Jump to content

προβλημα ενδρειο 110 λιτρα


Recommended Posts

Μήπως ο τύπος έχει ένα πετσοπ στη Χαλκίδα ή εκεί γύρω ; Γιατί ξέρω κανα 2 περιπτώσεις που τη πάτησαν από αυτόν που έταζε λαγούς με πετραχήλια για θαλασσινό ενυδρείο χωρίς να κάνεις ποτέ αλλαγές και πολλά άλλα  παράξενα. Η μία περίπτωση ευτυχώς πρόλαβε και πήρε τα λεφτα πίσω, του τα πήγε όλα πισω, ενυδρεια βραχους ψαρια, τα πάντα, με φασαρία βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε απατεώνες που έχει. Προσοχή παιδιά τα λεφτά βγαίνουν δύσκολα. Πρώτα αναζήτηση στο ίντερνετ και μετά αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο που υπάρχουν ακόμη τέτοιοι "επαγγελματίες". Ευγενείε κανονικά πέρα από τα φώτα σου στον Γιάννη, χρειάζεται και καταγγελία , επειδή πουλάει ανεμώνες και αχινούς από την θάλασσα μας! Πολύ πιθανός και ο βράχος. Στο λέω σε σενα γιατί είναι από τα μερησου!

Γιάννη κανονικά πρέπει να πας πίσω και να ζητήσει πίσω τα χρήματα για ανεμώνες αχινούς και πολύ πιθανόν και τον βράχο. Δεν πρέπει να του χαριστειται!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη παρε οτι σου έχει πουλήσει και δώστα πίσω. Αν όπως λές σου έχει πάρει πολλά λεφτα μη δεχτείς να μην τα πάρει. και please, κάντου μια καταγγελια!!! ακου ανεμώνη ελληνική €15!!! απίστευτος ο τύπος! τετοια μαγαζιά θα πρεπει να κλείνους χθες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτός που νομίζω , ο τύπος είναι μεγάλη "μαφία".  Μια φορά που είχα αναγκαστεί να παω για να πάρω ενα χρυσόψαρο(δώρο στην κοπέλα μου) ήταν μια γυναίκα εκεί και με άρχισε στην πάρλα και δεν μπορούσα να φύγω. Στην αρχή έλεγα ναι, ναι ναι,  για να τελειώσει να σηκωθώ να φύγω, και δεν με άφηνε. Στην πορεία το γύρισα και άρχισα  να τις εξηγώ για ιχνοστοιχεία , αναερόβιες συνθήκες κλπ (αμφιβάλω αν με καταλάβαινε) και επέμενε οτι δεν είναι απαραίτητο να αλλάζω νερό κλπ και ότι κάτι ελαφρόπετρες που έχει είναι οι μοναδικές στην Ελλάδα κλπ κλπ. (Σκέτος πονοκέφαλος με λίγα λόγια)    

 

Απλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο μαγαζί που πήγε και ο Ιωάννης.  

 

(Εν τέλη...το χρυσόψαρο έφερε και γρουσουζιά!! Σε μια εβδομάδα χώρισα και με την κοπέλα.....  :usd:  )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οσο αναφορα τις ανεμωνες και τους αχινους τον ειχα ρωτησει αν ειναι απο την θαλασσα μας και μ ειχε πει οτι ειναι " τροπικα" και οτι τα δικα μας ζουνε σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες. Ο τυπος μου πηρε ενα χιλιαρικο για πλακα. Αν δεν ξερεις αυτα παθαινεις...Ευγενιε ενα πετ εχει στην αρτακη μονος αυτος ειναι....καταγγελια πως μπορει να γινει?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη καλως ηρθες στην παρεα μας.Επαγγελματιας ειναι αυτος που θα προσπαθησει να σε γλιτωσει απο λεφτα και να δωσει τις συμβουλες του σε καποιον που ξεκινα το χομπι, ονειρο,να το κανει πραγματικοτιτα.Ξερει οτι δεν εχεις και πολες επιλογες να πας σε αλλο καταστιμα και το εκμεταλεβεται. Αυτος δεν ειναι επαγγελματιας, διαβασε και με την δικιαμας βοηθεια ολα θα πανε καλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε συ Γιάννη.. με ένα χιλιάρικο σε 100 λίτρα θα είχες φτιαξει ενα ενυδρείο με οτι καλύτερο εξοπλισμο μπορείς να φανταστείς..

για το άλλο θέμα σου στέλνω pm.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παλικάρια εγω λεω να μην του κάνει ζημιά με αρμόδια τμήματα και να παει να του ζητήσει τα λεφτά του πίσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παλικάρια εγω λεω να μην του κάνει ζημιά με αρμόδια τμήματα και να παει να του ζητήσει τα λεφτά του πίσω.

