Jump to content

Δισκος σε καθετη πλευση


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : καλησπερα, δημιουργηθηκε αυτο το προβλημα,
δλδ ενω εκανα σκουπα και σιφωναριζα την αμμο ειδα τον δισκο να κοιταει καθετα προς τα πανω και να ξαπλωνει στο ξυλο,
απο εκεινη την ημερα ειναι συνεχεια σε αυτη την σταση,
καθε παρατηρηση αλλα και συμβουλη θα ειναι ευπροσδεκτη, ευχαριστω

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:500
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):eheim 2080/2180 ελαφροπετρα 12 λτ/σφουγγαρια eheim
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):31/5/2014
- Ψάρια (είδη και αριθμός):9 DISCUS
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):
4 φορες την ημερα Α:GRANULES TETRA.....ΚΑΙ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝH, ARTEMIA,DAFNIES ..DIY/
:Α/0 KAI ΠΡΟΦΙΛΤΡΑ/1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 40%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7.6
- KH:3
- GH:5
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):40
- Θερμοκρασία:30
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:api
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:blue diamond
- Ιστορικό Ψαριού:-
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:-

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:ESHA 2000, ECTOPUR
-Δοσολογία:υμφωνα με τις οδηγιες 125/80/40
-Χρόνος Χρήσης:3 η,ερες
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)



ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Το ενυδρειο δυστυχως μου ξεφυγε απο την προσοχη μου, πολυ φαγητο,
νιτρικα στα υψη καπου πανω απο 80 ,
εδω και 3 μερες κανω αλλαγες μεγαλες και δινω απο τιποτα ως ελαχιστο φαγητο και καταφερα τα νιτρικα τα εφτασα στο 5,
και εχω ανεβασει σταδιακα την θερμοκρασια μεχρι 31,5
 

post-57299-0-01429400-1450034905_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Διόρθωση φόρμας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ψαρακι το βλεπω αδυνατο και τα νιτρικα πολλα! Δεν τρωει καθολου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε πικαρω αλλα απορω με τετοιες φιλτραρες πως κυλησε το ενυδρειο τοσο πολυ..πρεπει στα ιδια λιτρα να εχω περιπου την μιση βιολογια και το 1/3 απο ροη σου λιγοτερο και παρολο οτι ταιζω πολυ περισοτερο ποτε δεν εχω φτασει νιτρικα πανω απο 10...με τις ιδιες ψαρουκλες οπως οι δικες σου...

Οπως και να εχει δεν μπορω να καταλαβω γιατι κανεις θεραπεια αφου τα ψαρια δεν εχουν σημαδια ασθενειας και αφου κανεις γιατι σε ολο το ενυδρειο και οχι μονο στο ψαρι που νομιζεις οτι "αρωστησε"...επισης πως γινεται να εχεις πεχα 7,6 με νερο αντιστροφης οσμωσης(αν καταλαβα καλα!!);;τα λιτρα ειναι 700+...η βιολογια σου πρεπει να ειναι τουλαχιστον 20+ λιτρα και στα δυο μαζι..

Τεσπα..εγω δεν θα εκανα πολλα...θα αφηνα την θερμοκρασια να παιζει απο 27,5-28,5....αφου θα εφτανα τα νιτρικα στα επιπεδα που τα εχεις τωρα θα εκανα αλλαγες πιο συχνα(1 φορα την βδομαδα) και θα καθαριζα φιλτρα πιο συχνα (μια φορα τον μηνα τουλαχιστον)...θα πεταγα και κανα φυτο μεσα...θα "ταιζα" με μερικα βακτηρια την βιολογια μου που ταλαιπωρηθηκε απο τις συνεχεις αλλαγες...και θα προσεχα με την σκουπα βυθου να μην τα σηκωνω ολα...ολα αυτα μεχρι να δω πως κυλαει και για να μην ταλαιπωρησω και τα υπολοιπα ψαρια...

