Jump to content

Δισκος σε καθετη πλευση


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επιςης θα χρειαστώ την βοήθεια σας για τον ενεργό άνθρακα που θα βάλω και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ

Όσοι δεν έχουν sump συνήθως ανοίγουν κάποιο φίλτρο.Το καλύτερο κατ εμε είναι ένα εξωτερικό φίλτρο, που το έχεις καβατζα για δύσκολες στιγμές.

Όπως και αν έχει θα χρησιμοποιησεις τον άνθρακα για 2-3 και από ποσότητα θα ακολουθήσεις τις οδηγίες .

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω οτι, η κατάσταση παραμένει η ίδια , απλά τρώει σπυρου λινά ένα κομματάκι κάθε φορά που ταΐζω , η θεραπεία με esha2000 τελειώνει σήμερα , προχωράω αλλαγή νερού 50% και χρήση άνθρακα για 3 ημέρες ;επιπλέον θα κατεβάσω σταδιακά την θερμοκρασία στους 30 ;;

Έγινε επεξεργασία - alexteo
Link to comment
Share on other sites

Την έχω αποθηκευμένη απο ανάρτηση του diskous fan

 

Εδω στο φορουμ την εχει αναρτηση?

Link to comment
Share on other sites

Να φερω λιγο αναμπουμπουλα. Σταθη και Νικο, τι εχει το ψαρι; απο τι το επαθε; τι εχει "αρπαξει";

Το prime απ οσο θυμαμαι δεν εχει κολλοειδη.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά υπάρχει κάποιο προβλημα με την δίκη μου, ώστε να μην δημιουργηθεί κάποια παρεξήγηση έστω χωρίς να το έχω επιδιώξει σκόπιμα ;;

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα δεν έχουν τίποτα άλλο εκτος απο ελαφροπετρα και τα σφουγγάρια της eheim ..., τα κατάλαβα λάθος όταν το εστηνα... Έχω βάλει μόνο βιολογικό υλικό και τίποτα άλλο, απο αύριο παράγγειλα το μηχανικό μακαρόνι της eheim ( θα μπει στο τελευταίο καλάθι ) στο μεσαίο θα βάλω siporax ( χύμα) και πανω θα αφήσω μόνο ελαφροπετρα και το άσπρο σφουγγάρι ( πανω και πρώτο καλάθι οπως βλέπουμε το φίλτρο) επιςης θα χρειαστώ την βοήθεια σας για τον ενεργό άνθρακα που θα βάλω και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και για λάμπα UV μου έχουν πει οτι μπορεί να μπει σε δισκάδικο ....για τέτοιου είδους προβλήματα

 

Σε ολα τα φιλτρα ανεξαρτητα μαρκας, βαζουμε εκτος του βιολογικου υλικου και σφουγκαρια.

Ο λογος ειναι, το νερο μας να περναει πρωτα απο τα σφουγκαρια και να παρακτατει οσο το 

δυνατο περισσοτερη βρωμα για να μην στουμπονουν οι ποροι που εχει το καθε βιολογικο υλικο.

Τωρα αν ο χ χομπιστας το εχει χωρις και ο καθαρισμος του φιλτρου γινεται σε μεγαλο χρονικο

διαστημα ( οπως αναφερεις ) καταλαβαινεις τη βρωμα θα εχει το βιολογικο επανω.

Συνεπως η δουλεια που ειναι να κανει δεν θα την κανει και θα ανεβαινουν οι μετρησεις σου.

 

Υπαρχει βιομηχανικο μακαρονι? Μια φωτο θα βοηθουσε!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά υπάρχει κάποιο προβλημα με την δίκη μου, ώστε να μην δημιουργηθεί κάποια παρεξήγηση έστω χωρίς να το έχω επιδιώξει σκόπιμα ;;

 

Δεν ειπα οτι υπαρχει καποιο προβλημα, αλλα απλα δεν εχει τυχη να τη δω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι υπαρχει καποιο προβλημα, αλλα απλα δεν εχει τυχη να τη δω.

