Jump to content

Φτιάχνοντας κουτί για τον stc 1000


rastaman

Recommended Posts

Τα Χριστούγεννα ενώ όλοι ξεκουραζόμασταν ο καλός μας φίλος Αργύρης κατά κόσμον Μιχάλης - argy1 όχι μόνο σκεφτόταν αλλά κόπιαζε για εμάς!!


 


Αγόρασε λοιπόν με περίπου 15 ευρώ από κατάστημα ηλεκτρονικών:


 


Κουτί μεταλλικό 150x160x70mm         Δυο μπρίζες                     Στυπιοθλήπτη


                       post-57172-0-11066000-1452525154_thumb.j      post-57172-0-47824200-1452525227_thumb.j    post-57172-0-30747900-1452525266_thumb.j


 


Καλώδιο πλακέ 2x1             Φις


                                 post-57172-0-97274900-1452525460_thumb.j    post-57172-0-56125100-1452525289_thumb.j


 


και αφού σημάδεψε . . . 


post-57172-0-33336300-1452525937_thumb.j


 


άρχισε να τρυπάει. . .


post-57172-0-26614300-1452526098_thumb.j  post-57172-0-88836400-1452526036_thumb.j


 


να κόβει . . .


post-57172-0-04921400-1452526342_thumb.j  post-57172-0-49927500-1452526244_thumb.j


 


και τέλος να συναρμολογεί. . .


post-57172-0-93777300-1452526627_thumb.j  post-57172-0-61758100-1452526417_thumb.j


 


Το αποτέλεσμα. . .


post-57172-0-02170600-1452526846_thumb.j  post-57172-0-17447200-1452526873_thumb.j


 


Φυσικά δεν ξέχασε τον εκλεκτό-νοικοκύρη-απαιτητικό καλό μας φίλο PanaGreco που θέλει να βάλει shceco


και φρόντισε να φτιάξει άλλο ένα κουτάκι με γειωμένη την μπρίζα του θερμαντήρα. . .


post-57172-0-09010100-1452527044_thumb.j


 


 


  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

μπραβο μαγκες!!! προς το καλοκαιρι θα χρειστω και γω σιγουρα :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα παιδιά. Πόσα κουτιά το βάλατε το παιδί να φτιάξει;

 

Δεν τα εφτιαξα μονος μου ρε συ,ποιος λες να ειναι αυτος που τραβουσε φωτογραφιες?Και οχι μονο φωτογραφιες,μαζι με τον Βασιλη τα φτιαξαμε (αυτο ακουγεται λιγο περιεργα αλλα anyway) απλα ειναι μετριοφρων και αφηνει τον εαυτο του απ'εξω στην περιγραφη.Για την ακριβεια εκεινος συγκεντρωσε ολα τα υλικα και καποια εργαλεια που δεν ειχα οπως τα ποτηροτρυπανα.Ηπιαμε το καφεδακι μας,και φτιαξαμε και τρια κουτακια,το ενα του panagreco με γειωση για θερμαντηρα,το αλλο του Βασιλη και το αλλο για εμενα λγιο περιεργο και αυτο καθως ειναι για κοντρολερ 110 βολτ και θελει δυο τροφοδοσιες,μια για τις συσκευες και μια για το τροφοδοτικο του stc που ειναι 110.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα εφτιαξα μονος μου ρε συ,ποιος λες να ειναι αυτος που τραβουσε φωτογραφιες?Και οχι μονο φωτογραφιες,μαζι με τον Βασιλη τα φτιαξαμε (αυτο ακουγεται λιγο περιεργα αλλα anyway) απλα ειναι μετριοφρων και αφηνει τον εαυτο του απ'εξω στην περιγραφη.Για την ακριβεια εκεινος συγκεντρωσε ολα τα υλικα και καποια εργαλεια που δεν ειχα οπως τα ποτηροτρυπανα.Ηπιαμε το καφεδακι μας,και φτιαξαμε και τρια κουτακια,το ενα του panagreco με γειωση για θερμαντηρα,το αλλο του Βασιλη και το αλλο για εμενα λγιο περιεργο και αυτο καθως ειναι για κοντρολερ 110 βολτ και θελει δυο τροφοδοσιες,μια για τις συσκευες και μια για το τροφοδοτικο του stc που ειναι 110.