Ασχετο μπορεις να ανεβασεις λιγο φωτοπεριοδο και να δωσεις και λιγο περισοτερο πρωτεινη στα ψαρια...αφου πρωτα φερεις το ενυδρειο σε ισοροπια..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μην φοβάσαι δεν με πικαρεις, ούτε εγώ έχω καταλάβει πως έφτασε τόσο ψηλά τα νιτρικά με αυτά τα φίλτρα αλλά και τόσο ανισορροπία στο ενυδρείο μου , το ψάρι έχει προβλημα και πιστεύω οτι δεν είναι μόνο αυτό , ένα άλλο το pigeon ανασαίνει πολύ γρήγορα και ανοίγει παρά πολύ τα βράγχια του , ανέβασα την θερμοκρασία και ξεκίνησα την ήπια αγωγή σε όλο το ενυδρείο για να προλάβω βακτηριακή λοίμωξη και στα υπόλοιπα ψάρια . Επιςης για το ψάρι που έχω ανοίξει το θέμα , στις 8/12 μετά απο σκούπα που έκανα έβγαλε αυτή την συμπεριφορά δλδ κοιτάει συνεχεια προς τα πανω κάθεται σταθερά κάτω απο τα ξύλα και φαίνεται σαν να χάνει την ισορροπία του, δεν τρώει καθόλου , ταΐζω ελάχιστα σπόρου λινά , επιςης οι μετρήσεις μου είναι σταθερές No2,Nh3/4=0, Kh=3( πριν τις αλλαγές ήταν 2 ) Gh=5 και Ph 7,6 τα ίδια αποτελέσματα έχω και στο βαρέλι τις αλλαγής , επιςης πραγματικά δεν ξέρω πως απο όξινο νερό που είχα σχεδόν ένα χρόνο τώρα (Ph 6,5/7,00) έφτασα σε αλκαλικό παρόλο που οι ρουτίνες και τα tds δεν έχουν αλλάξει τόσο πολύ , επιςης για ενίσχυση τις βιολογίας μου θα προσθέσω σταδιακά μηχανικό μακαρόνι τις eheim (κάτω καλάθι) και siporax στο μεσαίο , και την ελαφροπετρα θα την έχω στο πανω καλάθι , όσο αφορά τα βακτήρια του εμπορίου , δεν έχω ρίξει ποτέ μου τέτοια πράγματα στο ενυδρείο αλλά ούτε το ενυδρείο μου παρουσίασε αστάθεια πέρα απο τα νιτρικά που πήγαν στο θεό επειδή τάιζαν για παρά πολύ καιρό απο ταϊστρα μόνο μια τροφή και ίσως την βαρέθηκαν και δεν την έτρωγαν με τα αποτελέσματα που δημιουργήθηκαν τώρα , έχει κάποιος την εμπειρία να μου πει τι μπορεί να έχει συμβεί στο blue diamond (θηλυκό) και αν μπορώ να κάνω κάτι επιπλέον μονόλογο απο 8/12 είναι σε αυτή την στάση ;ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω και πολλα αλλα θυμηθηκα ενα αρθρο,ριξε μια ματια,εγκηκλοπαιδικα και μονο :)

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/39051-the-discus-body-language/

Link to comment
Share on other sites

Μοιαζει με δηλητηριαση...φαινεται σαν κατι να αλλαξε μεσα στο ενυδρειο σου γιατι τα ψαρια μοιαζουν και λιγο στρεσαρισμενα...εκτος απο την σκουπα ξηλωσες καποια ριζα κανα ξυλο;;τεσπα γνωμη μου ειναι να ριξεις στην αλλαγη σου ποσοτητα αντιστοιχου αντιχλωριου μαζι με την αλλαγη...κατι τρεχει με την οσμωση σου ισως η μεμβρανη (δεν γνωριζω γιατι δεν χρησιμοποιω οποτε οτι ξερω ειναι απο γνωστους και διαβασματα)...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή... αυτό που έγραψες είναι ανέκδοτο...

 

-"ανέβασα την θερμοκρασία και ξεκίνησα την ήπια αγωγή σε όλο το ενυδρείο για να προλάβω βακτηριακή λοίμωξη"

 

... με αυτόν τον τρόπο έχεις το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα... επιταχύνεις την διαδικασία εξάπλωσης, εάν υφίσταται βακτηριακή. 

Μεγάλες αλλαγές νερού έκανες αλλά... άνθρακα έβαλες;

Πόσο καιρό έχεις την Α.Ο. και... τι TDS σου βγάζει;

Πότε άλλαξες τα προφίλτρα της τελευταία φορά και... τι παραγωγή σου δίνει στο 24ωρο;

 

