Jump to content

Levados Reef


Levados

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα στην θαλασσινή παρέα

 

Τελικά δεν κατάφερα να αντισταθώ στη γοητεία της αλμύρας και μετά από πολύ πολύ διάβασμα και παρακολούθηση θεμάτων στο aquazone έστησα επιτέλους το 1ο μου θαλασσινό ενυδρείο. 

 

Ο εξοπλισμός συγκεντρώθηκε και αυτός σταδιακά ( το skimmer είχε αγοραστεί από το 2014 και περίμενε καρτερικά τα υπόλοιπα κομμάτια ) και βασικά κομμάτια είναι του φίλου vasilism3 οπότε ίσως να σας φανούν γνώριμα.

Το ενυδρείο τρέχει περίπου από αρχές Οκτωβρίου και προορίζεται για SPS/LPS reef οπότε η υπομονή θα είναι μέρος του βασικού εξοπλισμού και φυσικά η βοήθεια σας θα είναι υπερπολύτιμη ώστε να ευδοκιμήσει η όλη προσπάθεια. Οπότε παρατηρήσεις, επισημάνσεις και προτάσεις είναι πάντα ευπρόσδεκτες. 

 

Πάμε σε μία γενική περιγραφή και μετά σε μερικές φωτογραφίες 

 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):1
.00x0.60x0.55
Λίτρα:330
Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ): 0.50x0.60x0.40
Λίτρα Sump: 120 λιτρα 

Οργανισμοί
Κοράλλια: 

Ψάρια: 2 Sleeper Banded Goby & 4 Anthias Squamipinis

Ασπόνδυλα: 2 Peppermint, Trochus & Nassarius snails και ένας ερημίτης

Βράχος (είδος κιλά): ~35 κιλά νεκρός
Άμμος (είδος κιλά):~35 κιλά αραγωνίτης

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού : Κ3 key led 115w (σύντομα θα αντικατασταθεί από δυνατότερο led  φωτιστικό)

Διάρκεια φωτισμού: 24ωρος κύκλος με ανατολή-δύση

 

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο): Νεκρός Βράχος , Ζωντανός & νεκρός αραγωνίτης

Θέρμανση/ Ψύξη: schego 300 συνδεδεμένος σε STC 1000
Skimmer: Deltec MCE 600
Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): 2 Jebao RW-8  

Επιστροφή : Jebao DC2000
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: A/O aqua filter , αυτόματη αναπλήρωση
Διατροφή: Frozen Mysis, Frozen Artemia , Ocean Nutrition formula 1 flakes, Ocean Nutrition formula 2 pellet

 

 

 

Παράμετροι (Salifert)
pH: 8.0
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3):  < 5
Ασβέστιο (Ca): 430
Μαγνήσιο (Mg): 1400
Φωσφορικά (Po4): μη ανιχνεύσιμα
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Αλατότητα: 1025

 

 

post-51303-0-13154600-1447703804_thumb.jpg

post-51303-0-53127400-1447703837_thumb.jpg

post-51303-0-74149800-1447703923_thumb.jpg

post-51303-0-33671900-1447703944_thumb.jpg

post-51303-0-46857800-1447704049_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Levados
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλωςηρθες στην θαλασσινη παρεα και

καλοριζικα ολα.

περνοντας την σκυταλη απο το Βασιλη που ειχε κανει μια δυνατη

αρχη εχεις βαλει τις βασεις για δυνατο αποτελεσμα.

καλη αρχη λοιπον και υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και καλη αρχη.Το στησιμο του βραχου σου ειναι σουπερ,σου ευχομαι να το δεις τουμπανο.Ποσες ωρες αναβεις τα φωτα σου,και τι ρουτινες θα ακολουθησεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην θαλασσινη παρεα ,εχεις κανει δυνατη αρχη παιρνωντας το ενυδρειο του Βασιλη που ειχα την χαρα να το δω απο κοντα, τωρα το μονο που χρειαζετε ειναι υπομονη ,καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλωςηρθες στην θαλασσινη παρεα και

καλοριζικα ολα.