Βαςικα υπόμνημα είναι θα σου στείλω pm να το δεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγάρια του φίλτρου τα έχω , ένα μπλε και ένα άσπρο , και στα δυο φίλτρα , το οτι δεν τα έχω καθαρίσει συχνά ήταν διότι το ενυδρειο δεν είχε κλείσει χρόνο και προτίμησα να μην χαλάσω την βιολογία του, ίσως σκέφτηκα λάθος ... απλά τώρα θα προσθέσω το μηχανικό μακαρόνι της eheim ( το προτείνει η εταιρία για το τελευταίο καλάθι) και θα προσθέσω βιολογικό υλικό siporax για το μεσαίο καλάθι , και στο πρώτο καλάθι θα έχω ελαφροπετρα , και αν χρειαστεί αργότερα σταδιακά θα την αλλάξω με siporax, αυτά έχουν προγραμματιστεί και θα γίνουν αργότερα , το θέμα είναι τώρα που υπάρχει το προβλημα τι κάνω ;;

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα εντοπίστηκε , προβλημα στην Α/Ο η μεμβράνες έχουν καταστραφεί 75 ppm .... Τα ψάρια τα δηλητηρίασα με χλώριο

Link to comment
Share on other sites

Να φερω λιγο αναμπουμπουλα. Σταθη και Νικο, τι εχει το ψαρι; απο τι το επαθε; τι εχει "αρπαξει";

Το prime απ οσο θυμαμαι δεν εχει κολλοειδη.

Send from the heart of the Amazonas

Θοδωρη το τι πιστευα οτι εχει παθει το ψαρι εγραψα πιο πανω...(πιστευα δηλητηριαση)...προτεινα και αντιχλωριο...ο discus fan απλα νομιζω και καλα εκανε πιστευω οτι θεωρησε οτι αφου ξεκινησε θεραπεια(κακως για μενα και για αυτον αφου δεν υπηρχαν σημαδια ασθενειας)πρεπει να ολοκληρωθει... Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Σε παραδέχομαι και τον fun , ο ένας συμπλήρωσε τον άλλον και οι δυο με βοηθήσατε , λοιπόν ξεκίνησα 50% αλλαγή διπλάσια δόση prime στο βαρέλι και τριπλάσια στο ενυδρειο , μπήκαν τα βιολογικά υλικά που έχω διαλέξει , και άνθρακας , το ψαράκι αν μπορώ να το πω έχει λιγο συνερθει , δύσκολα όμως παρόλο αυτό τρώει , αύριο πάω να δω τι έχει γίνει με την Α/Ο

Link to comment
Share on other sites

Σε παραδέχομαι και τον fun , ο ένας συμπλήρωσε τον άλλον και οι δυο με βοηθήσατε , λοιπόν ξεκίνησα 50% αλλαγή διπλάσια δόση prime στο βαρέλι και τριπλάσια στο ενυδρειο , μπήκαν τα βιολογικά υλικά που έχω διαλέξει , και άνθρακας , το ψαράκι αν μπορώ να το πω έχει λιγο συνερθει , δύσκολα όμως παρόλο αυτό τρώει , αύριο πάω να δω τι έχει γίνει με την Α/Ο

Να σαι καλα..απλα να διεκυκρινησω δυο πραγματα για να μην παρεξηγηθω...γνωμη μου παντα...οτι οδηγιες για θεραπεια χωρις να εχουμε να εχουμε αμεση επαφη με το ψαρι αν δινουμε ειναι μεγαλο ρισκο(στα δικα μας που τα ξερουμε κιολας μπορει να το παρατηρουμε ωρα ολοκληρη προτου ξεκινησουμε θεραπεια)...επισης σου ρωτησα γιατι δεν το εβαλες καραντινα οχι γιατι ετσι ειναι ο σωστος τροπος θεραπειας αλλα γιατι δεν γνωριζες τι ακριβως ειχε και με μια λαθος διαγνωση το λιγοτερο θα ταλαιπωρηθουν και τα υπολοιπα ψαρια... μην εισαι σιγουρος οτι το ψαρι σωθηκε κρατα στο μυαλο σου μια πισινη οπως επισης πιστευω οτι καποια στιγμη ανεβηκε και η αμμωνια απλα ισως δεν προλαβες να την μετρησης..και τελος κρατα το ενυδρειο σε μια ρεγουλα μην κανεις πολλες και αποτομες αλλαγες..κανε λιγες και σε μεγαλα χρονικα διαστηματα (εκτος οτι τα ψαρια λατρευουν την σταθεροτητα) οτι και να γινει θα ξερεις απο που ξεκιναει το προβλημα.... Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για το εκτος θεματος αλλα αυτη τη φορμα που την βρηκες φιλε μου;

