Jump to content

Νεο ενυδρειο


Recommended Posts

Καλησπερα και καλη χρονια! Παιδια εχω ενα ενυδρειο στα 53 λιτρα με βαση κανονικα! Το ειχα πριν καιρο το ειχα παρατησει και τωρα παλι το στηνω! Το εχω πανω στο επιπλο ετοιμο με το ρευμα χωρις νερο με ολο το εξοπλισμο που ειχε κανονικα! Τωρα το φιλτρο δουλευει (ακουγεται οταν το βαζω στο ρευμα) οπως δουλευει και το ρευμα και ο θερμοστασης που αναβει οταν μπαινει στο ρευμα! Δεν εχω καινουργιο χαλικι, δεν εχω κανενα φαρμακο πχ αντιχλωριο κτλ! Εχω μονο το παλιο μου χαλικι φυσικα πλυμενο πολυ καλα! Αυριο θα παω στο κεντρο να παρω διαφορα που θελει για να στρωσει το νερο!

 

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

 

1) Μπορω να το γεμισω νερο ετσι οπως ειναι να τρεχει το φιλτρο και ο θερμοσταστης χωρις χαλικι και φαρμακα ή πρεπει αποκλειστικα ενω εχω τα φαρμακα κτλ? Θελω να φτασει τους 25-26 βαθμους απλα και να ειναι ετοιμο μην τα κανω ολα αυριο!

 

2) Μπορω να κανω χρηση του παλιου χαλικου και αν οχι να βαλω το καινουργιο αφου αποψε ολη μερα και νυχτα εχει ηδη νερο?

 

3) Τι θα χρειαστω γενικα αυριο? Νομιζω αντιχλωριο, χαλικι και ενα υγρο που γινοταν ασπρο το νερο θυμαμαι και θολο! Γενικα μια βοηθεια με τα ονοματα?

 

4) Το φιλτρο μεσα τι θελει? Δεν εχει ουτε σφουγγαρι μονο τον θερμοστατη! Θελει καποιο υλικο σαν πετραδια με τρυπες μεσα? Αν ναι πως να το ζητησω?

 

5) Το φιλτρο αν απλα βαλω νερο και δινει ροη ειναι οκ? Απλα φοβαμαι γιατι το ειχα για μισο χρονο στην αδρανεια και λεω μην εχει θεμα και δεν το καταλαβω! Και τελος να παρω ακομα ενα συμπληρωματικο εσωτερικο που απλα φυσαει μεσα νερο η επαρκει? 

 

Αυριο αν καποιος στην Θεσσαλονικη που θα ειμαι εχει να μου δωσει ειτε μπολι ειτε νερο απο στρωμενο ενυδρειο ας μου στειλει παρακαλω! Σχετικα με τα ψαρια λεω να βαλω γκαμπυ και μολι για αρχη!

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια! Παιδια εχω ενα ενυδρειο στα 53 λιτρα με βαση κανονικα! Το ειχα πριν καιρο το ειχα παρατησει και τωρα παλι το στηνω! Το εχω πανω στο επιπλο ετοιμο με το ρευμα χωρις νερο με ολο το εξοπλισμο που ειχε κανονικα! Τωρα το φιλτρο δουλευει (ακουγεται οταν το βαζω στο ρευμα) οπως δουλευει και το ρευμα και ο θερμοστασης που αναβει οταν μπαινει στο ρευμα! Δεν εχω καινουργιο χαλικι, δεν εχω κανενα φαρμακο πχ αντιχλωριο κτλ! Εχω μονο το παλιο μου χαλικι φυσικα πλυμενο πολυ καλα! Αυριο θα παω στο κεντρο να παρω διαφορα που θελει για να στρωσει το νερο!

Τον εξοπλησμο ποτε δεν τον βαζουμε στο ρευμα εκτος νερου,μπορει να τα καψεις ολα.Εχουν φτιαχτει για να λειτουργουν μονο εντος νερου.

 

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

 

1) Μπορω να το γεμισω νερο ετσι οπως ειναι να τρεχει το φιλτρο και ο θερμοσταστης χωρις χαλικι και φαρμακα ή πρεπει αποκλειστικα ενω εχω τα φαρμακα κτλ? Θελω να φτασει τους 25-26 βαθμους απλα και να ειναι ετοιμο μην τα κανω ολα αυριο!

Μπορεις να γεμισεις το ενυδρειο με νερο και να βαλεις το φιλτρο και τον θερμοστατη να δουλευει

 

2) Μπορω να κανω χρηση του παλιου χαλικου και αν οχι να βαλω το καινουργιο αφου αποψε ολη μερα και νυχτα εχει ηδη νερο? Τι χαλικι ειναι το παλιο?Χοντρο,ψιλο? Βαλε φωτο να δουμε.

Αν δεν κανει και ειναι να παρεις αλλο,μη γεμισεις το ενυδρειο με νερο.