περνοντας την σκυταλη απο το Βασιλη που ειχε κανει μια δυνατη

αρχη εχεις βαλει τις βασεις για δυνατο αποτελεσμα.

καλη αρχη λοιπον και υπομονη.

  

 

Καλησπερα φιλε μου και καλη αρχη.Το στησιμο του βραχου σου ειναι σουπερ,σου ευχομαι να το δεις τουμπανο.Ποσες ωρες αναβεις τα φωτα σου,και τι ρουτινες θα ακολουθησεις?

 

 

Καλως ηρθες στην θαλασσινη παρεα ,εχεις κανει δυνατη αρχη παιρνωντας το ενυδρειο του Βασιλη που ειχα την χαρα να το δω απο κοντα, τωρα το μονο που χρειαζετε ειναι υπομονη ,καλη αρχη.

Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και τα καλά σας λόγια .

Από υπομονή υπάρχει αρκετή (σκεφτείτε μόνο ότι έχω 3 γυναίκες στο σπίτι :helpsmilie:  )

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι τα φώτα ανάβουν στις 10:30, στις 13:00 με 16:00 ανεβαίνουν στο 100% και σβήνουν στις 22:30 όπου πάει σε moon. Από ρουτίνες προς το παρών έχω αλλαγή νερού 80λτ κάθε 15ημερο και συμπλήρωμα βακτήρια (special blend). Άδειασμα ποτηράκι skimmer κάθε εβδομάδα και καθάρισμα skimmer και αντικατάσταση άνθρακα/αντιφόσφωρου στις 30 μέρες .

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και απο μένα το στήσιμο του βράχου δείχνει πολυ όμορφο καλή συνέχεια ναχεις !!!

 

Σε ευχαριστώ tasso

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα !

Να το χαρείς όσο δεν παει !

Το στυσιμο καταπληκτικό !(τα καλά του νεκρού βράχου)

Το μόνο που θα αναβάθμιζα θα ήταν η αντλία επιστροφής! (Τα 2000 λίτρα μου φαίνονται λίγα αφού δεν είναι και πραγματικά )

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και τα καλά σας λόγια .

Από υπομονή υπάρχει αρκετή (σκεφτείτε μόνο ότι έχω 3 γυναίκες στο σπίτι :helpsmilie:  )

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι τα φώτα ανάβουν στις 10:30, στις 13:00 με 16:00 ανεβαίνουν στο 100% και σβήνουν στις 22:30 όπου πάει σε moon. Από ρουτίνες προς το παρών έχω αλλαγή νερού 80λτ κάθε 15ημερο και συμπλήρωμα βακτήρια (special blend). Άδειασμα ποτηράκι skimmer κάθε εβδομάδα και καθάρισμα skimmer και αντικατάσταση άνθρακα/αντιφόσφωρου στις 30 μέρες .

 Σε νιωθω!!!Κι εγω 3 εχω!! :lolu: :lolu: :lolu: Καλη αρχη κι απο εμενα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη :thumbsu: 

Πολυ ωραιες διαστασεις ενυδρειου και πολυ ωραιο στησιμο!!!

 

 

Αν και πολλα τα λιτρα θα ελεγα να βγαλεις τον ερημιτη μην εχεις θεμα με τα υπολοιπα σαλιγκαρακια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στα αλάτια. Το ενυδρείο είναι πολύ πολύ όμορφο, το στήσιμο του βράχου φοβερό και γενικά έχει προοπτική να γίνει έναςυπέροχος ύφαλος. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα! Το aquascape ειναι ομορφο. Κρατησε μας ενημερους και να θυμασαι οτι τα καλα πραγματα στο θαλασσινό αργουν να γινουν. 

Link to comment
Share on other sites

έχεις στα χέρια σου ένα πολύ όμορφο ενυδρείο, σου εύχομαι να το δείς γεμάτο ζωή και χρώματα!