 

να ζησετε παιδια :P :P

 

κερναω καφε αν ειναι να φτιαξουμε και το δικο μου καποια στιγμη γιατι δε σκαμπαζω μια απο ηλεκτρολογικα :D

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα τον κοντρολερ μεσα σε ενα στεγανο ηλεκτρολογικο κουτακι 10*10 εβγαλα τα ρευματα απο πισω με θηλυκα φισακια και το εβαλα μεσα στο επιπλο. βιδωνσα το καπακι του κουτιου στο επιπλο και ετοιμο

IMG_20160111_211351_zpsux5gnmvy.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο οποιος τι κανει? Καλο ειναι να κανετε και μια περιγραφη για τις κατασκευες γιατι υπαρχουν και ατομα που δεν ξερουν.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ο οποιος τι κανει? Καλο ειναι να κανετε και μια περιγραφη για τις κατασκευες γιατι υπαρχουν και ατομα που δεν ξερουν.

Ευχαριστω.

Ο controller κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία του νερού στους βαθμούς που εμείς έχουμε επιλέξει. Πάνω του συνδέουμε τον θερμοστάτη και τα ανεμιστηράκια και επιλέγουμε μια θερμοκρασία πχ 25 βαθμούς. Δίνουμε ένα περιθώριο (που πάλι εμείς καθορίζουμε) πχ 0,3 βαθμών και όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από τους 24,7 τότε ο controller δινει ρευμα στον θερμοστάτη και ανεβάζει τη θερμοκρασία στους 25 που έχουμε από την αρχή επιλέξει. Τότε σταματάει να δουλεύει. Το αντίστοιχο συμβαίνει όταν η θερμοκρασία ανέβει πάνω από τους 25,3 οπότε αρχίζουν να δουλεύουν τα ανεμιστηράκια και ρίχνουν τη θερμοκρασία. Πλεονέκτημα λοιπόν και ότι έχουμε σταθερή θερμοκρασία και ότι δε δουλεύει ο εξοπλισμός συνέχεια. Είναι φθηνό (12€ περίπου από eBay) και πολύ εύκολο στη συνδεσμολογία ακόμα και από έναν άσχετο. Υπάρχουν εδώ μέσα οδηγίες. Είναι καλό να έχουμε όλοι στα ενυδρεία μας. Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά, ωραίο πράγμα το diy όπως και να το κάνουμε :)

@Mavras το ηλεκτρολογικό κουτάκι, πως κατάφερες και το έχεις λίγο ανοιχτό; Έτσι είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά, ωραίο πράγμα το diy όπως και να το κάνουμε :)

@Mavras το ηλεκτρολογικό κουτάκι, πως κατάφερες και το έχεις λίγο ανοιχτό; Έτσι είναι αυτό;

 

 

οχι, κλεινει κανονικα. το ανοιξα λιγο για να βγαλω την φωτο ωστε να δειτε την στηριξη/βιδωμα του

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα τον κοντρολερ μεσα σε ενα στεγανο ηλεκτρολογικο κουτακι 10*10 εβγαλα τα ρευματα απο πισω με θηλυκα φισακια και το εβαλα μεσα στο επιπλο. βιδωνσα το καπακι του κουτιου στο επιπλο και ετοιμο

IMG_20160111_211351_zpsux5gnmvy.jpg

Πολυ καλο και ευκολο ..και ελεγα που θα βαλω το δικο μου γιατι ουτε την τεχνη ουτε τα εργαλεια του βασιλη εχω...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά, όμορφη και προσεγμένη.