Οι έστω ενα ποσό απο τα λεφτά σου.
Link to comment
Share on other sites

Ο τσαρλατανος εχει το σλογκαν "θεατες στην επιτυχια αλλα θεατες και στην αποτυχια" για το λογο οτι φτιαχνει ενυδρεια χωρις αλλαγες και χωρις φαρμακα. Μου ειπε στο τηλεφωνο οτι θα αντικαταστησει την ζημια με τα ψαρια

 Εδωσα 400 ευρω για ψαρια τουλαχιστον να τα παρω και να τα πουλησω γιατι για το ενυδρειο μου δν κανουν,μπας και βγαλω τπτ σπασμενα. Ειμαι σε απογνωση!! Ολα για το χρημα δν ειναι να εμπιστευτεις ανθρωπο πραγματικα...

Link to comment
Share on other sites

Ελα γιανναρε,μην απογοητευεσαι ρε συ!

Ολοι εχουμε παθει κατι αναλογο.Το σχετικα καλο ειναι οτι το επαθες νωρις και μπορει να σου βγει σε κατι καλο στο τελος :thumbsu:

 

Εγω να δεις τι ενυδρεια κανω,ουτε νερο δεν βαζεις :usd:  :usd:

 

Ας μην ειναι μονο με ψαρια η αντικατασταση.Παρε οσα ψαρακια θες(τα σωστα/καταλληλα και φυσικα αυτα που σου αρεσουν) και τα υπολοιπα χρηματα κοραλια η' κατι αλλο.

Μην μπαινεις/μπλεκεις σε διαδικασιες πωλησης κτλ κτλ και περιμενε και μιλα κτλ

 

Για να κανω και λιγο το δικηγορο του διαβολου,ενυδρειο χωρις αλλαγες νερου γινεται και χωρις φαρμακα-υπο προυποθεσεις που σιγουρα δεν αφορουν εναν τελειως νεο χομπυστα-....δεν ειναι το λαθος του τυπου σε αυτο το κομματι.

 

Οσο για την τελευταια προταση σου....οπου μπαινει το χρημα να εχεις τα ματια σου ανοιχτα και δεκατεσσερα :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλός ήρθες και από μένα. Διαβάζοντας το θέμα σου είναι σαν να ξαναζώ τις πρώτες μέρες μου στο χόμπι αρκετά χρόνια πριν όταν και εγώ έμπλεξα με ένα παρόμοιο τσαρλατάνο σαν τον δικό σου. Το αποτέλεσμα ήταν πολλά λεφά πεταμένα (σκέψου είχα δώσει πάνω από 800 ευρώ μόνο για βράχο για ένα ενυδρείο 300λ) και μεγάλη απογοήτευση. Λίγο πριν μπω στη παρέα του aquazone είμουν έτοιμος να τα παρατήσω. Τώρα όμως όλα πάνε καλά και με τη πολύτιμη βοήθεια των παιδιών του φόρουμ επιτέλους κάνω το χόμπι μου και πάνω απ' όλα το δασκεδάζω και το χαίρομαι. Οπότε τώρα πολύ διάβασμα, και προσεκτικές αγορές. Να ρωτάς για τα πάντα. Όλα τα παιδιά είναι πολύ πρόθυμα να βοηθήσουν όπως μπορούν. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη καλως ηρθες :thumbsu:

Βαλε Χ στο συγκεκριμενο καταστημα και προχωρα παρακατω....

 

Link to comment
Share on other sites

Γυρισα στη θαλασσα ανεμωνες και αχινους που μου πουλησε ο τσαρλατανος στην αρτακη. Ξεκιναμε απο την αρχη με υπομονη!!! Οι μετρησεις εδειξαν οτι το ενυδρειο μου δεν εχει στρωθει ακομα!!! Χασαμε πολλα λεφτα με τον κλεφτη τον πετσοπα αλλα προχωραμε γτ αγαπαμε την θαλασσα!!Ευχαριστω πολυ ολους και ιδιαιτερα τον submarine για την βοηθεια του!!! Παιδια μακρια απο το πετ στην αρτακη ειναι μεγαλος κλεφτης και πουλαει ανεμωνες αχινους και βραχο απο τον ευβοικο!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου εύχομαι καλή νέα αρχή και πραγματικά σου εύχομαι όχι άλλες αναποδιες εάν και με τον Ευγενειο δίπλα σου δεν πρέπει να φοβάσαι τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε κ ο λουκας,με τον ευγενειο διπλα ολα θα πανε καλα τωρα και χαιρομαι που δεν σε απογοητευσε η ολη φαση.Υπομονη λεμε θελει η θαλασσα αλλα και η επιμονη ειναι απαραιτητη :thumbsu:                 

 

Απλα  :bow:  :bow:  :bow: .....στην φραση που ειπες "αλλα προχωραμε γτ αγαπαμε την θαλασσα"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα κανω παιδια οτι μπορω για να βοηθίσω τον φίλο μας γιατί όταν άκουσα την ιστορία για το πώς ξεκίνησε πραγματικά τον λυπήθηκα. Ευτυχώς που δεν απογοητεύτικε απο το χόμπυ.

Πιστεύω μόλις ξεπεράσουμε κάποια θέματα που έχουμε τώρα(στρώσιμο κλπ) που χρειάζεται κατευθύνσεις ,θα αναλάβει το τιμόνι του ενυδρείου του μόνος του για να το χαρεί ακόμη περισσότερο ο ίδιος.

Και πιστεύω θα καταενθουσιαστεί απο την μαγεία του θαλασσινού. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...