Jump to content

Το ενυδρείο μου


mpampis81

Recommended Posts

Για ποσο χρονικο διαστημα δεν στο εχει ζεστανει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν επανέρχομαι κ εγώ με το ευνυδρείο το οποίο πάει καλά αν κ είχα μία απώλεια από σκαλάρια κ δεν βρήκα κ τι έγινε αφού δεν το κατάλαβα νωρίς...Μου βγάζει λίγη άλγη με την οποία θα ήθελα κ λίγη βοήθεια για να την αναγνωρίσω κ να την αντιμετωπίσω. Παραθέτω φωτογραφίες

 

2016-01-27-2724_zpsln09mffo.jpg

 

2016-01-27-2728_zpsdicksd2k.jpg

 

2016-01-27-2727_zpstxjmkced.jpg

 

2016-01-27-2726_zpsqp4liy6y.jpg

 

2016-01-27-2725_zps3sn3xlxj.jpg

 

Επίσης ένα σκαλάρι κολυμπάει στην επιφάνεια κ δεν τρώσει κιόλας εδώ κ μέρες,

 

http://vid83.photobucket.com/albums/j313/mpampis81/2016-01-31-2745_zpsgnkohsm0.mp4

 

Έχει ένα σημάδι το οποίο δεν φαίνεται αλλά προυπήρχε,λείπουνε λέπια σε αυτό το σημείο κ ενώ στην αρχή ήταν άσπρο εκεί τώρα έχει κοκκινίσει λίγο, ελπίζω να μην το χάσω κ αυτό

 

 

Έγινε επεξεργασία - mpampis81
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο !

 

Οσο για την αλγη , δοκιμασε 3 μερες σκοτους (τα φυτα σου δεν θα παθουν τιποτα). Αμα δεν υποχωρήσει δοκιμασε να παιξεις λιγο με την παροχη CO2 και την φωτοπεριοδο .Ξεσπασμα αλγης συνηθως οφειλεται σε "κακη" ισοροποια φωτοπεριοδου και ενταση φωτος , με παροχη CO2.

 

Επισης, πριν την περιοδο που το ενυδρειο θα ειναι σκοτεινο , κανε μια μικρη αλλαγη νερου (10-20%) και προσπαθησε να αφαιρεσεις οση αλγη μπορεις.

 

Ριξε και εδω μια ματια για παραπανω πληροφοριες:

http://www.tfhmagazine.com/details/articles/balancing-light-and-co2-in-the-nature-aquarium.htm

 

Υ.Γ για το ψαρακι δοκιμασε melafix , δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως εχει , αλλα το melafix παντα βοηθαει :P

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε ενα θεμα στις ασθενειες να δουμε τι γινεται.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το ενυδρείο πάει αρκετά καλά κ χρησιμοποιώ τύρφη μέσα στο φίλτρο εσώ κ ενάμιση μήνα κ έχω κατεβάσει λίγο το ph. Ανέβασα την θερμοκρασία στους 28o και είχα μια γέννα τέλη Μαίου. Το ζευγάρι γέννησε πάνω σε ένα φύλλο echinodorus αλλά δεν έκανα τίποτα για να σώσω κανένα κ το άλλο πρωί τα είχανε φάει. Σήμερα άρχισε το ίδιο ζευγάρι να καθαρίζει το spray bar στην έξοδο του φίλτρου κ μετά από λίγο άρχισε η αναπαραγωγή. Τελείωσαν  και πήρα τον σωλήνα κ τον έβαλα σε ένα μικρό ενυδρείο που έχω για να κάνω την πρώτη μου απόπειρα. Θερμοκρασία στους 27ο και έβαλα κ ένα φιλτράκι που μάλλον είναι μεγάλο 200lt/h αλλά δεν έχω μικρότερο. Το ενυδρείο είναι μικρό (20lt )αλλά αν σκάσει κανένα θα δω τι θα κάνω. Ορίστε κ μερικές φωτογραφίες

Το ενυδρείο μου τον Απρίλιο

 

IMG_7460_zpsrllwmwbc.jpg

 

2016-06-14-3049_zpsbjahbdmi.jpg

 

2016-06-14-3048_zpsjbb2c4ic.jpg

 

Το ενυδρείο που τα μετέφερα

2016-06-14-3050_zps8eygvlxt.jpg

 

2016-06-14-3051_zpsj7gvg9cr.jpg

 

