Jump to content

Led chip 10W για αναβαθμιση φωτισμου! Ναι η οχι???


dimitris76

Recommended Posts

Καλησπερα,

θα ηθελα να προσθεσω 2 τετοια led στα 120 λιτρα μου...

 

http://www.ebay.co.uk/itm/321142493689?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Ως τωρα εχω 3 φθοριου 24w, οι οποιες λειτουργουν 9ωρες ημερησιως, και εχω ενα ωραιο οπτικο αποτελεσμα και σχετικα καλη αναπτυξη σε μ****α και Lps Κοραλια...Επειδη ομως σκεφτομαι να δοκιμασω και κανενα σκληρο η ακομα και ανεμονη σκεφτηκα να προσφηγω σε αυτη την ευκολη και οικονομικη λυση. Σκεφτομουν να τα αναβω 5-6 ωρες αυτα..

 

Τι λετε??? Καμια γνωμη???

Τα εχει χρησιμοποιησει καποιος να μου πει αποτελεσματα μετα απο την χρηση τους???

 

Ενα σημαντικο θεμα ειναι και η αλγη, Αυτη την στιγμη δεν εχω καθολου και φοβαμε μην αποκτησω...

 

Ευχαριστω πολυ!

 

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις κ το αντιστοιχο τροφοδοτικο για τα led καθως κ ψυκτρα. Σε φυτεμενο γλυκου που τα εχω δει(μονο cold white ομως) ειναι σουπερ κ χωρις αλγες. Βεβαια εκει παιζει κ co2. Τωρα για θαλασσα ας περιμμενεις κ αλλες αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο φιλος Αντωνης θα χρειαστης ψυχτα-ψυχτρες και τροφοδοτικο-α/οδηγο-ους.... Καθως και θερμοαπαγωγηκη παστα(για να τα βαλεις στις ψυχτρες) και φακους αναλογα το υψος που θα τα βαλεις....

Τωρα για αλγες κτλπ λογικα δεν θα εχεις θεμα, απλα τα noname-κινεζικα τυνουν να πεφτουν σε αποδοση πιο γρηγορα απ τα λιγο πιο υποσχομενα επωνυμα...

Οπως λενε, μια δοκιμη θα σε πεισει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

θα ηθελα να προσθεσω 2 τετοια led στα 120 λιτρα μου...

 

http://www.ebay.co.uk/itm/321142493689?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Ως τωρα εχω 3 φθοριου 24w, οι οποιες λειτουργουν 9ωρες ημερησιως, και εχω ενα ωραιο οπτικο αποτελεσμα και σχετικα καλη αναπτυξη σε μ****α και Lps Κοραλια...Επειδη ομως σκεφτομαι να δοκιμασω και κανενα σκληρο η ακομα και ανεμονη σκεφτηκα να προσφηγω σε αυτη την ευκολη και οικονομικη λυση. Σκεφτομουν να τα αναβω 5-6 ωρες αυτα..

 

Τι λετε??? Καμια γνωμη???

Τα εχει χρησιμοποιησει καποιος να μου πει αποτελεσματα μετα απο την χρηση τους???

 

Ενα σημαντικο θεμα ειναι και η αλγη, Αυτη την στιγμη δεν εχω καθολου και φοβαμε μην αποκτησω...

 

Ευχαριστω πολυ!

Καταρχην τα λεντ μπορεις να τα δουλεψεις και μονα τους χορις τ5 και θα εχεις ακομα περισσοτερη οικονομια!

αν παλι δεν θελεις εγω θα κρατουσα της 2 απο της 3 τ5 και θα εβαζα μια τετραδα ή πενταδα λεντ με μια ψυχτρα αλλουμινου και ενα τροφοδοτικο.

τα 5 λεντ λογικα θα βγαζουν περισσοτερο φως απο της λαμπες που εχεις τωρα. Τα Sps δεν ειναι lps εχουν απαιτησεις!

ο συνδιασμο με τ5 και λεντ που σου λεω θα σου δουλεψει πολι καλα. αν ειναι δυνατα τα φωτα σου και με συνολο 8 ωρες εισαι πολυ καλα!

Link to comment
Share on other sites

Μια ασχετη ερωτηση μονο. Πως θα τα παραγγειλεις? Το paypal δεν εχει ανοιξει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ασχετη ερωτηση μονο. Πως θα τα παραγγειλεις? Το paypal δεν εχει ανοιξει ακομα.

Για τα συγγεκριμενα το ebay δεχτηκε κανονικα την παραγγελια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...