Jump to content

ερωτηση για τεστ νερου και τροφη


Recommended Posts

καλησπερα, ημερα πηγα να αγορασω τεστ για το νερο του ενυδρείου μου. μετα απο διαβασμα πολλων αρθρων εδω στο φορουμ καταλαβα οτι πρεπει να αγορασω υγρα και οχι στικ, λοιπον αυτο που βρηκα ηταν μονο της Sera για Ph , NO3. το ενυδρείο μου είναι 60 χ 30 χ 30 με 2 χρυσόψαρα μαλλον comet και 2 fantail goldfish και αρκετο πλαστικο μπιχλιμιπιδι ( φυτα, ένα καραβακι σε 2 κομμάτια) :( το οποίο σύντομα θα φυγει

- Η πρώτη ερώτηση είναι η εξης: τι άλλο τεστ χρειάζομαι ετσι ώστε να είμαι καλημένος για το νερο του ενυδρείου μου (προληπτεικά για οσο φαινεται να μην υπάρχη πρόβλημα )

- δευτερη ερωτηση :μετα από σχεδόν 1 μήνα λειτουργίας του ενυδρείου οι μετρησεις εδειξαν

Ph 7,5, NO3​ 10 (στο νερο βρύσης είναι Ph 7,5, NO3​ 0)

επίσης πήρα τροφή tetra goldfish sticks, υποτήθετε μου την έδωσε το κατάστημα για βυθιζόμενη (είναι πελλετακια και όχι φυλλα ) αλλα και αυτά επιπλέουν , αν τα μουλιάζω όπως κάνω τα φυλλαράκια θα υπαρχει πρόβλημα ή θα είναι οκ;

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Title spelling
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ημερα πηγα να αγορασω τεστ για το νερο του ενυδρείου μου. μετα απο διαβασμα πολλων αρθρων εδω στο φορουμ καταλαβα οτι πρεπει να αγορασω υγρα και οχι στικ, λοιπον αυτο που βρηκα ηταν μονο της Sera για Ph , NO3. το ενυδρείο μου είναι 60  χ 30 χ 30 με 2 χρυσόψαρα μαλλον comet και 2 fantail goldfish  και αρκετο πλαστικο μπιχλιμιπιδι ( φυτα, ένα καραβακι σε 2 κομμάτια)  :( το οποίο σύντομα θα φυγει

 

- Η πρώτη ερώτηση είναι η εξης: τι άλλο τεστ χρειάζομαι ετσι ώστε να είμαι καλημένος για το νερο του ενυδρείου μου (προληπτεικά για οσο φαινεται να μην υπάρχη πρόβλημα ) 

- δευτερη ερωτηση :μετα από σχεδόν 1 μήνα λειτουργίας του ενυδρείου οι μετρησεις εδειξαν

 

Ph 7,5, NO3​ 10 (στο νερο βρύσης είναι  Ph 7,5, NO3​ 0)

 

επίσης πήρα τροφή tetra goldfish sticks, υποτήθετε μου την έδωσε το κατάστημα για βυθιζόμενη (είναι πελλετακια και όχι φυλλα ) αλλα και αυτά επιπλέουν , αν τα μουλιάζω όπως κάνω  τα φυλλαράκια θα υπαρχει πρόβλημα ή θα είναι οκ;  

Η δευτερη ερωτηση ειναι αν οι μετρησεις αυτες ειναι καλες, ( ξέχασα να το γραψω :D)

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ που θα χρειαστεις ειναι no2 και αμμωνιας.

ευχαριστω πολύ , θα προσπαθήσω να τα βρω οσο το δυνατον πιο γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Καλο είναι αυτού του είδους τις τροφές να της μουλιάζουμε σε νερό ενυδρείου.

Γιατί και εγώ εχω πάρει βυθιζόμενες και μη αλλα και πάλη τις μουλιάζω γιατί οσο νανε καπια κοματια επιπλέουν αλλα δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος.