ΥΓ. Ακόμα προβλήματα έχεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη αλλαγή που έκανα είναι οτι έβαλα πλατανόφυλλα στις αρχές του μήνα ύστερα απο επεξεργασία δλδ τα μούλιασα μια εβδομάδα μετά τα έτριψα και τα έπλυνα καλά και τα έβαλα μέσα , το μόνο που σκέφτομαι τώρα επειδή το ψάρι αρρώστησε ακριβώς την ώρα που έκανα σκούπα μήπως το πείραξε το ανακατεμένα του βυθού που ίσως έγινε επιςης τμηματικά έβγαλα απο τη αριςτερη πλευρά όλη την άμμο και έβαλα πλυμένη , αυτό το κάνω συχνά όταν κάνω σκούπα , όσο Γιά την όσμωση προχθές άλλαξα προ φίλτρα και έκανα μετρήσεις και δείχνει κανονικά , αν είχε προβλημα οι μεμβράνες ( έχω 2 στο ίδιο σύστημα) το πολύ πολύ να πέρναγε χλώριο στο βαρέλι και κατα συνέπεια στο ενυδρειο, αλλά για καλού κακού α ρίξω ένα καπάκι στο βαρέλι , επιςης είχα φυτά εύκολα αλά είχα γεμίσει πράσινη άλγη και τα ξήλωσα όλα καθώς επιςης έβγαλα και όλα τα ξύλα απο τα δεξιά και τα ζεματισα με καυτό νερό και τα έβαλα μέσα παλι , αλλά αυτό έγινε πριν 20 μέρες περίπου

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ έχω χρόνο...

Τα προβλήματα... από κάπου προέρχονται... η λύση τους ΔΕΝ είναι ΠΑΝΤΑ σίγουρη.

1. ΔΕΝ έγραψα ΠΟΥΘΕΝΑ... για χλώριο.

2. Το... "δείχνει κανονικά"...  ΔΕΝ μου λέει ΤΙΠΟΤΑ... μέτρηση υπάρχει;

3. Βάλε αμπελόφυλλα και ρύζι... να φάνε και κάνα ντολμαδάκι.

4. Πάρε τα χέρια σου... μακριά από το ενυδρείο (επιτέλους) να ησυχάσεις.-

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη αλλαγή που έκανα είναι οτι έβαλα πλατανόφυλλα στις αρχές του μήνα ύστερα απο επεξεργασία δλδ τα μούλιασα μια εβδομάδα μετά τα έτριψα και τα έπλυνα καλά και τα έβαλα μέσα , το μόνο που σκέφτομαι τώρα επειδή το ψάρι αρρώστησε ακριβώς την ώρα που έκανα σκούπα μήπως το πείραξε το ανακατεμένα του βυθού που ίσως έγινε επιςης τμηματικά έβγαλα απο τη αριςτερη πλευρά όλη την άμμο και έβαλα πλυμένη , αυτό το κάνω συχνά όταν κάνω σκούπα , όσο Γιά την όσμωση προχθές άλλαξα προ φίλτρα και έκανα μετρήσεις και δείχνει κανονικά , αν είχε προβλημα οι μεμβράνες ( έχω 2 στο ίδιο σύστημα) το πολύ πολύ να πέρναγε χλώριο στο βαρέλι και κατα συνέπεια στο ενυδρειο, αλλά για καλού κακού α ρίξω ένα καπάκι στο βαρέλι , επιςης είχα φυτά εύκολα αλά είχα γεμίσει πράσινη άλγη και τα ξήλωσα όλα καθώς επιςης έβγαλα και όλα τα ξύλα απο τα δεξιά και τα ζεματισα με καυτό νερό και τα έβαλα μέσα παλι , αλλά αυτό έγινε πριν 20 μέρες περίπου

Την εχω πατησει και εγω ετσι με ψαρι μετα απο ξηλωμα φυτων..καταφερα να το σωσω κανοντας αυτα τα απλα πραγματα...γνωμη μου ειναι να προσεχεις οταν "ανακατευεις" τον βυθο για πολλους λογους...τα ξυλα δεν επρεπε να τα πειραξεις γιατι θα ταραξες ισορροπιες που το ενυδρειο εκανε μηνες να αποκτησει ...για τα φυτα θα προτιμουσα να επερνα μερικους αλγοφαγους αλλα αν τα ξηλωνα θα το εκανα παρα πολυ ηρεμα...και επισης κατι που δεν σκεφτηκα και γραφτηκε πιο πανω ειναι η "ασφαλεια" που θα σου προσφερε η χρηση ανθρακα στην περιπτωση σου...βλεπω οτι καποιος ωραιος γνωστης γραφει οποτε σε αφηνω σε ασφαλη χερια... Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή... αυτό που έγραψες είναι ανέκδοτο...

