικεία (καλσόν) με ένα ταιράπ και αυτό ήταν όλο.  Έχει κάλτσες με ότι πλέξη θες. Θα βρω αυτό που πρέπει. ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν ήξερα οτι δεχεται τοσα εξαρτήματα, εγω οταν το αγόρασα ήταν μονο η κεφαλή. οπως στη φωτο που ανέβασα.

 

Αυτη  την πουλανε ετσι οπως την πειρες εσυ. 

Ειναι αλλες προσαρμογες που γινονται στη συγκεκριμενη κεφαλη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ ;) . Έψαχνα και εγώ να φτιάξω μια σκούπα βυθού για ένα καθαρισματάκι στα χοντρά . Μην φανταστείς ότι θα κάνω κάτι το διαφορετικό από εσένα , απλά αντί  για σφουγγάρι  κλπ στο τέλος του σωλήνα θα βάλω μια κάλτσα γυναικεία (καλσόν) με ένα ταιράπ και αυτό ήταν όλο.  Έχει κάλτσες με ότι πλέξη θες. Θα βρω αυτό που πρέπει. ;)

 

 

:bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Με την ιδέα που μου έδωσε ο Carp82 ;) , προχώρησα στην κατασκευή ανάλογης σκούπας βυθού.

Το τελικό αποτέλεσμα πολύ καλό. Στην είσοδο προσάρμοσα  ψιλή σήτα από σουρωτήρι  ώστε να μην ρουφάει τα χαλικάκια από το βυθό  και στην έξοδο έβαλα μια κάλτσα για να μαζεύει την βρώμα.

 

P1060199_zps0u55yhzz.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω βρηκες την καλτσα που ηθελες! :lolu:

Θελει λιγο προσοχη ομως την ωρα που θα τραβαει ( γιατι εχει μεγαλη δυναμη ) να μην παει

κανα πετραδακι στη φτερωτη.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω βρηκες την καλτσα που ηθελες! :lolu:

Θελει λιγο προσοχη ομως την ωρα που θα τραβαει ( γιατι εχει μεγαλη δυναμη ) να μην παει

κανα πετραδακι στη φτερωτη.

 

Το καλό είναι ότι η συγκεκριμένη αντλία στην έξοδο της  έχει μια πεταλούδα ρύθμισης ροής του νερού.  Με τον τρόπο αυτό αυξομειώνω και την δύναμη της  αναρρόφησης.

Εκτός λοιπόν από αυτό, στην είσοδο προσάρμοσα  και μια ψιλή σήτα από σουρωτήρι, οπότε… δεν περνάει  τίποτα ;)

 

Έγινε επεξεργασία - Paolito
Link to comment
Share on other sites

Βάλε κανενα βιντεακι σε χρήση να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...