Jump to content

Λαμπες για Juwel ενυδρειο


rastafarian

Recommended Posts

Καλημερα.

Χθες μου καηκε η μια απο τις 2 λαμπες στο juwel record 800  που εχω τις Αφρικανες με αποτελεσμα να μην αναβει ουτε και οι αλλη.

Χθες λοιπον που πηγα να τσεκαρω τις λαμπες που φοραω,ειδα προς εκπληξη μου οτι εχω πανω 2 λαμπες sera με μηκος 60 ενω το ενυδρειο μου παιρνει λαμπες με μηκος 59εκ. Φανταστειτε ποσα χρονια τις εχω πανω που δεν θυμωμουν ουτε καν τι λαμπες εχει. :P

Και το ερωτημα μου ειναι το εξης,μηπως τελικα ειναι μυθος οτι τα ενυδρεια juwel παιρνουν μονο juwel λαμπες?

Πιστευω οτι οι διαφορες απο τις κοινες λαμπες στο μηκος ειναι πολυ μικρες και μπορουν να μπουν οι κοινες λαμπες στα juwel ενυδρεια.

Σημερα θα παω σε μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο να παρω 2 λαμπες με μηκος 60 και να τις βαλω,θα σας πω και αν οντως κουμπωνουν κανονικα πανω.

Link to comment
Share on other sites

T5 η Τ8 ειναι οι λαμπες? Σε Τ5 ειχα δει μεχρι κ 5 cm διαφορα μεταξυ juwel κ εμποριου. (Σε μεγαλυτερα watt)

Link to comment
Share on other sites

Οι τ8 του εμποριου (18w) ειναι 60,κατι cm. Οποτε μαλλον γιαυτο σου χωρανε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει και εγώ την διαφορά που συζητάτε αλλά όφειλεται στον τρόπο που μετριέται η λάμπα.

Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά αν και νομίζω η juwel την μετράει μαζί με τα "ποδαράκια" ενώ οι άλλες εταιρίες

χωρίς αυτά.

Μπορεί να ισχύει και το ανάποδο βέβαια :P

Link to comment
Share on other sites

Philips...59cm εναι Κωστα!!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα 2 λαμπες 60εκ και κουμπωσαν κανονικα.

Το θεμα ειναι οτι ουτε τωρα αναψαν οι λαμπες...οπωτε παω για μπαλαστ.

Την Δευτερα θα παω να παρω ενα και θα προσπαθησω να το αλλαξω αν και ειμαι ασχετος απο ηλεκτρολογικα. :P

Link to comment
Share on other sites

Πηρα 2 λαμπες 60εκ και κουμπωσαν κανονικα.

Το θεμα ειναι οτι ουτε τωρα αναψαν οι λαμπες...οπωτε παω για μπαλαστ.

Την Δευτερα θα παω να παρω ενα και θα προσπαθησω να το αλλαξω αν και ειμαι ασχετος απο ηλεκτρολογικα. :P

Σου στελνω pm με τηλ αν χρειαστεις βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Βασιλη δεν εχω αυτο το ενυδρειο ρε συ εγω,εμενα τα καπακια ειναι αλλιως,αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα,το καπακι το εχω ανοιξει,το θεμα ειναι να συνδεσω το μπαλαστ :P

Link to comment
Share on other sites

σου προτείνω αν έχεις παλιό ενυδρείο με στάρτερ να το αλλάξεις και να βάλεις ένα επώνυμο ηλεκτρονικό μπάλλαστ. 

κερδίζεις σε οικονομία ρεύματος και απόδοση φωτισμού με την ίδια λάμπα

Link to comment
Share on other sites

σου προτείνω αν έχεις παλιό ενυδρείο με στάρτερ να το αλλάξεις και να βάλεις ένα επώνυμο ηλεκτρονικό μπάλλαστ. 

κερδίζεις σε οικονομία ρεύματος και απόδοση φωτισμού με την ίδια λάμπα

 

Δεν ειναι με σταρτερ,ειναι ηλεκτρονικο.Το ειχα αλλαξει το παλιο πριν απο 4-5 χρονια και τωρα ηρθε η ωρα να το ξαναλλαξω.

Και το μαμα που ειχε πανω,ηλεκτρονικο ηταν απ οτι θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...