Jump to content

Μονομάχος! Βοήθεια!


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι η Ελένη και είμαι καινούρια στο φορουμ. Χρειάζομαι λίγη βοήθεια! Πριν από δυόμισι μήνες απέκτησα έναν πανέμορφο μονομάχο, τον Κυριάκο! Τον έχω σε μια γυάλα 4 λίτρων με χαλικάκι και ένα φυτό. Του αλλάζω το νεράκι του κάθε 3-4 μέρες (αλλάζω το  μισό με νερό από τη βρύση που έχει μείνει σε μπουκάλι για 1-2 μέρες) και τον ταΐζω 4-5 αποξηραμένα σκουληκάκια την ημέρα. Τις τελευταίες μέρες όμως ο Κυριάκος μου ούτε τρώει ούτε κινείται μόνο τινάζεται καμιά φορά και μένει πολλές φορές στήλη άλατος. Πρώτη μου κίνηση είναι φαντάζομαι να του αγοράσω θερμοστάτη. Ύστερα από αυτό, τι άλλο μπορεί να κάνω λάθος; 

 

Link to comment
Share on other sites

Ελενη καλως ορισες καταρχην.

 

Εγω θα σου προτεινα να κανεις καποια βασικα με ελαχιστα χρηματα ωστε να ευχαριστηθεις το ψαρακι σου και να ειστε και οι δυο ευτυχισμενοι και χωρις προβλημματα.

1.Μπορεις να παρεις ενα μεγαλυτερ ενυδρειακι τουλαχιστον 17 λιτρα (το ενυδρειο του jumbo ειναι μια χαρα) οι λογοι ειναι πολλοι οπως εξατμηση νερου (μολις μπει θερμοστατης θα καταλαβεις) και ασταθες συνθηκες.

2.Να βαλεις το φιλτρακι που δινει μαζι το ενυδρειακι ή καποιο αλλο μικρο τελος παντων σε λειτουργια με βιολογικο υλικο,περνει τοσο λιγο μεσα που μπορουμε να σου δωσουμε εμιες λιγο απο στρωμενο ενυδρειο.
3.Να παρεις ενα θερμαντηρα και ενα θερμομετρο και να ρυθμισεις την θερμοκρασια στους 23 τωρα τον χειμωνα.

 

Με συνολικο κοστος δηλαδη 30 ευρω (20 ενυδρειο,10 θερμαντηρας) θα του εξασφαλισεις τα βασικα για να μπορεσει να ζησει χωρις προβλημματα και απο εκει και περα μπορεις να βαλεις και καποιο φυτο αληθινο και καμια ριζα ξυλου και να γινει κατι πολυ ομορφο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελενη καλως ορισες καταρχην.

Εγω θα σου προτεινα να κανεις καποια βασικα με ελαχιστα χρηματα ωστε να ευχαριστηθεις το ψαρακι σου και να ειστε και οι δυο ευτυχισμενοι και χωρις προβλημματα.

1.Μπορεις να παρεις ενα μεγαλυτερ ενυδρειακι τουλαχιστον 17 λιτρα (το ενυδρειο του jumbo ειναι μια χαρα) οι λογοι ειναι πολλοι οπως εξατμηση νερου (μολις μπει θερμοστατης θα καταλαβεις) και ασταθες συνθηκες.

2.Να βαλεις το φιλτρακι που δινει μαζι το ενυδρειακι ή καποιο αλλο μικρο τελος παντων σε λειτουργια με βιολογικο υλικο,περνει τοσο λιγο μεσα που μπορουμε να σου δωσουμε εμιες λιγο απο στρωμενο ενυδρειο.

3.Να παρεις ενα θερμαντηρα και ενα θερμομετρο και να ρυθμισεις την θερμοκρασια στους 23 τωρα τον χειμωνα.

Με συνολικο κοστος δηλαδη 30 ευρω (20 ενυδρειο,10 θερμαντηρας) θα του εξασφαλισεις τα βασικα για να μπορεσει να ζησει χωρις προβλημματα και απο εκει και περα μπορεις να βαλεις και καποιο φυτο αληθινο και καμια ριζα ξυλου και να γινει κατι πολυ ομορφο.

Γιατι στους 23 Μιχαλη;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Χειμωνας ειναι ρε φιλε,αμα το βαλει πιο πανω τωρα,τον αυγουστο που θα παει η θερμοκρασια? Τα ορια ειναι για να χρησιμοποιουμε αλλα οχι να τα ξεπερναμε. ;) Τα ορια στην θερμοκρασια ενος μονομαχου ειναι 23 με 28.

Link to comment
Share on other sites

Σας καλωσορίζω κι εγώ παιδιά! Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Λοιπόν πριν από λίγη ώρα πήγαμε σε ένα petshop αλλά βρήκα θερμοστάτη των 50w μάλλον θα παραγγείλω κάποιον μικρότερο (25W) από το διαδίκτυο..δυστυχώς εδώ στη Λήμνο δεν μπορούμε να βρούμε πολλά ούτε φτηνά! Ελπίζω να μην έχει αποβιώσει το ψαράκι μου μέχρι να βρω τον εξοπλισμό μου! Αντιχλώριο να χρησιμοποιώ ή τσούκου; 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ της χρήσης αντιχλωρίου, μιας και προστατεύει την μεμβράνη των ψαριών, και ορισμένα αντιχλώρια οξειδώνουν και την αμμωνία.

Πολλοί όμως επιλέγουν να μην χρησιμοποιούν αντιχλώριο, αφήνοντας το νερό σε ένα δοχείο με κυκλοφορία για 4-5 ώρες ώστε να εξατμιστεί

το χλώριο. :)

Οπότε εσύ αποφασίζεις.

