Jump to content

Ερωτηση για κατασκευη diy led light


petrosarowana

Recommended Posts

Καλησπερα στη παρεα.Εχω ενα ενυδρειο rena cube 50 lt και το εχω στησει για να γινει νανο ρεεφ.Σαν φωτισμο εχει μια λαμπα 18w 2g11 daylight.αυτο που θελω να ρωτησω οσους ξερουν τι υλικα να χρησημοποιησω για ενα diy φωτιστηκο μεταχι 30-40w led.

Link to comment
Share on other sites

3 watts power led επι 18 2,5€ έκαστος

1 driver dimmable 18-20€

Καλώδια

Θερμοαγωγιμη πάστα 2,5€

Ψύκτρα 10- 25€ ανάλογα ( έτοιμη η diy)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε τόσο μικρό ενυδρείο πιστεύω ότι είναι μία η άλλη να πας σε 2*24W T5 και ίσως να πάρεις και καλύτερο αποτέλεσμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμγωνησω με τον petrosol....

Απο εκει και περα πανε σε multichip και oxi απλα 3βατα.

το προβλημα τον λεντ ειναι η δαχηση του φασματος και το discus effect!

με τα multichip δεν παιζει να εχει καποιο ιδος χρηστουγενιατικου δεντρου!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ενυδρειο ειναι τυπου cube και της rena εχει περιορισμενο χωρο στο καπακι και δεν παιρνει τ5 χωρις να το κατεργησω.η μονη λυση ειναι να κανω κατι diy με led.ειχα σκεφτει να βαλω ενα multichip led full spectrum 50w αλλα μου φαινεται πολυ δυνατο και ειπα να παω σε 10w led για να μπορω να διαχειριστω καλητερα την ενταση.

Link to comment
Share on other sites

αμα βαλεις ενα λεντ θα πρεπει να το εχεις σε αποσταση! Οποτε θα πρεπει να φυγει το καπακι!

απο την αλλη εχουν βγει 3βατα multichip που μπορει να βαλεις πολλα τετοια και να μην χρειαστει να ειναι μακρυα απο το ενυδρειο!

Μαλλον πρεπει να βγει το καπακι η να βαλεις καμια λαμπα pl

Έγινε επεξεργασία - Sakisdraminos
Link to comment
Share on other sites

Η θεση που ειναι η pl εχει μια θεση περιπου 20x10cm που χωραει ανετα μια ψυχτρα λεντ.επισης ολο το συστηνα ψυχεται με 2 ανεμιστηρακια οποτε δεν εχω και θεμα υπερθερμανσης.αν βαλω 3βατα λεντ ποσα θα μου προτεινατε?

Link to comment
Share on other sites

λεντ λογικα καμια 15βατα ισως και παραπανω αρκει να ειναι ντιμαριζομενο το τροφοδοτικο να τα δουλευεις και πιο χαμηλα αν χρειαστει!

Link to comment
Share on other sites

30x30 ειναι η συνολικη επιφανεια.αρα τα 20x10 πιστευω πως ειναι καλα.ειναι και κεντρικα αρα δεν πιστευω πως θα υπαρξει θεμα

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι, αλλά δεν θα βάλεις φακούς γιατί θα κάνει δέσμες σε αυτή την απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

30x30 ειναι η συνολικη επιφανεια.αρα τα 20x10 πιστευω πως ειναι καλα.ειναι και κεντρικα αρα δεν πιστευω πως θα υπαρξει θεμα

ΤΑ LED βγαζουν 120 μοιρες αμα δεν τα απωσεις στο ενυδρειο καο ειναι κοντα στην επιφανια θα εχεις προβλημα θα φενεταο απο το πλαι ενα τρογωνο που δεν ειναι ωραιο.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...