-"ανέβασα την θερμοκρασία και ξεκίνησα την ήπια αγωγή σε όλο το ενυδρείο για να προλάβω βακτηριακή λοίμωξη"

... με αυτόν τον τρόπο έχεις το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα... επιταχύνεις την διαδικασία εξάπλωσης, εάν υφίσταται βακτηριακή.

Μεγάλες αλλαγές νερού έκανες αλλά... άνθρακα έβαλες;

Πόσο καιρό έχεις την Α.Ο. και... τι TDS σου βγάζει;

Πότε άλλαξες τα προφίλτρα της τελευταία φορά και... τι παραγωγή σου δίνει στο 24ωρο;

ΥΓ. Ακόμα προβλήματα έχεις;

Νίκο , έχω προβλημα απο τις 8/12 αμέσως μετά την σκουπα που έκανα ένας δίσκος έγειρε προς τα πανω και δεν μπορεί να ισιώσει με τίποτα όταν πάει σε σωστή κολυμβητική στάση κανει όλο σβούρες και μέρα κρύβετε παλι στα ξύλα με το κεφάλι προς τα πανω... Προ φίλτρα άλλαξα στις 11/12 ( ύστερα απο 6 μήνες ) αλλά μετρήσεις στο βαρέλι τις έχω γράψει πιο πανω είναι φυσιολογικές , άνθρακα δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου, και τώρα βρίσκομαι στο μέσω μια θεραπείας με esha2000 και θερμοκρασία 32....

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το εξτρα ποστ..το αντιχλωριο δεν σου προτεινα να το ριξεις για να εξαληψεις το χλωριο αλλα περισοτερο για τις"ηπιες φαρμακευτικες" ιδιοτητες που εχει...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το εξτρα ποστ..το αντιχλωριο δεν σου προτεινα να το ριξεις για να εξαληψεις το χλωριο αλλα περισοτερο για τις"ηπιες φαρμακευτικες" ιδιοτητες που εχει...

Ήξερα οτι το prime το ρίχνουμε για να εξάλειψης της αμμωνίας δεν ήξερα οτι έχει και άλλες ιδιότητες , επιςης μου έχουν πει μακριά απο τους δίσκους τέτοια σκευάσματα , βαςικα ρε παιδιά τώρα οπως είναι τα πράγματα τι να κάνω ;;; Να βάλω άνθρακα , να κατεβάσω σταδιακά θερμοκρασία , να βάλω βακτήρια , να ρίξω prime??? σε όλα ερωτηματικό

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσε πρώτα με αυτό που ξεκίνησες και... κάνε αλλαγή... βάλε άνθρακα για 2-3 μέρες... άσε τα φίλτρα να "ισιώσουν" και σταμάτα τα "παλαβά" που κάνεις κάθε λίγο και λιγάκι.

ΔΕΝ ήταν η σκούπα η αιτία... κατά την ταπεινή μου άποψη.-

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσε πρώτα με αυτό που ξεκίνησες και... κάνε αλλαγή... βάλε άνθρακα για 2-3 μέρες... άσε τα φίλτρα να "ισιώσουν" και σταμάτα τα "παλαβά" που κάνεις κάθε λίγο και λιγάκι.

ΔΕΝ ήταν η σκούπα η αιτία... κατά την ταπεινή μου άποψη.-

Τουλάχιστον τώρα ηρέμησα ύστερα απο το κράξιμο του fun!!! :) προχωράω με όσα μου είπατε και ενημερώνω το θέμα σχετικά με τις εξελίξεις , ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ήξερα οτι το prime το ρίχνουμε για να εξάλειψης της αμμωνίας δεν ήξερα οτι έχει και άλλες ιδιότητες , επιςης μου έχουν πει μακριά απο τους δίσκους τέτοια σκευάσματα , βαςικα ρε παιδιά τώρα οπως είναι τα πράγματα τι να κάνω ;;; Να βάλω άνθρακα , να κατεβάσω σταδιακά θερμοκρασία , να βάλω βακτήρια , να ρίξω prime??? σε όλα ερωτηματικό

Κανε οτι σου ειπε ο discus fan δεν γινεται να ακολουθησεις τις συνταγες απο δυο γιατρους...εγω ναι θα χαμηλωνα θερμοκρασια εκει που σου ειπα....το αντιχλωριο εχει και ιδιοτητες μαλακτικες και αντιστρεσαριαματος και αλλες..σιγουρα δεν ηταν η σκουπα ανακατευτηκε πολυ το ενυδρειο...και στην τελικη με ανυσηχει και αυτο που λεει για "σβουρες" γιατι μου παει το μυαλο σε αλλα παλια μονοπατια που δεν θελω να σκεφτομαι καν...μπορεις αν θες να ανεβασεις ενα βιντεο με τις "σβουρες" που κανει το ψαρι...