2016-06-14-3052_zps0hmpqqja.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο. Βαλε αεροπετρα και φιλτρακι να κυκλοφορει το νερο αλλιως θα ασπρισουν.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 Από τα αυγά δεν έμεινε τίποτα τελικά. Είχα μόνο φιλτράκι που είχε μεγάλη ροή (200lt/h) κ χτύπαγε ψηλά, έκανε ανατάραξη αλλά άσπρισαν όλα. Δεν έκανα συσκότιση ακόμα, αλλά αφαίρεσα την πέτρα που είχα γιατί κοντεύω εξάμηνο με αλλαγή νερού 120λτ κάθε εβδομάδα (70% όσμωση, 30% βρύση ) και είχα υψηλή σκληρότητα ΚΗ 9, GH8 και δεν μαλάκωνε το νερό. Δύο αλλαγές έχω κάνει κ ακόμα παραμένουν υψηλές οι σκληρότητες (η όσμωση λειτουργεί κανονικά, ελέγχθηκε). Είμαι στο ψάξιμο για 2ο φίλτρο γιατί το ένα δεν αρκεί νομίζω. Νικτρικά μετράω 40ppm και θα κάνω αλλαγές κάθε 5 μέρες, μήπως πέσουν. Έχω μία άλγη όπως φαίνεται παρακάτω που γεμίζει το ενυδρείο κ πρέπει να το καθαρίζω κάθε 3,4 μέρες

 

2016-07-04-3098_zps1qqoshsg.jpg

 

2016-07-04-3099_zps3m953mzm.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έβαλα και ένα δεύτερο φίλτρο 2217 το οποίο τρέχει 15 μέρες, κάνω αλλαγή νερού 120 λίτρα και έπεσαν τα νιτρικά στο 10 με 20 ppm είμαι. Το νερό δεν έχω καταφέρει να μαλακώσω, δυστυχώς. Βάζω 60 λίτρα από όσμωση και 60 βρύσης. Μετράω KH 8 και GO 9, υποπτεύομαι το χαλίκι, μήπως είναι ασβετολιθικο δεν βρίσκω κάτι άλλο....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πόσο καιρό κάνεις τις αλλαγές με αυτή την αναλογία; Οι σκληρότητες παραμένουν εκεί ή ανεβαίνουν και άλλο;

Σταδιακά θα πρέπει να πέσουν στο μισό. Αν βλέπεις και απ' την αρχή ως το τέλος της εβδομάδας σου ανεβαίνουν, τότε ναι, ίσως έχεις κάτι ασβεστολιθικό.

Link to comment
Share on other sites

 Οι σκληρότητες μου είναι KH 7 GH 8 εδώ και δύο μήνες. Αλλάζω εδώ και 2 βδομάδες περίπου 150 λίτρα (120 λίτρα ΑΟ κ 30 βρύσης). Άλλαζα 120 λίτρα (70 ΑΟ + 50 βρύσης). Η μεμβράνη είναι οκ, έχω κάνει μετρήσεις.  Δεν πέφτουν παρακάτω όμως οι τιμές. Μόνο το χαλίκι κ το υπόστρωμα έχει μείνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

   Επιτέλους άρχισαν να πέφτουν οι σκληρότητες είμαι στο GH,KH6. Σήμερα είχα κ την 4η γέννα κ έβγαλα το ένα από τα δύο φύλλα από τον εχινόδορο που γέννησαν κ το έβαλα σε ένα μικρό ενυδρειάκι που έχω,Θα ανεβάσω video για να μου δώσετε καμιά συμβουλή...Που θα πάει θα την πετύχω την γέννα...

Link to comment
Share on other sites

http://vid83.photobucket.com/albums/j313/mpampis81/2016-09-24-3281_zpshwfzbhu6.mp4

 

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει να το περιστρέψει...Διαβάζω για το μπλε του μεθυλενίου, λέτε να το δοκιμάσω?Ακόμα κ από σήμερα? Διαβάζω για 2ml ανά 100 λίτρα ισχύει?

Έγινε επεξεργασία - mpampis81
Link to comment
Share on other sites

 Τελικά δεν το κατέφερα πάλι.. Δεν πειράζει ο επιμένων νικά. Αν κ έριξα την 1η μέρα 2 σταγόνες και την 2η 4 μπλε του μεθυλενίου (το μπουκάλι γράφει 1 / %) στο μικρό το ενυδρείο που είχα βάλει τα αυγά κ είχα κ την αεραντλία αυτά την 3η μέρα φούκιασαν...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν το κατέφερα πάλι.. Δεν πειράζει ο επιμένων νικά. Αν κ έριξα την 1η μέρα 2 σταγόνες και την 2η 4 μπλε του μεθυλενίου (το μπουκάλι γράφει 1 / %) στο μικρό το ενυδρείο που είχα βάλει τα αυγά κ είχα κ την αεραντλία αυτά την 3η μέρα φούκιασαν...

Ενας μικρος κυκλοφορητης ή ενα μικρο φιλτρακι ισως δουκαναν καλυτερη δουλεισ απο την σεραντλια...

Επισης πολλα παιδια χρησιμοποιουν esha 2000 με αξιολογα αποτελεσματα...

1 ml σε 100 λιτρα ειναι πολυ λιγο...

Αν θυμαμαι καλα ειναι 10 ml σε 100 λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

 Φιλτράκι έχω είχα δοκιμάσει άλλη φορά να δουλεύει μόνο αυτό αλλά είναι 200λτ/ώρα κ το σήκωνε στον αέρα...Ναι ίσως φταίει κ το ότι έριξα λίγες σταγόνες μπλε του μεθυλενίου...