Μπράβο Μιχάλη :)

Μια μικρή καλοπροαίρετη παρατήρηση, είμαι της άποψης πως η γείωση να μπαίνει πάντα, άσχετα αν τώρα δεν χρησιμοποιείται, μελλοντικά μπορεί, επίσης επειδή το κουτί είναι μεταλλικό , με ένα βιδάκι να ήταν συνδεμένη και στο κουτί, και φυσικά το φις να είναι σούκο και να υποστηρίζει τη γείωση. Και όσο σας κάνει εντύπωση το κουτί που έχω φτιάξει, 2 φορές το έχω βρέξει, όχι πολύ, ένα πλατς από το ενυδρείο έφυγε λίγο νερό από το ενυδρείο και έπεσε στο κουτί που είναι δίπλα, και φυσικά έπεσε η ασφάλεια διαρροής γιατί έχω γείωση, δεν βράχηκε ο STC , αλλά μπήκε νερό σε κάποια πρίζα  :(

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μπράβο πολύ καλό. :thumbsu: 

Μιχάλη - Βασίλη, άμα ξαναφτιάξετε τέτοια πραγματάκια ή όποτε έχετε τέτοιες δημιουργικές ιδέες, φωνάξτε και εμένα τον «άσχετο» να μαθαίνω.

Θα σας φέρω όχι μόνο τα καφεδάκια, αλλά και μηχανή espresso (…στην πηγή της δουλεύουμε άλλωστε).

 

Επίσης “Mavras”, φοβερή η σκέψη σου για το κουτί και το χώρο τοποθέτησης. :bow: 

Μπράβο συνεχίστε να μας ταΐζετε με ιδέες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά, όμορφη και προσεγμένη.

Μπράβο Μιχάλη :)

Μια μικρή καλοπροαίρετη παρατήρηση, είμαι της άποψης πως η γείωση να μπαίνει πάντα, άσχετα αν τώρα δεν χρησιμοποιείται, μελλοντικά μπορεί, επίσης επειδή το κουτί είναι μεταλλικό , με ένα βιδάκι να ήταν συνδεμένη και στο κουτί, και φυσικά το φις να είναι σούκο και να υποστηρίζει τη γείωση. Και όσο σας κάνει εντύπωση το κουτί που έχω φτιάξει, 2 φορές το έχω βρέξει, όχι πολύ, ένα πλατς από το ενυδρείο έφυγε λίγο νερό από το ενυδρείο και έπεσε στο κουτί που είναι δίπλα, και φυσικά έπεσε η ασφάλεια διαρροής γιατί έχω γείωση, δεν βράχηκε ο STC , αλλά μπήκε νερό σε κάποια πρίζα   :(

 

Σε ευχαριστω Τακη,οι παρατηρησεις ειναι παντα ευπροσδεκτες ωστε να γινομαστε καλυτεροι ολοι! :)

 

Σωστος ο προβλημματισμος σου αλλα οι μπριζες που χρησιμοποιησαμε εκτος οτι ειναι ip44,με τον τροπο που τις βαλαμε

η μονη περιπτωση να βραχουν ειναι αν τους ριξεις με το λαστιχο. :P

 

 

Αν θυμαμαι καλα στο κουτακι που εχεις φτιαξει εχεις χρησιμοποιησει κοινες μπριζες τοιχου και τις εχεις βαλει με τις τρυπες προς τα επανω. Οποτε ειναι φυσιολογικο μολις πεσει μια σταγονα νερο να την περναει μεσα και να βραχυκλωνει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Τακη,οι παρατηρησεις ειναι παντα ευπροσδεκτες ωστε να γινομαστε καλυτεροι ολοι! :)

 

Σωστος ο προβλημματισμος σου αλλα οι μπριζες που χρησιμοποιησαμε εκτος οτι ειναι ip44,με τον τροπο που τις βαλαμε

η μονη περιπτωση να βραχουν ειναι αν τους ριξεις με το λαστιχο. :P

 

 

Αν θυμαμαι καλα στο κουτακι που εχεις φτιαξει εχεις χρησιμοποιησει κοινες μπριζες τοιχου και τις εχεις βαλει με τις τρυπες προς τα επανω. Οποτε ειναι φυσιολογικο μολις πεσει μια σταγονα νερο να την περναει μεσα και να βραχυκλωνει.

 

Σωστα Μιχάλη, οι πριζες που εχω βαλει στα δικα μου τα κουτια ειναι απλες και ειναι απο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...