Jump to content

ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας.


Recommended Posts

Φίλοι μου ανοίγω αυτό το θέμα για να επισημάνω κάτι που έχω προσέξει τελευταία.

Περισσότερο τα νέα μέλη και λιγότερο τα παλιά ανοίγουν ένα νέο τόπικ ρωτώντας κάτι γενικό για ένα ψάρι που έχει πρόβλημα, αρνούμενοι με τον τρόπο τους να δώσουν πληροφορίες(να απαντήσουν σε ερωτήσεις).

Το να έχουμε κάτι λάθος και να το γνωρίζουμε το δέχομαι, αλλά μην περιμένουμε σωστή απάντηση προσπαθώντας να παραπλανήσουμε το συνομιλητή μας ότι έχουμε το ιδανικό ενυδρείο.

απλά δεν θα βοηθηθούμε.

για να μας συμβουλέψει κάποιος πρέπει να έχει τα δεδομένα του ενυδρείου μας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω οτι διαβαζα μολις ενα θεμα κ σκεφτομουν ακριβως το ιδιο....

Δεν ειναι μονο ανουσιο και παραπλανητικο αλλα καταντα κ πολυ κουραστικο για καποιον που προσπαθει να παρακολουθησει το θεμα για να αντλησει πληροφοριες κ να βγαλει καποιο συμπερασμα...

Απο τη στιγμη που υπαρχουν ετοιμες φορμες για να διευκολυνονται τετοιες συζητησεις ο μονος λογος που νομιζω γινεται αυτο ειναι γιατι αυτος που ρωτα ξερει οτι κανει κατι λιγο η πολυ λαθος και ντρεπεται η αρνειται να το αποκαλυψει φοβουμενος την κριτικη (δικαιολογημενη)...

Sent using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω οτι διαβαζα μολις ενα θεμα κ σκεφτομουν ακριβως το ιδιο....

Δεν ειναι μονο ανουσιο και παραπλανητικο αλλα καταντα κ πολυ κουραστικο για καποιον που προσπαθει να παρακολουθησει το θεμα για να αντλησει πληροφοριες κ να βγαλει καποιο συμπερασμα...

Απο τη στιγμη που υπαρχουν ετοιμες φορμες για να διευκολυνονται τετοιες συζητησεις ο μονος λογος που νομιζω γινεται αυτο ειναι γιατι αυτος που ρωτα ξερει οτι κανει κατι λιγο η πολυ λαθος και ντρεπεται η αρνειται να το αποκαλυψει φοβουμενος την κριτικη (δικαιολογημενη)...

Sent using Tapatalk

ξεχνάς να βάλεις και το ότι κάποιοι βαριούνται να ψάξουν ,διαβάσουν και μετά να συμπληρώσουν την φόρμα.

 

διάλογος χωρις κρητική, αντίθετες αποψεις , δεν είναι διάλογος, Όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα κάτι φταίει, αυτός είναι και ο λόγος που ανοίγει το θέμα κάποιος , για να τον βοηθήσουνε οι πιο έμπειροι να βρεί τι φταίει. αν δεν δώσει όλες τις πληροφορίες (είτε είναι σωστές, είτε λάθος για το ενυδρείο του) δεν γίνετε να πάρει σωστή βοήθεια. αλλα έχει πολλές πιθανότητες να κάνει ακόμα ένα λάθος

 

θέλει να διαβάσουμε,να ψάξουμε και να ασχοληθούμε με την πηγή του προβλήματος και όχι μόνο να ψάχνουμε έτοιμες απαντήσεις, που λόγω έλειψης στοιχείων ίσως να είναι κατά μεγάλο ποσοστο λάθος.  ​

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Delta6,

Ο χομπίστας που έχει κάνει το λάθος το ξέρει ότι έχει κάνει λάθος και απλά περιμένει μια μαγική συνταγή από εδώ μέσα να του δώσει κάποιος για να του λύσει το πρόβλημα κάτι το οποίο δεν υπάρχει, θα πρέπει ο ίδιος να παραδεχτεί το λάθος του και τότε θα λυθεί το πρόβλημα του.

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και με τους δυο σας....

