Jump to content

Κρεμαστό φίλτρο


mary74

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Σε ενυδρείο διαστάσεων 60 Χ 30 Χ 27εκ. (ΜΧΠΧΥ) έχω το fluval u2 και δεν είναι μπορεί να κάνει καλή ανατάραξη στην επιφάνεια με αποτέλεσμα να έχουμε συνέχεια στην επιφάνεια βιοφίλμ. (Μιλάμε για αυτό το ενυδρείο)

Σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα κρεμαστό φίλτρο έτσι ώστε να έχω καλύτερη ανατάραξη του νερού. Στο ebay έχω δει το παρακάτω που είναι και λεπτό και δεν θα μου πιάνει πολύ χώρο.

http://www.ebay.com/itm/600L-H-50Hz-6W-External-Aquarium-Fish-Tank-Slim-Hang-on-Waterfall-Silent-Filter-/151627747753?hash=item234db7d1a9:g:75gAAOSwWnFV9oc3

Λέτε να μπορούσα να αλλάξω τα pad που έχει μέσα και να βάλω βιολογικό υλικό και σφουγγάρι ή δεν αξίζει το κόπο καν να το προσπαθήσω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Σχεδον με τα ιδια λεφτα παιρνεις αυτο http://www.petsupermarket.gr/5898/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-c2-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%8E%CF%82-115lt.html

Καλυτερα ακομα αν διαθετεις παραπανω ενα εξωτερικο φιλτρο και θα εχεις παραπανω βιολογικο υλικο

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη,στο 40αρι μου εχω ενα κρεμαστο eheim το 2042,ειμαι πολυ ευχαριστημενος και με τη ροη του αλλα και σαν φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη,στο 40αρι μου εχω ενα κρεμαστο eheim το 2042,ειμαι πολυ ευχαριστημενος και με τη ροη του αλλα και σαν φιλτρο.

 Κώστα θα το ψάξω και αυτό. :geek:

Βασικά επειδή είναι πάνω στο τραπέζι της κουζίνας θέλω να είναι όσο το δυνατό πιο στενό για να χάσω όσο το δυνατό μικρότερη ωφέλιμη επιφάνεια (να χωράμε να φάμε σαν οικογένεια  :bbq:, αλλιώς με βλέπω να φεύγω μαζί με τα ψάρια  ... :fpc:  ) .

 

 

Καλημερα! Σχεδον με τα ιδια λεφτα παιρνεις αυτο http://www.petsupermarket.gr/5898/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-c2-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%8E%CF%82-115lt.html

Καλυτερα ακομα αν διαθετεις παραπανω ενα εξωτερικο φιλτρο και θα εχεις παραπανω βιολογικο υλικο

 

Κοσμά (ελπίζω να είναι το όνομά σου) σχεδόν ίδια δεν το λες.... σε ευρώ το κόστος είναι γύρω στα 14€ (μπερδεύτηκες με το νόμισμα...).  :usd:  :usd: Πάντως το βασικό μου πρόβλημα είναι το ίδιο και εδώ ...

 

Link to comment
Share on other sites

Κοσμα με λενε! Συγνωμη δεν προσεξα το νομισμα.Τελος παντων εγω ειμαι πιο πολυ σε επωνυμα προιοντα απο Ελλαδα που εχουν αντιπροσωπεια και μπορω να βρω ανταλακτικα.Eheim ή fluval.Επισης γλυτωνεις και καποια χρηματα γιατι τα περνεις κομπλε με τα υλικα μεσα

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος που υπάρχει για βιολογικό υλικό στο κρεμαστό που δείχνεις, μου φαίνεται πολύ λίγος για τα λίτρα του ενυδρείου. Γιατί δεν παίρνεις ένα κανονικό κρεμαστό και να το βάλεις στο πλάι ώστε να χτυπάει κατά μήκος του ενυδρείου;

Πάντως και εγώ που έχω κρεμαστό, δεν κάνει τίποτα για το βιοφίλμ. Πρέπει να έχεις την στάθμη του νερού στο ίδιο ύψος ή και χαμηλότερα απ' την έξοδο του φίλτρου ώστε να δεις ανατάραξη.