 

για μένα αυά που θα έβαζα στο πρόγραμμα για upgrades είναι φως και επιστροφή ίσως και προσθήκη ακόμα μιας RW8

Link to comment
Share on other sites

 Σε νιωθω!!!Κι εγω 3 εχω!! :lolu: :lolu: :lolu: Καλη αρχη κι απο εμενα!!!

 

 

Καλη αρχη :thumbsu:

Πολυ ωραιες διαστασεις ενυδρειου και πολυ ωραιο στησιμο!!!

 

 

Αν και πολλα τα λιτρα θα ελεγα να βγαλεις τον ερημιτη μην εχεις θεμα με τα υπολοιπα σαλιγκαρακια

 

 

Καλή αρχή στα αλάτια. Το ενυδρείο είναι πολύ πολύ όμορφο, το στήσιμο του βράχου φοβερό και γενικά έχει προοπτική να γίνει έναςυπέροχος ύφαλος. Καλή συνέχεια!

 

 

Καλη αρχη και απο εμενα! Το aquascape ειναι ομορφο. Κρατησε μας ενημερους και να θυμασαι οτι τα καλα πραγματα στο θαλασσινό αργουν να γινουν. 

 

 

έχεις στα χέρια σου ένα πολύ όμορφο ενυδρείο, σου εύχομαι να το δείς γεμάτο ζωή και χρώματα!

 

για μένα αυά που θα έβαζα στο πρόγραμμα για upgrades είναι φως και επιστροφή ίσως και προσθήκη ακόμα μιας RW8

 

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια.

 

Sailor ευτυχώς και οι 2 μου οι κόρες είναι fun των ενυδρείων οπότε η μαμά δεν μπορεί να πει και πολλά. Η μπέμπα (7 μηνών) μπορεί να κάθεται με τις ώρες και να χαζεύει τις κιχλίδες ή τα anthias και μόλις την κουνήσεις να αρχίσει το κλάμα. 

 

Το aquascape βασίστηκε στο στήσιμο του vasilism3 μιας και ήρθε πακέτο ο βράχος και απλά έκανα κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις. Το στήσιμο του Βασίλη μου άρεσε πολύ και γιαυτό στηρίχτηκε και το δικό μου σε αυτό. 

 

Βασίλη ο ερημίτης προς το παρών δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα άλλα είναι υπό παρακολούθηση. 

 

Πάνο το φωτιστικό έχει παραγγελθεί και αναμένεται. Μία μεγαλύτερη αντλία επιστροφής και ένας ακόμη κυκλοφορητής είναι στο πρόγραμμα αλλά μάλλον θα περιμένουν το Δώρο Χριστουγέννων. Για αντλία επιστροφής με 4000λτ/h θα είναι καλά? Ή θεωρείτε ότι πρέπει να πάω σε κάτι μεγαλύτερο (π.χ. 6000λτ/h)?

Link to comment
Share on other sites

Το στησιμο απιστευτο :bow:

Πολυ καλη δουλεια και απο το βασιλη κ απο σενα φιλε μου!

 

Βλεπω εχεις και το θεμα οργανωση,σε ζηλευω!

Αστα,ολοι κατι περιμενουμε τα χριστουγεννα :usd:

 

Προσωπικα θα πηγαινα στα 4.000λ/ω.Εχεις δυο υπερχειλησεις η' μια?

 

Ευχαριστουμε που μπηκες στο κοπο να το μοιραστεις μαζι μας!

Αντε καλη αρχη και φτου φτου :jig:

 

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο μενα αδερφε στα αλατια :thumbsu: :thumbsu:

το μυστικο επιτυχιας το ειπες..υπομονη

το ενυδρειο του bill super και σαλονατο...

ευχομαι να το δεις τουμπανο!!!