Send from the heart of the Amazonas

 

 

ΔΕΝ ήθελα να αναφερθώ εξ αρχής... αυτή η φόρμα έχει φτιαχτεί από μένα (και εμπλουτίστηκε/διορθώθηκε με άλλους 2 φίλους) για άλλο forum.-

Link to comment
Share on other sites

Καραντίνα δεν το έβαλα διότι α) δεν έχω και β) ορισμένα φορές η χρήση Καραντίνας το ψάρι πιο πολύ το στρεσάρει παρά φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα κ γ) είδα κάποια προβλήματα και στα αλλά ψάρια και με τα λίγα που ξέρω και διαβάζω προτίμησα να κάνω αυτή την ήπια θεραπεία για παράσιτα εσωτερικά και εξωτερικά με το esha2000 βάζοντας σαν οδηγό μου ένα υπόμνημα που είχα πέρυσι σε κάποιο άλλο περιστατικό στο ενυδρειο μου. Σίγουρα είναι ρίσκο να δίνεις οδηγίες χωρίς να έχεις άμεση επαφή με το άρρωστο ψάρι , αλά απο την άλλη να βλέπεις ένα ψαράκι να χαροπαλεύει μπροστά σου και να μην κανείς τίποτα είναι άσχημο . Ακόμη δεν έχω έπαναπαυτει η να το θέσω καλύτερα ξέρω οτι το ψάρι είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση και αν ακόμα γλιτώσει σίγουρα θα έχει χάσει το προσδόκιμο της ζωής του , αλλά καταβάλω προσπάθεια να το σώσω , και επειδή δεν έχω την εμπειρία καταφεύγω σε γνώμες πιο έμπειρων συγχωμπιστων , επιςης τα ψάρια αν δηλητηριάστηκε δεν ήταν απο χλώριο οπως χθες έγραψα , διότι έκανα τεστ στην Α/Ο και αυτή δουλεύει μια χαρά , απλά είχε χαλάσει η μια απο τις 2 μεμβράνες και δεν δούλευε σωστά και η όποια αντικαταστάθηκε σήμερα

Επιςης όσο αφορά τις ρουτίνες αλλαγή νερού κτλ. σε αυτό το σημείο πρέπει να προσθέσω οτι έχω και σύστημα αυτόματης αλλαγής εισόδου εξόδου νερού για τον λογο να μην στρεςςαρω τα ψάρια με απότομες μεταβολές σε ph/Kh /Gh

Τώρα τι εγώ πιστεύω οτι έχει φταίξει και το ψάρι είναι σε αυτή την κατάσταση ;;

Καταρχήν δηλητηρίαση δεν είναι διότι το ψάρι είναι 8 μέρες σε αυτή την κατάσταση και υπο άλλες συνθήκες δηλητηρίασης θα είχε φύγει

Β) το χρώματα του είναι καλό , δεν έχει μαυρίσει η ξεθωριάσει

Γ) το ψάρι τρώει ,

Δ) αν και ίσως έχω κανει λάθος θεραπεία τα ψαρια τρώνε όλα και το άρρωστο τρώει κανονικά

