Jump to content

Νέα αρχή...


Recommended Posts

τα εχουμε ξανα πει αυτα δημο σε πολλες συζητησεις... κανεις δεν αμφιβαλλει στη μεθοδο του μπολι...

στην προκειμενη περιπτωση του προταθηκε και πιο γρηγορη λυση και δεν θελει το παιδι ας τον καθοδηγισει αυτος που ξερει τι κανει με τις υπολοιπες μεθοδους.

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimos, τις προσωπικές μου επιλογές στο στρώσιμο τις έχω πει άπειρες φορές, προτιμώ μπόλι με αμμωνία , και σε 7-10 ημέρες το φορτώνω. Σέβομαι όμως την επιλογή του φίλου και του βγάζω και το καπέλο , γιατί δείχνει πως έχει υπομονή, μεγάλο προσόν για το χόμπι και κάτι που δεν το έχουμε όλοι, για αυτό αν χρειαστεί τη βοήθεια μου θα την έχει απλόχερα. Και στο κάτω κάτω δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος αφού δεν θα έχει ζωντανά μέσα, και λάθος να κάνει θα χάσει μόνο χρόνο, αλλά θα βγει πιο σοφός από αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Μολις σημερα ξεμπερδεψα με το καθαρισμα του ενυδρείου κι αρχισα να ετοιμαζω το νεο στησιμο. Προχθες μαζεψα αυτες τις πετρες κι αφου τις επλυνα παρα πολυ καλα τις εβαλα σε μια λεκανη με καυτο αλατονερο τις ξεπλυνα υστερα απο 6 ωρες κι επανελαβα το ιδιο. Αρκεί αυτη η επεξεργασια; Οι πέτρες πάντως δεν αντιδρουσαν σε υδροχλωρικο οξυ...

post-60676-0-69096400-1448222211_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - pantel78
Link to comment
Share on other sites

Η επεξεργασία καθαρισμου θεωρώ πως είναι καλή.

Το τεστ με ακουα φορτε δεν είναι απόλυτο, υπάρχει περίπτωση να μην αντιδράσει αλλά να ειναι ασβεστολιθική η πετρα

Τι ψαρια θες να βάλεις ;

Link to comment
Share on other sites

Η επεξεργασία καθαρισμου θεωρώ πως είναι καλή.

Το τεστ με ακουα φορτε δεν είναι απόλυτο, υπάρχει περίπτωση να μην αντιδράσει αλλά να ειναι ασβεστολιθική η πετρα

Τι ψαρια θες να βάλεις ;

White cloud θα βαλω τελικα, το ενυδρειο ειναι μικρο. Κατι αλλες πετρες που βρηκα αφριζαν σαν σαμπανια.
Link to comment
Share on other sites

Ασε αυτες που δεν αφριζαν, δεν θα εχεις προβλημα

Ωραια ψαράκια, τα έχω στη ταρατσα :)

Το γεμίζεις και φυτά, βάζεις και γαρίδες αν θες μαζί, κουκλι θα γινει :)

Link to comment
Share on other sites

Ασε αυτες που δεν αφριζαν, δεν θα εχεις προβλημα

Ωραια ψαράκια, τα έχω στη ταρατσα :)

Το γεμίζεις και φυτά, βάζεις και γαρίδες αν θες μαζί, κουκλι θα γινει :)

Το ειδα το ενυδρειο σου,ειναι φοβερο! Τωρα ψαχνομαι για φυτα και μεσα στη βδομαδα αρχιζω στησιμο...
Link to comment
Share on other sites

Ωραία :)

προχώρα, και οτι χρειαστείς εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Αρχη στησιματος, ακουω γνωμες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχη στησιματος, ακουω γνωμες...

post-60676-0-74858400-1448396556_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - pantel78
Link to comment
Share on other sites

Πολλές δεν είναι ;

Δεν είναι ασχημα, αλλα νομιζω πως πιανουν πολύ χωρο

Τι φυτα θα βάλεις ;

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο ανουμπιες, δεν θελω να τις βαλω αλλα τις λυπαμαι. Ελεγα να βαλω eleocharis... μακαρι να χα 100 lt

Έγινε επεξεργασία - pantel78
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα τις 2 μεγαλες αριστερα να τις εσπαγες να εβαζες τις μισες, αλλά γουστα ειναι αυτα στο αισθητικο μερος :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο ανουμπιες, δεν θελω να τις βαλω αλλα τις λυπαμαι. Ελεγα να βαλω eleocharis... μακαρι να χα 100 lt

 

Τι φωτισμο εχεις?

Υποστρωμα εχεις βαλει απο κατω?

Παροχη co2 υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμο εχεις?

Υποστρωμα εχεις βαλει απο κατω?