Link to comment
Share on other sites

που να το φανταζομουν οτι οταν μονταριζα τον βραχο θα τον εβλεπα

αργοτερα με μικρο τροποποιησεις σε δυο παρουσιασεις ενυδρειων.

μια στου Βασιλη και μια στου φιλου εδω. B) B) B)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή! Με τέτοιο όμορφο στήσιμο, περιμένουμε μια άξια συνέχεια.

Κράτα μας ενήμερους.

Link to comment
Share on other sites

Το στησιμο απιστευτο :bow:

Πολυ καλη δουλεια και απο το βασιλη κ απο σενα φιλε μου!

 

Βλεπω εχεις και το θεμα οργανωση,σε ζηλευω!

Αστα,ολοι κατι περιμενουμε τα χριστουγεννα :usd:

 

Προσωπικα θα πηγαινα στα 4.000λ/ω.Εχεις δυο υπερχειλησεις η' μια?

 

Ευχαριστουμε που μπηκες στο κοπο να το μοιραστεις μαζι μας!

Αντε καλη αρχη και φτου φτου :jig:

 

 

καλη αρχη και απο μενα αδερφε στα αλατια :thumbsu: :thumbsu:

το μυστικο επιτυχιας το ειπες..υπομονη

το ενυδρειο του bill super και σαλονατο...

ευχομαι να το δεις τουμπανο!!!

 

 

που να το φανταζομουν οτι οταν μονταριζα τον βραχο θα τον εβλεπα

αργοτερα με μικρο τροποποιησεις σε δυο παρουσιασεις ενυδρειων.

μια στου Βασιλη και μια στου φιλου εδω. B) B) B)

 

 

Καλή αρχή! Με τέτοιο όμορφο στήσιμο, περιμένουμε μια άξια συνέχεια.

Κράτα μας ενήμερους.

 

Σας ευχαριστώ πολύ. Αν και το credit για το aquascape θα πρέπει να μοιραστεί σε Κώστα, Βασίλη και λιγότερο σε εμένα αφού παρέλαβα έτοιμο το 80%. Κώστα νομίζω ότι όταν έδινες τον βράχο είχα σκεφτεί να σου στείλω μνμ αλλά αν θυμάμαι καλά δεν έκανες αποστολές και αυτό πρέπει να με είχε σταματήσει.  

 

Το ενυδρείο έχει 2 υπερχειλίσεις Φ32. Και εγώ για 4000lt επιστροφή προσανατολίζομαι γιατί θεωρώ ότι παραπάνω θα είναι υπερβολή.  

 

Πιστεύετε ότι μπορώ να δοκιμάσω να βάλω κανένα κοράλλι ή είναι ακόμα νωρίς? 

Έγινε επεξεργασία - Levados
Link to comment
Share on other sites

το αναφερω μιας και ειναι παρηγορο αυτο που τελειωσε

στο δικο μου ενυδρειο να το βλεπεις να συνεχιζει να υπαρχει.

ευχομαι να το τουμπανιασεις απο κοραλια και να το χαρεις οσο δεν παει.

 

στο δια ταυτα και στο ερωτημα σου.

ο βραχος οταν μπηκε στο ενυδρειο απο οτι βλεπω πρεπει να ηταν νεκρος.σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και όποτε σε βγάλει ο δρόμος από Λιβαδειά έλα να φάμε σουβλάκια και να τον δεις από κοντά  :bbq:

 

Ναι ο βράχος ήταν νεκρός. Μόνο 10 κιλά αραγωνίτη ζωντανό έβαλα για ενίσχυση της βιολογίας. 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πολύ ωραίος ο βράχος σου. Με τσιμέντο έκανες της κολλήσεις? Και με ποιο?

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Ο βράχος ήρθε έτοιμος στο μεγαλύτερο μέρος του οπότε δεν μπορώ να σου πω τι υλικό χρησιμοποιήθηκε. Σε κάποιες μικρές παρεμβάσεις που έκανα χρησιμοποίησα την orca construct.