Είναι κιόλας πος αν δεν είναι μουλιαζμενει και φουσκωμένη η τροφή όταν την φάνε τα ψάρια φουσκώνει στο στομάχι του όπου αυτό δεν είναι και ότι το καλιτερο γιατί έτσι προσλαμβάνουν και αέρα μαζί με την τροφή.

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε ενα θέμα εδω στο φόρουμ ότι με τροφή τυπου φυλλαράκια μπορει να προκληθεί πρόβλημα λόγω του αέρα που περνούν μαζί με την τροφή. Γί´αυτό σκέφτηκα να την αλλαξω. Να τις χρησιμοποιώ εναλλάξ εφόσον της μούλιασω; Η να μην τις μπερδεύω; Η τροφή τύπου φυλλαράκια δεν ξέρω προέλευση. Σε σακουλάκι χύμα μου την έδωσαν :(

Και να δίνω μια φορά την βδομάδα βρασμένο αρακά χωρίς τη φλούδα; Διάβασα ότι βοηθάει . Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε ενα θέμα εδω στο φόρουμ ότι με τροφή τυπου φυλλαράκια μπορει να προκληθεί πρόβλημα λόγω του αέρα που περνούν μαζί με την τροφή. Γί´αυτό σκέφτηκα να την αλλαξω. Να τις χρησιμοποιώ εναλλάξ εφόσον της μούλιασω; Η να μην τις μπερδεύω; Η τροφή τύπου φυλλαράκια δεν ξέρω προέλευση. Σε σακουλάκι χύμα μου την έδωσαν :(

Και να δίνω μια φορά την βδομάδα βρασμένο αρακά χωρίς τη φλούδα; Διάβασα ότι βοηθάει . Ισχύει;

Ναι καλό είναι να τις μουλιαζεις και να τις δίνεις εναλλάξ, οσο για τον αρακά μια φορά τον μήνα όχι παραπάνω γιατί οπος μου είπαν και εμένα τα παιδιά εδώ στο φόρουμ ο πολύς αρακάς τους φερνή δυάρια.

Μιαφορα την βδομάδα νιστια και ιδικά τώρα τον χειμώνα μικρά και λίγα ταΐσματα γιατί πέφτει ο μεταβολισμός τους και το καλοκαίρι αυξάνεις δόση και ποσοστιτα ( κιτα σε 2-3 λεπτά να την έχουν φάει όλοι).

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Για τα τεστ,

αφού έχεις χρυσόψαρα, θα χρειαστείς τεστ για Αμμωνία ΝΗ3/ΝΗ4 , Νιτρώδη ΝΟ2 & Νιτρικά ΝΟ3. Τα υπόλοιπα δεν είναι απαραίτητα.

Για τις τροφές,

για τα Common/Comet/Shubunkin ότι τροφή και να δώσεις δεν έχουν πρόβλημα, για τα Funcy καλύτερα να είναι βυθιζόμενη. Γενικότερα όμως να προτιμάς βυθιζόμενη τροφή για τους εξής λόγους, Λερώνεται πολύ λιγότερο το ενυδρείο γιατί διαλύονται λιγότερο και στα χρυσόψαρα αρέσει να  ψάχνουν στην άμμο για τη τροφή, όχι ότι δεν θα την φάνε αν επιπλέει ή αιωρείται, αλλά αν παρατηρήσεις όλη την ώρα σκάβουν για να βρουν τροφή.

Αρακά μια φορά στις 15 ημέρες, δεν είναι απαραίτητο να δίνεις τακτικά.

Πάμε τώρα σε κάτι πολύ πιο σοβαρό, έχεις 4 χρυσόψαρα σε ένα ενυδρείο 55 λίτρων , που θεωρητικά τα ψάρια που έχεις θέλουν 250 λίτρα νερό , και μήκος πάνω από 1,20, μπορεί τώρα να είναι μικρά , αλλά σε λίγους μήνες δεν θα χωράει ούτε το 1 comet.