Μην ηρεμεις τελειως...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Προς θεού δεν αμφισβητώ και την δίκη σου βοήθεια και γνώσεις , απλά τώρα ξέρω τι πρέπει να κάνω και όχι παλαβομάρες απο πρωτοβουλίες απελπισίας που μέχρι στιγμής έχω κανει , απλά το προβλημα έχει ξεκινήσει επειδή επαναπαύτηκα στα φίλτρα και το άφησα να πηγαίνει μόνο του, το ενυδρειο και τελικά την πάτησα και τρέχω τώρα

Έγινε επεξεργασία - alexteo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς θεού δεν αμφισβητώ και την δίκη σου βοήθεια και γνώσεις , απλά τώρα ξέρω τι πρέπει να κάνω και όχι παλαβομάρες απο πρωτοβουλίες απελπισίας που μέχρι στιγμής έχω κανει , απλά το προβλημα έχει ξεκινήσει επειδή επαναπαύτηκα στα φίλτρα και το άφησα να πηγαίνει μόνο του, το ενυδρειο και τελικά την πάτησα και τρέχω τώρα

Δεν υπαρχει θεμα..προς θεου δεν στραβωσα...κανεις οτι λεει ο discus fan ή εγω αυτο σου ειπα...οτι δεν μπορεις να κανεις συνδιασμο και απο αυτα που σου λεω εγω και απο αυτα που γραφει αλλος υσχηριστηκα..και εγω ο ιδιος σου ειπα οτι εισαι σε πολυ καλα χερια...παντως φιλικα ανεβασε ενα βιντεο με τον δισκο οταν κολυμπαει αν μπορεις...
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : καλησπερα, δημιουργηθηκε αυτο το προβλημα,

δλδ ενω εκανα σκουπα και σιφωναριζα την αμμο ειδα τον δισκο να κοιταει καθετα προς τα πανω και να ξαπλωνει στο ξυλο,

απο εκεινη την ημερα ειναι συνεχεια σε αυτη την σταση,

καθε παρατηρηση αλλα και συμβουλη θα ειναι ευπροσδεκτη, ευχαριστω

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:500

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):eheim 2080/2180 ελαφροπετρα 12 λτ/σφουγγαρια eheim

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):31/5/2014

- Ψάρια (είδη και αριθμός):9 DISCUS

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

4 φορες την ημερα Α:GRANULES TETRA.....ΚΑΙ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝH, ARTEMIA,DAFNIES ..DIY/

:Α/0 KAI ΠΡΟΦΙΛΤΡΑ/1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 40%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7.6

- KH:3

- GH:5

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):40

- Θερμοκρασία:30

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:api

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:blue diamond

- Ιστορικό Ψαριού:-

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:-

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:ESHA 2000, ECTOPUR

-Δοσολογία:υμφωνα με τις οδηγιες 125/80/40

-Χρόνος Χρήσης:3 η,ερες

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Το ενυδρειο δυστυχως μου ξεφυγε απο την προσοχη μου, πολυ φαγητο,

νιτρικα στα υψη καπου πανω απο 80 ,

εδω και 3 μερες κανω αλλαγες μεγαλες και δινω απο τιποτα ως ελαχιστο φαγητο και καταφερα τα νιτρικα τα εφτασα στο 5,

και εχω ανεβασει σταδιακα την θερμοκρασια μεχρι 31,5

 

 

Εκτος των αλλων που σου εχω επισημανει,( ισως δεν το προσεξαν οι προλαλισαντες) τη αλλα υλικα εχει μεσα στο φιλτρο?

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Διόρθωση φόρμας
Link to comment
Share on other sites

Κανε οτι σου ειπε ο discus fan δεν γινεται να ακολουθησεις τις συνταγες απο δυο γιατρους...εγω ναι θα χαμηλωνα θερμοκρασια εκει που σου ειπα....το αντιχλωριο εχει και ιδιοτητες μαλακτικες και αντιστρεσαριαματος και αλλες..σιγουρα δεν ηταν η σκουπα ανακατευτηκε πολυ το ενυδρειο...και στην τελικη με ανυσηχει και αυτο που λεει για "σβουρες" γιατι μου παει το μυαλο σε αλλα παλια μονοπατια που δεν θελω να σκεφτομαι καν...μπορεις αν θες να ανεβασεις ενα βιντεο με τις "σβουρες" που κανει το ψαρι...

