Jump to content

Αλλαγή ενυδρείου!!!!! Την βοήθειά σας οι έμπειροι παρακαλώ...!!!!


Recommended Posts

Γεια σας πάλι, μετά από καιρό, πριν ένα μήνα περίπου μου χάρισαν ένα ενυδρείο ( ευτυχώς στρωμένο) 

 

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):125Χ45Χ50
Συνολικά Λίτρα:280
Sump (λίτρα):250

Οργανισμοί
Φυτά: Cabomba Caroliana τρία ματσάκια, Anubia Caladifolia 2 και angustifolia 2, Bacopa Caroliana 2, altenathera reineck rosaefolia τρία ματσάκια.
Ψάρια: 10 Καρδινάλιοι, 2 μόλλυ (ένα dalmatian κ ένα red leopard), Zebra danio pink 5 και 1 κίτρινο, ένα κοπαδάκι από 5 ψαράκια που δεν γνωρίζω και θέλω την βοήθεια σας, καθώς και άλλα 3 που μου έφεραν την προηγούμενη εβδομάδα που και δεν ξέρω τα ονόματα τους!!!!! + μία γκαπύνα που θα φύγει αυτές τις μέρες.
Άλλα είδη: 2 blue pearl γαριδούλες.

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: Διάφορες
Ξύλα: μία ρίζα
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: πολύ ψιλό άσπρο χαλίκι 
Βυθός: καφέ χαλίκι 3-4mm

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Εξωτερικό φίλτρο Tetratec 700
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης 150W
Λίπανση: Θα ξεκινήσω τώρα με sera florena

Παροχή CO2: οχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: tetra Min pro mini crisps 


Παράμετροι
pH: 7,4
Γενική σκληρότητα (GH): 7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 2-3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10-15mg?L
Φωσφορικά (PΟ4): 2mg/L
Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Μία φορά την εβδομάδα περίπου 1/4 του νερού
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: sera aquatan και sera bio nitrivec  ανάλογα τα λίτρα που θα προσθέσω.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

 

 Τώρα, θέλω βοήθεια στην αναγνώριση των ψαριών που δεν γνωρίζω, και καμιά πρόταση για το τι ψάρια να προσθέσω, σκέφτομαι για gourami drawf ένα χαρεμάκι, παρακαλώ τα φώτα σας.... Φωτογραφίες παρακάτω...!!!!

το ενυδρείο είναι έτσι :post-60772-0-40203800-1447510208_thumb.jpgpost-60772-0-32646500-1447510219_thumb.jpgpost-60772-0-02801200-1447510231_thumb.jpg

 

Τα ψαράκια που δεν γνωρίζω είναι θα τα ανεβάσω σε σχόλιο από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο ψαράκια είναι αυτά με το κόκκινο πτερύγιο :post-60772-0-48869100-1447510738_thumb.jpgpost-60772-0-39016000-1447510828_thumb.jpg

Ένα μόνο του που εμένα μου θυμίζει σαρδέλα :P και είναι αυτό :post-60772-0-47030500-1447510731_thumb.jpg

Αυτά μου τα έφεραν δώρο τα τρία πριν από 5 μέρες

Και αυτά είναι ένα κοπαδάκι που αγόρασα εγώ και δεν θυμάμαι το όνομα, νομίζω ότι είναι είδος τετρα αλλά δεν ξέρω, είναι ασημί και έχουν ιριδίζων μπλε ουρά και είναι αυτά :post-60772-0-24986900-1447511025_thumb.jpgpost-60772-0-63191400-1447511037_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτα αν και δεν φαινονται καλα colobian red fin tetra μοιαζουν. Και τα αλλα ειδος τετρα ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου μοιαζουν ποιο πολυ για rosy tetra τα πρωτα ...τα υπολοιπα μπορει να ειναι απο black tetra μεχρι και hockey...και τα τελευταια απο μαλλον green οπως τα περιγραφεις γιατι οντως η φωτος δεν βοηθανε...

Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτα αν και δεν φαινονται καλα colobian red fin tetra μοιαζουν. Και τα αλλα ειδος τετρα ειναι.

Όχι δεν είναι .

 

Εμενα μου μοιαζουν ποιο πολυ για rosy tetra ( κάποιο απο αυτη τη κατηγορία είναι )τα πρωτα ...τα υπολοιπα μπορει να ειναι απο black neon tetra ( πρέπει ) μεχρι και hockey...(ούτε) και τα τελευταια απο μαλλον green ( ίσως να υπάρχει ) οπως τα περιγραφεις γιατι οντως η φωτος δεν βοηθανε...

Στη μεσαία φωτογραφία είναι Congo tetra στην επόμενη είναι ίσως Scissor tail αν δεν το έχω μπερδέψει με το black neon που δεν έχει πάρει τα χρώματά του , Γκάμπυ , καρδινάλιοι , Danio αυτό με το βέλος  και τα κόκκινα είναι Ζέμπρα ντάνιο μεταλλαγμένα .

Πάντως οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε και πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Μπορει black neon tetra ειναι το δευτερο γιατι στα scissor tail νομιζω οτι και η ουρα τους εχει ασπρομαυρες γραμμες ενω αυτο μαλλον εχει μονο μια κατα μηκος που δεν φαινεται στις φωτος...green tetra ειναι ενα μονοχρωμο τετρα με χρωμα μπλε μονο στην ουσια...αλλιως αν το ψαρι ειναι μικρο αποκλειεται να ειναι emperor tetra...απο τις περιγραφες παντα γιατι απο φωτο εγω δεν μπορω να βγαλω ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, αλλα δεν μπορώ να βγάλω καλλίτερες φωτό γιατί δεν κάθονται σε ένα συμίο, τρέχουν από δω και από εκεί όλη την ώρα. Τι άλλο θα προτείνατε να βάλλω μαζί τους? Μπορώ να βάλω dwarf gourami ένα χαρεμάκι ή κανένα αγγελόψαρο?

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος που ειχε τρελα με αυτα τα μικροψαρα(απο εκει γνωριζω και τα λιγα που ξερω) τα ειχε με ρασπορα και γκουραμακια και δεν ειχα δει ποτε θεμα στο ενυδρειο του παρολο που δεν συμφωνουσα λογω βιοτοπου..εγω οσες φορες προσπαθησα να κρατησω τετρα με σκαλαρακια γιναν τροφη οταν τα δευτερα μεγαλωσαν και μπηκαν στην διαδικασια αναπαραγωγης η απλα χωραγαν στο στομα τους...με μικροκιχλιδες οπως και με κορυντορακια και οτοκυκλους και απιστογραμματα δεν πιστευω οτι θα εχεις κανενα θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...