 

3) Τι θα χρειαστω γενικα αυριο? Νομιζω αντιχλωριο, χαλικι και ενα υγρο που γινοταν ασπρο το νερο θυμαμαι και θολο! Γενικα μια βοηθεια με τα ονοματα?

Θα χρειαστεις αντιχλωριο,βακτηρια,τεστ υγρα για αμμωνια,νο2 και νο3,χαλικι αν τελικα αλλαξεις,διακοσμηση (προτημισε φυσικα υλικα οπως ξυλα,πετρες και αληθινα ευκολα φυτα)

 

4) Το φιλτρο μεσα τι θελει? Δεν εχει ουτε σφουγγαρι μονο τον θερμοστατη! Θελει καποιο υλικο σαν πετραδια με τρυπες μεσα? Αν ναι πως να το ζητησω?

Για ποιο φιλτρο μιλαμε,ποιο ειναι? Γενικα τα φιλτρα θελουν σφουγγαρι,βιολογικο υλικο και ενυδρειακο βαμβακι.

 

5) Το φιλτρο αν απλα βαλω νερο και δινει ροη ειναι οκ? Απλα φοβαμαι γιατι το ειχα για μισο χρονο στην αδρανεια και λεω μην εχει θεμα και δεν το καταλαβω! Και τελος να παρω ακομα ενα συμπληρωματικο εσωτερικο που απλα φυσαει μεσα νερο η επαρκει? 

Αν το φιλτρο δεν εχει υλικα μεσα δεν κανει τιποτα,δουλευει σαν κυκλοφορητης,οπωτε δεν εχει ουσια.

Αν ειναι να παρεις φιλτρο,παρε εξωτερικο και οχι εσωτερικο,θα γεμισεις το χωρο του ενυδρειου με εσωτερικα φιλτρα και θα μειωσεις το χωρο για αλλα πραγματα.

 

Αυριο αν καποιος στην Θεσσαλονικη που θα ειμαι εχει να μου δωσει ειτε μπολι ειτε νερο απο στρωμενο ενυδρειο ας μου στειλει παρακαλω! Σχετικα με τα ψαρια λεω να βαλω γκαμπυ και μολι για αρχη!

 

Ευχαριστω πολυ!

 

Επισης ξεκινα διαβασμα εδω και ειδικοτερα στον κυκλο του αζωτου,δηλαδη στο στρωσιμο του ενυδρειου.

 

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι ειναι χοντρο κανονικα οχι ψηλο! ΘΑ προσπαθησω για φωτο! μοιαζει με αυτο http://petline.gr/images/products/max/2257-110386.jpg  Ειναι λαθος να βαλω νερο και μετα καινουργιο αφου το πλυνω ε?

 

Ειναι πλυμενο με νερο πολυ καλα παντως! Αντιχλωριο θα παρω αυριο! Οταν λες βακτηρια να τα ζητησω ετσι? Ειναι αυτο που θολωνει το νερο? Και δοσολογια μονο μια φορα η καθε μερα?

Εξωτερικο ομως αν παρω θα εχει ροη το νερο? Δεν εχω δει ποτε δεν ξερω πως ειναι καν να φανταστεις! Αλλα θελω χωρο οντως! Για 53 λιτρα τι watt θελει? και τελος αν παρω βιολογικο υλικο ή αν βρω μπολι ειμαι οκ μονο με αυτα στο φιλτρο?

 

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι ειναι χοντρο κανονικα οχι ψηλο! ΘΑ προσπαθησω για φωτο! μοιαζει με αυτο http://petline.gr/images/products/max/2257-110386.jpg  Ειναι λαθος να βαλω νερο και μετα καινουργιο αφου το πλυνω ε?

 

Ειναι πλυμενο με νερο πολυ καλα παντως! Αντιχλωριο θα παρω αυριο! Οταν λες βακτηρια να τα ζητησω ετσι? Ειναι αυτο που θολωνει το νερο? Και δοσολογια μονο μια φορα η καθε μερα?

Εξωτερικο ομως αν παρω θα εχει ροη το νερο? Δεν εχω δει ποτε δεν ξερω πως ειναι καν να φανταστεις! Αλλα θελω χωρο οντως! Για 53 λιτρα τι watt θελει? και τελος αν παρω βιολογικο υλικο ή αν βρω μπολι ειμαι οκ μονο με αυτα στο φιλτρο?

 

Το χαλικι ειναι χοντρο,παρε ψιλο χαλικι για να μπορεις να φυτεψεις κιολας και καλο θα ειναι να ειναι σε φυσικο χρωμα.

Ναι ειναι λαθος γιατι θα σου θολωσει το νερο.Πρωτα βαζουμε χαλικι,διακοσμηση,εξοπλησμο και μετα γεμιζουμε νερο.

Βακτηρια θα ζητησεις.Δοσολογια και οδηγιες γραφει πανω το μπουκαλι.

Και βεβαια εχει ροη το εξωτερικο φιλτρο.

