Jump to content

Ηanna 736 Phosphate Reader (Παρουσίαση)


Recommended Posts

Hanna Checker Phosphorous Meter

 

Εφθασε επιτέλους στα χέρια μου ο ηλεκτρονικός μετρητής της Hanna.

Επέλεξα το μοντέλο 736 για την μεγαλύτερη ακρίβια που προσφέρει έναντι του 716.

To 736 μετράει την περιεκτικότητα του φωσφόρου σε ppb  (parts per billion).

Το 716 μετράει τα φωσφορικά σε ppm (parts per million)

 

Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω μια μικρή παρουσίαση με αυτά που έχω συγκεντρώσει σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφερθεί να το προμηθευτεί.

 

Model :                        HI-736  http://shop.hannainst.com/hi736-phosphorus-ulr.html

Τόπος αγοράς:            Ελληνική αν/πεία της Hanna στη  Ελλάδα http://hannagreece.gr

 

Το HI 736 λειτουργεί χρησιμοποιώντας έναν ανιχνευτή φωτός (φωτοκύτταρο πυριτίου), ενώ έχει ακρίβεια + - 5% .

Λειτουργεί σε θερμοκρασίες από 0 έως 50 βαθμούς C  / RH max 95% με εύρος από 0 έως 200 ppb με ακρίβεια + ή - 5% ppb στους 25 βαθμούς C.

Η συσκευή λειτουργεί με μπαταρία 1.5V ΑΑΑ, με λειτουργία αυτόματης απενεργοποίησης που σβήνει τη συσκευή μετά από τρία λεπτά μη χρήσης.

 

Διαστάσεις 81,5 x 61 x 37,5 χιλιοστά (3,2 x 2,4 x 1,5 ") και ζυγίζει 64 γραμμάρια.

 

Τι περιέχει το κουτί;

Γυάλινο σωλήνα  με καπάκια (2)

Αντιδραστήρια σε σκόνη για το φώσφορο (6)

Μπαταρία

Οδηγίες στα Αγγλικά

 

DC9D241C-FFC8-4FE0-823C-6AA430807383_zps

 

 

Οδηγός χρήσης :  https://www.youtube.com/watch?v=OzdjXENgbps

 

Προσωπική Εμπειρία

Επιτέλους έχω την πραγματική ένδειξη των φωσφορικών στο ενυδρείο μου. Χρειάζεται μια εξοικίωση στο πως να χειρίζεστε τα γυάλινα σωληνάκια. Για περισσότερο σωστά αποτελέσματα καλό είναι να τα σκουπίζετε καλά. Ακόμα και τα δαχτυλικά αποτυπώματα μπορούν να αλοιώσουν το αποτέλεσμα.

 

Πλεονεκτήματα

Γρήγορη ψηφιακή και ακριβής ένδειξη, 

Το βρίσκεις και στην Ελλάδα μαζί με τα αναλώσιμά του.

 

Μειονεκτήματα

1.Το μόνο που προσωπικά με ενόχλησε είναι το χρονόμετρο των 3 λεπτών.

Απο την στιγμή που ξεκινάτε την διαδικασία έχετε 3 λεπτά να την ολoκληρώσετε πριν σβήσει αυτόματα η συσκευή.

Αυτό συντελεί στην απώλεια κάποιων αντιδραστήρων μέχρι να εξοικειωθείτε με την διαδικασία εντός του χρόνου που έχετε.

 

2. Κόστος αγοράς

 

 

ΦΩΣΦΟΡΟΣ σε ΦΩΣΦΟΡΙΚΑ

 

Για να μετατρέψετε την ένδειξη Φωσφόρου (ppb) σε ένδειξη Φωσφορικών (ppm) έχετε τους ακόλουθους τρόπους:

 

Για τα μαθηματικά μυαλά χρησιμοποιήστε αυτόν τον τύπο

 

ppb-phosphorus-to-ppm-phosphate2_zpsbhps

 

 

Για τους πρακτικούς χρησιμοποιήστε τον παρακάτω πίνακα

 

Screen%20Shot%202015-11-23%20at%2022.57.

 

 

Και για τους εμπειρικούς 

 

Πολλαπλασιάζετε την ένδειξη του οργάνου Χ 3 και απλά μεταθέτετε την υποδιαστολή 3 θέσεις αριστερά.

Παράδειγμα: Ένδειξη  15ppd = 3 X 15 = 45  Τελική ένδειξη .045ppm

 

O συντελεστής 3 χρησιμοποιείται γιατί το μοριακό βάρος των φωσφορικών είναι 3πλάσιο απο αυτό του φωσφόρου.

 

Αυτά τα λίγα απο μένα.

 

Συμπληρώστε και τις δικές σας εμπειρίες όσοι το έχετε. Σίγουρα υπάρχουν μέλη με πολύ μεγαλύτερη γνώση του αντικειμένου που θα μπορούν να απαντήσουν σε πιθανές απορίες σας. 

 

Εγώ είμαι απλά ένας μόνος cowboy :) :)

 

post-53509-0-13002900-1448488626_thumb.gif

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τιμη συσκευης και αναλωσιμων βασικα, γιατι καλα το πηρες, ποσο παει το αντιδραστηριο....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δική μου αμέλεια.

 

Η τιμή για το 736 είναι στα 55,00 Ευρώ

Η τιμή για τα 25 φακελάκια αντιδρ. σκόνης φωσφόρου στα 11,00

 

Η τιμές περιλαμβάνουν και 7 ευρώ για το courier που μου τα έφερε.

Link to comment
Share on other sites

με γειες Παναγιώτη, χρήσιμο εργαλείο και ωραία παρουσίαση :)

Link to comment
Share on other sites

τελικά αυτό το hanna είναι μονόδρομος για τα φωσφορικά απ ότι καταλαβαίνω...καλορίζικο....

Link to comment
Share on other sites

Και καλο θα ηταν να ειχες σε ενα δοχειο νερο απο το ενυδρειο και να κανεις 2 μετρησεις. Μια salifert και μια με hanna να βλεπαμε και την αποκληση

Link to comment
Share on other sites

Και καλο θα ηταν να ειχες σε ενα δοχειο νερο απο το ενυδρειο και να κανεις 2 μετρησεις. Μια salifert και μια με hanna να βλεπαμε και την αποκληση

 

Το salifert  δεν μπορεί να μετρήσει τόσο χαμηλές ενδείξεις. Πάντα 0 μου έβγαζε. Το χρώμα ούτε καν άλλαζε.

Link to comment
Share on other sites

Επισης καλο θα ηταν να ειχες σε ενα δοχειο νερο απο το ενυδρειο και να κανεις 2 μετρησεις. Μια salifert και μια με hanna να βλεπαμε και την αποκληση

Link to comment
Share on other sites

Το salifert  δεν μπορεί να μετρήσει τόσο χαμηλές ενδείξεις. Πάντα 0 μου έβγαζε. Το χρώμα ούτε καν άλλαζε.

 

Μια απο τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Επισης καλο θα ηταν να ειχες σε ενα δοχειο νερο απο το ενυδρειο και να κανεις 2 μετρησεις. Μια salifert και μια με hanna να βλεπαμε και την αποκληση

Στο νάνο σε κάποια φάση το hanna μου έδειχνε 35-40ppb=0.13-0.14ppm po4. Μετρησα με σαλιφερτ επιτηδες και εξακολουθούσε να μου δείχνει 0!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...