Jump to content

Levados Reef


Levados

Recommended Posts

Με το κυανόβακτιριο έχεις προσπαθήσει να κάνεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο!!!!

Σε ευχαριστώ Μάνο

 

Πολύ καλό!! 

 

Το έντονο πράσινο στο κέντρο και λίγο δεξια ειναι turbinaria?

Σε ευχαριστώ φιλε μου. Ναι turbinaria ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο :thumbsu: :thumbsu:

Κι αν καθαρισει απ τις αλγες και την κοραλινη θα γινει φοβερο!

Σε ευχαριστώ Βασίλη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το κυανόβακτιριο έχεις προσπαθήσει να κάνεις κάτι?

Το κυανό ενώ είχε εξαφανιστεί για αρκετούς μήνες από την πρώτη φορά που εμφανίστηκε, δυστυχώς τον Αύγουστο έκανε και πάλι την εμφάνιση του.

Θα το καταπολεμήσω και πάλι με την ευλαβική τήρηση των ρουτίνων και πιστεύω σε 1-2 εβδομάδες θα έχει φύγει.

Έγινε επεξεργασία - Levados
Link to comment
Share on other sites

Και μια φωτογραφία μετά από τις αλλαγές στις θέσεις κάποιων κοραλλιών.

IMG_2192_zpstgsjnlcx.jpg

 

Μπράβο φίλε,πολυ καλύτερα το ενυδρειο σου..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
On Wednesday, October 05, 2016 at 7:22 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Μπαμπη εφυγε το κυανο?πως το καθαρισες??

@Levadosπως παει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε γενικές γραμμές πάει καλά αν και έχει κάποια σκαμπανεβάσματα. Μετά το καλοκαίρι τα πράγματα μας ήρθαν λιγάκι δύσκολα και δεν υπήρχε πολλή όρεξη αλλά και χρόνος γι' αυτό δεν υπήρξε και κάποια ενημέρωση στο ενυδρείο, βέβαια που και πού έκανα ένα :bigemo_harabe_net-183: και έπαιρνα λίγο μάτι τις φώτο από τα ενυδρεία σας :bigemo_harabe_net-67:

Ξεκινώντας από τα αρνητικά με έχει ταλαιπωρήσει bubble άλγη που τώρα είναι σε ύφεση και ελπίζω να εξαφανιστεί σιγά σιγά (το κυανό που φαινόταν στις φωτό είναι η κοραλίνη στο μπροστινό τζαμί που δεν καθάριζε από τον μαγνήτη:blush: ). Δυστυχώς είχα κάποια νεκρώματα σε 2-3 ακροπόρες που ήταν σχεδόν χρόνο στο ενυδρείο και ενώ μεγάλωναν κανονικά ξαφνικά τούμπαραν. Η μία βασικά είχε καλυφθεί από ένα πράγμα σαν χυλό που δυστυχώς το ανακάλυψα καθυστερημένα γιατί ήταν πίσω από μια seriatopora που είχε γίνει τέρας και δεν έβλεπα την βάση της που είχε προσβληθεί.      

Στα θετικά είναι ότι υπάρχει ανάπτυξη στα περισσότερα κοράλλια. Έχει αναβαθμιστεί ο φωτισμός με ένα ακόμα radion xr30 pro g3 όχι για ένταση αλλά για καλλίτερη διάχυση.  Ενώ έχω ξεκινήσει να χρησιμοποιώ το αλάτι της Fauna και κάποια από τα πρόσθετα της που μου έχουν αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Πιστεύω αύριο να καταφέρω να βγάλω μερικές φωτογραφίες για να δείτε που είμαστε. 

 

Έγινε επεξεργασία - Levados
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε @Levadosμε καθε δόση ειλικρίνειας θελω να ξερεις και εσυ αλλα και τα υπόλοιπα παιδια της μεγαλης μας παρέας οτι δεν υπάρχει 1 ουτε 1 ενυδρειο ρεεφ που μεσα στον χρόνο να μην βιώνει καπια μικρα σκαμπανεβάσματα.Μπορει να συμβεί σε ολους μας .

Για την bubble εβαλες συνεργείο καθαρισμού μεσα?η δοκίμασες με χημικα μεσα την καταπολέμηση της?

Χαίρομαι που γράφεις οτι τελικος τα κοράλλια συ εχουν ανάπτυξη και ανακάμπτουν.

Περιμένουμε ολοι το photo update

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Levados έγραψε:

Νίκο σε γενικές γραμμές πάει καλά αν και έχει κάποια σκαμπανεβάσματα. Μετά το καλοκαίρι τα πράγματα μας ήρθαν λιγάκι δύσκολα και δεν υπήρχε πολλή όρεξη αλλά και χρόνος γι' αυτό δεν υπήρξε και κάποια ενημέρωση στο ενυδρείο, βέβαια που και πού έκανα ένα :bigemo_harabe_net-183: και έπαιρνα λίγο μάτι τις φώτο από τα ενυδρεία σας :bigemo_harabe_net-67:

Ξεκινώντας από τα αρνητικά με έχει ταλαιπωρήσει bubble άλγη που τώρα είναι σε ύφεση και ελπίζω να εξαφανιστεί σιγά σιγά (το κυανό που φαινόταν στις φωτό είναι η κοραλίνη στο μπροστινό τζαμί που δεν καθάριζε από τον μαγνήτη:blush: ). Δυστυχώς είχα κάποια νεκρώματα σε 2-3 ακροπόρες που ήταν σχεδόν χρόνο στο ενυδρείο και ενώ μεγάλωναν κανονικά ξαφνικά τούμπαραν. Η μία βασικά είχε καλυφθεί από ένα πράγμα σαν χυλό που δυστυχώς το ανακάλυψα καθυστερημένα γιατί ήταν πίσω από μια seriatopora που είχε γίνει τέρας και δεν έβλεπα την βάση της που είχε προσβληθεί.      

