Jump to content

Νέα αρχή...


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από την πρώτη αποτυχημένη απόπειρά μου στο χώρο του ενυδρείου και την απώλεια των δυο χρυσόψαρών μου αποφάσισα να μην τα παρατήσω.

Ο εξοπλισμός μου είναι ένα ενυδρείο 54 λίτρων, φίλτρο Eheim biopower 160, φωτισμός led 6W. Επίσης μου μείνανε δύο ανούμπιες, καθώς και η άμμος. Μετά τις συμβουλές του takis_gt θα προχωρήσω άμεσα στην απολύμανση του ενυδρείου, των φυτών και του φίλτρου και αρχίζω το στήσιμο από την αρχή. Λόγω του μικρού όγκου του ενυδρείου θα προσανατολιστώ προς white cloud κι εδώ θέλω τις συμβουλές σας.

1) Είδα ότι ο βιότοπός τους δεν περιλαμβάνει φυτά, αλλά έχω διαβάσει ότι ένα φυτεμένο ενυδρείο θα αποτελέσει ένα καλό σπίτι για τα ψαράκια. Ισχύει;  

2) Μιας που αρχίζω το στρώσιμο του φίλτρου από την αρχή δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω μέσα ψάρι παρά μόνο μετά από δύο μήνες καθώς θα ακολουθήσω στρώσιμο με τροφές. Στη μέθοδο αυτή είναι απαραίτητη η προσθήκη βακτηρίων ή όχι; Διάβασα ότι αφού το ενυδρείο στρώσει πρέπει να μπει στην αρχή μόνο ένα ζευγάρι ψάρια. Δύο χρυσόψαρα δεν είναι το ίδιο με δύο white cloud έτσι δεν είναι; Αν βάλω απ την αρχή 10 white cloud θα υπάρχει πρόβλημα; Κι αυτό το ρωτάω γιατί όταν προμηθευτώ τα ψάρια (προφανώς από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη αφού εδώ δεν υπάρχει περίπτωση να βρω) τι θα τα κάνω;

Αυτά για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα απολύμανση του ενυδρείου , δε συμφωνώ καθόλου .

 

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα απολύμανση του ενυδρείου , δε συμφωνώ καθόλου .

Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, αλλά μου φαίνεται λογική η απολύμανση και το ξαναστήσιμο από την αρχή. Αν ο θάνατος οφείλεται σε βακτήριο αυτό θα έχει εξοντωθεί ή θα επηρεάσει και τα νέα ψάρια; Απλή ερώτηση αδαούς...

Link to comment
Share on other sites

Πόσος καιρός έχει περάσει απο τη τελευταία απώλεια .

Link to comment
Share on other sites

Πόσος καιρός έχει περάσει απο τη τελευταία απώλεια .

Την Δευτέρα ήταν η τελευταία

Link to comment
Share on other sites

Τέλος της άλλης εβδομάδας μπορείς να βάλεις ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

Σταματη λες οτι μπορει στο τελος της αλλης εβδομαδας να βαλει ψαρια. Οκ. Ενδιαμεσα ομως τι πρεπει να κανει; Εννοω, να συνεχισει την λειτουργια του ενυδρειου χωρις ψαρια ως τοτε; Να το κοψει και να το ξανααρχισει κοντα στην εισαγωγη των νεων ψαριων; Να αδειασει νερο; Να κανει αλλαγη νερου;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα πρέπει να εξηγήσουμε του φίλου τι ακριβώς πρέπει να κάνει ,πως να το κάνει και γιατί να το κάνει ;

Μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και λύσεις για ένα πρόβλημα, αλλά νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να εμβαθύνουμε παραπάνω στην ανάλυση του τρόπου αντιμετώπισης του προβλήματος.

Τι είναι καλύτερα ; να του δίνουμε ψάρια να τρώει όταν πεινάει ή να τον μάθουμε να ψαρεύει μόνος του ;

 

Link to comment
Share on other sites

Να το αφήσει ως έχει , τίποτα παραπάνω .

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει η Ιαπωνεζικη παροιμια!

;)

Link to comment
Share on other sites

Να το αφήσει ως έχει , τίποτα παραπάνω .

 

Σταματη με συγχωρεις αλλα αυτο ειναι πολυ δογματικο.Εξηγησε γιατι

δεν πρεπει να κανει τιποτα και γιατι μπορει να βαλει ψαρια στο τελος

της αλλης εβδομαδος.

 

Link to comment
Share on other sites

Σταματη με συγχωρεις αλλα αυτο ειναι πολυ δογματικο.Εξηγησε γιατι

δεν πρεπει να κανει τιποτα και γιατι μπορει να βαλει ψαρια στο τελος

της αλλης εβδομαδος.

 

 

Είδες για να μη ξέρεις και να μην έχεις εμπειρία ..... δογματικά τα βλέπεις !!!

Γιατί να σου πώ ;

Για να αρχίσει πάλι ενας νέος κύκλος που θα προσπαθήσετε να με πείσετε οτι αυτά που έχω δει με τα μάτια μου δεν είναι έτσι και εσείς χωρίς να τα δείτε ξέρετε καλύτερα απο εμένα ;

 

Αν θέλει ο φίλος pantel78 ας το κάνει αυτό που του λέω και θα δει στη πράξη αν θα έχει πρόβλημα ή όχι !

