Jump to content

Απορία για στρώσιμο με τροφές.


Recommended Posts

Διαβαζουμε σε θεμα του φορουμ για στρωσιμο με τροφες:

"Σε αυτή την φάση, μπορούμε να περιμένουμε 2 με 3 ημέρες εφόσον ρίξαμε την τροφή για να ρίξουμε τα βακτήρια μια που χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα για να δημιουργηθεί η αμμωνία ή αλλιώς μπορούμε να ρίξουμε και απευθείας κάποιο σκεύασμα βακτηρίων στην συνιστώμενη δόση του μαζί με την τροφή ακολουθώντας τις οδηγίες του και αρχίζοντας αμέσως την όλη διαδικασία"...

Ειναι απαραιτητη η προσθηκη βακτηριων για να αρχισει ο κυκλος του αζωτου; Αν οχι ποτε γινεται η δευτερη προσθηκη τροφης κι ανα ποσες μερες οι επομενες;

Link to comment
Share on other sites

.......ή αλλιώς μπορούμε να ρίξουμε και απευθείας κάποιο σκεύασμα βακτηρίων στην συνιστώμενη δόση του μαζί με την τροφή ακολουθώντας τις οδηγίες του και αρχίζοντας αμέσως την όλη διαδικασία"...

..........

 

Για μένα αυτό είναι το πιο σωστό .

Ούτε τροφές ούτε τίποτα άλλο .

Απλά προσέχεις να βάλεις μικρό αριθμό ψαριών τη μέρα που θα β'άλεις τα ψάρια και να είσαι φειδωλός στο τάισμα .

Link to comment
Share on other sites

Εχω τελειως αστρωτο φιλτρο. Μεχρι τη μερα που θα βαλω τα ψαρια τι γινεται. Η απορια μου ειναι αν τα βακτηρια υπαρχουν ηδη στο νερο της βρυσης και προσπαθουμε να τα πολλαπλασιασουμε, θα εμφανιστουν απο το πουθενα που δεν γινεται ή θα μπουν μεσω των σκευασματων;

Link to comment
Share on other sites

Ριξε βακτηρια και τηνα επομενη μερα βαλε ενα μικρο αριθμο απο τα ψαρια που θες να βαλεις.

Δεν ταιζεις για 2-3 μερες και απο την 4η μερα ταιζεις με προσοχη.

Οτι πιο ευκολο υπαρχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο πότε δουλεύει το ενυδρείο ;

Εδω και δυο ώρες.

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι άσε το ενυδρείο σου να τρέξει σήμερα και αύριο βάλε τα βακτήρια και κάνε ακριβός ότι λέει το εγχειρίδιο χρήσεις.

Και αν κατι δεν καταλάβεις πες μας πια βακτήρια έχεις η θα έχεις και θα σε βοηθήσουμε.

Ότι ποιο απλό λυτό και μη περίπλοκο μετά το μπόλι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν θέλω να ρίξω βακτήρια θέλω να στρώσω μόνο με τροφές κι ας αργήσει το στρώσιμο γι' αυτό ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μόνο με τροφές, χωρίς τίποτα άλλο , βάζεις τροφή σε τούλι για να μπορείς να την  αλλάζεις. Βάζεις τόση τροφή και λίγο παραπάνω σαν να είχες ψάρια, κάθε 2-3 ημέρες αλλάζεις τροφή ή αν δεις πως σαπίζει. Για 15 ήμερες θα αλλάζεις μόνο τροφή , μετρήσεις κάνεις αν θες την 7η και 15η ημέρα. Μετά τις 15 ημέρες θα αρχίσεις να βλέπεις νιτρώδη και ίσως και νιτρικά, από εκεί και μετά θα χρειαστεί λίγο πιο εντατική παρακολούθηση, όλα αυτα αν είσαι ανυπόμονος. Αν θες βέβαια δεν κάνεις καμία μέτρηση και αλλάζεις μόνο τροφή, συνήθως μετά τις 25-30 ημέρες ολοκληρώνεται ο κύκλος του αζώτου, επομένως μπορείς για 30 ημέρες να βάζεις μόνο τροφή και τη 30η ημέρα κάνεις μετρήσεις. Αν κάθε εβδομάδα μαζί με τη τροφή κάνεις και αλλαγές 30% θα βοηθήσει ακόμα περισσότερο.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μόνο με τροφές, χωρίς τίποτα άλλο , βάζεις τροφή σε τούλι για να μπορείς να την αλλάζεις. Βάζεις τόση τροφή και λίγο παραπάνω σαν να είχες ψάρια, κάθε 2-3 ημέρες αλλάζεις τροφή ή αν δεις πως σαπίζει. Για 15 ήμερες θα αλλάζεις μόνο τροφή , μετρήσεις κάνεις αν θες την 7η και 15η ημέρα. Μετά τις 15 ημέρες θα αρχίσεις να βλέπεις νιτρώδη και ίσως και νιτρικά, από εκεί και μετά θα χρειαστεί λίγο πιο εντατική παρακολούθηση, όλα αυτα αν είσαι ανυπόμονος. Αν θες βέβαια δεν κάνεις καμία μέτρηση και αλλάζεις μόνο τροφή, συνήθως μετά τις 25-30 ημέρες ολοκληρώνεται ο κύκλος του αζώτου, επομένως μπορείς για 30 ημέρες να βάζεις μόνο τροφή και τη 30η ημέρα κάνεις μετρήσεις. Αν κάθε εβδομάδα μαζί με τη τροφή κάνεις και αλλαγές 30% θα βοηθήσει ακόμα περισσότερο.