Link to comment
Share on other sites

 

Σας ευχαριστώ πολύ. Αν και το credit για το aquascape θα πρέπει να μοιραστεί σε Κώστα, Βασίλη και λιγότερο σε εμένα αφού παρέλαβα έτοιμο το 80%. Κώστα νομίζω ότι όταν έδινες τον βράχο είχα σκεφτεί να σου στείλω μνμ αλλά αν θυμάμαι καλά δεν έκανες αποστολές και αυτό πρέπει να με είχε σταματήσει.  

 

Το ενυδρείο έχει 2 υπερχειλίσεις Φ32. Και εγώ για 4000lt επιστροφή προσανατολίζομαι γιατί θεωρώ ότι παραπάνω θα είναι υπερβολή.  

 

Πιστεύετε ότι μπορώ να δοκιμάσω να βάλω κανένα κοράλλι ή είναι ακόμα νωρίς? 

 

Μια χαρα θα ειναι η 4.000 φιλε μου :thumbsu:

Η μεγαλυτερη εκτος απο υπερβολη,οπως λες θα σε ταλαιπωρησει και θα θελει και διαφορες "μαστοριες" παρα το οτι εχεις δυο υπερχειλησεις.Αν ειχες μια σιγουρα δεν θα ηταν καλη κινηση να βαλεις τη μεγαλυτερη.

Στο κατω κατω αφου κανεις τη δουλεια σου σε πολυ καλο βαθμο με την 4.000 γιατι να μη γλυτωσεις τα παραπανω χρηματα αλλα και τα watt λειτουργιας?

Δεν ξερω καν αν η φ32(αν ειχες μονο μια) κατεβαζει τα 6.000 λιτρα.Πρεπει να δω τον πινακα,γιατι μπορει να κανω κ λαθος.

 

Οσον αφορα στα κοραλια,βλεπω πως οι τιμες σου ειναι πολυ καλες :thumbsu:

Ξεκινα με μερικα ευκολα και φθηνα κοραλακια για να δεις πως θα πανε.

Κυριως κανενα lps.

Μια πολυ φιλικη συμβουλη για να μην εχεις προβληματα,πριν να αγορασεις αυτα που θα σου αρεσουν η' σου λενε,κανε ενα κοπο να μας τα αναφερεις κ εδω ωστε να σου πουν ολα τα παιδια τη γνωμη τους και να αποφυγεις απωλειες η' κακες/αστοχες επιλογες :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα ειναι η 4.000 φιλε μου :thumbsu:

Η μεγαλυτερη εκτος απο υπερβολη,οπως λες θα σε ταλαιπωρησει και θα θελει και διαφορες "μαστοριες" παρα το οτι εχεις δυο υπερχειλησεις.Αν ειχες μια σιγουρα δεν θα ηταν καλη κινηση να βαλεις τη μεγαλυτερη.

Στο κατω κατω αφου κανεις τη δουλεια σου σε πολυ καλο βαθμο με την 4.000 γιατι να μη γλυτωσεις τα παραπανω χρηματα αλλα και τα watt λειτουργιας?

Δεν ξερω καν αν η φ32(αν ειχες μονο μια) κατεβαζει τα 6.000 λιτρα.Πρεπει να δω τον πινακα,γιατι μπορει να κανω κ λαθος.

 

Οσον αφορα στα κοραλια,βλεπω πως οι τιμες σου ειναι πολυ καλες :thumbsu:

Ξεκινα με μερικα ευκολα και φθηνα κοραλακια για να δεις πως θα πανε.

Κυριως κανενα lps.

Μια πολυ φιλικη συμβουλη για να μην εχεις προβληματα,πριν να αγορασεις αυτα που θα σου αρεσουν η' σου λενε,κανε ενα κοπο να μας τα αναφερεις κ εδω ωστε να σου πουν ολα τα παιδια τη γνωμη τους και να αποφυγεις απωλειες η' κακες/αστοχες επιλογες :thumbsu:

 

 

+1000

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...