Στα θετικά είναι ότι υπάρχει ανάπτυξη στα περισσότερα κοράλλια. Έχει αναβαθμιστεί ο φωτισμός με ένα ακόμα radion xr30 pro g3 όχι για ένταση αλλά για καλλίτερη διάχυση.  Ενώ έχω ξεκινήσει να χρησιμοποιώ το αλάτι της Fauna και κάποια από τα πρόσθετα της που μου έχουν αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Πιστεύω αύριο να καταφέρω να βγάλω μερικές φωτογραφίες για να δείτε που είμαστε. 

 

Αυτο με τα δυσκολα φιλαρακι μας εχει σκεισει ολους σε σημειο.................αντε να μην το πω.............Παρε σε παρακαλω ενα fox face και βαλτο να στην φαει να ησυχασεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος TAN έγραψε:

Φιλε @Levadosμε καθε δόση ειλικρίνειας θελω να ξερεις και εσυ αλλα και τα υπόλοιπα παιδια της μεγαλης μας παρέας οτι δεν υπάρχει 1 ουτε 1 ενυδρειο ρεεφ που μεσα στον χρόνο να μην βιώνει καπια μικρα σκαμπανεβάσματα.Μπορει να συμβεί σε ολους μας .

Για την bubble εβαλες συνεργείο καθαρισμού μεσα?η δοκίμασες με χημικα μεσα την καταπολέμηση της?

Χαίρομαι που γράφεις οτι τελικος τα κοράλλια συ εχουν ανάπτυξη και ανακάμπτουν.

Περιμένουμε ολοι το photo update

Το ξέρω Θανάση ότι όλα έχουν σκαμπανεβάσματα και ίσως αυτό να μας δίνει κίνητρο να συνεχίζουμε. 

Για την Bubble πρόσθεσα  3 mythrax και έχουν βοηθήσει αρκετά. Χημικά τα αποφεύγω και πάω με φυσικά μέσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Αυτο με τα δυσκολα φιλαρακι μας εχει σκεισει ολους σε σημειο.................αντε να μην το πω.............Παρε σε παρακαλω ενα fox face και βαλτο να στην φαει να ησυχασεις.

Ναι ρε Νίκο είναι γενικό το κακό και δυστυχώ δεν υπάρχουν σημάδια βελτίωσης.  Το fox face το έχω σκεφτεί και αν δεν κάνουν δουλειά τα καβουράκια μάλλον θα πάρω ένα.  

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με τις φωτογραφίες δεν το έχω και τα Led μου κάνουν ακόμα πιο δύσκολη τη ζωή. 

IMG_2353.jpg

IMG_2352.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Levados έγραψε:

Δυστυχώς με τις φωτογραφίες δεν το έχω και τα Led μου κάνουν ακόμα πιο δύσκολη τη ζωή. 

IMG_2353.jpg

IMG_2352.jpg

Εγω το βλεπω μια ομορφια και χρωματα κ.λπ.Πολυ χαιρωμαι και.με την πρωτη ευκαιρια προσθετης.Κρατα γερα @Levados

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Εγω το βλεπω μια ομορφια και χρωματα κ.λπ.Πολυ χαιρωμαι και.με την πρωτη ευκαιρια προσθετης.Κρατα γερα @Levados

Σε ευχαριστώ Νίκο. Δυστυχώς τα χρώματα αδικούνται από τις φωτογραφίες. 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε... Πολύ όμορφο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υγιέστατος ύφαλος φίλε @Levadosμε πολυ χρώμα να στολιζει και αυτος με την σειρά του την όμορφη και μεγαλη παρέα μας.

Ειμαι πολυ χαρούμενος οτι το συνολικό επίπεδο ολο και ανεβαίνει...

Απο οτι βλέπω το εχεις και 100%sps σκληρό μεχρι το κόκαλο..:jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος TAN έγραψε:

Υγιέστατος ύφαλος φίλε @Levadosμε πολυ χρώμα να στολιζει και αυτος με την σειρά του την όμορφη και μεγαλη παρέα μας.

Ειμαι πολυ χαρούμενος οτι το συνολικό επίπεδο ολο και ανεβαίνει...

Απο οτι βλέπω το εχεις και 100%sps σκληρό μεχρι το κόκαλο..:jig:

Κοιτα με μας που εχει μπλεξει δεν θα μπορουσε να ειναι αλλιως @TAN

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο @Levados !!!!

 

Sps απο πανω έως αραγωνιτη !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταστικο το ενυδρειο σου και οι φωτογραφιες:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Levados έγραψε:

Δυστυχώς με τις φωτογραφίες δεν το έχω και τα Led μου κάνουν ακόμα πιο δύσκολη τη ζωή. 

IMG_2353.jpg

IMG_2352.jpg

 

Πολύ χαίρομαι Μπάμπη!!!Το ενυδρείο πάει σφαίρα χίλια μπράβο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...