Jump to content

Το ενυδρείο μου


mpampis81

Recommended Posts

 Παρουσιάζω κ εγώ με την σειρά μου το ενυδρείο που ξεκίνησα πριν από κανά μήνα αλλά σήμερα το έστησα τελικά. Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 120*65*65 και το κατασκεύασα με φίλο τζαμά

 

2015-10-13-2413_zpskubpxnvv.jpg

 

Το άφησα τρεις μέρες να στεγνώσει η σιλικόνη και την καθάρισα σε μερικά σημεία. Το ενυδρείο γεμίστηκε για μία βδομάδα κ δεν παρουσιάστηκε πουθενά διαρροή.

 

2015-10-13-2415_zpsmnf8egjq.jpg

 

Κατασκευάστηκε κ η σιδεροκατασκευή από κυλιοδοκούς κ στην συνέχεια βάφτηκε. Ακόμα και αυτή πολύ βαριά βγήκε...

 

2015-09-27-2356_zps1unzpwfb.jpg

 

Στο τοίχο του φωταγωγού άνοιξα τρύπες κ πέρασα λάστιχο που σύνδεσα με την αποχέτευση της κουζίνας κ τράβηξα λάστιχο από το φίλτρο νερού

 

2015-10-14-2421_zpslkbio53e.jpg

 

Η σιδεροκατασκευή ντύθηκε σε ξυλουργό αλλά μου έφτιαξε ουσιαστικά τρία κουτιά κ τα πέρασε μέσα. Το κακό είναι ότι χάθηκε πολύ εσωτερικός χώρος

 

2015-10-14-2419_zpszegvopbd.jpg

 

2015-10-14-2420_zpswmhklehs.jpg

 

Το ενυδρείο τοποθετήθηκε, μπήκε υπόστρωμα 20 κιλά και 50 κιλά μαύρη χαλαζιακή. και το γέμισα με νερό από το φίλτρο

Ορίστε κ η πρώτη επίσημη φωτογραφία του

 

2015-10-31-2429_zpsk5kt5jzv.jpg

 

 

Το κακό είναι ότι έφαγα την πρώτη ήττα, αναμενόμενη βέβαια γιατί είχα βάλει έναν διακόπτη Φ16 ενώ ήθελε Φ20. Οπότε είχα κ το πρώτο σφουγγάρισμα...Πήρα Φ20 τοποθετήθηκε κ συνέχισα.

 

2015-10-31-2433_zpsh9mnjjvx.jpg

 

Όλα καλά αλλά δυστυχώς είχα κ 2ο ατύχημα, κάπου πρέπει να χάνει γιατί μετά από δύο ώρες λειτουργίας του φίλτρου άρχισε να βγάζει πάλι νερά.Το σταμάτησα κ θα συνεχίσω πάλι αύριο...

 

2015-10-31-2431_zpsk3yvbcd3.jpg

Δεν με παίρνει κ για άλλο σφουγγάρισμα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ti ψαρια θα βαλεις τελικα;

Για μενα καλυτερα να το αφηνες κενο απο κατω για να βαλεις σαμπ!

Αν καταλαβα καλα εβαλες υποστρωμα και απο πανω αμμο;

Link to comment
Share on other sites

Φυτεμένο θα το κάνω κ θα βάλω σκαλάρια μαζί με άλλα 2-3 κοπαδόψαρα. Αν καταφέρω να το βάλω να δουλεύει το φίλτρο για να αρχίσει να στρώνει...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο φαίνεται. Μπράβο και μεγια σου. :) με το καλό να το γεμίσεις.

Να σε ρωτησω κατι;

- Για φως τι έβαλες;

- το ξύλο στο καπάκι του ενυδρείο και στον πάτο του ενυδρείου τι ξύλο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Φυτεμένο θα το κάνω κ θα βάλω σκαλάρια μαζί με άλλα 2-3 κοπαδόψαρα. Αν καταφέρω να το βάλω να δουλεύει το φίλτρο για να αρχίσει να στρώνει...

Και σκαλαρια και 2-3 κοπαδια; νομιζω υπερβαλεις.