 

Υγ. Το έχεις παρακάνει με το να μου τη πέφτεις Σταύρο , κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια και σε αντιμετωπίζω με πολύ υπομονή !

Link to comment
Share on other sites

Είδες για να μη ξέρεις και να μην έχεις εμπειρία ..... δογματικά τα βλέπεις !!!

 

Για αυτο θελω να γραφεις αναλυτικα για να μαθαινουμε.

 

Υγ. Το έχεις παρακάνει με το να μου τη πέφτεις Σταύρο , κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια και σε αντιμετωπίζω με πολύ υπομονή !

 

Κανενας δεν σου την πεφτει,μονος σου αδικεις τον εαυτο σου με τα γραφομενα σου και με τον τροπο που γραφεις.

Απο εδω και περα δεν προκειται να ασχοληθω μαζι σου για να μην

δοκιμαζεται η υπομονη σου και για να μην χαλαω την διαθεση μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο θα το ξαναστήσω απ την αρχη ειτε ετσι ειτε αλλιως αφου την προηγουμενη φορα ολα εγιναν στο αρπα κολλα και ουτε την διαδικασια στρωσιματος παρακολουθησα ουτε τελικα το αποτελεσμα ήταν αυτο που ήθελα.

Τώρα αν μπορει κάποιος περισσότερο εμπειρος να με κατατοπήσει καλώς. Τις προσωπικες κοντρες δεν μπορω να τις ακολουθησω

Προτιμώ να ακολουθήσω την τελευταία φραση του takis_gt...

Link to comment
Share on other sites

παντως ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω ...γιατι προσπαθειτε να κανετε τα πραγματα δυσκολα ......καλο θα ηταν μερικες φορες ετσι για αλλαγη  καποιοι που θελουν να στησουν για πρωτη φορα ενα ενυδρειο και εχουν αποριες με το στρωσιμο να διαβασουν κανενα σαιτ εταιρειας με βακτηρια που ασχολειται με το χωρο κανα αιωνα ολο και κατι σωστο θα λενε κι αυτοι ....και για να προλαβω τυχον αντιδρασεις του τυπου ...τα βακτηρια ειναι απατη ,μουφα, πεταμενα λεφτα, που ελεγε καποτε και καποιος παλιοτερα σε παρομοιο θεμα τον ειχα παροτρυνει αφου ηταν τοσο σιγουρος οτι τα βακτηρια δε δουλευουν να μηνυσει την εταιρεια οτι ψευδεται για να βγαλει και κανενα φραγκο ....αλλα μαλλον δεν πρεπει να εκανε κατι αλλιως θα το μαθαιναμε  

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο θα το ξαναστήσω απ την αρχη ειτε ετσι ειτε αλλιως αφου την προηγουμενη φορα ολα εγιναν στο αρπα κολλα και ουτε την διαδικασια στρωσιματος παρακολουθησα ουτε τελικα το αποτελεσμα ήταν αυτο που ήθελα.

Τώρα αν μπορει κάποιος περισσότερο εμπειρος να με κατατοπήσει καλώς. Τις προσωπικες κοντρες δεν μπορω να τις ακολουθησω

Προτιμώ να ακολουθήσω την τελευταία φραση του takis_gt...

 

Φίλε pantel78 πες μας πως θες να προχωρήσεις να σου πούμε τη γνώμη μας

 

 

 

παντως ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω ...γιατι προσπαθειτε να κανετε τα πραγματα δυσκολα ......καλο θα ηταν μερικες φορες ετσι για αλλαγη  καποιοι που θελουν να στησουν για πρωτη φορα ενα ενυδρειο και εχουν αποριες με το στρωσιμο να διαβασουν κανενα σαιτ εταιρειας με βακτηρια που ασχολειται με το χωρο κανα αιωνα ολο και κατι σωστο θα λενε κι αυτοι ....και για να προλαβω τυχον αντιδρασεις του τυπου ...τα βακτηρια ειναι απατη ,μουφα, πεταμενα λεφτα, που ελεγε καποτε και καποιος παλιοτερα σε παρομοιο θεμα τον ειχα παροτρυνει αφου ηταν τοσο σιγουρος οτι τα βακτηρια δε δουλευουν να μηνυσει την εταιρεια οτι ψευδεται για να βγαλει και κανενα φραγκο ....αλλα μαλλον δεν πρεπει να εκανε κατι αλλιως θα το μαθαιναμε  

 

 

Φίλε dimos δεν καταλαβαίνω που ταιριάζει η παρατήρηση που κάνεις σε αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Για το στησιμο: Σκεφτομαι να βαλω τρεις μεγαλες πετρες, τις δυο ανουμπιες και Utricularia Graminifolia ή Eleocharis sp. Mini. Το υποστρωμα που εχω ειναι τοSeachem Flourite Red κι απο πανω λεω να βαλω λευκο χαλικι. Το υποστρωμα κανει για τα φυτα αυτα.

