Jump to content

Παραλίγο Πλημμύρα - Αλλαγή ελαστικών O Ring


haf

Recommended Posts

Σάββατο βράδυ, διακοπή ρεύματος, μετά απο καμια ώρα που ήρθε το ρεύμα άκουσα τον ήχο του συναγερμού διαρροής που είχα τοποθετήσει στο ενυδρείο γλυκού..( ενα απλό κύκλωμα των 5€ απο eBay)

Το εξωτερικό φίλτρο Sera Bioactive 250 άρχισε να χάνει νερά απο τα στρογγυλά λάστιχα που μπαίνουν στα καλάθια με το υλικό φιλτρανσης..

Μετά απο 6 χρόνια λειτουργίας δεν σκέφτηκα να αλλάξω τα λάστιχα προληπτικά..

Αν δεν κτυπούσε η σειρήνα θα είχαμε αιτία διαζυγίου!

Που μπορώ να βρω τέτοια λάστιχα Ελλάδα? η να ψάξω απευθείας έξω?

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε site, τι συναγερμός είναι αυτός που λες?Με ενδιαφέρει κ θα ήθελα κάτι τέτοιο..

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννινα, δεν το παρήγγειλε από εξωτερικό?Πως ακριβώς δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννινα, δεν το παρήγγειλε από εξωτερικό?Πως ακριβώς δουλεύει?

 

Δεν αναφέρεται σε σένα μάλλον ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Τη περιοχη μενεις?
Αθήνα, Β. Προαστεια, γιατί?
Μήπως εννοείς το λάστιχο στεγανοποίησης που βρίσκεται ανάμεσα από την κεφαλή και τον κάδο;
Ειναι δυο λάστιχα που μπαίνουν στα καλαθάκια με το υλικό και ενώνονται μεταξύ τουςΕιναι αυτο αλλά δεν υπάρχει φωτογραφία..https://www.sera.de/en/products/in_category/accessories-and-spare-parts-356/product/sera-filter-media-basket-seal-ring-1.html Έγινε επεξεργασία - haf
Link to comment
Share on other sites

Αθήνα, Β. Προαστεια, γιατί?Ειναι δυο λάστιχα που μπαίνουν στα καλαθάκια με το υλικό και ενώνονται μεταξύ τουςΕιναι αυτο αλλά δεν υπάρχει φωτογραφία..https://www.sera.de/en/products/in_category/accessories-and-spare-parts-356/product/sera-filter-media-basket-seal-ring-1.html

Δημοσιευμένη  εικόνα
Link to comment
Share on other sites

Για δώσε site, τι συναγερμός είναι αυτός που λες?Με ενδιαφέρει κ θα ήθελα κάτι τέτοιο..

http://www.ebay.co.uk/itm/Hot-General-Alarm-Alert-Detector-System-Water-Leak-Sensor-Security-OKUK-/261503274760?hash=item3ce2cf4f08:g:iQcAAOxyPKNTmBQN

Link to comment
Share on other sites

Αν τα λάστιχα αυτά βρίσκονται μέσα στον κάδο του ενυδρείου, γιατί να ευθύνονται εκείνα για διαρροή; Αν αυτά δε κουμπώνουν καλά.μεταξυ τους, το πολυ πολύ να κανει θόρυβο το φίλτρο. Αν καταβάλει καλά, είναι τα λάστιχα που υπάρχουν περιμετρικά στο.κατω μέρος του κάθε καλαθιού και σφινωνουν με το κάτω καλάθι; Έλεγξες το λαστιχάκι στεγανοποίησης; Αυτό που βρίσκεται ανάμεσα απο κάδο και κεφαλή; Έλεγξες τη βαλβίδα μη χάνει από εκεί;

Ώπα, τώρα είδα τις φωτογραφίες. Κατάλαβα ποια λαστιχάκια είναι αλλά δε νομίζω να Φταινε αυτά για τη διαρροή.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Αν τα λάστιχα αυτά βρίσκονται μέσα στον κάδο του ενυδρείου, γιατί να ευθύνονται εκείνα για διαρροή; Αν αυτά δε κουμπώνουν καλά.μεταξυ τους, το πολυ πολύ να κανει θόρυβο το φίλτρο. Αν καταβάλει καλά, είναι τα λάστιχα που υπάρχουν περιμετρικά στο.κατω μέρος του κάθε καλαθιού και σφινωνουν με το κάτω καλάθι; Έλεγξες το λαστιχάκι στεγανοποίησης; Αυτό που βρίσκεται ανάμεσα απο κάδο και κεφαλή; Έλεγξες τη βαλβίδα μη χάνει από εκεί;

Ώπα, τώρα είδα τις φωτογραφίες. Κατάλαβα ποια λαστιχάκια είναι αλλά δε νομίζω να Φταινε αυτά για τη διαρροή.

Ειναι τα λάστιχα στεγανοποίηση κάδου και κεφαλής.

Όταν τα πιάσω στα χέρια μου λιώνουν σαν τρυμμενο τυρί!

Ξέρει κανείς ποιος εχει την SERA στην Ελλάδα μήπως υπάρχουν ανταλλακτικά?

Διαφορετικά να δω εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς, ειχα μυαλό μου άλλο φίλτρο. Μπες στην κατηγορία των καταστημάτων και κάνε μια ερώτηση ή ξεκίνα πάρε τους τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειναι τα λάστιχα στεγανοποίηση κάδου και κεφαλής.

Όταν τα πιάσω στα χέρια μου λιώνουν σαν τρυμμενο τυρί!

Ξέρει κανείς ποιος εχει την SERA στην Ελλάδα μήπως υπάρχουν ανταλλακτικά?

Διαφορετικά να δω εξωτερικο

 

τελικα, φιλε μου, βρηκες λύση στο θεμα που ανοιξες???

μ ενδιαφερει κ μενα, εχω το ιδιο φιλτρο, με το ιδιο προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

τελικα, φιλε μου, βρηκες λύση στο θεμα που ανοιξες???

μ ενδιαφερει κ μενα, εχω το ιδιο φιλτρο, με το ιδιο προβλημα...

Όχι γιατί δεν το έψαξα,
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...