Τελικα δεν ειπες, υποστρωμα κι απο πανω αμμο εχεις βαλει;

Το φιλτρο τι θεμα εχει;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο φαίνεται. Μπράβο και μεγια σου. :) με το καλό να το γεμίσεις.

Να σε ρωτησω κατι;

- Για φως τι έβαλες;

- το ξύλο στο καπάκι του ενυδρείο και στον πάτο του ενυδρείου τι ξύλο ειναι;

Την ιδια απορια εχω και εγω...προσεχε με τα σκαλαρακια τα μικροψαρα ανετα γινονται τροφη τους...παντως μπραβο σου θελει και καμποσα κοτσια για να κολλησεις 500 λιτρα ενυδρειο..δωσε μας μερικες πληροφοριες οσες και οποιες θες..
Link to comment
Share on other sites

Αν το εφτιαξες σαν ερασιτέχνης μονος σου,ειναι αψογο και μπραβοσου..

 

 

Ένα είναι το σιγουρο,κάθε ενυδρειο το οξυγωνο το λαμβανει από τον περιβαλλοντα χωρο,και η κουζινα είναι ο πλεον ακαταλληλος χωρος.

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως εχεις βαλει αμμο και υποστρωμα εχεις κανει λαθος..

Η αμμος μπαινει σκετη και το υποστρωμα μονο με ψιλο χαλικακι απο πανω.

Λογο κοκκομετριας της αμμου,το υποστρωμα δεν δουλευει σωστα και δεν οξυγονωνεται,συν οτι μπορει να εχεις αναεροβιες περιοχες.

Επισης μπορει να σου πετρωσει.

Link to comment
Share on other sites

 Τα τζάμια είναι 10άρια κ μπήκαν κόντρες πάνω κάτω. Το έφτιαξε φίλος τζαμάς που έχει ξαναφτιάξει, απλώς τον βοήθησα εγώ. Υπόστρωμα έβαλα από κάτω κ από πάνω έβαλα χαλαζιακή άμμο. Δεν έπρεπε δηλαδή να βάλω από πάνω άμμο? Δεν ξέρω αν λέγεται άμμο αλλά έχει μέγεθος 1-2mm. Λέτε να έχω θέμα? Από ψάρια ακόμα δεν έχω αποφασίσει πάντως σίγουρα θα μπούνε σκαλάρια. Από λάμπες έχω βάλει δύο ανακλαστήρες και σε κάθε έναν έχω βάλει από δύο λάμπες Τ5. Οι δύο είναι από 54w τα 6500Κ κ οι άλλες δύο είναι από 45w οι γνωστές grolux. Τις έχω συνδέσει σε δύο ballast για να μπορώ να επιλέγω ποιες θα ανάβω. Για βράδυ κ για ομορφιά πρν σβήσουν τα φώτα περιμένω τανία led παραγγελία από ebay. Θα επανέλθω με φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο πατάει πάνω στον κοιλοδοκό κατευθείαν; Αν ναι καλύτερα να βάλεις ένα κομμάτι μελαμίνη η mdf ώστε να έχεις ομοιόμορφη κατανομή βάρους, λίγο dow γιατί και το παραμικρό πετραδάκι μπορεί να αποβεί μοιραίο και από πάνω το ενυδρείο.

Έτσι όπως είναι τώρα, καταλαβαίνεις ότι εκεί που είναι οι κολλήσεις (ακόμη και τροχισμένες) θα πατάει περισσότερο βάρος.

Επίσης πιο σωστό θα ήταν στις κάτω κόντρες να βάλεις τα κάθετα κομμάτια μέσα απ' τα περιμετρικά και όχι επάνω. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά τα λίτρα σου είναι πολλά και χρειάζεται προσοχή :)

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο πατάει πανω σε 3αρι πάγκο μελαμίνης.Λες να εχω θέμα με τις κόντρες?

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις με ακους τωρα που είναι αδειο,.και γλιτώνεις πολλα μετα..

