Jump to content

Μαλωμα χαμστερ


Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα! Ενδιαφερομαι να παρω 2 χαμστερ ρομποροφσκι του ιδιου φυλλου  αλλα δεν ξερω αν μαλωνουν γιατι θελω να τα βαλω στο ιδιο κλουβι. Ξερει κανενας να με βοηθησει?  :bigemo_harabe_net-58:  

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν είναι του ίδιου φύλου θα τσακώνονται,αλλά από την άλλη αν πάρεις διαφορετικού φύλου σύντομα θα γεμίσεις χαμστεράκια  :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Robowski dwarf hamster:
Είναι το πιο μικρόσωμο από τα 4 είδη χάμστερ νάνων. Επίσης είναι και το πιο
κοινωνικό, καθώς στη φύση ζει σε κοινωνίες που βασίζονται σε οικογένειες.

 

Cambel’s dwarf hamster:
Νάνος χάμστερ του οποίου τα χρώματα κυμαίνονται σε όλες τις αποχρώσεις του γκρι,
από το άσπρο έως και το μαύρο και χαρακτηριστικό του είναι η σκουρόχρωμη
λωρίδα που ξεκινάει από το κεφάλι και καταλήγει στη βάση της ουράς. Είναι επίσης
κοινωνικό, αλλά λιγότερο σε σχέση με τα Robowski.

 

Εγώ είχα παλιότερα από το 2ο είδος. 4 θηλυκά που γεννήθηκαν στο κλουβί μου. Όταν μεγάλωσαν "σκοτώνονταν" μεταξύ τους και είχα αναγκαστεί να τα βάλω σε ξεχωριστά κουβιά. Με τα robowski δε ξέρω τι γίνεται. Πάντως έχω δει πολλά βίντεο στο internet όπου συμβιώνουν δύο ή και περισσότερα robowski. Ίσως βέβαια είναι και ''λαχείο'', εάν ταιριάζουν τα ''χνώτα'' τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν είναι του ίδιου φύλου θα τσακώνονται,αλλά από την άλλη αν πάρεις διαφορετικού φύλου σύντομα θα γεμίσεις χαμστεράκια  :bigemo_harabe_net-66:

χαχα σιγουραα

Link to comment
Share on other sites

Robowski dwarf hamster:

Είναι το πιο μικρόσωμο από τα 4 είδη χάμστερ νάνων. Επίσης είναι και το πιο

κοινωνικό, καθώς στη φύση ζει σε κοινωνίες που βασίζονται σε οικογένειες.

 

Cambel’s dwarf hamster:

Νάνος χάμστερ του οποίου τα χρώματα κυμαίνονται σε όλες τις αποχρώσεις του γκρι,

από το άσπρο έως και το μαύρο και χαρακτηριστικό του είναι η σκουρόχρωμη

λωρίδα που ξεκινάει από το κεφάλι και καταλήγει στη βάση της ουράς. Είναι επίσης

κοινωνικό, αλλά λιγότερο σε σχέση με τα Robowski.

 

Εγώ είχα παλιότερα από το 2ο είδος. 4 θηλυκά που γεννήθηκαν στο κλουβί μου. Όταν μεγάλωσαν "σκοτώνονταν" μεταξύ τους και είχα αναγκαστεί να τα βάλω σε ξεχωριστά κουβιά. Με τα robowski δε ξέρω τι γίνεται. Πάντως έχω δει πολλά βίντεο στο internet όπου συμβιώνουν δύο ή και περισσότερα robowski. Ίσως βέβαια είναι και ''λαχείο'', εάν ταιριάζουν τα ''χνώτα'' τους.

Εχω διαβασει πολλα.Οπως για πχ οτι κανενα χαμστερ δεν θελει παρεα γιατι ειναι μοναχικα..στο πετ σοπ ειναι ολα μαζι γιατι δεν μαλωνουν εκει και στο κλουβι μαλωνουν?

Link to comment
Share on other sites

Στο πετ σοπ που τα είχα αγοράσει, μετά από καιρό που είχα ξαναπεράσει, είδα ότι είχαν σταματήσει να πωλούν χάμστερ. Όταν τους ρώτησα γιατί, μου απάντησαν επειδή σκοτώνονταν μεταξύ τους και αναγκάζονταν να τα πετάνε.

