Jump to content

Υδρόφιλα ή Υδρόβια?


George K

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω κάποιες απορίες με τα φυτά μου. Τα φυτά αυτά τα προμηθεύτηκα από το ΙΚΕΑ. Επειδή όμως δεν παρείχαν πληροφορίες για αυτά, παρά μόνο το Water plants που έγραφε πάνω στο ποτήρι, θεώρησα πως είναι κατάλληλα για το ενυδρείο μου και τα αγόρασα. Τα φυτά φυτεύτηκαν και αναπτύσσονται κανονικά, όμως, σήμερα πρόσεξα αυτό το λίνκ http://www.aquazone.gr/forums/topic/43368-%CF%85%CE%B4%CF%81%CF%8C%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CF%85%CE%B4%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%AC/ και είδα πως τα φυτά μοιάζουν με Alternanthera sessilis.Στην περιγραφή λέει πως δεν θα καταφέρει να επιζήσει πλήρως βυθισμένο, αλλά εγώ το έχω 1 μήνα και παραπάνω μέσα στο ενυδρείο και αναπτύσσεται κανονικά, αφού βγάζει νέα φύλλα και ρίζες, χωρίς να έχει σαπίσει πουθενά.Και ρωτάω τώρα.Αν είναι αυτό το είδος, θα πρέπει να βγει από το ενυδρείο?Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην συνέχεια αν μείνει και άλλο μέσα; 

Τα φυτά είναι αυτά: post-61166-0-71361300-1450125713_thumb.jpgpost-61166-0-55334800-1450125869_thumb.jpgpost-61166-0-55021400-1450125883_thumb.jpgpost-61166-0-16699700-1450125896_thumb.jpg

 

Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τις έμπειρες συμβουλές σας! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αφου δείχνει οτι δεν έχει άμεσο πρόβλημα, και βγάζει καινούργια φύλλα και ριζίδια, αφησέ το και αναλόγως βλέπεις.

Αρκετοί από εδω μέσα έχουν βάλει στα ενυδρεία τους φυτά, από το συγκεκριμένο κατάστημα χωρίς κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα δω πως θα τα πάει όπως λες με τον καιρό και ανάλογα θα πράξω.   :)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έφερε η κουβέντα, είδα και στο Leroy φυτά (cabomba caroliniana και Egeria densa) τα οποία είναι μέσα σε ένα γυάλινο βαζάκι στην τιμή 9,90.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έφερε η κουβέντα, είδα και στο Leroy φυτά (cabomba caroliniana και Egeria densa) τα οποία είναι μέσα σε ένα γυάλινο βαζάκι στην τιμή 9,90.

 

Το ενα?

Link to comment
Share on other sites

Το ενα?

 

Ναι, το ένα. Αλλά είναι το γυάλινο βαζάκι που πληρώνεις γιατί δεν είναι αυτή η πλαστική ψευτιά του ΙΚΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ένα. Αλλά είναι το γυάλινο βαζάκι που πληρώνεις γιατί δεν είναι αυτή η πλαστική ψευτιά του ΙΚΕΑ.

 

Με 10 ευρω,παιρνεις 2 φυτα απο ενυδρειακο μαγαζι. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...