 

Ταπωσε όλα τα ανοιχτα δοκαρια της βασης,γιατι σε 2 χρονια θα σου σταζουν σκουριες στο ασπρο  πλακακι και θα στα  κανει χαλια.Και το βαψιμο της βασης ,είναι απλο βαψιμο ,αν καταλαβαινω καλα?Αν ναι,και αποφασισεις να ταπώσεις,ριχτου και άλλο μινιο μπολικο,το γκριζο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω θελω να σε ανχωσω αλλα δεκαρι τζαμι για 500 λιτρα ειναι οριακο..παντως ο τζαμας οντως πρεπει να ηταν φιλος το γιαλι ειναι καλης ποιοτητας...

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην εχω θεμα με τα τζαμια.Η σιδεροκατασκευη βάφτηκε με 2 χερια μινιο κ 2 χερια χρωμα.Απο κατω εβαλε ο ξυλουργος ξυλο στα πξχδια για να το αλφαδιασει.Δεν θα πρεπει να σκουριασει.Επρεπε ομως να το εφτιαχνα με κοντρα πλακε θαλασσης γιατι το ραφι που μπαινει το φιλτρο μου φουσκωσε ηδη...Θα καταργησω τις συνδεσεις κ τα Τ που εβαλα κ θα αφησω μονο τα λαστιχα που εχει το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα ποσό γίνετε , αλλά αν γίνετε θα έλεγα να βάλεις τουλαχιςτον εσωτερικά στο ντουλάπι που έχεις το φίλτρο επένδυση με κόντρα πλακέ θαλασσης. Για να αποφύγεις μελλοντικά φουσκώματα. Γιατί όπως και να το κανεις εκει που ειναι το φίλτρο πάντα θα πέφτει έστω και λιγο νερό, κατα το καθάρισμα ...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματη τα ξεχωριστα ντουλαπια που σου εχει κανει πιανουν χωρο.

Θα μπορουσε να στο κανει μονοκομματο, οπως σου ειπε και ποιο πανω ο Sturm και νομιζω θα σου

στοιχιζε λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Επησεις θα σου πρωτινα να αλλαξεις τα βανακια με κατι τετοιο.

Αυτα τα μικρα εξου και εχουν μικρη διαμετρο στο κεντρο και χανεις τη διαμετρο, στο κεντρο εχουν

και ενα σαν λαστιχακι. Αν πχ. βρει κατι και φρακαρει θα εχεις θεμα. 

Αυτο που σου εδωσα εχει ολη τη διαμετρο τις σωληνας σου και δεν εχει τιποτα ενδιαμεσα να το

εμποδιζει.

Το βρισκεις και αυτο σε ειδη κηπου και ειναι και φτηνο.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα έχεις θέμα, δεν το έχω δοκιμάσει. Απλά σου λέω ποιο είναι το σωστό. Αν είχες πιο χοντρό τζάμι δεν θα έδινες τόση σημασία στις κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγιναν οι πρώτες μετρήσεις κ είναι :

GH 13

KH 9

PH 7,4-7,6

NH3/NH4 0

NO3 0

NO2 0,25

Οι μετρήσεις έγιναν με υγρά τεστ της API. Έριξα βακτήρια κ σκεφτόμουν κ για μπόλι αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά καλές οι μετρήσεις. Το ενυδρείο το γέμισα με νερό από φίλτρο νερού που έχω στην κουζίνα. Να κάνω μια αλλαγή νερού 70-80% κ να ξαναμετρήσω?

Link to comment
Share on other sites

Ξαναμέτρα γιατί πρώτη μέτρηση με νιτρώδη χωρίς αμμωνία κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ρε μπαμπη με το 10αρι σου,δωσε πονο με το 500αρι και βαλε μεσα σκαλαρια να πουμε....

