Jump to content

Υλικα φιλτρου


Milena Kalogridi

Recommended Posts

Γεια σας ειμαι νεα  σε αυτο το χομπι και θα ηθελα να σας ρωτισω αν ειναι απαρετιτο να βαλω βιολογικο υλικο στο φιλτρο μεχρι τωρα εχει μονο σφουκγαρακι και ιαλοβαμβακα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

είναι απαραίτητο στο φίλτρο σου να βάλεις ένα υλικό με μεγάλη ποσότητα πόρων.

το σφουγγάρι σου κάνει την ίδια δουλειά και με το βιολογικό υλικό αλλά δεν έχει τι δομή για να αποικιστεί από τα βακτήρια.

οπώτε αν το σφουγγάρι σου απονητροποιεί 2 μονάδες αμμωνίας,το βιολογικό ή η ελαφρόπετρα απονιτροποιεί 10.

οπώτε για να σου απαντήσω αν είναι απαραίτητο θα πρέπει να μου πεις τι ενυδρείο έχεις και τι ψάρια....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες. Ανοιξε ενα θεμα στην κατηγορια που επιθυμεις γιατι εδω ειναι για καλωσορισμα και μετα απο μερικες μερες εδω κλειδωνει.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι νεα σε αυτο το χομπι και θα ηθελα να σας ρωτισω αν ειναι απαρετιτο να βαλω βιολογικο υλικο στο φιλτρο μεχρι τωρα εχει μονο σφουκγαρακι και ιαλοβαμβακα ευχαριστω

Καλο ειναι να εχεις βιολογικο υλικο για να υπαρχει μονιμα αποικιση στο ενυδρειο...το ποσο εξαρταται απο τις απαιτησεις του ενυδρειου..
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντισεις σας θα βαλω για να εχω και το κεφαλι μ ισιχο http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-ulika-filtrwn-hagen/fluval-biomax-500-gr αυτο πιστευεται οτι ειναι καλα??

Έγινε επεξεργασία - Milena Kalogridi
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και πάμφθηνο βιολογικό υλικό είναι η ελαφρόπετρα, αλλά ποιο φίλτρο έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

αυτο εδω εχω παιδια http://www.petshop18.com/dophin-internal-filter-f1200 (σας ευχαριστω παραπολυ για τις αμεσες απανταντισεις σας) εχω βαλει αυτη την στιγμη αναμεσα στο σφουγαρακι και τον καδο που ειχε αρχικα τον ανθρακα ιαλοβαμβακα η ροι του φιλτου αυτη την στιγμη ειναι πολυ καλη ομος αν το βγαλω απο το ρευμα και το βαλω δεν βγαζει φισαλιδες (σαν να μπουκονει) ομος η ροη του νερου ηταν κανονικη και παλιοτερα ειχε αυτο το θεμα μονιμα μ ειπαν στο pet shop οτι δεν παιζει ρολο και οτι ειναι ολα καλα οτι φισαλιδες ειναι απλα διακοσμιτικες ομος δεν τους πιστεψα και πηρα μιχανιμα που βγαζει αερα για να εχω το καιφαλι μ ισιχιο ελπιζω να εκανα καλα παντος κακο δεν νομιζω να εκανα 

Έγινε επεξεργασία - Milena Kalogridi
Link to comment
Share on other sites

Αφου πήρες αεραντλία μη σε απασχολει που δεν βγαζει αυτο φυσαλίδες. Πες μας τωρα τις διαστασεις του ενυδρειου και το ειδος των ψαριων που εχεις

Link to comment
Share on other sites

50 λίτρα ενυδρείο έχω αλά δε έχω βάλει ακόμα ψαράκια ψάχνω να βρω το κατάλληλο :) ελαφροπετρα μπορώ να βρω Εύκολα?

 

http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290

 

ή σε φυτώρια και ειδη κηπουρικής

Link to comment
Share on other sites

και αμα την αγορασω θα ειναι λαθος να την βρασω πρωτα για να  την αποστιροσω 

 

Θα την πλύνεις πολυ καλά να φυγει η σκόνη, και αν την βρασεις μετά ακομα καλύτερα.

Αν βρεις μαυρα χαλικακια βγάλτα

Link to comment
Share on other sites

να παρω απο το υποστρομα κανουν??

 

Τι εννοείς να πάρεις απο το υπόστρωμα ;

Τι να πάρεις απο το υπόστρωμα ;

Εχεις ελαφρόπετρα στο υπόστρωμα  ;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εννοει οτι ο βυθος της ειναι απο μαυρο χαλικι...

 

Ισως η φίλη μας δεν καταλαβε καλά. :)

Εννούσα πως αν βρει μαυρα χαλικάκια στην ελαφρόπετρα να τα βγάλει, είναι άχρηστα

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνομη για την αναστατοση οντος μπερδευτικα σημερα πηγα και αγορασα μπορω να πω οτι ειναι πανφτινη ομος το μεγεθος της ειναι οπος αυτη η εικονα http://s3.praktiker.gr/myPraktiker.Images/Products/7292/gallery/20130/7292_1_L.jpg (ρωταω αν χριαστει να μαζεψω μονο να μικρα πετραδακια) ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Απο την φωτογραφία δεν μπορω να καταλαβω το μεγεθος.

Αυτη που χρησιμοποιουμε συνηθως είναι απο  6 χιλιοστα έως 12 χιλιοστα

Δες αυτη τη φωτογραφία για να συγκρίνεις το μέγεθος

04082014171_zps591b6dfc.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακρηβος μεγεθος ειναι σας ευχαριστω παραπολυ ελπιζω να ειναι αποτελεσματικο με την ελαφροπετρα

 

Να μην ελπίζεις, να είσαι σίγουρη :) ,  

είναι αποτελεσματικότατο υλικό η ελαφρόπετρα,

αρκεί βέβαια να περιμένεις να αποικηθεί από τη βιολογία, αυτό δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη, όπως σε όλα τα βιολογικά υλικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...