Jump to content

Ερώτηση για πράσσινο σφουγγάρι Juwel Nitrate


johnnix

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Τα νιτρικά μου (ΝΟ3) είναι περίπου στο 20-25 mg/L και θέλω να τα ρίξω λίγο, η χρήση του πράσσινου σφουγγαριού της Juwel κάνει δουλειά?

 

Η αλλαγή νερού μου είναι σχεδόν 50% ΑΟ με 50% βρύσης αλλά από την βρύση τα νιτρικά είναι αρκετά υψηλά (το καλοκαίρι μέτρησα με υγρά API πάνω από 30) οπότε η αλλαγές νερού δεν βοηθάνε και τόσο σε αυτή την περίπτωση :)

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγκαρι δεν ειναι αυτου καθ αυτου.

Εχει μεσα ενα ειδος ταμπλετας σε μια σχισμη στο πλαι του.

Ποσο διαρκει αυτη η ταμπλετα δεν γνωριζω. 

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο και ποσο καιρο τρεχει?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Κανε αλλαγη με περισσοτερο νερο απο την οσμωση.

 

30 λίτρα είναι και με το 50%-50% έχω πέσει pH 6.8-7.0 από 8 και σκληρότητα είμαι GH > 7 και KH περίπου 8, φοβάμαι ότι αν ρίξω παραπάνω όσμωση δεν θα είναι καλό για τις γαρίδες μου

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μου είναι το MINIKANI 80 με Siporax σε 2 κάθους και αδρό σφουγγάρι με βαμβάκι στον τρίτο (μου λείπει η ενδιάμεση διαβάθμιση)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τα νιτρικά μου (ΝΟ3) είναι περίπου στο 20-25 mg/L και θέλω να τα ρίξω λίγο, η χρήση του πράσσινου σφουγγαριού της Juwel κάνει δουλειά?

Βαλε νιτροφαγα φυτα....

Η αλλαγή νερού μου είναι σχεδόν 50% ΑΟ με 50% βρύσης αλλά από την βρύση τα νιτρικά είναι αρκετά υψηλά (το καλοκαίρι μέτρησα με υγρά API πάνω από 30) οπότε η αλλαγές νερού δεν βοηθάνε και τόσο σε αυτή την περίπτωση :)

Βαλε νιτροφαγα φυτα.. Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...