Δυστυχως η πλειοψηφια ειναι μαθημενη να περιμενει ετοιμες λυσεις (πολλες φορες μεχρι μαγικα..) και δεν εχει την υπομονη να διαβασει να μαζεψει πληροφοριες και να ερθει σε καποιο συμπερασμα ωστε να προχωρησει... Πολλοι περιμενουν ετοιμες λυσεις χωρις να δινουν ουτε τις βασικες πληροφοριες για το ενυδρειο ενω οταν ξεκινας και ρωτας για διαφορα τους τα βγαζεις με το τσιγγελι...

Sent using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο διατυμπανιζουμε τοσο καιρο με τα διαφορα θεματα που εχουν ανοιχτοι τωρα τελευταια.

Χωρις τη θεληση του νεου χομπιστα και τις πληροφοριες που θα μας παρεχει δεν γινεται τιποτα.

Εδω και παλαιοι κανουν ( κανουμε ) λαθη.

Link to comment
Share on other sites

Και μετά με ελάχιστες πληροφορίες περιμένουν λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση φιλοσοφικου ενδιαφέροντος.

 

Στα τοσα χρονια λειτουργιας του φορουμ,εχει συσσωρευτει τοση γνωση,που αμφιβαλω αν υπαρχει αναπαντητη ερωτηση εδώ μεσα..

 

Και εάν είναι ετσι όπως τα λεω,τοτε με την λογικη <<τι ρωτας ρε τεμπελι,ψαξε και θα βρεις την απαντηση εδώ μεσα,υπαρχει.>>

 

αυτόματα μου γεννιετε το φιλοσοφικο ερωτημα που ελεγα..

 

Τι θα εχουμε να λεμε εδω μεσα??? αφου όλα εχουν την απαντηση τους.Πως καποιοι θα το παιξουν ,θα διδαξουν,θα βοηθησουν,θα διαφωνησουν,θα συμφωνησουν ?κτλ.

 

Και σας ρωτω με αφορμή το θεμα που είναι τωρα στον αερα.

 

Αν και μη θαλασσινος,το παρακουλουθω χρονια τωρα.

 

Σε μια ερωτηση νεου φιλου,που θα κανει ,

 

Κανει θαλασσινο νερο στα ενυδρειαμας?

 

 

Τι θα του απαντουσατε ,εσεις που λετε,ας ψαχνει πρωτα ,και μετα ρωτα.

 

Διαβασε ρε τεμπελι 40 σελιδες,και εάν δεν καταλάβεις τοτε ρωτα????

 

Όχι φιλοι μου,δικη μας των εμεπειροτερων δουλεια είναι να ξερουμε ,που είναι ,τι,,ετσι πραγματικα θα βοηθήσουμε,εναν νεοεισερχωμενο στο φορουμ,Γιατι εμεις υποτίθεται ότι τα διαβασαμε ,τα αναλυσαμε ,και ξερουμε τι να προτείνουμε.

 

Η επαναλυψη κανει καλο και στα μυαλα.

 

Και οποιος εμπειρος η <<εμπειρος>> βαριεται να απαντησει,γιατι τον κουραζουν οι τεμπελιδες,ας απολαυσει το καφεδακι του,θα υπαρξουν φιλοι που δεν θα βαριούνται.

 

 

1) Υ.Γ για τα ελλειπει στοιχεια είναι γιατι πολλοι φοβουνται το κραξιμο,και γιαυτο κρυβουν καποια πραγματα,αλλα αν δουν ότι εμεις οι εμπειροι και οι<< εμπειροι>>  ότι  ειμαστε ευγενικοι,υπομονετικοι,,όλα θα πανε καλα.

 

2) Καντε μια αναζητηση,για καποιο θεμα ,και να δουμε ετσι ευκολα βρισκεις αυτό που θελεις,με την προυποθεση,ότι ξερεις τι ψάχνεις.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

 για τα ελλειπει στοιχεια είναι γιατι πολλοι φοβουνται το κραξιμο,και γιαυτο κρυβουν καποια πραγματα,αλλα αν δουν ότι εμεις οι εμπειροι και οι<< εμπειροι>>  ότι  ειμαστε ευγενικοι,υπομονετικοι,,όλα θα πανε καλα.

 

Σημαντικός παράγοντας η ευγένεια η υπομονή και η επιμονή, από όλες τις πλευρές, "έμπειροι" και "άπειροι", αυτά είναι τα χαρακτηριστικά που καθορίζουν το χόμπι μας, και δυστυχώς πολλές φορές είναι εκεί που "χάνεται η μπάλα" :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οι περισσοτεροι (παλιοι) εδω μεσα δεν γραφουν για να λυσουν προβλημματα αλλα για να θεσουν προβληματισμους,και ετσι πρεπει.Ο μαγευτικος αυτος κοσμος που μας προσφερει για παρατηρηση ενα ενυδρειο δεν εχει ορια!