Άρα το προβλημα το εστιάζω οτι είχα πολλά νιτρικά No3 , τάιζαν μια κ μόνο τροφή και η κατεψυγμένη τροφή που είχα φτιάξει διαλυόταν στο νερό και το επιβάρυνε , πι αλλαγές που έκανα δεν επαρκούσαν , η μείωση βιολογικού υλικού μετά τον καθαρισμό των φίλτρων αλλά και η εξαγωγή των ξύλων για καθαρισμό μαζί με τα φυτά που τα πέταξα , κράτησα μόνο τα ξύλα , και η εισαγωγή πλατανόφυλλα που πλύθηκαν καλά αλλά δεν βραδτηκσν, αλλά και ο καθαρισμός της άμμου με σκουπα , ίσως να έκανα πολύ ανακάτεμα έφεραν το αποτέλεσμα να αρρωστήσει το ψάρι ... Τώρα τι έχει , πραγματικά δεν ξέρω , αλλά προσπαθώ να μην επαναφέρω τις συνθήκες που επικρατούσαν πριν στο ενυδρειο μου ,και ελπίζω στο καλύτερο για όλα τα ψαρια

Έγινε επεξεργασία - alexteo
Link to comment
Share on other sites

Θόδωρα... στα γράφω εν τάχυ... σου έχω πει ΔΕΝ έχω χρόνο.

1. Το φίλτρο σε στάδια (με την σειρά που περνάει από τα υλικά το νερό)... μηχανικό φιλτράρισμα (προφιλτράρισμα πχ. μηχανικό μακαρόνι, σφουγγάρι), βιολογικό φιλτράρισμα (πχ. siporax, substrat-pro, οποιοδήποτε βιολογικό υλικό), χημικό φιλτράρισμα (πχ. άνθρακας ή ότι άλλο), συνθετικό βαμβάκι ή filter pad (τελευταίο στάδιο).

2. UV ΔΕΝ σου χρειάζεται... θα έπρεπε ήδη να έχεις μάθει, πως λειτουργεί το ενυδρείο. 

3. Το prime και μάλιστα σε θερμοκρασίες δίσκων, προσωπικά ΔΕΝ το συνιστώ (εκεί βρήκες, να κάνεις οικονομία; ).

Το έριξες και σε 3πλάσια δόση; Ελπίζω να ΜΗΝ τους βρεις "ανάσκελα".-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Καραντίνα δεν το έβαλα διότι α) δεν έχω και β) ορισμένα φορές η χρήση Καραντίνας το ψάρι πιο πολύ το στρεσάρει παρά φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα κ γ) είδα κάποια προβλήματα και στα αλλά ψάρια και με τα λίγα που ξέρω και διαβάζω προτίμησα να κάνω αυτή την ήπια θεραπεία για παράσιτα εσωτερικά και εξωτερικά με το esha2000 βάζοντας σαν οδηγό μου ένα υπόμνημα που είχα πέρυσι σε κάποιο άλλο περιστατικό στο ενυδρειο μου. Σίγουρα είναι ρίσκο να δίνεις οδηγίες χωρίς να έχεις άμεση επαφή με το άρρωστο ψάρι , αλά απο την άλλη να βλέπεις ένα ψαράκι να χαροπαλεύει μπροστά σου και να μην κανείς τίποτα είναι άσχημο . Ακόμη δεν έχω έπαναπαυτει η να το θέσω καλύτερα ξέρω οτι το ψάρι είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση και αν ακόμα γλιτώσει σίγουρα θα έχει χάσει το προσδόκιμο της ζωής του , αλλά καταβάλω προσπάθεια να το σώσω , και επειδή δεν έχω την εμπειρία καταφεύγω σε γνώμες πιο έμπειρων συγχωμπιστων , επιςης τα ψάρια αν δηλητηριάστηκε δεν ήταν απο χλώριο οπως χθες έγραψα , διότι έκανα τεστ στην Α/Ο και αυτή δουλεύει μια χαρά , απλά είχε χαλάσει η μια απο τις 2 μεμβράνες και δεν δούλευε σωστά και η όποια αντικαταστάθηκε σήμερα Επιςης όσο αφορά τις ρουτίνες αλλαγή νερού κτλ. σε αυτό το σημείο πρέπει να προσθέσω οτι έχω και σύστημα αυτόματης αλλαγής εισόδου εξόδου νερού για τον λογο να μην στρεςςαρω τα ψάρια με απότομες μεταβολές σε ph/Kh /Gh Τώρα τι εγώ πιστεύω οτι έχει φταίξει και το ψάρι είναι σε αυτή την κατάσταση ;; Καταρχήν δηλητηρίαση δεν είναι διότι το ψάρι είναι 8 μέρες σε αυτή την κατάσταση και υπο άλλες συνθήκες δηλητηρίασης θα είχε φύγειΒ) το χρώματα του είναι καλό , δεν έχει μαυρίσει η ξεθωριάσει Γ) το ψάρι τρώει , Δ) αν και ίσως έχω κανει λάθος θεραπεία τα ψαρια τρώνε όλα και το άρρωστο τρώει κανονικάΆρα το προβλημα το εστιάζω οτι είχα πολλά νιτρικά No3 , τάιζαν μια κ μόνο τροφή και η κατεψυγμένη τροφή που είχα φτιάξει διαλυόταν στο νερό και το επιβάρυνε , πι αλλαγές που έκανα δεν επαρκούσαν , η μείωση βιολογικού υλικού μετά τον καθαρισμό των φίλτρων αλλά και η εξαγωγή των ξύλων για καθαρισμό μαζί με τα φυτά που τα πέταξα , κράτησα μόνο τα ξύλα , και η εισαγωγή πλατανόφυλλα που πλύθηκαν καλά αλλά δεν βραδτηκσν, αλλά και ο καθαρισμός της άμμου με σκουπα , ίσως να έκανα πολύ ανακάτεμα έφεραν το αποτέλεσμα να αρρωστήσει το ψάρι ... Τώρα τι έχει , πραγματικά δεν ξέρω , αλλά προσπαθώ να μην επαναφέρω τις συνθήκες που επικρατούσαν πριν στο ενυδρειο μου ,και ελπίζω στο καλύτερο για όλα τα ψαρια