 

Εγώ είχα αναγκαστεί να δώσω τη ''μάνα'' πίσω στο πετ σοπ γιατί είχε σκοτώσει το 1 από τα 5 θηλυκά παιδιά της. Δυστυχώς όταν μεγαλώνουν αλλάζουν συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικό είναι να αλλάζουν συμπεριφορά! Είναι δυνατόν να ζήσει φυσιολογικά ένα ζωάκι σε αυτά τα κλουβάκια και να εκτονώνει την ενέργεια του συνέχεια σε έναν τροχό;

Όταν ήμουν μικρός, είχα και εγώ την έμπνευση να αγοράσω χαμστερ. Πάντα έπαιρνα ένα. Όχι πως γνώριζα κάτι βέβαια. Ποτέ δε θυμάμαι να είχαν ζήσει για μεγάλο διάστημα. Ίσως να ήμουν μικρός και οι γονείς μου να μην τα φρόντιζαν σωστά!

Ας μας πουν όσοι έχουν ή είχαν χάμστερ, για πόσο καιρό τα κρατάνε; Και πόσο περίπου ζουν σε αιχμαλωσία;

Δεν έχω ασχοληθεί με αυτά τα συμπαθή τρωκτικά, και μπορεί όσα λέω να είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Από wikipedia:

 

In a laboratory experiment, the average lifespan for a male Campbell's dwarf hamster in captivity was 278 days and for a female was 356 days. In a different experiment, hamsters kept in captivity born in the summer lived for an average of 2.0–2.5 years. Young hamsters provided widely varied diets early in life are less likely to suffer digestive problems as they mature, but this is not always possible in the wild due to lack of food; this causes the life expectancy of captive hamsters to be greater than that of wild hamsters.

 

Από τα δικά μου το τελευταίο είχε φτάσει τα 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 26/12/2015 at 11:50 ΜΜ, το μέλος ΒασίληςΓ έγραψε:

Robowski dwarf hamster:
Είναι το πιο μικρόσωμο από τα 4 είδη χάμστερ νάνων. Επίσης είναι και το πιο
κοινωνικό, καθώς στη φύση ζει σε κοινωνίες που βασίζονται σε οικογένειες.

 

Cambel’s dwarf hamster:
Νάνος χάμστερ του οποίου τα χρώματα κυμαίνονται σε όλες τις αποχρώσεις του γκρι,
από το άσπρο έως και το μαύρο και χαρακτηριστικό του είναι η σκουρόχρωμη
λωρίδα που ξεκινάει από το κεφάλι και καταλήγει στη βάση της ουράς. Είναι επίσης
κοινωνικό, αλλά λιγότερο σε σχέση με τα Robowski.

 

Εγώ είχα παλιότερα από το 2ο είδος. 4 θηλυκά που γεννήθηκαν στο κλουβί μου. Όταν μεγάλωσαν "σκοτώνονταν" μεταξύ τους και είχα αναγκαστεί να τα βάλω σε ξεχωριστά κουβιά. Με τα robowski δε ξέρω τι γίνεται. Πάντως έχω δει πολλά βίντεο στο internet όπου συμβιώνουν δύο ή και περισσότερα robowski. Ίσως βέβαια είναι και ''λαχείο'', εάν ταιριάζουν τα ''χνώτα'' τους.

Και εμενα το χάμστερ  (duarf) γέννησε αλλα για να μην σκοτώσει το ενα το αλλο πρεπει να ΜΗΝ τα αγγίζεις γιατι αν τα αγγίζεις η μαμά του δεν θα το αναγνωρίζει ως παιδι της γιατι  δεν θα εχει την μυρωδιά που ειχε πριν και το αναγνώριζε . Επίσης η περίοδος της γέννας του χάμστερ ειναι πολυ καλη ευκαιρία γιατι οταν γεννήσει θα δει ποσο την βοήθησες και εκπαιδεύεται ποιο εύκολα 

Έγινε επεξεργασία - Κωνσταντινος Π
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...