Jump to content

Πρόβλημα με υδρατμούς σε καπάκι ενυδρείου.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Στο καπάκι του ενυδρείου από τους υδρατμούς που μαζεύονται και επειδή υγροποιούνται, κάθε φορά που το ανοίγω (ανοίγει όλο το καπάκι μονοκόμματα δυστυχώς) τρέχουν νερά στο πλάι και πίσω (έξω) από το ενυδρείο.

 

Επίσης στο εσωτερικό frame που υπάρχει περιμετρικά στο ενυδρείο ( στην βάση από το καπάκι) μαζεύεται νερό, και επειδή το καπάκι ανοίγει μονοκόμματα και μάλιστα ψιλοζορίζεται να ανοίξει, επίσης πετάει το νερό που έχει μαζέψει έξω και αναγκάζομαι να καθαρίζω (τζάμια, έπιπλο, κτλ.. ) κάθε φορά που το ανοίγω (ακόμη και για να ταΐσω τα ψάρια).

 

Αν ανοίξω τρύπες στο πλαστικό καπάκι θα λυθεί το πρόβλημα?

 

Ή μήπως χρειάζεται να κόψω το πλαστικό και να προσθέσω 2 ανεμιστηράκια (ένα να βγάζει αέρα και ένα να βάζει αέρα) ?

 

Έχω δει και μια πατέντα για δημιουργία για πορτάκι ταΐσματος.

 

όλες οι συμβουλές ευπρόσδεκτες....

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάμπρο

Η λύση για πορτάκι ταΐσματος είναι η καλύτερη, αρκεί να γίνει κάτι καλαίσθητο.

Τα ανεμιστηράκια για αυτή τη δουλειά δεν θα τα πρότεινα, μόνο το καλοκαίρι για τις ζέστες, γιατί θα δουλεύουν συνέχεια, θα χαμηλώνουν τη θερμοκρασία άσκοπα, και θα υπάρχει και σημαντική εξάτμιση.

Επίσης αν ανοίξεις στη πίσω πλευρά μερικές τρύπες πιστεύω πως θα μειώσουν αυτό το φαινόμενο, και οι τρύπες θα χρειαστούν όταν και αν βάλεις ανεμιστηράκια για να υπάρχει έξοδος του αέρα που θα βάζουν τα ανεμιστηράκια

 

Link to comment
Share on other sites

Τάκη, για πορτάκι ταϊσματος έχω δει μια πατέντα (νομίζω δική σου):

  1. κόψιμο του πλαστικού (καπάκι) με Dremel (με δισκάκι) και αφού έχεις βάλει χαρτοταινία στο κομμάτι που θέλεις να κόψεις.
  2. 2 μεντεσεδάκια πλαστικά μικρά κολλητά στο καπάκι (στο χρώμα του) και στο κομμάτι που θέλεις να κάνεις πορτάκι.
  3. 1 πατούρα από κάτω για να μην πέφτει το πορτάκι.

Το θέμα είναι, ότι άμα φτιάξω πορτάκι ταϊσματος, θα γλυτώσω τα τρεξίματα όταν πάω να τα ταϊσω, όμως αυτό το πορτάκι δεν θα είναι πάντα ανοικτό για να φεύγουν οι υδρατμοί.

Συνεπώς κάθε φορά που θα πάω να ανοίξω το μεγάλο καπάκι ή αν κόμη το κουνήσω λίγο (με το νερό που μαζεύεται στο φρυδάκι εσωτερικά της βάσης) πάλι θα τρέχει εξωτερικά επάνω στο τζάμι και πίσω.

 

Το ερώτημα είναι πως γλυτώνεις από τους υδρατμούς στο καπάκι μια και καλή ? Υπάρχει κανένας τρόπος?

 

ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τάκη, για πορτάκι ταϊσματος έχω δει μια πατέντα (νομίζω δική σου):

  • κόψιμο του πλαστικού (καπάκι) με Dremel (με δισκάκι) και αφού έχεις βάλει χαρτοταινία στο κομμάτι που θέλεις να κόψεις.
  • 2 μεντεσεδάκια πλαστικά μικρά κολλητά στο καπάκι (στο χρώμα του) και στο κομμάτι που θέλεις να κάνεις πορτάκι.
  • 1 πατούρα από κάτω για να μην πέφτει το πορτάκι.
Το θέμα είναι, ότι άμα φτιάξω πορτάκι ταϊσματος, θα γλυτώσω τα τρεξίματα όταν πάω να τα ταϊσω, όμως αυτό το πορτάκι δεν θα είναι πάντα ανοικτό για να φεύγουν οι υδρατμοί.

Συνεπώς κάθε φορά που θα πάω να ανοίξω το μεγάλο καπάκι ή αν κόμη το κουνήσω λίγο (με το νερό που μαζεύεται στο φρυδάκι εσωτερικά της βάσης) πάλι θα τρέχει εξωτερικά επάνω στο τζάμι και πίσω.