Ο νεος ζηταει και θα παρει εναν γενικο μπουσουλα,απο εκει και περα ο καθε ενας ακολουθει τον δρομο του οπως ο ιδιος νομιζει.

 

Επισης στα νεα θεματα που ανοιγονται,δεν γραφουν μονο οι αρχαριοι,γραφουν και οι παλιοι και αν καποιος θελει μοιραζεται τις στιγμες του (προβλημματα,εμπειριες,χαρες,μαυρες κτλ) με τους υπολοιπους,αν δεν θελει παει για καφεδακι (και απ'αυτο εχουμε) :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου ως νέος στο φόρουμ θα τόνιζα τα εξής:

 

Για τους παλιούς:

 

  • Να μπαίνουμε στην θέση τους. Είμασταν μικροί, δεν ξέραμε τίποτα και κάναμε εγκλήματα :P
  • Να είμαστε ευγενικοί μεταξύ μας. Να μην δείχνουμε εκνευρισμό  προς τα νέα μέλη.
  • Να λέμε την αποψή μας με τα ανάλογα επιχειρήματα χωρίς να είμαστε δογματικοί στα πάντα. Δεν μπορεί να μιλάμε δογματικά για διάφορα θέματα (μέγεθος ενυδρείου, ψαροσύνθεση κ.α.) που "παραβιάζει" συστηματικά το 80% των μελών. Π.Χ. "Τάνγκ σε ενυδρείο κάτω από 300 λίτρα και 2 μέτρα μήκος δεν μπαίνει!" Δεν μπορείς να το λες αυτό αυταρχικά στο νέο μέλος, υπάρχει και καλύτερος τρόπος.
  • Να είμαστε δίκαιοι. Και ο παλιός κάνει στραβά ή θέλουμε να το επισημάνουμε κάτι, να το πούμε. Μην  ψάχνουμε μόνο νέους να νουθετήσουμε :)
  • Να απαντάμε εκπαιδευτικά, Π.Χ. Το Χ γίνεται λόγο του Ψ. Όχι μισές κουβέντες γρήγορες άτσαλες.
  • Να μην μαλώνουμε μεταξύ μας προκαλόντας σύγχηση στον αναγνώστη. Είναι θεμιτό να λέμε διαφορετικές απόψεις και ο άλλος να επιλέγει, όχι να μαλώνουμε και να είμασε στα άκρα Π.Χ. Α:"Μόνο Τ5 στο φυτεμένο, Επικύνδυνο τα λεντ", Β: "Τα λέντ πάνε σφαίρα, πέτα 2 λεντοταινίες!".... 

 

Για τους νέους:

 

  • Δίνουμε σωστές και ακριβείς πληροφορίες. Δεν περιμένουμε με 10 λέξεις να μπει ο άλλος στο μυαλό μας. Περιγράφουμε ακολουθώντας κάποια συμβουλευτική φόρμα αν είναι δυνατόν και δίνουμε καθαρές εικόνες. Κινητά έχουμε όλοι μας, δεν είναι δύσκολο παιδιά.
  • Να μη ντρεπόμαστε για το ενυδρείο μας και κρύβουμε πράγματα. Είστε νέοι θα έχετε άλγες, ίσως χάσατε κάποιο ψαράκι, ίσως έχετε ανεβάσει νιτρικά 30 για κάποιο λόγο. Να το αναφέρετε, μην ωραιοποιείται καταστάσεις, όλοι τα έχουν περάσει αυτά.
  • Μην περιμένετε μάγους και σοφούς. Να διαβάζετε τις απόψεις, να βλέπετε σύγκλιση σε κόσμο, μην εφαρμόζετε τυφλά ότι σας είπε ο πρώτος που μπήκε στο θέμα και απάντησε.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση φιλοσοφικου ενδιαφέροντος.

 

Στα τοσα χρονια λειτουργιας του φορουμ,εχει συσσωρευτει τοση γνωση,που αμφιβαλω αν υπαρχει αναπαντητη ερωτηση εδώ μεσα..