Παροχη co2 υπαρχει?

 

Έχω φωτισμο 6W Led, υποστρωμα Seachem Flourite δεν εχω παροχη CO2...

Link to comment
Share on other sites

Τα 6 βατ ειναι λιγα για τα λιτρα σου.

Χωρις παροχη co2 δυσκολα θα σου παει η ελεοχαρις,την εχω σε ενυδρειο με 0,5 βατ ανα λιτρο φωτισμο με εξελ και αναπτυσεται παααααρρρααααα πολυ αργα,αλλα οταν λεω παρα πολυ,εννοω παρα πολυ,βασικα πιο πολυ διατηρειται παρα αναπτυσεται.

Την εχω και σε ενυδρειο με πολυ φως και παροχη co2 και παει σουπερ,μεσα σε ενα μηνα εφτιαξα χαλι.

Οπωτε,οπως καταλαβαινεις,χωρις μπουκαλα και φως δυσκολα θα σου παει το χαλι.

Link to comment
Share on other sites

6 watt σε led ειναι 50 watt σε κανονικη συνηθως αρα εχει αρα εχει κοντα στο 1watt/l

Link to comment
Share on other sites

Τα lumen που βγάζει τα ξέρεις; Γιατί αυτό με την υσχη σε watt δε νομίζω να μπορεί να αντιστοιχιστεί οπότε στην περίπτωση σου πρέπει τα led να βγάζουν τουλάχιστον πολλά lumen αλλά ούτε αυτό μου φαίνεται λογικό να βγάζουν πάνω από 1500(για να πλησιάζει θεωρητικά πάντα προς μετρίου φωτισμού και απαιτήσεων φυτά) αλλά δεν είμαι καθόλου ειδικός στα led

Ίσως να άνοιγες νέο τοπική να σε κατατοπισει κάποιος γιατί λίγοι είναι αυτοί που χρησιμοποιούν led :)

Και μένα λίγο μου φαίνεται πάντως.

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα είναι αυτή

http://www.aquael.com.pl/en/products/akwarystyka/oswietlenie/140-leddy-tube#download

Δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο είναι να προσαρμόσω κι άλλο φως στο καπάκι του ενυδρείου μου. Άλλωστε τον καιρό αυτό δεν έχουμε μαντήλι για κλάμα όχι για καινούργια λάμπα...

Έγινε επεξεργασία - pantel78
Link to comment
Share on other sites

Δες αν γραφει καπου επανω ποσα lumen ειναι γιατι στο site δεν το ειδα πουθενα. Αν και απο οτι φαινεται πρεπει να ειναι λιγα για απαιτητικα φυτα. Παντος για anubies κανει.

Link to comment
Share on other sites

Οποία και να είναι ή λάμπα εγώ σου απανταω μέχρι εκεί που φτάνουν οι γνώσεις μου και τι θα έκανα και θεωρώ εγώ :).

Δεν είπα να αγοράσεις καινούρια λάμπα και δε διαφωνώ για τους καιρούς :)

Το μόνο που μένει για να σε πείσει είναι ή δοκιμή στα φυτά που θες γνωρίζοντας βέβαια τα δεδομένα που σου δόθηκαν και επειδή και αυτά είναι χρήματα και εφοσον θέλουμε να αποφεχθούν δοκίμασε κάποια φυτά ενδεικτικα.

Από αγγελίες που χαρίζονται ή κάποιον συντοπίτη σου.

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Για μενα η λαμπα αυτη δεν φτανει για ελεοχαρις και αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις παροχη co2 με μπουκαλα,τοτε πηγαινε σε αλλα φυτα.

Καταλαβαινω οτι δεν υπαρχει μαντιλι να κλαψεις αλλα με βαση αυτο πρεπει να ριξεις και τις απαιτησεις σου σε φυτα.Δηλαδη να πας σε πιο ευκολα που δεν θελουν co2.

Δυστοιχως τα γρασιδια ειναι απαιτητικα φυτα και θελουν co2,αλλα πολυ αλλα λιγοτερο,αλλα ολα θελουν.

Οπωτε μη ζητας απαιτητικα φυτα αν δεν μπορεις να διαθεσεις το αναλογο μπατζετ για τον εξοπλησμο που χρειαζονται.

Δυστοιχως δεν γινεται να τα εχουμε ολα. :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ λίγα τα 6watt σε led ή τα 550lm.

Αν τα συγκρίνεις με φθορίου προσθετεις ένα 20% , δηλαδή τα 6watt σε led είναι 7,2 watt περίπου σε φθορίου. Το πιο σωστο όμως είναι τα lumen. Τα 550-600 lumen είναι λίγα για αυτο το ενυδρείο, και ειδικά για τα φυτα που θελει να βάλει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...