Jump to content

Γεννα Zebra Danio


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Πριν μερικες μερες απεκτησα 14 zebra Danio από τα οποια εβαλα 2 θυλικες και 3 αρσενικους σε ένα ενυδρειο 30 λιτρων και πολύ γρηγωρα έναν αυγα  :)

 

Σημερα βγηκαν τα μικρα και είναι παρα πολύ μικρα...δεν ξερω αν θα φανε την αρτεμια....

εχει κανεις παρομοια εμπειρια?

να τα ταισω με τροφη σε σκονι ανακατεμενη με νερο?

 

post-7443-0-91534300-1448197591_thumb.jpgpost-7443-0-91895400-1448197599_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κιολας ρε θηριο χα0χα0χα0χα0

ηταν πρισμενα απο πριν να ξερεις :D

αντε με το καλο σου ευχομαι να τα μεγαλωσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ηταν δυο θυλικες πρισμενες!!στην άλλη γεννα θα είμαι πιο οργανομενος...το θεμα μου είναι πως θα τα ταισω τωρα....

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις καμια μοςς βαλε γτ εχει  infusoria τις πρωτες 1-2 μερες δεν εχεις θεμα τρεφονται και απο τον σακο τους

μετα δοκιμασε και την αρτεμια...

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει moss και pellia.....σημερα θα βαλω την αρτεμια να γινετε...

παντως τα βλεπω πολύ ακινητα...κάθονται σε ένα σημειο μονο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιο μεγαλη είναι :) ετρηψα λιγο τροφη στο γουδι και είναι ετοιμι...από αυριο λεω να ταισω λιγο λιγο

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιο μεγαλη είναι :) ετρηψα λιγο τροφη στο γουδι και είναι ετοιμι...από αυριο λεω να ταισω λιγο λιγο

Μπορεις να παρεις μια απο αυτες...ειναι τροφες σε σκονη που ισως μπορεσουν να τις φανε..

post-49400-0-69316100-1448208441_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχουν σκασει απο το αυγο; Εχεις μος μπολικη; Για μετα μπορεις να παρεις την υγρη της jbl ή της ocean nutriton για τις πρωτες μερες!

Link to comment
Share on other sites

Τη Mikrovit συστήνω και εγώ, επίσης μπορείς να βάλεις λίγο κρόκο αυγού (βραστό) μαζί με την τριμμένη τροφή και ελάχιστες σταγόνες νερό από το ενυδρείο σου να τα ομογενοποιήσεις και να ρίχνεις λίγο στο νερό. Εγώ με μωρά γκουράμι (πολύ μικρά), αυτό έκανα!!! Τάιζε όσο πιο συχνά μπορείς, αν 2-3-4 ώρες!! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

mikrovit πηρα και ταισα ετσι ακριβως αλλα δεν ειδα κινητικοτιτα να τρωνε...γενικα ειναι ακινητα... γιατι ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, ειναι ζωντανα;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανα ειναι αφου ειναι κολλιμενα στο τζαμι και που και που αλλαζουν θεση!

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε συ, εχουν ακομη τον σακο του;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν τον εχουν πια τον σακο,ειναι εξαπλωμένα σε ολο το ενυδρειακι και κάθονται στα τζαμια ακινητα,τους ερηξα την τροφη με μια συριγκα δηπλα του αλλα ουτε που κουνιθηκαν...εχω και μοσσ και πελια ελπιζω καπως να ερχησουν να τρονε!

Link to comment
Share on other sites

Τροφη θα αρχισεις να ριχνεις οταν αρχισουν να κολυμπανε. Τωρα που ειναι ακομη με τον σακο τρεφονται απο αυτον. Δεν θα φανε κατι αλλο. Μην επιβαρυνεις το νερο τζαμπα!

Link to comment
Share on other sites

τωρα ανοιξα το φως λιγο να δω και τα περισσοτερα κολυμπανε :)

πως θα τα ταισω που ειναι σκορπια?να ρηξω τροφη εκει στα φυτα και θα την βρουν?

το πρωι θα ταισω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ριξε κι αυτα θα την βρουν. Φροντισε μην ριξεις την τροφη με μεγαλη πιεση και αρχισουν και στροβιλιζονται.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ενυδρείο τέτοιου μεγέθους, νομίζω πως ακόμα και μια μικρή ποσότητα τροφής θα πάει σχεδόν παντού.

Έχεις σκεφτεί αν θα κάνεις αλλαγές νερού, σε τι μέγεθος και ποια συχνότητα;

Link to comment
Share on other sites

κανω αλλαγες 5 λιτρα την ημερα απο τα αλλα ενυδρεια και βαζω το νερο σιγα σιγα...εχω και εσωτερικα φιλτρο που δουλευει και με πατεντα-σφουγγαρι εχω περιορισει την ροη και το νερο ειναι σχεδον στασιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

σημερα το πρωι κολυμπανε ολα και φαινονται υγειεστατα...ειναι καμια 30αρια και καθονται ολα στην εποφανεια,Εβαλα εκει την μοςς και την πελια και το κερατοφυλλο.Τα ταισα με την συριγκα αλλα δεν εφαγε ουτε ενα...ελπιζω να την βρουν την τροφη,,δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...