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αλλαγή νερού περίπου 20% κ μπήκαν κ φυτά

12242970_10208235233657861_1348552868_o_

 

  Τα μετακίνησα τα κόκκινα φυτά κ θα ανεβάσω φωτογραφίες. Θέλω να κάνω πάλι μετρήσεις για να δω που βρίσκομαι...Έβαλα μέσα κ τρία σαλιγκάρια δολοφόνους κατά προτροπή φίλου αλλά δεν ξέρω αν έκανα καλά...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιασε τα κοκκινα και βαλτα ολα μαζι! Η αν δεν θες, κανε δυο διαφορετικα ματσακια.

Τους εχινοδορους ( αν βλεπω καλα ) χωρισε τους γιατι θα μεγαλωσουν ο ενας πανω στον αλλο!

Την πετρα την κοβω για ασβεστολιθο!

Το νερο γιατι εχει τοσο χαμηλη σταθμη;

Καλα ολα αυτα αλλα αν βαλεις σκαλαρια θα χρειαστεις και καμια ριζα για κρυψωνες!

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν μετρήσεις

GH 14

KH 10

NO2 -

NO3 -

NH3/NH4 -

PH 7,6-

PH high range 7,4

 

Έγινε κ η δεύτερη αλλαγή νερού περίπου 20-25%. Σκέφτομαι από βδομάδα να αρχίσω να βάζω ψαράκια σιγά, σιγά. Μάλλον θα ξεκινήσω με ροδόστομους αν κ μου αρέσουν πολύ κ τα Cherry Barb κ τα Glowlight Danio. Μπορώ λέτε να βάλω δύο ομάδες πχ από 15 ψαράκια κ αργότερα κ 8 σκαλάρια? Κάπως έτσι το σκέφτομαι...

Θέλω να συνδέσω κ το co2 για να αρχίσει να πέφτει κ το ph

Είναι λογικό να έχω τόσο υψηλό Gh και Kh αφού το νερό που έχω στο ενυδρείο είναι όσμωσης?

Έγινε επεξεργασία - mpampis81
Link to comment
Share on other sites

Έγιναν μετρήσεις

GH 14

KH 10

NO2 -

NO3 -

NH3/NH4 -

PH 7,6-

PH high range 7,4

 

Έγινε κ η δεύτερη αλλαγή νερού περίπου 20-25%. Σκέφτομαι από βδομάδα να αρχίσω να βάζω ψαράκια σιγά, σιγά. Μάλλον θα ξεκινήσω με ροδόστομους αν κ μου αρέσουν πολύ κ τα Cherry Barb κ τα Glowlight Danio. Μπορώ λέτε να βάλω δύο ομάδες πχ από 15 ψαράκια κ αργότερα κ 8 σκαλάρια? Κάπως έτσι το σκέφτομαι...

Θέλω να συνδέσω κ το co2 για να αρχίσει να πέφτει κ το ph

Είναι λογικό να έχω τόσο υψηλό Gh και Kh αφού το νερό που έχω στο ενυδρείο είναι όσμωσης?

 

 

Πιασε τα κοκκινα και βαλτα ολα μαζι! Η αν δεν θες, κανε δυο διαφορετικα ματσακια.

Τους εχινοδορους ( αν βλεπω καλα ) χωρισε τους γιατι θα μεγαλωσουν ο ενας πανω στον αλλο!

Την πετρα την κοβω για ασβεστολιθο!

Το νερο γιατι εχει τοσο χαμηλη σταθμη;

Καλα ολα αυτα αλλα αν βαλεις σκαλαρια θα χρειαστεις και καμια ριζα για κρυψωνες!

 

Αυτό σου είπε και ο φίλος αλλά μάλλον δεν το κατάλαβες. Οι ασβεστολιθικές πέτρες ανεβάζουν τις σκληρότητες. Γι' αυτό πριν τις βάλουμε στο ενυδρείο, τις τσεκάρουμε με ακουαφόρτε.

Βγάλε την έξω, σπάσε ένα μικρό κομμάτι, άσε το να στεγνώσει και ρίξε πάνω του προσεκτικά ακουαφόρτε. Αν αφρίσει τότε δεν σου κάνει, είναι ασβεστολιθική.

Στην προηγούμενη μέτρηση είχες 0.25 νιτρώδη και τώρα δεν γράφεις. Δεν μέτρησες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...