Jump to content

Ιδέες για επισκευή καπακιού


Safarpn

Recommended Posts

Καλημέρα. Ρουτίνες σήμερα στο ενυδρείο και την έκανα τη ζημιά μου. Το Φλαπ του καπακιού στηρίζεται στο υπόλοιπο καπάκι (μεταξύ άλλων) δεξιά - αριστερά από δύο λεπτούς κυλίνδρους οι οποίοι  επιτρέπουν στο φλαπ να γυρίζει και να ανοιγοκλείνει. Στη φωτογραφία φαίνεται ο μαύρος κύλινδρος από την αριστερή πλευρά του φλαπ, για να καταλάβετε, βρίσκεται από κάτω και κατά μήκος της κόκκινης γραμμής που έχω ζωγραφίσει.

 

 

Στη φωτογραφία παρακάτω φαίνεται ο δεξής κύλινδρος ο οποίος έχει σπάσει. Με κόκκινο βέλος φαίνεται το σπάσιμο ενώ εκεί που δείχνει το μπλε βέλος αρχίζει ο κύλινδρος και μέσα από την τρύπα του θέλω τώρα να περάσω μέχρι την άλλη πλευρά (να διαπεράσει το σπάσιμο δηλαδή) κάτι λεπτό με διάμετρο 3 χιλιοστά περίπου και αρκετά ανθεκτικό γιατί σε αυτό θα στηρίζεται το φλαπ (αν και το φλάπ στηρίζεται και αλλού αλλά αυτό έχει περισσότερη σημασία........), κάτι που θα λειτουργεί σα πύρος δηλαδή. Τι προτέινετε να βάλω εκεί μέσα; αυτή τη στιγμή προσωρινά έχω περάσει τη λαβή ενός πλαστικού πινέλου (το ασπρο σημείο που βλεπετε στη φωτό, μέσα στο σπάσιμο) αλλά είναι λιγο λεπτό και το φλαπ κουνιέται. Αυτό που θα μπει ουσιαστικά πρέπει να είναι ανθεκτικό και να μη χαλάει με την υγρασία. Αν το αφήσω έτσι, αργά ή γρήγορα ,ε το άνοιξε - κλείσε του φλαπ, θα κοπεί και το άλλο αφού δεν ευθυγραμμίζεται και μετά πάμε για χοντρές δουλειές.

 

 

Για ρίξτε καμιά ιδέα.

 

Link to comment
Share on other sites

τι γινεσαι παναγιωτη?το πιο απλο ειναι απο στυλο το εξωτερικο και μετα μπορεις σε σωληνα πλαστικο  η μετα πας σε αλουμινιο μικρη βεργα

Link to comment
Share on other sites

Κώστα το σωληνάκι του στυλό δε κάνει, είναι πολύ χοντρό. Τώρα πλαστικό και αλουμίνιο σε βέρα τόσο λεπτή που θα βρω; Το αλουμίνιο δε θα λυγιζει αν ζορίζεται;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έσαπσε δεν μπορείς να το κολήσεις με logo και στάχτη ? Αν όχι τότε μια παλιά κεραία εσωτερική τηλεόρασης (τις αλουμινένιες) που μπαίνουν τα κομμάτια το ένα μέσα στο άλλο, ίσως?

 

Link to comment
Share on other sites

Να το κολλήσω δε νομίζω, δύσκολο και το σημείο αλλά θα ανοίξει αμέσως λόγω της δουλειάς που κάνει. Αυτό με τη βεργα αλουμινίου δε μου φαίνεται καλη ιδέα, θα λυγίσει αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Κρεμάστρα καθαριστηριου; Το χα δοκιμάσει για άξονα φτερωτής φίλτρου. Πολύ γερό και δε σκουριάζει

Έγινε επεξεργασία - pantel78
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, αν κατάλαβα καλά θες κάτι σαν πείρο.

πήγαινε λοιπόν πάρε μια βίδα ανοξείδωτη για να μη σκουριάζει στα 3 μμ πάχος που θες και κόψε το κεφάλι στο μήκος που επιθυμείς.

το μόνο ότι για να το κόψεις θα χρειαστείς μέγγενγ για να σφίξεις τη βίδα και τροχό για να την κόψεις. καλή επιτυχία...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρεμάστρα καθαριστηριου; Το χα δοκιμάσει για άξονα φτερωτής φίλτρου. Πολύ γερό και δε σκουριάζει

  

Πολύ λεπτό, δε θα βοηθήσει.

καλησπέρα, αν κατάλαβα καλά θες κάτι σαν πείρο.

πήγαινε λοιπόν πάρε μια βίδα ανοξείδωτη για να μη σκουριάζει στα 3 μμ πάχος που θες και κόψε το κεφάλι στο μήκος που επιθυμείς.

το μόνο ότι για να το κόψεις θα χρειαστείς μέγγενγ για να σφίξεις τη βίδα και τροχό για να την κόψεις. καλή επιτυχία...

Το σκέφτηκα αλλά θέλω να είναι στα 3 χιλιοστά πάχος αλλά να έχει και κάνα 10αρι εκατοστά μήκος. Δε νομίζω να υπάρχει τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Ατσαλόκαρφο Tharos με ροδέλα,Έχει διάφορα μήκη. Ζήτα αυτά που χρησιμοποιούν οι τοπογράφοι. Τώρα μέτρησα ένα και νομίζω θα σου κάνει...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βρεις άλλο τρόπο, (το λέω λόγω κόστους)

πας σε ένα μηχανουργείο μια ποιό χοντρή και στην προσαρμόζει

Link to comment
Share on other sites

Κώστα δεν είναι βαρύ το καπάκι, αλουμίνιο είναι αλλά είναι 1,20 εκατοστά και όταν.δε στηρίζεται καλά από τη μια πλευρα κρεμάει εύκολα. Θα δοκιμάσω ατσαλόκαρφο και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, αν κατάλαβα καλά θες κάτι σαν πείρο.