Το φιλτρο δεν παει με τα βατ αλλα με τα λιτρα του ενυδρειου.Υπαρχουν πολλες μαρκες,κανε μια ερευνα εδω στο φορουμ στην κατηγορια φιλτρανση.

Αν παρεις εξωτερικο φιλτρο,λογικα θα εχει και υλικα μεσα.Αν δεν παρεις θα πρεπει να παρεις υλικα για το φιλτρο που εχεις τωρα.

Διαβασε αυτο που σου εδωσα πιο πανω και αποφασισε με ποια μεθοδο θα στρωσεις το ενυδρειο σου,θα μπολιασεις η θα βαλεις βακτηρια?

Η καθε μεθοδος εχει τα δικα της βηματα.

Μη βιαζεσαι,υπομονη!

 

Link to comment
Share on other sites

Αν πχ παρω μπολι δλδ ενα τουλι με υλικο μεσα απλα το βαζω στο ενυδρειο μαζι με αντιχλωριο και τελος σωστα? Και πιο γρηγορα απο το βιολογικο υλικο του εμποριου? Ενω αν βαλω αντιχλωριο και μετα απο καμια ωρα βακτηρια (να θολωσει το νερο) απλα περιμενω με τεστ να δω αμωνια 0 κτλ σωστα τα λεω πανω κατω?

Link to comment
Share on other sites

Αργοτερα που θα θες να φυεταψεις θα ψιλωνεις ολο το ενυδρειο για να αλλαξεις χαλικι...

Βαλε αληθινα φυτα και οχι πλαστικα,τα αληθινα βοηθουν και το νερο,τα πλαστικα μπορει να βγαλουν χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα το παλιο χαλικι! Χοντρο αλλα πληρως καθαρο με πλαστικα φυτα! Τωρα λες να γεμισω το νερο κανονικα και να αφησω τον θερμοσταση και τον κυκλοφορητη του φιλτρου να δουλευουν με ροη και αυριο να ριξω αντιχλωριο και βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα το παλιο χαλικι! Χοντρο αλλα πληρως καθαρο με πλαστικα φυτα! Τωρα λες να γεμισω το νερο κανονικα και να αφησω τον θερμοσταση και τον κυκλοφορητη του φιλτρου να δουλευουν με ροη και αυριο να ριξω αντιχλωριο και βακτηρια?

 

Λάθος σου που έβαλες πλαστικά φυτά, καλύτερα γυμνό παρά πλαστικά φυτά ή οτιδήποτε άλλο τεχνητό. Εκτος από χρώματα ή άλλα τοξικά που μπορει να βγάλουν στο νερό, μπορεί και να τραυματισουν τα ψάρια, γιατί τα ψάρια ξέρουν οτι τα φύλλα των φυτών ειναι μαλακά και μπορουν να περάσουν αναμεσά τους, με τα πλαστικά που ειναι σκληρα μπορεί ν τραυματιστούν, και τότε θα αρχίσουν και άλλα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, άλλο ένα λάθος σου είναι που έβαλες χρωματιστό χαλίκι.Είχα κι εγώ ενυδρείο με παρόμοιο χαλίκι και σε μια νύτχα, άντε να μαζεύεις τα ψόφια ψάρια!

Έγινε επεξεργασία - aleale20
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, άλλο ένα λάθος σου είναι που έβαλες χρωματιστό χαλίκι.Είχα κι εγώ ενυδρείο με παρόμοιο χαλίκι και σε μια νύτχα, άντε να μαζεύεις τα ψόφια ψάρια!

 

Δεν είναι ο μόνος λόγος να αποφεύγει κανείς το χρωματιστό χαλίκι. :)

 

Συνήθως θέλουμε ένα περιβάλλον που να μην έχει έντονα χρώματα, αλλά να πλησιάζουν στο φυσικό περιβάλλον των ζωντανών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακους τους παραπάνω.

Ότι βασικά σου είπανε το αντίθετο εκανες ;)

Προσπάθησε το ενυδρειο που θα φτιάξεις να έρχεται όσο το δυνατόν πιο κοντά στο φυσικό περιβάλλον των ψαριών που θα επιλέξεις.

Πολλές φορές πρώτα διαλέγεις τα ψαράκια που θες και μετά διαμορφώνει στο περιβάλλον που χρειάζονται.

Δεν υπάρχει κατι πιο όμορφο από το φυσικό φυτό. Το εκτιμούν οι κάτοικοι αλλά σε ανταμείβει και εσενα με την πρόοδο του.

Γνώμη μου να ακούσεις πίστα τα παραπάνω ακόμα και αν χρειαστεί να κανεις υπομονή.

Βάλε λεπτό χαλικακι σε γήινο χρώμα να ΜΠΟΡΕΙΣ να φυτεψεις.

Βγάλε την πλαστικούρα γιατι δεν προσφέρει τιποτα. Φτιάξε ένα φυσικό περιβάλλον και δεν θα χάσεις :)

Διάβασε τα ΠΑΝΤΑ στο φόρουμ. Ειναι υπερ ενημερωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...