Jump to content

Το ενυδρειο μου


vavilis00795

Recommended Posts

Γεια σας παιδια θα ηθελα να αναφερω κατι πολι περιεργο κατα την γνωμη μ εχω ενα piranha εδω και 1 χρονο απο απορια ηθελα να βαλω ενα χρυσοψαρο μεσα να το δω να κινιγαει (κακος) ομος το αποτελεσμα ηταν κατι τελιος το διαφορετικο εδω και μια βδοματα εχουν σιζισει χωρις καμια ενοχλισει το ενα με το αλλο ποσο σπανιο ειναι αυτο??? (το ενυδειο μ θελει αλαγμα ειναι αρκετα μικρο ποσα λυτρα θα ηταν ικανοπιτικα?) ευχαριστω πολλυ :)

post-51934-0-67996300-1447063487_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου περιεργο αρχικα γιατι τα πιρανχα τρομαζουν πολυ ευκολα ο χωρος που το εχεις μικρος και σιγουρα οχι ιδανικος βλεπω πολυ φως καθολου κρυψωνες...

Επισης τα πιρανχα κυριως επιτηθενται σε ψαρια που ειναι αρρωστα και πολυ ευαλωτα και επισης θα πρεπει να εχουν να φανε πολυ καιρο εφοσον δεν χωραει στο στομα του( που εκει παει και ο κανονας το μεγαλο τρωει το μικρο ανεξαρτητα οτι το πιρανχα εχει δοντια και νομιζουν καποιοι οτι θα φαει οτιδηποτε κινηται) ακομας ενας παραγον ειναι οτι θελουν και κοπαδιγια να επιτεθουν σε κατι μεγαλυτερο.

Επισης δεν ειναι και πολυ ωραιο το εγχειρημα σου διοτι το αλλο ζωντανο εκτος οτι ειναι ζωντανο καποιοι το μεγαλωνουν με πολυ προσπαθεια κοπο και ισως σαν 'παιδι' τους να γινω λιγο υπερβολικος.δεν ειναι ωραιο σε ενα φορουμ που μεγαλωνουμε αυτα ειδη που βαζεις σαν τροφη να υπαρχουν τετοια θεματα.

Και τελος υπαρχουν ωραια αρθρα που επιβεβαιωνουν οτι κατα κυριο λογω τρωνε φυτικες τροφες σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο μπες στους θηρευτες και διαβασε... Ο theodor72 τα εχει γραψει αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Το πιράνχας που βλέπω είναι αρκετά μεγάλο, δεν νομίζω ότι θα αντέξει πολύ το χρυσόψαρο πάντως στην πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσει να το ξέρεις,  :D γνωρίζεις πιστεύω ότι ζουν και σε διαφορετικές συνθήκες νερού τα 2 είδη.

 

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα.

το ψαρι που εχεις ειναι πακου και οχι πιρανχα.

 

το συγκεκριμενο ψαρι μοιαζει με τα πιρανχα αλλα ειναι κυριως φυτοφαγο και μεγαλωνει παρα πολυ και με γρηγορους ρυθμους.

θα το εχεις καταλαβει.

ενυδρειο 1000 λιτρων αν εχεις θα τα χαρεις το ψαρι αλλιως πηγαινε το απο τωρα πισω στο petshop πριν το αγαπησεις και το δεις να υποφερει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα.

το ψαρι που εχεις ειναι πακου και οχι πιρανχα.

το συγκεκριμενο ψαρι μοιαζει με τα πιρανχα αλλα ειναι κυριως φυτοφαγο και μεγαλωνει παρα πολυ και με γρηγορους ρυθμους.

θα το εχεις καταλαβει.

ενυδρειο 1000 λιτρων αν εχεις θα τα χαρεις το ψαρι αλλιως πηγαινε το απο τωρα πισω στο petshop πριν το αγαπησεις και το δεις να υποφερει...

Οτι μπορει να ειναι πακου δε πηγε το μυαλο :) ισχυει δε διακρινω απο την φωτο βεβαια
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας αυτός μου είπε ότι είναι πιρανχας... Ένα χρόνο τώρα αυτό νόμιζα έλεος τα πακου χρειάζονται περισσότερα λίτρα από πιρανχα?? (όσο για τον χορό στο ενυδρείο τώρα ψάχνω καινούριο ενυδρείο να το αλλαξω)

Link to comment
Share on other sites

Τι ταιζεις εδω και ενα χρονο στο ψαρι;

Link to comment
Share on other sites

Biofish food έναν καιρό μετά κάτι παρομια μπαλάκια που κάναν για πιρανχα και εδώ και 2 μήνες περίπου όμο σικοτι διάβασα ότι είναι καλό αλά κατεψογμενο για να μικρόβια

Link to comment
Share on other sites

Και δεν έχω βάλει ποτέ φάρμακα ούτε για το χλοριο απλά δεν βάζω το νερό ποτέ έτσι μέσα το αφήνω μια μέρα πρώτα να φύγει το χλοριο και μετά το βάζω και βακτήρια κτλ ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...