Διάβασε εδω για τα χρυσόψαρα, θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες http://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CF%8C%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B1/

 

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει . Κατόπιν εορτής βέβαια.... Δηλ πρώτα αποκτήθηκαν τα ψάρια και μετα έπεσε διάβασμα . Κλασικά πράγματα όπως γίνετε τις περισσότερες φορές .... Μεχρι πριν 3 μέρες ήμουν ένας απο όλους αυτούς που πιςτευουνν ότι τα χρυσόψαρα έχουν μνήμη 1 δευτερόλεπτο και ότι ζουν σε μια στρογγυλή γυάλα .

Ναι δυστυχώς .

Πλεον μετα απο πολυ διάβασμα και απο την ενημέρωση αρκετών ατόμων εδω μέσα σε διαφορά θέματα που διάβασα έμαθα πολλά. Ενα απο αυτά με έκανε να ψάξωκαι για την τροφή .

Για τα ψάρια/ λίτρα το έμαθα και αυτό πρόσφατα. Όποτε μεχρι να δω πως θα το λύσω πιστευω έχω λιγο χρόνο ακομα . Μιας και το μέγεθος τους ειναι μικρό ακομα. Πάντως σε ευχαριστώ και εσένα για την διαπίστωση που έκανες. Ίσως να αφήσω 2 σε αυτό το ενυδρείο και να βάλτο τα αλλά 2 σε ενα άλλο ενυδρείο που έτοιμαζω.

Όσο για την τροφή διάβασα ότι αν τρώνε απο την επιφάνεια περνούν και αέρα μαζί και μπορει να προκληθεί μια ασθένεια. Γί´αυτό αγχώνομαι. Μιας και απ´οτι διαπίστωσα και την καινούργια τροφή που πηρα τύπου πελετς, ακομα και μετα απο μούλιασε της τροφής συνεχίζει να επιπλέει και δεν βυθίζεται .

Για τα υπόλοιπα τεστ (εκτός ph ,no3 που τα έχω πάρει) τα έκανα παραγγελια σήμερα.Μιας και δεν τα βρήκα σε κανένα κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακομα ερώτηση. Το τεστ για την αμμωνία περιλαμβάνει NH3/NH4 ή ειναι δυο διαφορετικά; Γιατί στο μαγαζι που έκανα παραγγελια τους είπα να μου φέρουν ΝΟ2 και για αμμωνία απλά...

Συγνώμη για τη ζαλάδα απο τις ερωτήσεις :) και ευχαριστώ για τις απάντησης :)

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακομα ερώτηση. Το τεστ για την αμμωνία περιλαμβάνει NH3/NH4 ή ειναι δυο διαφορετικά; Γιατί στο μαγαζι που έκανα παραγγελια τους είπα να μου φέρουν ΝΟ2 και για αμμωνία απλά...

Συγνώμη για τη ζαλάδα απο τις ερωτήσεις :) και ευχαριστώ για τις απάντησης :)

 

Μαζι ειναι.... :)

Link to comment
Share on other sites

Για τη τροφή οι εταιρίες λένε πως δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν είναι απόλυτο αυτό για το ότι ρουφάνε και αέρα μαζί με τη τροφή, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά. Βασικά ο φόβος υπάρχει πιο πολύ στα funcy γιατί σε αυτά εμφανίζεται πιο συχνά το πρόβλημα της νηκτικής κύστης, και για αυτό προτείνεται να τα ταΐζουμε βυθιζόμενη τροφή

 

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακομα ερώτηση. Το τεστ για την αμμωνία περιλαμβάνει NH3/NH4 ή ειναι δυο διαφορετικά; Γιατί στο μαγαζι που έκανα παραγγελια τους είπα να μου φέρουν ΝΟ2 και για αμμωνία απλά...

Συγνώμη για τη ζαλάδα απο τις ερωτήσεις :) και ευχαριστώ για τις απάντησης :)

 

Το τεστ για αμμωνία μετράει συνολική αμμωνία , δηλαδή Αμμωνία ΝΗ4 + Αμμώνιο ΝΗ3, αθροιστικά, και είναι ένα τεστ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...