Jump to content

Καλυτερη τροφη για μικρα ???


Recommended Posts

Παιδια ποια απο τις τρεις τροφες θα προτεινατε για καποιον που εχει γεννες απο τα ψαρια της λιμνης Tanganyika και θελει να ταισει τα πολυ μικρα ? Και γενικα για νεογεννητα ψαρακια ? Ποια τροφη θεωρειτε πιο ποιοτικη και καλυτερη ? Θα απεκλειε καποιος καποια απο τις τρεις προτεινομενες τροφες ?

 

1) Ocean Nutrition Instant Baby Brine Shrimp


 

2) Hikari First Bites


 

3) JBL Nobil Fluid Artemia


 

Ευχαριστω προκαταβολικα. Γιαννης.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να φτιαξεις αρτεμια ειναι το καλυτερο. Εγω επειδη ειμαι λιγο κουλος ταιζα με την hikari. Αν τα βαλεις γεννηστρα, θα ελεγα ξεκινα με την υγρη της jbl για την πρωτη βδομαδα. Την παχυρευστη δεν την εχω δοκιμασει.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια απο τις τρεις τροφες θα προτεινατε για καποιον που εχει γεννες απο τα ψαρια της λιμνης Tanganyika και θελει να ταισει τα πολυ μικρα ? Και γενικα για νεογεννητα ψαρακια ? Ποια τροφη θεωρειτε πιο ποιοτικη και καλυτερη ? Θα απεκλειε καποιος καποια απο τις τρεις προτεινομενες τροφες ?

1) Ocean Nutrition Instant Baby Brine Shrimp

http://www.oceannutrition.eu/en/products.aspx?Product=instant-baby-brine-shrimp

2) Hikari First Bites

http://www.hikari.info/tropical/t_13.html

3) JBL Nobil Fluid Artemia

https://www.jbl.de/?lang=en&mod=products&func=detail&id=2297

Ευχαριστω προκαταβολικα. Γιαννης.

Αναλογως για τι ειδος-μεγεθος ψαριων μιλαμε...και οι τρεις θεωρητικα ειναι καλες τροφες...οι πρωτεινουχες βοηθαν παρα πολυ τα ψαρια να "δεσουν" τις πρωτες μερες...την jbl δεν ξερω γιατι ισως απο κολημμα ποτε δεν την εμπιστευτηκα σαν τροφη...
Link to comment
Share on other sites

Θα διαλεγα την πρωτη,ειναι ιδιας θρεπτικης αξιας με την νεοεκολαφθεισα αρτεμια και ειναι ευκολη στο ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να φτιαξεις αρτεμια ειναι το καλυτερο. Εγω επειδη ειμαι λιγο κουλος ταιζα με την hikari. Αν τα βαλεις γεννηστρα, θα ελεγα ξεκινα με την υγρη της jbl για την πρωτη βδομαδα. Την παχυρευστη δεν την εχω δοκιμασει.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ποια ειναι η παχυρευστη? της Ocean Nutrition? Εχουν ιδιαιτερη διαφορα δηλαδη μεταξυ τους?

 

Αναλογως για τι ειδος-μεγεθος ψαριων μιλαμε...και οι τρεις θεωρητικα ειναι καλες τροφες...οι πρωτεινουχες βοηθαν παρα πολυ τα ψαρια να "δεσουν" τις πρωτες μερες...την jbl δεν ξερω γιατι ισως απο κολημμα ποτε δεν την εμπιστευτηκα σαν τροφη...

 

Ο λογος που δεν την εμπιστευτηκες την JBL μπορω να ρωτησω?

 

 

Θα διαλεγα την πρωτη,ειναι ιδιας θρεπτικης αξιας με την νεοεκολαφθεισα αρτεμια και ειναι ευκολη στο ταισμα.

 

Τις εχεις δοκιμασει δηλαδη Μιχαλη?

 

Σας ευχαριστω για την ανταποκριση παιδια. Να ειστε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Την παχυρευστη της nutrition δεν την εχω δοκιμασει.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα σταμπαρει απο καιρο και ειχα διαβασει πολυ καλες κριτικες απο ανθρωπους που κανουν εκκτροφες.Προσφατα την δοκιμασα και ειμαι πολυ ικανοποιημενος,φαντασου οτι ξεφορτωθηκα της ζωντανες καλιεργειες microworms και δεν φτιαχνω πια αρτεμια,πλεον εχω αυτη.Αν την θες για τα κοχυλοψαρα θα την τσακιζουν και τα ενηλικα.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρα λογω εταιρειας....βλεπω οτι εκτος απο σπανιες εξαιρεσεις τα ψαρια μου δεν τις προτιμουν αν πεφτουν και αλλες τροφες μεσα...τα μωρα μου συνηθως τα ταιζω οταν ειναι μικρα σε μεγεθος τα ταιζω την μαικρον της σερα και την μαικρονιτ της τροπικαλ..σε πιο μεγαλα σε μεγεθος ταιζω αρτεμια...post-49400-0-26027700-1446314057_thumb.jpg

Αν ομως ο μιχαλης λεει οτι η τροφη της nutricion ειναι φοβερη θα την επερνα..δηλαδη να πω την αληθεια θα την παρω να την δοκιμασω και εγω...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...