Σκέψου ότι ανατάραξη εγώ έχω όταν χάσω μερικά λίτρα από εξάτμιση και πρέπει να συμπληρώσω νερό. Έχει να κάνει δηλαδή με το πόσο ψηλά γεμίζεις το ενυδρείο.

Δες εδώ το δικό μου (κινεζιά, 8 ευρώ). Δες και την επόμενη σελίδα για να καταλάβεις αυτό που σου λέω με την στάθμη του νερού.

 

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Agma ήθελα λεπτό για να μην τραβήξω το ενυδρείο πολύ μπροστά, γιατί θα μου μικρύνει ο ωφέλιμος χώρος του τραπεζιού και δεν θα χωράμε 4 άτομα (ζωή να 'χουμε...). Το δικό σου πόσο εξέχει έξω από το τζάμι?

Από το πλάι δεν μπορεί να μπει γιατί έχουμε βάλει κόντρες και από επάνω στηρίζουμε το καπάκι. Εσύ απ' ότι είδα έχεις κόψει τη ροή για τον μονομάχο σου. Εμείς από την άλλη θα αφήσουμε τη ροή στο φουλ οπότε όλο και κάτι θα κάνει. Άσε που θέλω να τοποθετηθεί στο κέντρο της μεγάλης πίσω πλευράς έτσι ώστε να υπάρχει καλύτερη ροή. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εγραψα οτι εχω εγω,απο το τζαμι βγαινει 9εκ πιο εξω.

Μαιρη,το εγραψα και σε αλλο θεμα,το να εχεις φιλμ δεν ειναι κατι κακο,δεν θα παθουν κατι τα ψαρια σου,απλα στο λεω για να μη τρελαινεσαι.

Σε ολα μου τα ενυδρεια σχεδον ειχα και εχω φιλμ,εκτος απο το ενυδρειο που εχω αυτο το φιλτρο που εχω γραψει πιο πανω.

Σε κανενα ενυδρειο με φιλμ δεν ειχα ποτε προβλημα,ουτε με ψαρια αλλα ουτε με γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

7.3 πόντους περισσεύει το δικό μου απ' το τζάμι.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κώστα δεν με αγχώνει ιδιαίτερα το φιλμ. Απλά σκεφτόμουν μήπως έβαζα κρεμαστό για να γλιτώσω αφενός μεν τον χώρο που καταλαμβάνει το εσωτερικό φίλτρο και αφετέρου να γλιτώσω από το βιοφιλμ με την καλύτερη ανατάραξη στην επιφάνεια. Κοίταξα το λεπτό κρεμαστό γιατί όπως είπα το ενυδρείο είναι πάνω στο τραπέζι της κουζίνας κολλητά στον τοίχο. Δεν με συμφέρει να βγαίνει πολύ προς τα εμπρός γιατί θα χάσω τον ωφέλιμο χώρο του τραπεζιού.

Σας ευχαριστώ για τις διαστάσεις. Θα γίνουν επιτόπου μετρήσεις και θα δούμε...

Θεωρητικά πάντως θα μπορούσα να βγάλω τα pad από μέσα και να βάλω σφουγγάρι και βιολογικό υλικό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι τα pad; Τα πλαστικά που μπαίνουν συρταρωτά και έχουν το βαμβάκι; Στο δικό μου κρεμαστό, αυτό το πλαστικό, μέσα απ' το βαμβάκι είχε άνθρακα. Το έσκισα, άδειασα τον άνθρακα αλλά τα πλαστικό αυτό το έχω κρατήσει και εκεί πάνω βάζω το νέο βαμβάκι. Όποτε χρειαστεί να αλλάξω, το σηκώνω.

Link to comment
Share on other sites

s-l500.jpg  s-l500.jpg

 

Αυτά έχει μέσα..... από την μία είναι υαλοβάμβακας και από την άλλη είναι μαύρο σφουγγάρι (άνθρακας υποθέτω). 

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...