πήγαινε λοιπόν πάρε μια βίδα ανοξείδωτη για να μη σκουριάζει στα 3 μμ πάχος που θες και κόψε το κεφάλι στο μήκος που επιθυμείς.

το μόνο ότι για να το κόψεις θα χρειαστείς μέγγενγ για να σφίξεις τη βίδα και τροχό για να την κόψεις. καλή επιτυχία...

 

Και εγώ βίδα θα σου πρότεινα, υπάρχουν και 10αρες και 12αρες. Και μη κόψεις το κεφάλι πρώτα, βιδώνεις όσο θέλεις και μετά κόβεις το κεφάλι. Μέγγενη θα χρειαστείς μόνο για να τη βγάλεις αν ποτέ χρειαστεί. Αν η βίδα είναι χαλαρή γεμίζεις τη τρύπα με εποξική κόλλα 2 συστατικών 5λεπτη και περιμένεις 1 ώρα να σκληρύνει πλήρως. Στο τέλος με ένα γυαλόχαρτο γλυκαίνεις τις βόλτες που έχει η βίδα να μη σου τρώει το πλαστικό που θα ακουμπάει

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Αν μπει βίδα και πιάσει καλά (γιατί θα πιάσει, βίδα είναι) τότε δε θα επιτρέπει στο φλαπ να ανοιγοκλεινει. Σκοπός είναι να περάσει κάτι από μέσα που ο κυλινδρος γύρω του να περιστρεφεται. Πύρος δηλαδή. Έχω βάλει τώρα ένα ατσαλόκαρφο αλλά είναι λίγο πιο λεπτό από αυτό που θέλω. Αύριο θα ψάξω ενα με μεγαλύτερη διάμετρο. Πολύ φοβάμαι ότι με τον καιρό, το ανοιξε-κλεισε και την τριβή θα έχω αλλά προβλήματα.

Τάκη, άσε που το σημείο στο οποίο βρίσκεται το πρόβλημα. Δεν επιτρέπει ψιλοδουλειές και λεπτούς χειρισμούς που περιγράφεις. Αν μπει κάτι και σφηνώσει, πάμε για άλλο καπάκι.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ο πυρος που φαινεται είναι πλαστικός κύλινδρος με τρύπα στη μεση , σωστά ;

Τότε θα βάλεις και τα 2  κομμάτια και στη πραγματικότητα η βίδα μαζι με την εποξική κόλλα θα σου κολλήσει τα 2 κομμάτια, σαν να κολλας τον πύρο. Πιστεύω να το έχεις και το άλλο κομμάτι

Link to comment
Share on other sites

Πανο επαθα το ιδιο στο καπακι ενος 60αλιτρου ενυδρειου.Τα καπακια μερικες φορες με τις διαστολες απο την διαφορα θερμοκρασιας πετσικαρουν και ζοριζουν σε αυτα τα σημεια στους πυρους.Εγω εκανα κατι αλλο.Εκοψα και το αλλο πυρακι και οντας κλειστο κολησα απο επανω εναν μεντεσε μαυρο.Ετσι τωρα ανοιγει προς τα επανω χωρις πυρους και δεν ζοριζει πλεον.Ο μεντεσες δεν σε νοιαζει απο το υλοκ θα ειναι αφου θα ειναι εξω.Το μονο που πρεπει να φροντισεις να ειναι ιδιο χρωμα ωστε να μην φαινεται ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο πυρος που φαινεται είναι πλαστικός κύλινδρος με τρύπα στη μεση , σωστά ;

Τότε θα βάλεις και τα 2  κομμάτια και στη πραγματικότητα η βίδα μαζι με την εποξική κόλλα θα σου κολλήσει τα 2 κομμάτια, σαν να κολλας τον πύρο. Πιστεύω να το έχεις και το άλλο κομμάτι

 

Τάκη δεν υπάρχει άλλο κομματι. Το σπάσιμο που βλέπεις απλώς έκοψε τον κυλινδρος στα δύο. Όπως όμως σου είπα, το σημείο είναι τέτοιο που δε μου επιτρέπει να κάνω λεπτοδουλειες ακόμα και να ριξω την εποξική.

 

Πανο επαθα το ιδιο στο καπακι ενος 60αλιτρου ενυδρειου.Τα καπακια μερικες φορες με τις διαστολες απο την διαφορα θερμοκρασιας πετσικαρουν και ζοριζουν σε αυτα τα σημεια στους πυρους.Εγω εκανα κατι αλλο.Εκοψα και το αλλο πυρακι και οντας κλειστο κολησα απο επανω εναν μεντεσε μαυρο.Ετσι τωρα ανοιγει προς τα επανω χωρις πυρους και δεν ζοριζει πλεον.Ο μεντεσες δεν σε νοιαζει απο το υλοκ θα ειναι αφου θα ειναι εξω.Το μονο που πρεπει να φροντισεις να ειναι ιδιο χρωμα ωστε να μην φαινεται ασχημα.

Μιχάλη, μεντεσε δε μπορώ να βάλω γιατί όταν το φλαπ ανοίγει, το πίσω μέρος του γυρίζει προς τα μέσα, βυθίζεται δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Τάκης ενώ είναι μια καλή λύση, είναι λίγο δύσκολο να γίνει στην περίπτωση μου και επιπλέον αν το επιχειρήσω, φοβάμαι μη του κάνω καμιά μεγαλύτερη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...