Jump to content

Σκόρδο, Hertbtana και άγιος ο θεός...


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Δυστυχώς το νέο ψαράκι μου (μωρό zebrasoma scopas) έχει εδώ και 3-4 μέρες σημάδια ick. Με το που το διαπίστωσα ξεκίνησα τάισμα με σκόρδο. Κυρίως ρίχνω αυτή την περίοδο Prime Reef Flakes εμποτισμένα σε σκόρδο, και κατεψυγμένες mysis και artemia επίσης εμποτισμένες σε σκόρδο. Επίσης δένω σε βραχάκι πράσινο και κόκκινο φύκι, τα οποία τσιμπάει. Το ψαράκι δεν δείχνει να έχει καταβληθεί έντονα, αλλά τα σημάδια δεν φεύγουν, οπότε ξεκινάω την χρήση MicrobeLift Herbtana.

 

 

Στοιχεία ενυδρείου:

 

Διαστάσεις: 70x45x50 (200λίτρα μεικτά)

Ιστορικό: Ιck πριν 5 μήνες, κόλλησαν όλα τα ζωντανά(ένα τανγκ,2 κλόουν) και πέθαναν

Αντιμετώπιση: Αλλαγές νερού 25% κάθε 5 μέρες,30 μέρες το ενυδρείο στους 28 βαθμούς χωρίς ζωντανά.

Δοσολογία Herbtana: 10ml την μέρα

Ταίσμα: Πρωί-Βράδυ με σκόρδο

Θερμοκρασία: 25 (Έχω σκοπό να την ανεβάζω 0,5 την μέρα μέχρι τους 27)

Αλατότητα:1025

KH: 9 dKH

Mg: 1260 ppm
Ca: 400 ppm

ΝΟ3: 0ppm

 

 

Δύο ερωτησούλες και οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή:

 

  • Σύμφωνα με τις οδηγίες πρέπει να μείνει κλειστό το σκίμμερ για όλες τις μέρες χρήσης του προιόντος και να αφαιρεθεί ο άνθρακας, όπως και ριάκτορες ή υλικά αντιφωσφόρου. Γνωρίζει κανείς,  αν πρέπει να αφαιρέσω και τον χάετο?
  • Έχω παρατηρήσει ότι το ψαράκι πάει στην φωλιά της peppermint και αυτή παιδιά λειτουργεί σαν cleaner! Τον "ξύνει" με τα πόδια της... Έχετε ξαναδεί τέτοιο πράγμα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αφαιρεσεις την χαετο.

Το κανουν πολλές γαρίδες και ας μην είναι Cleaner. Εμενα π.χ μου το κανει η Fireshrimp :) 

 

 

Συνεχισε με σκόρδο,και κατεψυγμενες τροφες και φυσικα το Herbtana.  Το Herbtana είναι λιγο αργό στην θεραποία. Μπορεί να χρειαστεί να ξαναεπιχειρήσεις 2ο κύκλο θεραποίας για να δεις βελτιωση. Στον 1ο κυκλο το ποιό πιθανόν να δεις στασιμότητα στο φαινόμενο, και να περιοριστη η εξάπλωση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βγαλεις καμια φωτο το ψαρακι?

 

 

Θα προσπαθήσω να βγάλω το απόγευμα φίλε. Τα φώτα ανοίγουν 4, επίσης πρέπει να τον πετύχω σε καλό σημείο, γιατί μόνο όταν αντανακλά το φως φαίνονται... Κάνει ένα πολύ ωραίο degrade από χρυσό σε μαύρο με βουλίτσες μαύρες το ψάρι και για να το δεις πρέπει να βγάλεις τα μάτια σου :)

 

Δεν χρειάζεται να αφαιρεσεις την χαετο.

Το κανουν πολλές γαρίδες και ας μην είναι Cleaner. Εμενα π.χ μου το κανει η Fireshrimp :)

 

 

Συνεχισε με σκόρδο,και κατεψυγμενες τροφες και φυσικα το Herbtana.  Το Herbtana είναι λιγο αργό στην θεραποία. Μπορεί να χρειαστεί να ξαναεπιχειρήσεις 2ο κύκλο θεραποίας για να δεις βελτιωση. Στον 1ο κυκλο το ποιό πιθανόν να δεις στασιμότητα στο φαινόμενο, και να περιοριστη η εξάπλωση. 

 

Ευχαριστώ. Τα υλικά απο το φιλτράκι που έβγαλα με αντιφως και άνθρακα τρώνε πέταμα ή ξαναμπαίνουν όπως είναι μετά το τέλος της "θεραπείας"...?

Link to comment
Share on other sites

herbtana....θελει χρονο και δευτερο μπουκαλακι σιγουρα....εγω σε μπλου τανκ γιατρεψα οοdinium!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

herbtana....θελει χρονο και δευτερο μπουκαλακι σιγουρα....εγω σε μπλου τανκ γιατρεψα οοdinium!!!

