Jump to content

ποιο φιλτρο χρειαζομαι??


giannispopi

Recommended Posts

παιδια εχω ενα ενυδρειο 350 λιτρα μεικτα...

ποιο φιλτρο κανει για τα λιτρα μου...

το eheim 2217 η το fluval 305 κανει??

 

Link to comment
Share on other sites

Το εχειμ...

to 2217 ??

η καποιο μικροτερο η μεγαλυτερο....

Link to comment
Share on other sites

Το 2217..καλυπτει απο 180 εως 600 λιτρα αν θυμαμαι καλα...μετα σε εχειμ κλασικο πας στο 2260(μιας και το 2250 ειναι σχεδον αδυνατον να το βρεις) που ειναι τεραστιο και μαλλον δεν θα χωρα στο ντουλαπι σου και υπερβολη για τα λιτρα σου(αν και σε αντιστοιχα λιτρα μια εποχη ειχα ενα φχ5 οποτε σχεδον ποτε η φιλτρανση δεν ειναι υπερβολικη)...καιει πολυ...ειναι πιο δυσκολο εργονομικα κ.α....

Βεβαια υπαρχουν και αλλες σειρες τις εχειμ (οχι οι κλασικες) τα 20αρια πχ 2078 που καλυπτουν τα λιτρα σου αλλα εχουν διαφορετικο σκεπτικο σχεδιασμου...

Οπως υπαρχουν και αλλες εταιριες εκτος απο την εχειμ και την φλουβαλ...;-)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

2217 Eheim μια χαρα θα σ ειναι πιστευω.Αν δεν κανω λαθος καποιο παιδι στις αγγελιες το πουλαγε κομπλε+βιολογικο 40 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη κατα την γνωμη μου μην πας σε eheim classic.Εχουν δυσκολο καδο για συχνο καθαρισμα,δεν εχουν δυνατη ροη και δεν χωρανε πολυ βιολογικο σε σχεση με τα αλλα.Αν θες Eheim παρε profesional αλλιως παρε fluval 406.To 306 ειναι λιγο.Το εχω εγω στα 110 λιτρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη κατα την γνωμη μου μην πας σε eheim classic.Εχουν δυσκολο καδο για συχνο καθαρισμα,δεν εχουν δυνατη ροη και δεν χωρανε πολυ βιολογικο σε σχεση με τα αλλα.Αν θες Eheim παρε profesional αλλιως παρε fluval 406.To 306 ειναι λιγο.Το εχω εγω στα 110 λιτρα

 

Εαν βαλει ενα σφουγγαρι ως προ φιλτρο στην εισοδο θα ειναι παντα καθαρο πιστευω το φιλτρο μεσα...

Απο την αλλη δεν μπορω να διαφωνησω οτι θελει λεπτους χειρισμους(κλιψακια κτλπ).

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη κατα την γνωμη μου μην πας σε eheim classic.Εχουν δυσκολο καδο για συχνο καθαρισμα,δεν εχουν δυνατη ροη και δεν χωρανε πολυ βιολογικο σε σχεση με τα αλλα.Αν θες Eheim παρε profesional αλλιως παρε fluval 406.To 306 ειναι λιγο.Το εχω εγω στα 110 λιτρα

εχει 6 λιτρα καδο θεωρητικα...αρα ειναι αρκετο....απο ροη εχει 1000 λιτρα την ωρα αλλα δεν με νοιαζει γιατι εχωκαι αλλο συμπληρωματικο...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δυνατοτητα να φτιαξεις ενα σαμπ?

 

χωρο στο ντουλαπι εχω αλλα δεν εχω ασχοληθει ποτε...

Link to comment
Share on other sites

2217 Eheim μια χαρα θα σ ειναι πιστευω.Αν δεν κανω λαθος καποιο παιδι στις αγγελιες το πουλαγε κομπλε+βιολογικο 40 ευρω.

που το ειδες αυτο καλε....