 

Και εάν είναι ετσι όπως τα λεω,τοτε με την λογικη <<τι ρωτας ρε τεμπελι,ψαξε και θα βρεις την απαντηση εδώ μεσα,υπαρχει.>>

 

αυτόματα μου γεννιετε το φιλοσοφικο ερωτημα που ελεγα..

 

Τι θα εχουμε να λεμε εδω μεσα??? αφου όλα εχουν την απαντηση τους.Πως καποιοι θα το παιξουν ,θα διδαξουν,θα βοηθησουν,θα διαφωνησουν,θα συμφωνησουν ?κτλ.

 

Και σας ρωτω με αφορμή το θεμα που είναι τωρα στον αερα.

 

Αν και μη θαλασσινος,το παρακουλουθω χρονια τωρα.

 

Σε μια ερωτηση νεου φιλου,που θα κανει ,

 

Κανει θαλασσινο νερο στα ενυδρειαμας?

 

 

Τι θα του απαντουσατε ,εσεις που λετε,ας ψαχνει πρωτα ,και μετα ρωτα.

 

Διαβασε ρε τεμπελι 40 σελιδες,και εάν δεν καταλάβεις τοτε ρωτα????

 

Όχι φιλοι μου,δικη μας των εμεπειροτερων δουλεια είναι να ξερουμε ,που είναι ,τι,,ετσι πραγματικα θα βοηθήσουμε,εναν νεοεισερχωμενο στο φορουμ,Γιατι εμεις υποτίθεται ότι τα διαβασαμε ,τα αναλυσαμε ,και ξερουμε τι να προτείνουμε.

 

Η επαναλυψη κανει καλο και στα μυαλα.

 

Και οποιος εμπειρος η <<εμπειρος>> βαριεται να απαντησει,γιατι τον κουραζουν οι τεμπελιδες,ας απολαυσει το καφεδακι του,θα υπαρξουν φιλοι που δεν θα βαριούνται.

 

 

1) Υ.Γ για τα ελλειπει στοιχεια είναι γιατι πολλοι φοβουνται το κραξιμο,και γιαυτο κρυβουν καποια πραγματα,αλλα αν δουν ότι εμεις οι εμπειροι και οι<< εμπειροι>>  ότι  ειμαστε ευγενικοι,υπομονετικοι,,όλα θα πανε καλα.

 

2) Καντε μια αναζητηση,για καποιο θεμα ,και να δουμε ετσι ευκολα βρισκεις αυτό που θελεις,με την προυποθεση,ότι ξερεις τι ψάχνεις.

 

Επανερχωμαστε παλι με σεντονια.

Εστω οτι ειναι ετσι οπως τα λες.

Πιστευεις οτι αν δωσει ελλειπεις στοιχεια θα παρει τις σωστες απαντησεις που θα πρεπει να παρει?

Η θα κατσει να του βγαζει τις πληροφοριες με το τζιγκελι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι κάποιος τελείως αρχάριος δεν ξέρει πού να ψάξει, ούτε καν πού να ανοίξει θέμα. Θυμάμαι ότι εγώ είχα μπει επειδή μου είχαν φορτώσει σε ένα ταπεράκι ένα χρυσόψαρο από λούνα πάρκ. Ούτε που ήξερα ότι είναι κρύου νερού ούτε την τύφλα μου δεν ήξερα από φίλτρα κτλ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση φιλοσοφικου ενδιαφέροντος.

Στα τοσα χρονια λειτουργιας του φορουμ,εχει συσσωρευτει τοση γνωση,που αμφιβαλω αν υπαρχει αναπαντητη ερωτηση εδώ μεσα..

Και εάν είναι ετσι όπως τα λεω,τοτε με την λογικη <<τι ρωτας ρε τεμπελι,ψαξε και θα βρεις την απαντηση εδώ μεσα,υπαρχει.>>

αυτόματα μου γεννιετε το φιλοσοφικο ερωτημα που ελεγα..

Τι θα εχουμε να λεμε εδω μεσα??? αφου όλα εχουν την απαντηση τους.Πως καποιοι θα το παιξουν ,θα διδαξουν,θα βοηθησουν,θα διαφωνησουν,θα συμφωνησουν ?κτλ.

Και σας ρωτω με αφορμή το θεμα που είναι τωρα στον αερα.

Αν και μη θαλασσινος,το παρακουλουθω χρονια τωρα.