Εγω εχω περασει τις τροφες σε μουλτι,τις εκανα σκονη κι εβαλα 1/4 κουταλακι γλυκου απευθειας στο νερο. Μηπως ειναι καλυτερα χωρις τουλι ωστε το φιλτρο να μαζεψει στα σφουγγαρια τις τροφες κι εκει να γινουν οι αποικιες;

Μου λες λοιπον καθε δυο τρεις μερες τροφη μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ριχνουμε τις τροφες χημα μεσα στο νερο,θα γεμισεις με μυκητες μολις η τροφη σαπισει.

Σε τουλι θα την βαλεις την τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω περασει τις τροφες σε μουλτι,τις εκανα σκονη κι εβαλα 1/4 κουταλακι γλυκου απευθειας στο νερο. Μηπως ειναι καλυτερα χωρις τουλι ωστε το φιλτρο να μαζεψει στα σφουγγαρια τις τροφες κι εκει να γινουν οι αποικιες;

Μου λες λοιπον καθε δυο τρεις μερες τροφη μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου ετσι;

 

Θα συμφωνήσω με τον rastafarian, μη ριχνεις τη τροφή μέσα στο ενυδρείο αφου δεν υπάρχει κάποιο σαλιγκάρι ή ψαρι να τη φάει, θα την βάζεις σε τουλι για να μπορείς να την βγαζεις και να την πετάς και να βάζεις άλλη, ετσι θα γεμίσεις το ενυδρείο με τροφή αφαγωτη και θα γεμίσεις μύκητες. Προσπάθησε να την αφαιρεσεις με σκουπα και βαζε την σε τουλι.

Με τη τροφή (όπως και με την αμμωνία) ο κυκλος ολοκληρώνεται περίπου σε ένα μήνα (+/-)

Οπως σου ειπα και πριν , αν θες να παρακολουθείς τη διαδικασία με μετρήσεις , θα δεις τα πρωτα νιτρωδη μετα τις 15 ημέρες (+/-)

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα

αν θες να κάνεις μετρήσεις , γράφε τα αποτελέσματα  εδώ για να παρακολουθήσουμε όλοι όλα τα σταδία και να μείνει και αυτή η μέθοδος κάπου αναλυτικά γραμμένη

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα

αν θες να κάνεις μετρήσεις , γράφε τα αποτελέσματα εδώ για να παρακολουθήσουμε όλοι όλα τα σταδία και να μείνει και αυτή η μέθοδος κάπου αναλυτικά γραμμένη

Μα αυτός ειναι ο σκοπος μου, να κρατησω ημερολογιο με τις μετρησεις και τις αλλαγες στο ενυδρειο.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να την αφαιρεσεις με σκουπα και βαζε την σε τουλι.

Τα χοντρα τα μαζεψα απο την επιφανεια, τα υπολοιπα ηταν σκονη δεν μαζευονται
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ΝΗ3=0.5, Χθες ξαφνικα εμφανιστηκε ελαφρια θολουρα στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ΝΗ3=0.5, Χθες ξαφνικα εμφανιστηκε ελαφρια θολουρα στο νερο.

 

 

Η θολούρα μπορεί να είναι από τι τριμμένη τροφή, μπορεί να έχεις και bacteria bloom λόγο της τροφής, βάλε ενυδρειακό βαμβάκια στο φίλτρο αν δεν έχεις και άστο, θα φύγει μόνο του.

Η αμμωνία καλά είναι γιατί θα είναι αθροιστική  όσο βάζεις τροφή, θα ανεβεί και άλλο

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν χνούδι που εμφανίστηκε γύρω από το φίλτρο τι μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ριχνουμε τις τροφες χημα μεσα στο νερο,θα γεμισεις με μυκητες μολις η τροφη σαπισει.

Σε τουλι θα την βαλεις την τροφη.

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά , μύκητες είναι και πιθανών από την τροφή, δεν είναι ανησυχητικό τώρα, πλύνε το φίλτρο με νερό ενυδρείου και θα είσαι εντάξει.

Επίσης στα νεοεστημένα ενυδρεία εμφανίζεται άσπρος μύκητας που συνήθως φεύγει μόνος του, αλλά εσύ καθάρισε τον

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά , μύκητες είναι και πιθανών από την τροφή, δεν είναι ανησυχητικό τώρα, πλύνε το φίλτρο με νερό ενυδρείου και θα είσαι εντάξει.

Επίσης στα νεοεστημένα ενυδρεία εμφανίζεται άσπρος μύκητας που συνήθως φεύγει μόνος του, αλλά εσύ καθάρισε τον

Μόνο το εξωτερικό του φίλτρου ή και τα σφουγγάρια και το βιολογικό; Λέω να το αφήσω κάνα δυο μέρες ακόμα, αφού αύριο κλείνω βδομάδα και θα κάνω την πρώτη αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μονο στο εξωτερικό πρέπει να είναι, αλλά και να δεις και εσωτερικά δεν πειράζει, με την αλλαγή νερού καθάρισε το

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Οι μύκητες έφυγαν από μόνοι τους χωρίς καθάρισμα. 8 μέρες από το ξεκίνημα έχω 5 ΝΗ3. Με προβληματίζει όμως ότι δεν εμφανίστηκαν ακόμη νιτρώδη. Είναι λογικό;

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι, συνήθως μετά τις 15 ημέρες εμφανίζονατι τα πρωτα ΝΟ2.

Σταμάτησε τη τροφή γιατί η αμμωνία ανέβηκε ψηλά, μην ανέβει πάνω από 5.

Link to comment
Share on other sites

Το 5αρι τρεχει εδω και δυο μερες. Την εβγαλα την τροφη κι αν σε δυο μερες δω χαμηλοτερα επιπεδα την ξαναβαζω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...