Στή γυάλα λίγο δύσκολα θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις θερμοστάτη.

Εχεις μετρήσει καθόλου τη θερμοκρασία του νερού?

Link to comment
Share on other sites

Χειμωνας ειναι ρε φιλε,αμα το βαλει πιο πανω τωρα,τον αυγουστο που θα παει η θερμοκρασια? Τα ορια ειναι για να χρησιμοποιουμε αλλα οχι να τα ξεπερναμε. ;) Τα ορια στην θερμοκρασια ενος μονομαχου ειναι 23 με 28.

Το καλοκαιρι η θερμοκρασια θα φτασει οσο φτασει εκτος κι αν επεμβει καπως η φιλη. Δεν σημαινει οτι αν την ρυθμισεις χαμηλα τον χειμωνα δεν θα ανεβει το καλοκαιρι.

Θεωρω οτι τα ορια ειναι για να μας βαζουν μια γραμμη και να μας λενε απο δω και περα προβλημα. Δεν νομιζω ομως να ειναι καλο να εχουμε τα ζωντανα στα ορια τους. Μια μεση θερμοκρασια των 25 νομιζω ειναι ιδανικη.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να επιμινω φιλαρακι καθως ο καθε ενας εχει την αποψη του και το σεβομαι.Απλα η δικη μου ειναι αυτη.

 

Οταν το προφιλ του μονομαχου λεει 23 με 28 αυτο σημαινει οτι στον βιοτοπο του τον χειμωνα εχει 23 και το καλοκαιρι 28.Απο εκει και περα (και οχι για 1-2 βαθμους) ναι συμφωνουμε οτι υπαρχει προβλημμα

Τις εποχες πρεπει να νιωθουν τα ψαρια μας διαφορετικα τα στρεσαρουμε,πανε συνεχεια για γεννες,κουραζονται,ειναι επιθετικα κτλ.Απλα επειδη στην Ελλαδα εχουμε 10+- βαθμους διαφορα ημερα με νυχτα (ποσο μαλλον στις εποχες) γι'αυτο βαζουμε εναν θερμαντησα,για το κατωτερο οριο και ενα ανεμηστηρα για το ανωτερο.

 

Το θεμα για την Ελενη οπως και να εχει ειναι να κανει αυτα τα τρια βασικα και απο εκει και περα εχει χρονο να το ψαξει να διαβασει και να μαθει κατι παραπανω στο μελλον.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να επιμινω φιλαρακι καθως ο καθε ενας εχει την αποψη του και το σεβομαι.Απλα η δικη μου ειναι αυτη.

 

Οταν το προφιλ του μονομαχου λεει 23 με 28 αυτο σημαινει οτι στον βιοτοπο του τον χειμωνα εχει 23 και το καλοκαιρι 28.Απο εκει και περα (και οχι για 1-2 βαθμους) ναι συμφωνουμε οτι υπαρχει προβλημμα

Τις εποχες πρεπει να νιωθουν τα ψαρια μας διαφορετικα τα στρεσαρουμε,πανε συνεχεια για γεννες,κουραζονται,ειναι επιθετικα κτλ.Απλα επειδη στην Ελλαδα εχουμε 10+- βαθμους διαφορα ημερα με νυχτα (ποσο μαλλον στις εποχες) γι'αυτο βαζουμε εναν θερμαντησα,για το κατωτερο οριο και ενα ανεμηστηρα για το ανωτερο.

 

Το θεμα για την Ελενη οπως και να εχει ειναι να κανει αυτα τα τρια βασικα και απο εκει και περα εχει χρονο να το ψαξει να διαβασει και να μαθει κατι παραπανω στο μελλον.

 

Νομιζω εδω κανεις λαθος Μιχαλη. Η θερμοκρασια το καλοκαιρι μπορει να ειναι και πανω απο 28 και το χειμωνα κατω απο 23. Δεν υπαρχει θερμαντηρας η ψυκτρα στη φυση. Αλλα για ποσο καιρο και με τι συνεπειες; Πιστευω πως αυτες οι θερμοκρασιες ειναι οι οριακες και καλο θα ειναι να μην τραβαμε στα ζωνταν στα ορια! Μια χαρα νοιωθουν τις εποχες οταν ανεβαινει η θερμοκρασια 3 ή πεφτει 4. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές! Λοιπόν πήγα σε δύο Petshop της Λήμνου και βρήκα θερμοστάτη με 20 ευρώ των 50 και 150W...Ενυδρείο δεν μπορώ να αλλάξω ακόμη..τα jumbo είναι σαν περίπτερο εδώ οπότε δεν πήρα το ενυδρείο που μου προτείνατε είναι και τα λεφτά στη μέση..να πάρω λέτε τον θερμοστάτη των 50w? και ένα θερμόμετρο βασικά... ρε παιδιά έχω πάθει την πλάκα μου γιατί δεν τρώει;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Αν τον εχεις σε πλαστικη γυαλα των 4 λιτρων να μην παρεις κανενα. Δεν νομιζω να χωρανε. Βαλε καμια φωτο να δουμε.

Το ψαρι μπορει να μην τρωει για πολλους και διαφορους λογους.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί σαν μέγεθος να χωρέσει αλλά πολύ εύκολα μπορεί να ξεφύγει η θερμοκρασία προς τα πάνω και να γίνει ψαρόσουπα.

Προτιμότερο είναι να μεταφέρεις τη γυάλα στο θερμότερο σημείο του σπιτιού μακρυά από ρεύματα μέχρι να βρεις μια καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...