Δεν διαφωνουμε λοιπον...Δεν υπαρχει μονο η δηλητηριαση απο χλωριο...το οτι κανουμε θεραπεια σε ολο το ενυδρειο οταν γνωριζουμε τι φταιει εννοειται το εγραψα και εγω πιο πανω οτι ετσι πρεπει...ηταν μεγαλες οι αλλαγες δυστηχως και η προσπαθεια ειναι αρχικα να ξαναισορροπησει το ενυδρειο...αντιχλωριο εβαλες πολυ σου ειχα γραψει να βαλεις αντιστοιχο της αλλαγης..και εννοειται οτι αν μπορουμε να προσφερουμε βοηθεια θα το κανουμε...ολοι την χρειαζομαστε καποια στιγμη... Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

@diskus fan και @alexteo

 
Εφόσον η φόρμα είναι από άλλο forum ας παραμείνει στο άλλο forum.
Καλως ή κακός κάποιοι έχουν δουλέψει αρκετά εδώ για να τα έχουμε όλα έτοιμα και κάποιοι ακόμα δουλεύουν!!
 

Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την
Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας
που έχουμε στην κοινότητα μας και θα περιμένω να μου την στείλεις με pm να την αντικαταστήσω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θόδωρα... στα γράφω εν τάχυ... σου έχω πει ΔΕΝ έχω χρόνο.

1. Το φίλτρο σε στάδια (με την σειρά που περνάει από τα υλικά το νερό)... μηχανικό φιλτράρισμα (προφιλτράρισμα πχ. μηχανικό μακαρόνι, σφουγγάρι), βιολογικό φιλτράρισμα (πχ. siporax, substrat-pro, οποιοδήποτε βιολογικό υλικό), χημικό φιλτράρισμα (πχ. άνθρακας ή ότι άλλο), συνθετικό βαμβάκι ή filter pad (τελευταίο στάδιο).

2. UV ΔΕΝ σου χρειάζεται... θα έπρεπε ήδη να έχεις μάθει, πως λειτουργεί το ενυδρείο.

3. Το prime και μάλιστα σε θερμοκρασίες δίσκων, προσωπικά ΔΕΝ το συνιστώ (εκεί βρήκες, να κάνεις οικονομία; ).