Θα το παλέψω φίλε. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Δεν με πάνε τα τανγκ φαίνεται, αλλά αυτός εδώ είναι μωράκι μια σταλιά δεν δικαιολογείται, ίσως το φέρε μαζί του και δεν ήταν εμφανές...

Link to comment
Share on other sites

Κανε την θεραποια και αν θες μειωσε και λιγο την αλατοτητα και θα δεις καλα αποτελεσματα. Εκτος και αν τα ψαρια εχουν τοσο βαριας μορφης ικ που ειναι καταδικασμενα.

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι καλή τύχη αλλά το βλέπω χλωμό να καθαρίζεις με το παράσιτο !

Αν και το έχω χρεισιμοποιεισει παλιά πες μας αν εχεις καμία απολεια ;;

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι καλή τύχη αλλά το βλέπω χλωμό να καθαρίζεις με το παράσιτο !

Αν και το έχω χρεισιμοποιεισει παλιά πες μας αν εχεις καμία απολεια ;;

 

 

Ηλια ανεβασε και την θερμοκρασια για μια βδομαδα εως τους 28

 

 

Καλησπέρα παιδιά, δεν έχω ακόμα κάποια απώλεια. Ο σκοπας μάλλον ηρεμεί λίγο, όχι καμιά φοβερή εξέλιξη. Ο ένας κλόουν σήμερα τριβότανε στην άμμο χωρίς σημάδια ικ πάνω του όμως...

 

Σκέφτομαι εκτός από σκόρδο, να εμποτίζω τις τροφές και με σκόνη τζίντζερ, αν ανατρέξε στο διαδίκτυο υπάρχουν αναφορές στο ReefCentral που συνχομπίστες έχουν δει θαύματα. Συγκεκριμένα αναφέρει κάποιος ότι πέρασε 3 φορές ικ σε 4 χρόνια και το καταπολέμησε επιτυχώς πάντα. Κάποιοι τον κοροιδεύουν και λένε βάλε και μπύρα και τέτοια, αλλά το τζίντζερ όπως η αλόε βέρα, που έχει και το prime μέσα, έχουν ουσίες που βοηθάνε για αντιστρές και γενικά το ανοσοποιητικό.

 

"I picked up a fish and most of the tank had ich. I dosed ginger powder and within a couple days ich is 100 percent gone. I know some will say no but this is the 3 rd time I've beat it over the last 4 years after simply adding ginger. I use to think it was just in the food but I have a yellow eye who is strictly and algae eater. His cleared up as well which tells me you can simply add it to the water. Everything else is snake oil imo. This is the only method with proven results. At least for me." 

Link to comment
Share on other sites

Μερικές εικόνες:

post-60338-0-41546700-1450370386_thumb.jpg

 

post-60338-0-77880700-1450370409_thumb.jpg

 

Εδώ παρατηρούμε έντονα σημάδια στο σώμα του skopas

 

post-60338-0-81227200-1450370433_thumb.jpg

 

Λευκό σημάδι στο σώμα του fridmani

 

post-60338-0-60996200-1450370437_thumb.jpg

 

Εδώ η Peppermint ξύνει το skopas

 
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια περίμενα χειρότερη εικόνα. Πιστεύω θα το ξεπεράσουν. Αν ηταν και καλύτερες οι φώτος θα σου έλεγα με ποιό σιγουριά

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kiddo πριν από μερικούς μήνες έχασες ψαράκια από ικ !

Τώρα και αυτά σου παρουσιάζουν ικ και πάλι το αντιμετωπίζεις με αυτά τα φυτικά σκευάσματα ! Σου εύχομαι να το ξεπεράσουν αλλά εχεις το παράσιτο μέσα στο ενυδρείο σου χωρίς να το κατα πολεμάς δραστικά !

Μήπως και τα νέα ψαράκια που θα βάλεις θα εμφανίσουν και αυτά ικ ;;;

Εγώ παντός θα έβαζα τίτλο " σκόρδο herbtana και ο θεός μαζί μας " !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ στο σώμα του fridmani πίσω, που έχει γίνει λευκό τελείως, είναι βακτηριακή μόλυνση μήπως θέλει άλλη θεραπεία?

IMG_0590.JPG

Link to comment
Share on other sites

κανένα νέο ? τί κατάσταση επικρατεί ?

Τίποτα ειδιαίτερο. Σημάδια ακόμα υπάρχουν (θα έπρεπε να έχουν φύγει;), αλλά υπάρχει μεγάλη όρεξη για φαγητό. Επίσης δεν υπάρχει έντονο στρες, τα ψάρια μεταξύ τους είναι φιλικά και κολυμπάνε φυσιολογικά...

Πιστεύω θα βελτιωθεί η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...