Jump to content

ποιο φιλτρο χρειαζομαι??


giannispopi

Recommended Posts

Όπως είπα και πιο πάνω το θέλω για συμπληρωματικό. Έχω άλλο ένα ακόμα με 1000 λίτρα ροή στο ενυδρείο οπότε μιλάμε για 2000 λίτρα ροή σε 350 λίτρα μεικτά. Περίπου 6 φορές γυρίζω τα λίτρα μου.

Ναι μια χαρα θα εισαι!!απλα μια γενικη προσεγγιση καναμε...
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη καινουργιο σε τιμη μεταχειρισμενου http://www.igna.gr/index.php/eshop/filtra-ylika-12/1805-bg02-0003-sunsun-hw-302-detail  :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....

Ενα φιλτρο δεν ειναι μονο η κυκλοφορια ειναι συνδιασμος...

Το αν καλυπτει η οχι εξαρταται και απο την υχθιοφορτωση του ενυδρειου και απο το στησιμο (φυτεμενο..αφρικανικο...dare bottom.κ.τ.λ.)μεχρι και απο τον τροπο συντηρησης...

Πχ αλλες απαιτησεις φιλτρανσης εχει ενα φυτεμενο με 6 ψαρια 10 εκατοστα αλλες ενα αφρικανικο με τα ιδια σε μεγεθος ψαρια και 40 κιλα βραχο που χρειαζεται για να στηθει σε αυτα τα λιτρα και αλλες ενα ενυδρειο σκετο γιαλι με την ιδια υχθιοφορτωση..ακομα και ψαρι απο ψαρι εχει αλλες απαιτησεις...

Και αλλες ολα τα απο πανω ξεχωριστα αν η αλλαγες πχ νερου και ο καθαρισμος των φιλτρων γινεται καθε βδομαδα η καθε χρονο..

Η οταν υπαρχει μια λαμπα uv..

Η ακομα οταν το φιλτρο τρεχει μονο με σφουγγαρια ή με ιαλοβαμβακα ή ανθρακα ή μονο με βιολογικο υλικο ή χωρις τιποτα απο αυτα..

Τωρα..Αν παμε με βαση την λογικη της ροης τοτε η εχειμ γιατι δεν εχει προδιαγραφες καλυψης λιτρων τις ιδιες για το 2217 με το 2250??αφου εχουν περιπου την ιδια ροη 1000-1200/ωρα(μικρη διαφορα)..

Θα σου απαντησω απλα γιατι μιλαμε για διπλασιο καδο σχεδον οποτε για το ενα δινει προδιαγραφες για μεχρι 600 λιτρα και για το αλλο για μεχρι 1000...

Αν με ρωταγες προσωπικα θα σου απανταγα οτι παντα στα ενυδρεια μου εχω ροη τουλαχιστον πενταπλασια στα λιτρα του ενυδρειου ανα ωρα αλλα ειναι καθαρα δικο μου κολλημα και μπορω παρα μονο να το αναφερω...

Παντως οντως εχεις ενα δικιο να αναρωτιεσαι αν καλυπτεται αλλα η επιλογη αγορας ειναι και αυτη συνδιασμος :-P...

Τεσπα...γνωμη μου ειναι οτι η εταιριες απλα δινουν εναν μπουσουλα γιαυτο και γραφουν οτι καλυπτει καποιο φιλτρο πχ το 2217 απο 180 εως 600 λιτρα αλλα το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο συστημα με διαφορετικες αναγκες...

 

Καλημέρα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και το μόνο σίγουρο είναι οτι το κάθε ενυδρείο είναι ένα αυτόνομο μικροσύστημα και έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες.

Απλά επειδή και εγώ στα ενυδρεία μου προσπαθώ να έχω μια κυκλοφορία 3 με 4 φορές τα λίτρα του ενυδρείου (που όπως είχα διαβάσει από διάφορες πηγές θεωρείται μια "καλή" κυκλοφορία για να την πάρεις ως μπούσουλα) θεώρησα οτι τα 1000lt/h στην αντλία είναι λίγα.

Αλλά αφού ο φίλος έχει και άλλο φίλτρο, όλα καλά.  :D

Link to comment
Share on other sites

Το eheim proffesionel 3 2071 τι λέει για τα λίτρα μου. Τι κάδο έχει;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μικρο;;νομιζω οτι ειναι για μεχρι καμμια 250αρια λιτρα...καδο δεν θυμαμαι..γκουγκλαρε στην εχειμ και θα στο βγαλει πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μικρο;;νομιζω οτι ειναι για μεχρι καμμια 250αρια λιτρα...καδο δεν θυμαμαι..γκουγκλαρε στην εχειμ και θα στο βγαλει πιστευω...

ετσι λεει αλλα γιατι??

εχει ροη 950λ/ωρα

6 λιτρα καδο

Link to comment
Share on other sites

Ο καδος ειναι με καλαθακια οποτε καποιο ογκο θα πιανουν και αυτα μειωνοντας τα λιτρα που δινει ως ωφελιμα βιολιγικα...

Τωρα με πιο σκεπτικο η εχειμ δινει το συγκεκριμενο για μεχρι 250 λιτρα και το επομενο που εχει μονο 100/ωρα παραπανω αποδοση για 350 λιτρα θα σε γελασω...

Μαλλον θα εχει και μεγαλυτερο καδο...αφου παν αναλογικα...

Που βρηκες περιγραφη του φιλτρου;;

Link to comment
Share on other sites

Ο καδος ειναι με καλαθακια οποτε καποιο ογκο θα πιανουν και αυτα μειωνοντας τα λιτρα που δινει ως ωφελιμα βιολιγικα...

Τωρα με πιο σκεπτικο η εχειμ δινει το συγκεκριμενο για μεχρι 250 λιτρα και το επομενο που εχει μονο 100/ωρα παραπανω αποδοση για 350 λιτρα θα σε γελασω...

Μαλλον θα εχει και μεγαλυτερο καδο...αφου παν αναλογικα...

Που βρηκες περιγραφη του φιλτρου;;

http://charterhouse-aquatics.com/shop/aquatics/aquarium-aquariums/professional-3-2/eheim-professional-3-250-filter-2071

εδω το ειδα... τα χαρακτηριστικα του ειναι σχεδον ιδια με του 2217 και ειναι και πιο καινουριο....

.. και το ενυδρειο μου ειναι 120χ45χ60 αρα 324 λιτρα μεικτα οποτε πιστευω περιπου 250-270 λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αν μου ταιριαζε σαν φιλτρο θα πηγαινα στο αμεσως επομενο(2073)...

Τα κλασικα οσο και να σου φαινεται παραξενο βγαζουν πολυ λιγοτερες ζημιες απο τις ποιο μετα σειρες...

Βεβαια αυτο εχει και σχεση αναλογη με ποσο προσεκτικοι ειμαστε στην χρηση τους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...