Σε μια ερωτηση νεου φιλου,που θα κανει ,

Κανει θαλασσινο νερο στα ενυδρειαμας?

Τι θα του απαντουσατε ,εσεις που λετε,ας ψαχνει πρωτα ,και μετα ρωτα.

Διαβασε ρε τεμπελι 40 σελιδες,και εάν δεν καταλάβεις τοτε ρωτα????

Όχι φιλοι μου,δικη μας των εμεπειροτερων δουλεια είναι να ξερουμε ,που είναι ,τι,,ετσι πραγματικα θα βοηθήσουμε,εναν νεοεισερχωμενο στο φορουμ,Γιατι εμεις υποτίθεται ότι τα διαβασαμε ,τα αναλυσαμε ,και ξερουμε τι να προτείνουμε.

Η επαναλυψη κανει καλο και στα μυαλα.

Και οποιος εμπειρος η <<εμπειρος>> βαριεται να απαντησει,γιατι τον κουραζουν οι τεμπελιδες,ας απολαυσει το καφεδακι του,θα υπαρξουν φιλοι που δεν θα βαριούνται.

1) Υ.Γ για τα ελλειπει στοιχεια είναι γιατι πολλοι φοβουνται το κραξιμο,και γιαυτο κρυβουν καποια πραγματα,αλλα αν δουν ότι εμεις οι εμπειροι και οι<< εμπειροι>> ότι ειμαστε ευγενικοι,υπομονετικοι,,όλα θα πανε καλα.

2) Καντε μια αναζητηση,για καποιο θεμα ,και να δουμε ετσι ευκολα βρισκεις αυτό που θελεις,με την προυποθεση,ότι ξερεις τι ψάχνεις.

Το προβλημα (αν κατάλαβα σωστά) δεν ειναι οι ερωτήσεις. Αλλά οι ερωτήσεις που δείχνουν ότι προσπαθεί να πάρει μια απαντηση (λυση) χωρίς να ασχοληθεί .

Και εγω ειμαι καινούριος στο χώρο και έχω τρελάνει σίγουρα κάποιους με τις ερωτήσεις μου :)

Ο λόγος ειναι ότι η θεωρία με την πράξη διαφέρει πολυ. Αλλά έχω δει σε μερικά πχ να βάσει καποιος θεμα προβλημα στο ενυδρειο. Μετα απο κάποιες συζητήσεις καταλήγουν ότι φταίει το φίλτρο. Προτείνουν πχ εξωτερικό φίλτρο για τον Α-Β λόγο και δίνουνε και μερικά παραδείγματα απο φίλτρα . Μετα ξαναρωτά να του πουν για πιο φίλτρο να πάρει. Ξανά και ξανά ...

Όσο για το κράξιμο πιστευω ειναι πιο μεγάλο αν αποφεύγει να δωσει ολα τα στοιχεία του προβλήματος απο την αρχή και τα δωσει στο τέλος. Καθώς έτσι ειναι μεγαλύτερη η πιθανότητα να δημιουργηθεί μεγαλύτερο και σοβαρότερο προβλημα απο αυτο που προϋπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ σε καμία περίπτωση δεν άνοιξα αυτό το θέμα με αφορμή

μια ερώτηση με αυτονόητη για εμένα απάντηση

μια ερώτηση χιλιοαπαντημένη για εμένα 

μια ερώτηση απαντημένη σε πιν θέμα

 

το άνοιξα γιατί είδα προσπάθεια επίλυσης θέματος και το μέλος που έχει το πρόβλημα να μην δίνει απαντήσεις.

ούτε καν να απαντάει πως δεν γνωρίζει να απαντήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ σε καμία περίπτωση δεν άνοιξα αυτό το θέμα με αφορμή

μια ερώτηση με αυτονόητη για εμένα απάντηση

μια ερώτηση χιλιοαπαντημένη για εμένα 

μια ερώτηση απαντημένη σε πιν θέμα

 

το άνοιξα γιατί είδα προσπάθεια επίλυσης θέματος και το μέλος που έχει το πρόβλημα να μην δίνει απαντήσεις.

ούτε καν να απαντάει πως δεν γνωρίζει να απαντήσει.

 

Αγορινα αυτο λεμε, ειναι αν θελει να δωσει τα στοιχεια που του ζητουνται.

Κανενας δεν ειναι αλανθαστος. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...