Θα κοιτάξω να πάρω ή να φτιάξω ένα ενυδρείο γεννήστρα κ να πειραματιστώ εκεί με το ζευγάρι μέσα...

Link to comment
Share on other sites

 Σκέφτομαι να αλλάξω λίγο τον χώρο γύρω από το ενυδρείο γιατί τώρα δείχνει κάπως ξεκάρφωτο με τα υπόλοιπα πράγματα, έπιπλα κ χώρο. Έφτιαξα κάτι τέτοιο σαν προσχέδιο μετά βασάνων

 

EpsilonNuUpsilonDeltaRhoEpsilonIotaOmicr

 

Το σπίτι είναι ψηλοτάβανο (3,20μ) και ο χώρος που βρίσκεται το ενυδρείο είναι γωνία που έχει διαστάσεις 147cm*87cm. Βασικά μπαίνω κ στην σκέψη να είχα φτιάξει πιο μεγάλο ενυδρείο :hehe :hehe

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή. Το έπιπλο όπως το έχω τώρα δεν με βολεύει να μπουν κ να βγουν τα φίλτρα που έχω. Το θέμα είναι δεν ξέρω τι να κάνω με το φωτιστικό, να το κάνω πχ σαν κρεμαστό εκεί που γράφω τοίχο ή να το αφήσω σαν καπάκι όπως το έχω αν κ πρέπει να αλλάξει γιατί μετά δεν θα σηκώνεται όπως κάνει τώρα γιατί θα βρίσκει στα ντουλάπια από πάνω...

Έγινε επεξεργασία - mpampis81
Link to comment
Share on other sites

 Είχα κ άλλη γέννα από το άλλο ζευγάρι που έχω αλλά δυστυχώς μετά από 3-4 ώρες τα έφαγαν, λογικά λόγω απειρίας κ δεν πρόλαβα να τα βγάλω...Για το παραπάνω που ρωτάω δεν έχει κάνει κανείς κάτι αντίστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά έκανα λίγες αλλαγές, καταρχήν το σήκωσα λίγο όλο το ενυδρείο μαζί με την σιδηροκατασκευη και έβαλα 9εκ τακους από κάτω το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό, μόνο που είναι απαραίτητη η καρέκλα για να γίνονται εργασίες πλέον. Σκέφτομαι από κάτω να καταργήσω τα φίλτρα, να φτιάξω ένα σαμπ, μέγεθος ακόμα το σκέφτομαι κ να το έχω ένα μέρος του σαν γεννηστρα. Πχ με ένα σαμπ 80#55#50 θα είμαι οκ? Στο ψάξιμο είμαι για εξωτερική υπερχείλιση κ για αντλία λέω για την herbal dc 3000. Πόσα διαμερίσματα θα πρέπει να έχει το σαμπ; Τι διάμετρο θα πρέπει να έχει η σωλήνα που θα κατεβάζει το νερό;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα, καμια φωτο θα βαλεις;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω καιρό να ανεβάσω φώτο από το ενυδρείο κ να μπω στο φόρουμ γιατί έχω φτιάξει μια λιμνούλα κ το ενυδρείο ήταν στον αυτόματο. Από τα πρώτα ψάρια, τα σκαλαρια δυστυχώς δεν άντεξαν κ τα είχα αντικαταστήσει. Σήμερα μπήκα για να μοιραστώ τον πόνο μου. Δυστυχώς σήμερα, μετά 7 χρόνια λειτουργίας μου δακρυζε το ενυδρείο. Ευτυχώς γιατί ήμουν στο σπίτι. Από το μεσημέρι παιδευομαι, πριν λίγο ξαπλωσα..Το αδειασα, έβαλα ψάρια σε ένα βαρέλι 60αρι με αεραντλια, φυτά σε ένα ενυδρείο μικρο. Πέρασα σιλικόνη γαζι από πάνω από την παλιά κ αύριο το απόγευμα λέω να το γεμίσω. Ελπίζω να το έπιασα. Περναγε νερό μέσα από την κόντρα στο κυκλωμενο. Θα ανεβάσω φώτο και πως ήταν...Σκέφτομαι να προσθεσω κ καινούργιο υπόστρωμα για τα φυτά.

received_313496600767738.jpeg

IMG-eaa7f9ad5984160a5af2c8be7069eb7e-V.jpg

received_533419641634481.jpeg

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπαμε . Ξησιμο η παλιά σιλικόνη από μέσα και πέρασμα καινούριο κορδόνι και είσαι σούπερ 

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα έβγαλα παλιά σιλικόνη από μέσα, το καθάρισα πολλές φορές κ σήμερα το πέρασα σιλικόνη. Χρησιμοποίησα της Bison. Πόσο να το αφήσει να στεγνώσει λέτε; Ελπίζω να είναι οκ...

IMG_20220318_125750.jpg

IMG_20220318_125756.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...