Jump to content

Νέα αρχή...


Recommended Posts

Δεν ειναι στανταρ αυτο..το περασμενο καλοκαιρι για μεγαλο χρονικο διαστημα (περιπου μηνα) ειχα το ενυδρειο και κατα επεκταση και τις ανουμπιες μου απο 30-33 βαθμους...μπορει να ετυχε να αντεξουν αλλα δεν εχουν βγαλει προβλημα μεχρι τωρα...

 

Σίγουρα δεν είναι απαραίτητο να χαλάσουν, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου να εχεις τα μισά :)

Τη μία και μοναδική φορα στις αρχες που στο ενυδρείο μου είχα ICH, για 10 ημέρες στους 30 βαθμούς δεν μου έμεινε ουτε κοτσανι απο τις ανούμπιες :)

 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι απαραίτητο να χαλάσουν, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου να εχεις τα μισά :)

Τη μία και μοναδική φορα στις αρχες που στο ενυδρείο μου είχα ICH, για 10 ημέρες στους 30 βαθμούς δεν μου έμεινε ουτε κοτσανι απο τις ανούμπιες :)

Στο site της tropica αναφερει οτι αντεχει μεχρι και 30 C. Οπως λες Τακη, φυλαγε τα ρουχα σου, το χω γυρισει στο 28
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι απαραίτητο να χαλάσουν, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου να εχεις τα μισά :)

Τη μία και μοναδική φορα στις αρχες που στο ενυδρείο μου είχα ICH, για 10 ημέρες στους 30 βαθμούς δεν μου έμεινε ουτε κοτσανι απο τις ανούμπιες :)

Ενοειται οτι τα φυλαμε τακη...απλα αναφερα εμπειρικα τι εζησα..και βεβαια δεν φερνουμε τα φυτα στα ορια τους χωρις λογο και εγω θεραπεια εκανα και αφησα να φτασει εκει...
Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν και τα υπολοιπα λελουδικά

post-60676-0-15181200-1448975858_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως πας απο μετρήσεις αμμωνίας ;

Link to comment
Share on other sites

Πως πας απο μετρήσεις αμμωνίας ;

Χθες 1.5 με ph 8.
Link to comment
Share on other sites

1,5 αμμωνία μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κι αφου λοιπον το φιλτρο εχει στρωσει καιρος να μπουν και τα ζωντανα.

10 συννεφακια θα μπουν στο ενυδρειο και τα θεματα που εχω ειναι:

1) τι ειδους τροφη χρειαζονται.

2) τι ειδους ρουτινα χρειαζονται στη διατροφη και στη συντηρηση του ενυδρειου.

3) ασπονδυλα μπορουν να μπουν τωρα ή ειναι νωρις

Link to comment
Share on other sites

Κι αφου λοιπον το φιλτρο εχει στρωσει καιρος να μπουν και τα ζωντανα.

10 συννεφακια θα μπουν στο ενυδρειο και τα θεματα που εχω ειναι:

1) τι ειδους τροφη χρειαζονται.

2) τι ειδους ρουτινα χρειαζονται στη διατροφη και στη συντηρηση του ενυδρειου.

3) ασπονδυλα μπορουν να μπουν τωρα ή ειναι νωρις

 

1) οτιδήποτε τροφή για τροπικά ψάρια αρκεί να χωράει στο στομα τους. Εγω τους δινω φυλλαρακι, μπορεις να τους δινεις και γκρινταλ .

2) Οπως ολα τα μικροψαρα, εβδομαδιαίες αλλαγές , 2-3 φορες την ημλερα ταισμα

3) βάζεις γαριδες άφοβα.

Το μονο που θελει λίγη προσοχή ειναι το καλοκαιρι οι θερμοκρασίες να μην ειναι υψηλές, τον Χειμώνα μπορεις να τα κρατήσεις ακομα και στους 14-15 βαθμούς, μη ξεχνας πως ειναι ψάρια κρυου νερού

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκάρια μπορώ να βάλω από τώρα. Κάπου διάβασα ότι χρειάζονται περίπου 4 μηνες για να μπουν. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι στα καταστήματα δεν πουλάνε ramshorn πουθενα. Υπάρχει κάποιος λόγος;

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκάρια και βεβαια μπορεις να βάλεις, γαριδες αν θες να βάλεις αστο να περασει κανας μηνας.

Ramshorn και εγω δεν εχω δει να πουλανε σε μαγαζια, ειναι λαθρο, απο συνχομπιστες μπορεις να βρεις

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί λέω να βάλω πρώτα τα σαλιγκάρια να μου καθαρίσουν ότι υπόλειμμα  υπάρχει από σάπια φύλλα κι άλγες που άρχισαν να πιάνουν και μετά να βάλω τα ψάρια. Νομίζω ότι βοηθάει και στο σταδιακό φόρτωμα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάζεις και τροφή όμως για να διατηρεις βιολογια, όχι μονο τα σαλιγκαρια.

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται! Η τροφή δεν έχει σταματήσει ούτε πρόκειται. Μάλιστα την αλλάζω κάθε μέρα πλέον γιατί μαζεύονται μύκητες στο τούλι πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχασω, και αλλαγες κανονικά, σαν να εχεις ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Τάκη το ενυδρείο δουλεύει σαν να έχει ψάρια ήδη. Αλλαγές, προετοιμασία νερού, καθάρισμα, τα πάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τρωνε ολα τα σαλιγκαρια ολες τις αλγες.Αναλογα ποια αλγη εχεις,βρησκεις την αιτια και την διορθωνεις.

Επισης μπορεις να καθαρισεις και μηχανικα την αλγη,δεν χρειαζεται να παρεις σαλιγκαρια γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ramshorn λέω να βάλω. Τώρα τις άλγες τις καθαρίζω μηχανικά και λέω κάποια στιγμή να προχωρήσω σε αναβάθμιση σε φως και CO2.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το φύλλο, πόσα αρσενικά, πόσα θηλυκά ψαράκια;

Link to comment
Share on other sites

Ramshorn λέω να βάλω. Τώρα τις άλγες τις καθαρίζω μηχανικά και λέω κάποια στιγμή να προχωρήσω σε αναβάθμιση σε φως και CO2.

 

Τα Ramshorn τρώνε και αρβύλες, δεν θα αφήσουν σχεδόν κανένα είδος άλγης, αν δεν βρουν φαι όμως μπορει να τσιμπήσουν και κανα φυλλαρακι απο τα φυτά, αλλά όχι σπουδαία πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το φύλλο, πόσα αρσενικά, πόσα θηλυκά ψαράκια;

 

Τι είδος ψαρια θα βάλεις ;

Link to comment
Share on other sites

Τι είδος ψαρια θα βάλεις ;

White cloud

Link to comment
Share on other sites

White cloud

 

Ναι το είχες πριν, το ξέχασα. :)

Δύσκολο να ξεχωρίσεις αρσενικά με θηλυκά, ότι βγουν, δεν έχουν τέτοια προβλήματα αυτά τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...