Link to comment
Share on other sites

Αμα το παρεις μεταχειρισμενο δες τα πιαστρακια απο τον καδο μην ειναι σπασμενα,την κεφαλη,την κεραμικη βεργουλα μεσα στην κεφαλη και να κουμπωνει σωστα ο λευκος καδος των υλικων.Απο αυτα πασχει.

Link to comment
Share on other sites

εδω και  χρονια εχω φιλτρο diyhttp://www.aquazone.gr/forums/topic/74010-diy-oeeeoni/. και προχτες που εκανα συντηρηση μου επεσε και εσπασε ο κυκλοφορητης με αποτελεσμα να δουλευει αλλα κανει ενα θορυβο σαν κομπρεσερ για αυτο ψαχνω για φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

εδω και χρονια εχω φιλτρο diyhttp://www.aquazone.gr/forums/topic/74010-diy-oeeeoni/. και προχτες που εκανα συντηρηση μου επεσε και εσπασε ο κυκλοφορητης με αποτελεσμα να δουλευει αλλα κανει ενα θορυβο σαν κομπρεσερ για αυτο ψαχνω για φιλτρο

Και γιατι δεν παιρνεις μια αντλια;;μια καλη κινεζικη δεν θα σου στοιχισει παραπανω απο 25-30 ευρω...
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν παιρνεις μια αντλια;;μια καλη κινεζικη δεν θα σου στοιχισει παραπανω απο 25-30 ευρω...

την αντλια τοτε την ειχα...

τωρα λεω απο το να δωσω 25 ευρω για μια αντλια να δωσω αλλα τοσα περιπου να παρω ετοιμο εργοστασιακο φιλτρο...

πως το βλεπεις??

Link to comment
Share on other sites

την αντλια τοτε την ειχα...

τωρα λεω απο το να δωσω 25 ευρω για μια αντλια να δωσω αλλα τοσα περιπου να παρω ετοιμο εργοστασιακο φιλτρο...

πως το βλεπεις??

Αμα σε καλυπτε σαν φιλτρο γιατι οχι...

Εγω αν με ρωτας ετσι και ειχα χρονο και χωρο θα κολουσα ενα σαμπακι να το δουλευα με εναν κινεζο..:-P...

Αλλιως το εχειμ το 600 αν προσεξεις στην συντηρηση μια χαρα φιλτραρα ειναι για τα λιτρα σου...

Link to comment
Share on other sites

αρα ξεκιναω να ψαχνω στις αγγελιες... ποσα ευρα ειναι καλα για αυτο το φιλτρο μεταχειρισμενο?

γιατι λεφτα δεν......

Link to comment
Share on other sites

το σαμπ ειναι η καλυτερη λυση. μπορεις με μια εξωτερικη υπερχειλυση και με μια αντλια επιστροφης το νερου να εχεις το καλυτερο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

αρα ξεκιναω να ψαχνω στις αγγελιες... ποσα ευρα ειναι καλα για αυτο το φιλτρο μεταχειρισμενο?

γιατι λεφτα δεν......

Κατω απο 70 ευρω ειναι καλη τιμη εκει που εχουν φτασει μετα την υπερτιμηση(φαντασου πως πριν 5 μηνες περιπου το επερνα 112 ευρω καινουργιο κομπλε με διπλα βανακια και τωρα χρειαζομαστε 140 περιπου)....να ειναι κομπλε ομως απο βανακια..σφουγγαρια και λειτουργια...βιολογια και σωληνες βρισκεις με ενα δεκαρικο ακομα...
Link to comment
Share on other sites

Κατω απο 70 ευρω ειναι καλη τιμη εκει που εχουν φτασει μετα την υπερτιμηση(φαντασου πως πριν 5 μηνες περιπου το επερνα 112 ευρω καινουργιο κομπλε με διπλα βανακια και τωρα χρειαζομαστε 140 περιπου)....να ειναι κομπλε ομως απο βανακια..σφουγγαρια και λειτουργια...βιολογια και σωληνες βρισκεις με ενα δεκαρικο ακομα...

βρηκα ενα 80 ευρω.. θα ξαναψαξω.....