Μην ηρεμεις τελειως...

 

 

Το ίδιο του έγραψα κι εγώ... περί θερμοκρασίας. ;)

Το αντιχλώριο βοηθάει και την βλέννα... ούτως ή άλλως.

ΑΝ το ψάρι την έχει "αρπάξει" (όπως νομίζω)... ΔΕΝ νομίζω ότι θα καταφέρει, να το "γυρίσει πίσω".- 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα δεν έχουν τίποτα άλλο εκτος απο ελαφροπετρα και τα σφουγγάρια της eheim ..., τα κατάλαβα λάθος όταν το εστηνα... Έχω βάλει μόνο βιολογικό υλικό και τίποτα άλλο, απο αύριο παράγγειλα το μηχανικό μακαρόνι της eheim ( θα μπει στο τελευταίο καλάθι ) στο μεσαίο θα βάλω siporax ( χύμα) και πανω θα αφήσω μόνο ελαφροπετρα και το άσπρο σφουγγάρι ( πανω και πρώτο καλάθι οπως βλέπουμε το φίλτρο) επιςης θα χρειαστώ την βοήθεια σας για τον ενεργό άνθρακα που θα βάλω και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και για λάμπα UV μου έχουν πει οτι μπορεί να μπει σε δισκάδικο ....για τέτοιου είδους προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Εκτος των αλλων που σου εχω επισημανει,( ισως δεν το προσεξαν οι προλαλισαντες) τη αλλα υλικα εχει μεσα στο φιλτρο?

Τα προσεξαμε γιαυτο του ειπα οτι θα εκανα αλλαγη τουλαχιστον μια φορα τον μηνα και οτι η βιολογια του ειναι τουλαχιστον 20+ λιτρα...μας εγραψε οτι θα την φτιαξει και μας περιεγραψε τα υλικα που θα βαλει απο κατω προς τα πανω...
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο του έγραψα κι εγώ... περί θερμοκρασίας. ;)

Το αντιχλώριο βοηθάει και την βλέννα... ούτως ή άλλως.

ΑΝ το ψάρι την έχει "αρπάξει" (όπως νομίζω)... ΔΕΝ νομίζω ότι θα καταφέρει, να το "γυρίσει πίσω".-

Εχει φτασει στην αρνηση τροφης και στην ασταθεια οποτε οντως ειναι δυσκολο να "ξαναερθει" αλλα μιλαει και για ακομα ενα πιτζεον νομιζω που αρχιζει να εχει θεματα...
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : καλησπερα, δημιουργηθηκε αυτο το προβλημα,

δλδ ενω εκανα σκουπα και σιφωναριζα την αμμο ειδα τον δισκο να κοιταει καθετα προς τα πανω και να ξαπλωνει στο ξυλο,

απο εκεινη την ημερα ειναι συνεχεια σε αυτη την σταση,

καθε παρατηρηση αλλα και συμβουλη θα ειναι ευπροσδεκτη, ευχαριστω

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:500

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):eheim 2080/2180 ελαφροπετρα 12 λτ/σφουγγαρια eheim

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):31/5/2014

- Ψάρια (είδη και αριθμός):9 DISCUS

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

4 φορες την ημερα Α:GRANULES TETRA.....ΚΑΙ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝH, ARTEMIA,DAFNIES ..DIY/

:Α/0 KAI ΠΡΟΦΙΛΤΡΑ/1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 40%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7.6

- KH:3

- GH:5

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):40

- Θερμοκρασία:30

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:api

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:blue diamond

- Ιστορικό Ψαριού:-

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:-

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:ESHA 2000, ECTOPUR

-Δοσολογία:υμφωνα με τις οδηγιες 125/80/40

-Χρόνος Χρήσης:3 η,ερες

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Το ενυδρειο δυστυχως μου ξεφυγε απο την προσοχη μου, πολυ φαγητο,

νιτρικα στα υψη καπου πανω απο 80 ,

εδω και 3 μερες κανω αλλαγες μεγαλες και δινω απο τιποτα ως ελαχιστο φαγητο και καταφερα τα νιτρικα τα εφτασα στο 5,

και εχω ανεβασει σταδιακα την θερμοκρασια μεχρι 31,5

 

Συγγνωμη για το εκτος θεματος αλλα αυτη τη φορμα που την βρηκες φιλε μου;

Send from the heart of the Amazonas

 

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Διόρθωση φόρμας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...