Jump to content

Μοντελισμός & Διοράματα τρένων.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

ανοίγω ένα νέο θέμα σε περίπτωση που κάποιος από εσάς έχει ή είχε κάποια στιγμή κάποια σχέση.....

 

Πρώτα από όλα θα σας παρουσιάσω την μακέτα τρένου που έφτιαξα εξ'ολοκλήρου μόνος μου..... πριν από 10 χρόνια !!!

 

Οι διαστάσεις τις μακέτας είναι 170 χ 120 και έχει καπάκι από πλέξιγκλας.

 

Κάτω από την μακέτα υπάρχει κρυφό ντουλάπι που μέσα είναι όλα τα καλλώδια για την λειτουργία της μακέτας...

 

διακόπτες λειτουργίας αλλαγής γραμμών, διακόπτες για φώτα σπιτιών, φώτα δρόμου, ...

 

Dimmer Ταχύτητας 1ης μηχανής & Dimmer ταχύτητας 2ης μηχανής.post-61631-0-03324000-1448387133_thumb.jpgpost-61631-0-45115400-1448387141_thumb.jpgpost-61631-0-93973300-1448387151_thumb.jpgpost-61631-0-19520700-1448387162_thumb.jpgpost-61631-0-58998400-1448387169_thumb.jpgpost-61631-0-92112600-1448387177_thumb.jpg

 

θα ήθελα να ακούσω απόψεις....

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Τι ειπες τωρα!

Μπραβο σου δουλεια με μερακι, καλλιτεχνικη!

Δεν εχω καμια σχεση με το "αθλημα" λεω μονο την γνωμη μου για οτι βλεπω.

Το μονο που με ξενισε καπως ειναι ο βραχος της σηραγγας, χανει λιιιγο σε ρεαλιστικοτητα, αλλα τα σπιτια και το υπολοιπο περιβαλλον ειναι απιστευτα!

Ειχες καποια φωτογραφια που ακολουθουσες το σχεδιο η απο φαντασια το εφτιαξες;

Απο τι υλικο ειναι φτιαγμενα;

Εχεις καμια φωτο και με τα φωτα αναμενα;

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε, η βαση της μακέτας είναι κόντρα πλακε με κοντρες πιχάκια για να μην σκεβρώνει. Πάνω σε αυτό το πλαίσιο έφτιαξα την κατασκευή των βουνών με κοτετσόσυρμα και γύψο έδωσα το σχέδιο που θέλω. Χάραξα και σκάλισα τον γύψο με μαχαίρι και σκαρπέλο. και τα τούνελ το ιδιο. Απλά για αυτά έπρεπε να κάνω στατική μελέτη για να δω αν αντεχει το βαρος και έβαλα υποστηλώματα. Μετά τα έβαψα με χρώμα και τα έξυσα με συρματόβουρτσα για να κάνουν τα νερά. Πίστεψε με τα βουνά δεν φαίνονται καλά στις φωτό. Αν τα δεις απο κοντά θα σου αρέσουν. Θα βάλω κάποια στιγμή αργότερα φωτό και με φώτα αναμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος φιλε. Πολυ ενδιαφερον! Μου θυμιζεις τα παλια μου και γω μοντελαριζα μανιωδως! Πολεμικα αεροσκαρη ομως 1/72+1/48 κλιμακες!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επίσης ότι όλο αυτό είναι καθαρά δική μου φαντασία. Δεν υπάρχει πουθενά. Μου πηρε 3 μήνες να το τελειώσω. Το εφτιαχνα κάθε βράδυ απο τις 8 μέχρι τις 4 το πρωί. Ήταν η ψυχοθεραπεία μου σε μια δύσκολη φάση της ζωής μου. Δουλειά το πρωί και το βράδυ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ασχολούμαι και εγώ ενεργά με τον μοντελισμό (ξύλινα σκαριά, ιστιοφόρα εποχής) μπορώ να αντιληφθώ και να εκτιμήσω μέχρι και το τελευταίο ξυλαράκι που έχεις βάλει πάνω στην όμορφη μακέτα σου. Πολλά μπράβο για την κατασκευή σου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επίσης ότι όλο αυτό είναι καθαρά δική μου φαντασία. Δεν υπάρχει πουθενά. Μου πηρε 3 μήνες να το τελειώσω. Το εφτιαχνα κάθε βράδυ απο τις 8 μέχρι τις 4 το πρωί. Ήταν η ψυχοθεραπεία μου σε μια δύσκολη φάση της ζωής μου. Δουλειά το πρωί και το βράδυ αυτό.

 

Toτε δυο φορες μπραβο σου γιατι βρηκες μια δημιουργικη διεξοδο.