Το έριξες και σε 3πλάσια δόση; Ελπίζω να ΜΗΝ τους βρεις "ανάσκελα".-

Έτσι τα έκανα στο ένα φίλτρο το ένα απο χθες , και τον άλλο φίλτρο θα το κάνω τον άλλο μήνα,

Link to comment
Share on other sites

@diskus fan και @alexteo

Εφόσον η φόρμα είναι από άλλο forum ας παραμείνει στο άλλο forum.

Καλως ή κακός κάποιοι έχουν δουλέψει αρκετά εδώ για να τα έχουμε όλα έτοιμα και κάποιοι ακόμα δουλεύουν!!

Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την

Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας

που έχουμε στην κοινότητα μας και θα περιμένω να μου την στείλεις με pm να την αντικαταστήσω :)

Έγινε !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για τον rastaman , pm δεν μπορω να κανω copy-paste

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : καλησπερα, δημιουργηθηκε αυτο το προβλημα,
δλδ ενω εκανα σκουπα και σιφωναριζα την αμμο ειδα τον δισκο να κοιταει καθετα προς τα πανω και να ξαπλωνει στο ξυλο,
απο εκεινη την ημερα ειναι συνεχεια σε αυτη την σταση,
καθε παρατηρηση αλλα και συμβουλη θα ειναι ευπροσδεκτη, ευχαριστω

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:500
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):eheim 2080/2180 ελαφροπετρα 12 λτ/σφουγγαρια eheim
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):31/5/2014
- Ψάρια (είδη και αριθμός):9 DISCUS
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):
4 φορες την ημερα Α:GRANULES TETRA.....ΚΑΙ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝH, ARTEMIA,DAFNIES ..DIY/
:Α/0 KAI ΠΡΟΦΙΛΤΡΑ/1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 40%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7.6
- KH:3
- GH:5
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):40
- Θερμοκρασία:30
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:api
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:blue diamond
- Ιστορικό Ψαριού:-
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:-

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:ESHA 2000, ECTOPUR
-Δοσολογία:υμφωνα με τις οδηγιες 125/80/40
-Χρόνος Χρήσης:3 η,ερες
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)



ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Το ενυδρειο δυστυχως μου ξεφυγε απο την προσοχη μου, πολυ φαγητο,
νιτρικα στα υψη καπου πανω απο 80 ,
εδω και 3 μερες κανω αλλαγες μεγαλες και δινω απο τιποτα ως ελαχιστο φαγητο και καταφερα τα νιτρικα τα εφτασα στο 5,
και εχω ανεβασει σταδιακα την θερμοκρασια μεχρι 31,5
  Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

ωραια ευχαριστω, λοιπον σας δειχνω φωτο και απο τα αλλα ψαρακια που εχω διοτι βλεπω οτι υπαρχει γενικο προβλημα, επισης σε μετρησεις που εκανα σημερα ολα φυσιολογικα και NO3 5, ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ  αλλα επεσε το ph στα 7,2 apo 7,6 .Επισης βλεπω ορισμενα να κανουν σπιντες οχι σε ολο το ενυδρειο αλλα στιγμιαια και επισης να ξυνονται στα ξυλα...Σκεφτομαι να ξεκινησω θερα πεια αμμεσα με Sera baktopur direct, ακουω γνωμες

 

[ attachment=115529:IMG_0900.JPG]

post-57299-0-91324400-1450365786_thumb.jpg

post-57299-0-26300600-1450365835_thumb.jpg

post-57299-0-94127000-1450365767_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - alexteo
Link to comment
Share on other sites

Τελικά προχώρησα σε θεραπεία με ενυδρείακο αλατι 2 κουταλιές του γλυκού για κάθε 40 λίτρα , ο δίσκος μέχρι στιγμής δείχνει σημάδια ανάκαμψης!!! Στέκεται φυσιολογικά και όχι με το κεφάλι προς τα πανω, ξέρει κάποιος ποσό καιρό θα αφήσω το αλατι μέσα στο ενυδρειο, αν πρέπει να προσθέσω και άλλο , αν πρέπει να κάνω αλλαγές ; Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - alexteo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...