Jump to content

Γαριδοενυδρείο 25lit


kostas-k

Recommended Posts

Αποφάσισα κι εγώ με τη σειρά μου να φτιάξω ένα μικρότερο γαριδοενυδρείο. Πήρα ένα Sun-Sun 25 λίτρων, αναβάθμισα το φωτισμό του με LED συνολικά 12w από τα 4W που είχε, έβαλα μπόλι από το άλλο μου ενυδρείο και το γέμισα.

 

Μέσα έχω βάλει τα εξής και παρακαλώ θα ήθελα παρατηρήσεις όσον αφορά τον πληθυσμό:

  • 4 Guppy Endler
  • 4 Cherry Barb
  • Corydoras Sterbai (το οποίο όταν μεγαλώσει θα φύγει να το βάλω στο μεγάλο ενυδρείο)
  • Apple Snail
  • 1 Anetone Helena
  • 1 Amano γαρίδα
  • και αρκετές Red Cherry και Red Crystal

Προς το παρόν έχω βάλει δύο φυτά στις δύο γωνίες για να καλύψουν το φίλτρο και τον θερμοστάτη, προετοιμάζω πέτρα με δεμένη xmas moss πάνω και αργότερα βλέπουμε πως θα πάει και τι άλλο θα μπει.

 

 

Παραθέτω μια φωτογραφία όπως είναι τώρα στο ξεκίνημα, μπλε φαίνεται λόγω φωτογραφίας αλλά δεν είναι τόσο έντονο

 

 

post-57959-0-30775600-1448484306_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα κι εγώ με τη σειρά μου να φτιάξω ένα μικρότερο γαριδοενυδρείο. Πήρα ένα Sun-Sun 25 λίτρων, αναβάθμισα το φωτισμό του με LED συνολικά 12w από τα 4W που είχε, έβαλα μπόλι από το άλλο μου ενυδρείο και το γέμισα.

 

Μέσα έχω βάλει τα εξής και παρακαλώ θα ήθελα παρατηρήσεις όσον αφορά τον πληθυσμό:

  • 4 Guppy Endler
  • 4 Cherry Barb
  • Corydoras Sterbai (το οποίο όταν μεγαλώσει θα φύγει να το βάλω στο μεγάλο ενυδρείο)
  • Apple Snail
  • 1 Anetone Helena
  • 1 Amano γαρίδα
  • και αρκετές Red Cherry και Red Crystal

Προς το παρόν έχω βάλει δύο φυτά στις δύο γωνίες για να καλύψουν το φίλτρο και τον θερμοστάτη, προετοιμάζω πέτρα με δεμένη xmas moss πάνω και αργότερα βλέπουμε πως θα πάει και τι άλλο θα μπει.

 

 

Παραθέτω μια φωτογραφία όπως είναι τώρα στο ξεκίνημα, μπλε φαίνεται λόγω φωτογραφίας αλλά δεν είναι τόσο έντονο

 

Τα ψαρια που εχεις δεν κανουν για το ενυδρειο,καλυτερα να τα βγαλεις και να αφησεις μονο τις γαριδες.το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για τα ψαρια.

Οι red crystal  θελουν ειδικες συνθικες που μαλλον δεν τις εχεις απο οτι καταλαβαινω,οπωτε δεν ξερω αν θα σου επιζησουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που εχεις δεν κανουν για το ενυδρειο,καλυτερα να τα βγαλεις και να αφησεις μονο τις γαριδες.το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για τα ψαρια.

Οι red crystal  θελουν ειδικες συνθικες που μαλλον δεν τις εχεις απο οτι καταλαβαινω,οπωτε δεν ξερω αν θα σου επιζησουν.

 

 

 

Τί ψάρια θα μπορούσαν να μπουν, έτσι για να κάνουν τη διαφορά και σε τί αριθμό;

Έγινε επεξεργασία - kostas-k
Link to comment
Share on other sites

Το μονο ψαρι που μπαινει ειναι ο μονομαχος αλλα θα σου φαει τις γαριδες.

Οπωτε κανενα ψαρι,ασε μονο τις γαριδες και βγαλε τα ψαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μονο ψαρι που μπαινει ειναι ο μονομαχος αλλα θα σου φαει τις γαριδες.

Οπωτε κανενα ψαρι,ασε μονο τις γαριδες και βγαλε τα ψαρια.