Οπως και να εχει, εχει πεσει πολλη δουλεια και με μερακι.

Link to comment
Share on other sites

Ω βρε φίλε τι έχεις φτιάξει εκεί.

Το μεράκι δεν κρύβεται, όπως και η δεξιοτεχνία :)

 

Link to comment
Share on other sites

Άψογο φίλε!!!

Παλιά κι εγώ ασχολούμουν με μοντέλα 1/48/72 κλπ, έχει κάνα δυο χρόνια που είμαι μέλος σε γνωστό φόρουμ, και επειδή τα παιδιά μεγαλώνουν θέλουν κι αυτά,κι εγώ να βρούμε κάτι δημιουργικό και διασκεδαστικο, που να μείνει όταν μεγαλώσουν σαν χόμπι....

Κοίταξα λοιπόν τρένα, τηλεκατευθυνομενα, ηλεκτρικά όχι βενζίνης, άρματα, αλλά και slot car...

Όλα δυστυχώς εκτός από χρήμα θέλουν και χώρο, οπότε το τρένο με την μακέτα πάει για αργότερα, slot car έχω έναν 1/43 έχω από μικρός οπότε πάμε σε κάτι που να τους βγασ ο απτο σπίτι...

Και πάλι συγχαρητήρια πάντως, ίσως σε χρειαστώ κάποια στιγμή για σύμβουλο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας.

 

Στο άμεσο μέλλων θα ανεβάσω φωτογραφίες με full φωτισμό σε σπίτια, φώτα δρόμων, και φώτα στα βαγόνια….

Μην το ξεχνάμε, έρχονται Χριστούγεννα, και είναι μια απίστευτη εικόνα στο σπίτι μαζί με το δέντρο.

 

Το μόνο παράπονο μου είναι ότι έχω 2 κοριτσάκια (μικρά βέβαια 4 & 10) και κατά συνέπεια καμία δεν ενδιαφέρεται (ακόμη) να ασχοληθεί με αυτά….

Θέλουν, και τους αρέσει να τα βλέπουν, αλλά…… το ενδιαφέρον είναι τα «κοτσιδάκια», τα ρούχα, παπούτσια, κτλ…..

 

και να ήταν μόνο η μακέτα....

για όσους ξέρουν, έχω "Subbutteo" αντίκα (35 χρονών) με 8 ομάδες, κερκίδες, προβολείς, κτλ...(όλα φυλαγμένα σε άριστη κατάσταση).

 

αλλά............ μας φάγανε τα "τσιμπιδάκια". !!! χαχαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

Subbutteo!!!!!! Οχι ρε φιλε , το παλιο το καλο. Πες μου οτι εχεις και τσοχα ετοιμη astopitch ετοιμη περασμενη σε ξυλο...

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxa,,,,,, Παρασκευά, και τσόχα έχω και τα ....πάντα όλα. Σε τραπέζι όμως δεν είναι όπως καταλαβαίνεις, γιατί με τόσα που έχω μαζέψει... μακέτα, τσουκμποξ, ενυδρείο, συλεκτικές αθλητικές αντίκες, (πχ,,, μπαστούνια γκολφ ξύλινα, μπάλες ποδοσφαίρου και ραγκπυ παλιές δερμάτινες, μπαστούνια κρικετ και μπειζμπολ, κτλ...) και ένα σκασμό άλλα πράγματα (πως ήταν το "Jakson" παλιά στο κολωνάκι,, ε, εγώ έχω περισσότερα...χαχαχαχα). Η γυναίκα μου θα με πέταγε στο δρόμο μαζί με τα συμπράγκαλα!!!!

 

χαχαχαχαχαχα......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καταπληκτική δουλειά και πολύ μεράκι! απιστευτα όμορφο, κάποτε είχα περάσει και απο μοντελισμό και φυσικά ώρες ατελείωτες Subbutteo!

 

λοιπόν, αν θες με υιοθετείς και ερχομαι να παίζω!! χαχαχα :P

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά.

Επαγγελματική.πρεπει να σου έφαγε πολύ χρόνο, αλλα αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα της υιοθεσίας αλλά εγώ θα πήγαινα στο επόμενο βήμα, μια παραχώρηση θα κάνεις στα δικά μου... Μόνο το τρενάκι φτάνει....

Κι εγω ψήνομαι για playroom αλλά δεν υπάρχει χώρος...

Έχω darts ενυδρείο σκάκι τάβλι επιτραπέζια, το επόμενο βήμα γιατί η γυναίκα θέλει τραπε ζαρια ένα μπιλιάρδο τραπεζαρία... http://www.achro.gr/full_news_mobile.php?newsid=133

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...