Για το στρωσιμο: θα χρειαστω βακτηρια για το στρωσιμο ή να αφησω το φιλτρο να στρωσει μονο του σιγα σιγα;

Φιλτρανση: Τελευταια παρατηρησα οτι το νερο δεν ηταν πολυ καθαρο. Το φιλτρο έχει δυο σφουγγαρια και το βιολογικο υλικο. Μηπως να αντικαταστισω το ενα σφουγγαρι με αλλο υλικο;

Φωτισμος: το φως που εχω επαρκει;

Link to comment
Share on other sites

Eleocharis την έχω σε χαλαζιακό χαλίκι και πάει μια χαρά, είναι βέβαια το ενυδρείο 3 χρονών. Θεωρώ πως δεν θα έχεις πρόβλημα με το υπόστρωμα που έχεις.

Ο φωτισμός σου όμως νομίζω πως είναι λίγος , 6 Watt δεν φτάνουν, και μάλλον θα χρειαστείς και CO2.

Πόσο ύψος έχει το ενυδρείο ;

Για τις ανουμπιες δεν υπάρχει θέμα, θα μεγαλώσουν, να τις δέσεις όμως σε ξύλο ή σε πέτρα, μη τις φυτέψεις.

Στο φίλτρο μπορείς να κόψεις το μεγάλο σφουγγάρι και να προσθέσεις ενυδρειακό βαμβάκι.

Μόνο του το ενυδρείο , με αμμωνία ή τροφή θα σου πάρει πάνω από 30 ημέρες να στρώσει,

μπορείς να το επιταχύνεις με βακτήρια και αμμωνία ή τροφή ή ακόμα καλύτερα μπόλι αμμωνία ή τροφή,

δεν θα σου πρότεινα να βάλεις ψάρια πριν στρώσει πλήρως

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει υψος 30 cm. Δεν με ενδιαφερει αν αργησει το στρωσιμο αρκει να γινει σωστα. Προβληματιζομαι αν μπορω να βαλω 10 συννεφακια αμεσως αφου στρωσει το ενυδρειο.

Και κατι ακομα. Τις προαλλες που βγηκα για αναζητηση πετρων σε ποταμι βρηκα κατι φοβερες πετρες. Τις δοκιμασα με υδροχλωρικο οξυ και δεν αντεδρασαν παρα μονο κατι λευκες "φλεβες" περιπου 1-2mm που αφριζαν εντονα κι αποτελουσαν περιπου το 1% της πετρας. Να τις κρατησω ή να τις σουταρω;

Link to comment
Share on other sites

Αφου έχεις χρόνο για να το στρώσεις, βάλε τις πέτρες σε ένα κουβα καθαρό νερό και μέτρησε GH αφου τις βάλεις και μέτρησε πάλι μετά απο 15 ημέρες και δες πόσο θα ανέβει. Τώρα αν βρεις άλλες καλύτερες τις πετάς

Αν το στρώσεις καλά και βέβαια βάζεις αμεσως 10 συννεφάκια, και 15 βάζεις

Τα 30 εκατοστά είναι οκ, θα περνάει πιο εύκολα το φως, αλλά να βάλεις ακόμα άλλα 6w τουλάχιστον, βάζεις και μερικά σαλιγκάρια ramshorn και ξεχνας και την άλγη

Link to comment
Share on other sites

Τις ανουμπιες πως μπορω να τις κρατησω εκτος ενυδρειου για καμια βδομαδα;

Link to comment
Share on other sites

Τις ανουμπιες πως μπορω να τις κρατησω εκτος ενυδρειου για καμια βδομαδα;

 

Σε ενα κουβα με νερό και βεβαια μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Φίλε pantel78 πες μας πως θες να προχωρήσεις να σου πούμε τη γνώμη μας

Φίλε dimos δεν καταλαβαίνω που ταιριάζει η παρατήρηση που κάνεις σε αυτό το θέμα

Ταιριαζει εκει που λεει οτι θα στρωνει δυο μηνες.....τι να πω ρε παιδια ήμαρτον
Link to comment
Share on other sites

Ταιριαζει εκει που λεει οτι θα στρωνει δυο μηνες.....τι να πω ρε παιδια ήμαρτον

 

Είναι θέμα επιλογής, αφου θέλει έτσι θα του αρνηθούμε να τον βοηθήσουμε ;

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση δεν θα του αρνηθουμε ....πρεπει ομως να ξερει ομως οτι μια διαδικασια 2 μηνων ειναι αρκετος καιρος και μεγαλωνει την πιθανοτητα σφαλματος ...και για να το κλεισω απο την δικη μου πλευρα με την οποια εμπειρια εχω απο το χομπι και απο τα ενυδρεια μου ....το απολυτο στρωσιμο ειναι με μπολι και μετα ακολουθουν τα ετοιμα βακτηρια η λυση τροφης αμμωνιας κλπ ειναι για μενα απιστευτη ταλαιπωρια και τεραστια πιθανοτητα απογοητευσης οδηγωντας εναν αρχαριο στην εξοδο απο το χομπι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...