Jump to content

Προβλημα με καινουργιο tetratec ex1200


227

Recommended Posts

καλησπερα παιδια.αγορασα προχθες ενα tetratec ex1200 καινουργιο .οταν το εβαλα σε λειτουργια εκανε θορυβο σαν να ειχε αερα .εκανα ολα τα απαραιτητα κ τιποτα.ο θορυβος συνεχιζε κ δεν εβγαζε νερο η εξαγωγη.το κλεινω τσεκαρω αξονακι,προπελα ολα οκ.σημερα ηρθε ενας φιλος κ το ειδε,εβαλε την κεφαλη μονο σε λεκανη με νερο κ παλι θορυβος χωρις να βγαζει νερο.το ανοιξε κ διαπιστωσε οτι η προπελα δεν γυρναγε ..εκανε μονο μικρες κινησεις σαν να πηγαινε να γυρισει κ σταματαγε..εχει τυχει σε κανενα τετοιο περιστατικο?

Link to comment
Share on other sites

]καλημέρα φιιλε μου, παρόμοιο πρόβλημα είχα εγω στο tetratec EX700. το πρόβλημα ήταν στο λαστιχο που έχει στο αξονάκι της προπέλας.

Αν βγάλεις την προπέλα θα δείς οτι στο αξονάκι που στηρίζεται ,στην απέναντι μερια απο την προπέλα υπάρχει ένα λαστιχένιο "καπάκι" που μπαίνει ο άξονας μέσα. αν δεν είναι τοποθετημένο σωστά σφίγγει ,με αποτέλεσμα να δυσκολεύει την προπέλα να γυρίσει. Ή  όταν γυρίζει να χτυπάει στα τοιχώματα κανοντας θόρυβο.

 

το λαστιχακι είναι αυτό;

 

 

 

post-61568-0-98718400-1449620642_thumb.jpg

 

Εγώ μόλις το διόρθωσα σταμάτησε να κάνει θόρυβο.

τσεκαρέ το  αν μήπως δεν  πατάει σωστα. αν είναι οκ θα σου πρότεινα, μιας και είναι καινούριο, να το πας πίσω και να ζητήσεις αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε.σε ευχαριστω για την απαντηση.το αντικατεστησες το λαστιχακι αυτο η το κουμπωσες σωστα?το φιλτρο ειναι ολοκαινουργιο(προχθες το πηρα) αλλα απο οτι γνωριζω δεν υπαρχει αντιπροσωπος της τετρα πλεον κ επισης το καταστημα που το πηρα ειχε κλεισει το τμημα ενυδρειακων 3 χρονια πριν κ αυτο το φιλτρο ειχε μεινει κ το εβγαλαν προσφορα..αν δεν ειναι αυτο το λαστιχακι τι αλλο μπορει να ειναι? μοιαζει σαν να μην εχει δυναμη το μοτερ μεσα να παγιδευσει το μαγνητακι της προπελας για να γυρναει..κανει να γυρισει ,αλλα δεν κανει ουτε μια στροφη...

Link to comment
Share on other sites

αν εχει θεμα ,επιστροφη πισω στο καταστημα και να απαιτησεις τα χρηματα σου σε περιπτωση που προβαλει το καταστημα τις γνωστες δικαιολογιες!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε.σε ευχαριστω για την απαντηση.το αντικατεστησες το λαστιχακι αυτο η το κουμπωσες σωστα?το φιλτρο ειναι ολοκαινουργιο(προχθες το πηρα) αλλα απο οτι γνωριζω δεν υπαρχει αντιπροσωπος της τετρα πλεον κ επισης το καταστημα που το πηρα ειχε κλεισει το τμημα ενυδρειακων 3 χρονια πριν κ αυτο το φιλτρο ειχε μεινει κ το εβγαλαν προσφορα..αν δεν ειναι αυτο το λαστιχακι τι αλλο μπορει να ειναι? μοιαζει σαν να μην εχει δυναμη το μοτερ μεσα να παγιδευσει το μαγνητακι της προπελας για να γυρναει..κανει να γυρισει ,αλλα δεν κανει ουτε μια στροφη...

 

 

δεν το αντικατέστησα, ήταν στραβα τοποθετημένο. Μόλισ το τοποθέτησα σωστα δούλεψε ρολόι.

 

αντιπροσωπος της τετρα υπάρχει, την αντιπροσωπία την έχει αναλάβει άλλη εταιρία, αλλα δεν έχει κάνει ακόμα εισαγωγες. (έψαχνα για φλάτσα από το καπάκι για το ΕΧ700 που έχω και μου το είπανε, όπως  επίσης μου είπανε ότι θα γίνει εισαγωγή ανταλακτικων/προϊόντων στα μέσα Δεκεμβρίου. )

 

ΥΓ: όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω , αφου είναι καινούριο το πάς πίσω και παίρνει από αλλού ,άλλο

και γλυτώνεις το παίδεμα

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση.Τελος καλο ολα καλα!!το πηγα σημερα στον βασιλη τον ζαχαροπουλο απο το fish & pet planet στον αλιμο κ το εφτιαξε ( κ ας το ειχα παρει απο αλλο καταστημα)!!αληθινος ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ,πολυ καλος γνωστης κ πανω απο ολα ανθρωπος!( ελπιζω να μην θεωρηθει διαφημιση )τελικα ηταν σπασμενο το ιμπελερ....ευχομαι Καλες Γιορτες!!

 

""""θελω να ευχαριστησω κ δημοσια τον Σταθη που ειναι διπλα μου κ με βοηθαει με τις γνωσεις του στα πρωτα αυτα δυσκολα βηματα...

Σε ευχαριστω φιλε!!

Έγινε επεξεργασία - 227
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση.Τελος καλο ολα καλα!!το πηγα σημερα στον βασιλη τον ζαχαροπουλο απο το fish & pet planet στον αλιμο κ το εφτιαξε ( κ ας το ειχα παρει απο αλλο καταστημα)!!αληθινος ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ,πολυ καλος γνωστης κ πανω απο ολα ανθρωπος!( ελπιζω να μην θεωρηθει διαφημιση )τελικα ηταν σπασμενο το ιμπελερ....ευχομαι Καλες Γιορτες!!

""""θελω να ευχαριστησω κ δημοσια τον Σταθη που ειναι διπλα μου κ με βοηθαει με τις γνωσεις του στα πρωτα αυτα δυσκολα βηματα...

Σε ευχαριστω φιλε!!

Να σαι καλα παιδι..και να μας κανεις και καμμια παρουσιαση καποια στιγμη γιατι για νεος στο χομπι εχεις κανει φοβερη προοδο!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...