 

 

Ωραίος, όταν καθαριστεί το μεγάλο από τις άλγες θα τα βγάλω όλα να μείνουν μόνο οι γαρίδες

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχουν οι αλγες με τα ψαρια? Γιατι δεν τα βαζεις τωρα δηλαδη?

 

Γιατί το ενυδρείο είναι σε κακή κατάσταση και χρησιμοποιώ υπερδοσολογία για να καθαρίσει και δε θέλω να τα ταλαιπωρώ, αλλιώς θα τα είχα βάλει

Link to comment
Share on other sites

Υπερδοσολογια σε τι?

Δεν εχουν προβλημα τα ψαρια,βαλτα πισω γιατι θα χασεις και την βιολογια στο αλλο ενυδρειο αλλα θα σου φανε και τις γαριδες σ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπερδοσολογια σε τι?

Δεν εχουν προβλημα τα ψαρια,βαλτα πισω γιατι θα χασεις και την βιολογια στο αλλο ενυδρειο αλλα θα σου φανε και τις γαριδες σ αυτο.

 

Σε άκουσα και έβγαλα τα ψαράκια τελικά. Άφησα μόνο μια μάνα Endler ετοιμόγεννη για να μη φάνε τα μικρά τα άλλα ψάρια. Και αργότερα βγαίνουν και αυτά.

 

εξάλλου τι γαριδοενυδρείο έκανα αν δεν έχει μόνο γαρίδες!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρες πολύ σωστή απόφαση για τα ψάρια σου.

Οι ρεντ κρύσταλ δεν είναι και οι πιο εύκολες γαρίδες. Ειδικά το καλοκαίρι. :)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάποιες Red crystal και απλα τα καλοκαιρια θα τις μεταφερω στο μεγαλο που εχει ψυξη

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις πιο καλα θα καταλαβεις...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάποιες Red crystal και απλα τα καλοκαιρια θα τις μεταφερω στο μεγαλο που εχει ψυξη

 

Το να τις πηγαινοφερνεις απο δω και απο κει ειναι λαθος τακτικη,ετσι δεν θα δεις ποτε μικρα.

Ασε που αποκλειεται να τις πιανεις και ολες ειδικα αν εχουν γεννησει.

Να ξερεις οτι οι crystal θελουν ειδικες συνθικες νερου και ειδικα mineral,που αν δεν τα εχεις και δεν εχεις και οσμωση,δυσκολα θα τις κρατησεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω οσμωση και βαζω νερο 50/50. Ετσι μου ειπαν, αν ισχυει κατι αλλο μπορεις να μου πεις. Το καλοκαρι αν χτυπαει το νερο 40αρια, ή θα τις βαζω στο μεγαλο ή θα δω τι θα κανω στο μικρο. Οταν ερθει η ωρα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν χτυπησει 40αρι...εδω λεμε να μην ανεβει πανω 26..

Χωρις ειδικα minelars δεν θα καταφερεις να πετυχεις τις συνθικες που πρεπει να εχουν.

Διαβασε εδω

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία είναι σταθερή στους 24 βαθμούς, τώρα περιμένω μετρητή TDS για να πετύχω ακριβώς τις συνθήκες. Τον έχω παραγγείλει εδώ και 20 μέρες αλλά λόγω Χριστουγέννων καθυστερεί...

 

Thanks για τις παρατηρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Με τη θερμοκρασια δεν εχεις προβλημα τωρα,το καλοκαιρι θα εχεις.

Θελεις και ειδικα minirals για να πετυχεις τις σκληροτητες αυτες που θελουν οι γαριδες,δεν φτανει μονο η οσμωση απο μονη της.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς τί είναι αυτό σαν σκουλήκι που κινείται στα φύλλα;

 

Link to comment
Share on other sites

Το βλεπω για πλαναρια.

Κανε μια αναζητηση στο φορουμ,εχει παρα πολλα θεματα για πλαναρια.

Link to comment
Share on other sites

Και πώς βρέθηκε στο ενυδρείο; Έτσι μόνο βγαίνει;

"Posted from LG G3 Dual SIM D858HK"

Link to comment
Share on other sites

Σπανια τα ταιζω η αληθεια ειναι, άσε που το ενυδρειο ειναι καινουργιο

"Posted from LG G3 Dual SIM D858HK"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...