παραπανω απο 140 εχει καινουριο http://www.skroutz.gr/c/2100/Filtra-Enydreiou.html?keyphrase=eheim+2217

βιολογια δεν χρειαζομαι,, εχω να φαν και οι κοτες...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα, επειδή ψάχνω και εγώ για φίλτρο για 370lt καθαρά, πιστεύετε οτι το 2217 με 1000lt/h ροή στην αντλία, άρα πραγματική ροή στην έξοδο του φίλτρου ακόμα μικρότερη κάνει για τα 350 lt του φίλου; Γυρίζειι 2 φορές τα λιτρα του την ώρα, είναι αρκετή κυκλοφορία;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα, επειδή ψάχνω και εγώ για φίλτρο για 370lt καθαρά, πιστεύετε οτι το 2217 με 1000lt/h ροή στην αντλία, άρα πραγματική ροή στην έξοδο του φίλτρου ακόμα μικρότερη κάνει για τα 350 lt του φίλου; Γυρίζειι 2 φορές τα λιτρα του την ώρα, είναι αρκετή κυκλοφορία;

Καλησπερα....

Ενα φιλτρο δεν ειναι μονο η κυκλοφορια ειναι συνδιασμος...

Το αν καλυπτει η οχι εξαρταται και απο την υχθιοφορτωση του ενυδρειου και απο το στησιμο (φυτεμενο..αφρικανικο...dare bottom.κ.τ.λ.)μεχρι και απο τον τροπο συντηρησης...

Πχ αλλες απαιτησεις φιλτρανσης εχει ενα φυτεμενο με 6 ψαρια 10 εκατοστα αλλες ενα αφρικανικο με τα ιδια σε μεγεθος ψαρια και 40 κιλα βραχο που χρειαζεται για να στηθει σε αυτα τα λιτρα και αλλες ενα ενυδρειο σκετο γιαλι με την ιδια υχθιοφορτωση..ακομα και ψαρι απο ψαρι εχει αλλες απαιτησεις...

Και αλλες ολα τα απο πανω ξεχωριστα αν η αλλαγες πχ νερου και ο καθαρισμος των φιλτρων γινεται καθε βδομαδα η καθε χρονο..

Η οταν υπαρχει μια λαμπα uv..

Η ακομα οταν το φιλτρο τρεχει μονο με σφουγγαρια ή με ιαλοβαμβακα ή ανθρακα ή μονο με βιολογικο υλικο ή χωρις τιποτα απο αυτα..

Τωρα..Αν παμε με βαση την λογικη της ροης τοτε η εχειμ γιατι δεν εχει προδιαγραφες καλυψης λιτρων τις ιδιες για το 2217 με το 2250??αφου εχουν περιπου την ιδια ροη 1000-1200/ωρα(μικρη διαφορα)..

Θα σου απαντησω απλα γιατι μιλαμε για διπλασιο καδο σχεδον οποτε για το ενα δινει προδιαγραφες για μεχρι 600 λιτρα και για το αλλο για μεχρι 1000...

Αν με ρωταγες προσωπικα θα σου απανταγα οτι παντα στα ενυδρεια μου εχω ροη τουλαχιστον πενταπλασια στα λιτρα του ενυδρειου ανα ωρα αλλα ειναι καθαρα δικο μου κολλημα και μπορω παρα μονο να το αναφερω...

Παντως οντως εχεις ενα δικιο να αναρωτιεσαι αν καλυπτεται αλλα η επιλογη αγορας ειναι και αυτη συνδιασμος :-P...

Τεσπα...γνωμη μου ειναι οτι η εταιριες απλα δινουν εναν μπουσουλα γιαυτο και γραφουν οτι καλυπτει καποιο φιλτρο πχ το 2217 απο 180 εως 600 λιτρα αλλα το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο συστημα με διαφορετικες αναγκες...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πιο πάνω το θέλω για συμπληρωματικό. Έχω άλλο ένα ακόμα με 1000 λίτρα ροή στο ενυδρείο οπότε μιλάμε για 2000 λίτρα ροή σε 350 λίτρα μεικτά. Περίπου 6 φορές γυρίζω τα λίτρα μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...