Το ερώτημα είναι πως γλυτώνεις από τους υδρατμούς στο καπάκι μια και καλή ? Υπάρχει κανένας τρόπος?

ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Rimless!!!αυτη ειναι η λυση!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς να καταργήσω τελείως το καπάκι?

Αν λες αυτό, τότε δεν είναι ή λύση που ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Rimless!!!αυτη ειναι η λυση!!!

 

 

Φίλε "Irakles"... πιο συγκεκριμένα ??? Τι ακριβώς εννοείς ?

 

 

Εννοεί χωρίς κόντρες το ενυδρείο, αλλά δεν νομίζω πως τρέχουν τα νερά έξω επειδη ίσως υπάρχουν κοντρες.

 

 

Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να καταλάβω ακριβως πως γίνεται όταν ανοιγεις όλο το καπάκι να πέφτουν νερά έξω, πρέπει να το δω απο κοντα. Ισως γιατι εγω σπάνια ανοιγω το δικό μου :)

Για το καπάκι για τάισμα νομίζω πως το συζητάγα με κάποιο παιδι απο το Μοσχάτο, ο Στρατηγός νομίζω πως ήταν, και ναι το έκανε ετσι. Ενα τετοιο καπακι μπορεί βεβαια να γίνει πιο μεγάλο ή πιο μακρύ και να μη χρειάζεται ποτε να ανοιγεις όλο το καπακι, ακομα και αλλαγες να κανεις απο εκει

Link to comment
Share on other sites

Τάκη, δεν το γλυτώνεις τελικά το ....."χώσιμο".

θα τελειώσω κάτι δουλειές στο ενυδρείο το Σ/Κ, θα βρώ και Dremel και μετά σε προσκαλώ για καφέ, να δεις "live" τα.......... τρεξίματα. Eκτός και το τσιμπήσω και έρθω εγώ, αλλά έτσι δεν θα μπορέσεις να το δεις πως τρέχει.

 

Άντε μήπως και βρούμε καμιά λύση.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα κάνουμε βρε Λάμπρο :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς να καταργήσω τελείως το καπάκι?

Αν λες αυτό, τότε δεν είναι ή λύση που ψάχνω.

 

Ναι φίλε μου αυτό λέω να μείνεις χωρίς καπάκι 'η με μισό καπάκι δηλαδή ένα μέρος πίσω και μπροστά να λείπει ώστε να μην έχεις πρόβλημα πότε...

Link to comment
Share on other sites

1) θα σου πρότεινα να κάνεις ένα πορτάκι σχετικά μεγάλο για να σε βολεύει  για τάισμα και για τις αλλαγές νερου

2)άνοιξε μερικές τρυπούλες στην πίσω πλευρά του καπακιού (για να μην φαίνεται άσχημο) για να μειωθούν οι υδρατμοί.

3)βρες την πηγή του προβλήματος, κάτι μπορεί να φταίει και σου δημιουργεί μεγάλο όγκο υδρατμών. (π.χ. μήπως έχεις μεγάλη θερμοκρασία στην επιφάνεια του νερού από τα φώτα)  ;

 

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα αυτο εχω κ στο δικο μου. Πανω εχω τρια τζαμια, ενα δεξια,ενα αριστερα συρομενα κ ενα απο πανω λιγο μεγαλυτερο στην επανω ραγα. Αν κοψω το μεσαιο αυτο κ παταει ακριβως στα αλλα δυο θα εχω θεμα,λετε?θα μενουν οι δυο τρυπες μετα μονο εκει που περνανε οι σωληνες του φιλτρου που εχω για να περναει λιγο αερας

Link to comment
Share on other sites

Η υγροποιηση ειναι κατι φυσιολογικο εφοσον το ενυδρειο πλεον εχρι μεγαλυτερη θερμοκρασια απο το δωματιο.Οι τρυπες που συζητατε σιγουρα δεν λυνουν το προβλημα αλλα ισως το μειωσουν.Φυσιολογικα εκει που μαζευονται τα νερα πρεπει να γινουν 1-2 μικρες τρυπες(νεροχυτες) για να σουρωνουν παλι μεσα. Το πορτακι για το ταισμα που συζητατε ειναι αλλη ιστορια.

Βαλε αν θελεις καμια φωτο να δουμε το προβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Για να υπαρχει μια πληρεις εικονα για συζητηση, μια φωτο θα ηταν οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικά τι έκανες με το πρόβλημά; λύθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από την παγωμένη Βαρσοβία. Ναι φίλε μου έφτιαξα ένα πορτάκι στο καπάκι με μεντεσεδάκια, και άνοιξα και 2 τρύπες στο πίσω μέρος για να περάσουν οι σωλήνες του εξωτερικού φίλτρου, και με αυτό τον τρόπο έχει μειωθεί κατά πολύ το πρόβλημα.

 

Ούτως ή άλλως δεν ανοίγω τώρα καθημερινά όλο το καπάκι για να τρέχουν τα νερά, αφού ταΐζω από το πορτάκι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για σου βρε Λάμπρο μάστορα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...