Jump to content

Κατασκευή Παγίδας Ψαριών


fishbone!

Recommended Posts

Πόσες φόρες δεν νευριασατε κυνηγώντας ενα ζημιάρικο ψαράκι σε σημείο να βγάλετε τα βράχια εξω ώστε να το πιασεται :ballistic: ???

Κάποιες φορές ειναι και ζωτικής σημασίας να βγει απο το ενυδρείο λογω ασθένειας!

Ανάλογα με το Aquascape η απομάκρυνση ενος οργανισμού είναι πιο εύκολη η πιο δύσκολη :growl: !

Όπως λεει και ο τίτλος θα σας παρουσιάσω εναν εύκολο και οικονομικό τρόπο να φτιάξετε μια παγίδα ψαριών η ακόμα και ασπόνδυλων (αν έχετε τη

υπομονή)!

Τα υλικά που θα χρειαστείτε ειναι : 1 φύλο Plexi Glass οσο πιο λεπτό , 1 κοπίδι , και κόλλα!

Το μέγεθος της παγίδας θα εξαρτηθεί απο το μέγεθος των ψαριών μας! Αλλο να πας να πιάσεις κλοουνακι και άλλο 20εκ λευκοστερνο!

Το Plexi αγοράστηκε απο το Leroy με η πλάκα (αν θυμαμε καλα η διάσταση ειναι 50Χ50εκ)!

Το κοπίδι πρέπει να εχει δόντι ωστε να χαράζει το πλεξι! Αφού έψαξα σε ενα σορό χρωματοπολεια το βρήκα στο Jumbo με μαζι με 10

ανταλλακτικά :usd: !

Η κόλλα καλό θα ηταν να ειναι ειδική για πλέξη η χλωροφόρμιο! Όμως για την κατασκευή μας αν έχουμε ενυδρειακη σιλικόνη η κόλλα στιγμής μια χαρά

κάνει ! Εγώ χρεισιμοποιησα κόλλα στιγμής Super Glue με 1,2Ε γιατί το χλωροφόρμιο ειχε εξατμιστεί!

Κάντε τις μετρήσεις σας...

post-53089-0-46532900-1453194516_thumb.jpg

post-53089-0-73844700-1453194519_thumb.jpg και χαράξτε το παραληλογραμμο σας !

Το κουτί που θα φτιαξεται χρειάζεται βάθος ώστε να έχουν χώρο τα ψαράκια να μπούνε άνετα μεσα!

Στη δικιά μου κατασκευή δεν ειναι ολες η πλευρές ίσες ! Αν σας δυσκολεύει καντε τις όλες όμοιες π.χ 20εκ Χ 10εκ 4τεμ !

Αρα θα έχετε ενα κουτί με 4 πλευρές διαστάσεων 20εκ βάθους και 10εκ πλάτους η κάθε μια!

Η 5η πλευρά (πλάτη σταθερή) θα κοπεί στα 10 Χ10εκ και θα κολληθεί στην κατασκευή μας!

Μια πρόταση που θα έκανα που πιστεύω οτι βοηθάει ειναι στην πάνω πλευρά τησ παγίδας να ανοιχτεί μια τρυπά post-53089-0-35607300-1453194522_thumb.jpg

post-53089-0-50894100-1453194524_thumb.jpg που θα βοηθάει να βαζoυμε την τροφή χωρίς να μετακινούμε ολη την κατασκευή !

Το αποτέλεσμα θα μοιάζει κάπως ετσι......post-53089-0-97767000-1453197983_thumb.jpg!

Στο σημείο που θα μπει το πορτάκι χρισιμοποιησα ενα πλαστικό Π διάστασης 1 Χ 1εκ απο Leroy με 1Ε!

Αν εσείς θέλετε μπορείτε να φτιάξετε αυτό το κανάλι με πλεξι ! Εγώ επειδή βαριόμουνα το πήρα έτοιμο! Νομίζω οτι το κόστος του σε σχέση με την

ταλαιπωρία ειναι πολύ μικρο!

Κόψτε τα κοματια ανάλογα με την κατασκευή σας post-53089-0-20118300-1453198411_thumb.jpg

Στο παράδειγμα μας που το άνοιγμα ειναι 10Χ10 τα παραληλα κοματια θα κοπούν στα 20 εκ τουλάχιστον το καθένα!

Στη δικιά μου έφτιαξα ενα τελάρο ωστε να υπάρχει ενα στοπ στο κάτω μέρος !

post-53089-0-53299400-1453198413_thumb.jpg

post-53089-0-32981800-1453198416_thumb.jpg

post-53089-0-61955200-1453198418_thumb.jpg

post-53089-0-72024100-1453198421_thumb.jpg

Τα κομματια κολλιούνται στο άνοιγμα ώστε να γινει μια στιβαρή κατασκευή, διότι ειναι το μόνο κινητό μέρος!

Τα σημείο που θα θηλυκώνει το πορτάκι μπορεί να δεχτεί μεγάλες πιέσεις απο ενα τρομαγμένο ψάρι αρα πρέπει να δώσουμε και την απαραίτητη

προσοχή :sword: !

Επίσης έβαλα και ενα πλαστικό κουτάκι με τρύπες μεσα για να βάζω τροφή και να μην διαλύεται..... post-53089-0-31463300-1453198424_thumb.jpg μάλλον

άχρηστο είναι πάρα λειτουργικό!

Το τελικό κόστος της κατασκευής δεν περνάει τα 10Ε και το πραγματικό τα :money: !!! Τα υπόλοιπα υλικά θα σας μείνουνε για μελλοντική χρήση!

Όπως καταλαβαίνεται δεν έδωσα πολλή σημασία στης μετρήσεις διότι η παγίδα αυτη απευθύνεται στις ανάγκες του καθενός !

Το παράδειγμα μας ειναι ενα κουτι 20 Χ 10 εκ .... για κάποιους μπορεί να φαίνεται πολυ μικρο ... για κάποιους όμως που έχουν ενα νάνο 60λιτρων

είναι μεγάλο!

Εσείς θα αποφασίζεται το μέγεθος αλλα ακομα και το πάχος του Plexi ανάλογα με τις ανάγκες σας!

Στη συνέχεια έχουμε το ψάρεμα :sword: !!!!

Η παγίδα θα στηθεί μεσα στο ενυδρείο κοντα στο σημείο που συχνάζει το ψαρακι!

Θα μεινει τουλάχιστον μια μερα και ολα τα ψαρια θα ταιστουν εκει μεσα!

post-53089-0-90218900-1453200017_thumb.jpg post-53089-0-02335300-1453200022_thumb.jpg

Θα παρατηρήσετε οτι τα πιο θαρραλέα θα μπούνε γρήγορα μέσα ενω κάποια άλλα οχι!

ΥΠΟΜΟΝΗ.......

Το πορτάκι θα παραμείνει ανοιχτό για οσο χρειαστεί με ενα κοματι πλαστικό που θα ειναι δεμένο με πετονιά που θα κρατάτε εσεις στο μέρος που

βολεύεστε π.χ καναπές ( Το γνωστό couch fishing ) :bigemo_harabe_net-127: !

post-53089-0-64388800-1453200025_thumb.jpg post-53089-0-35102700-1453200029_thumb.jpg

Οταν μπει το ψαράκι .... τραβάτε αποφασιστικά την πετονιά και το παγιδεύεται!

Μην απογοητευεστε ..... μπορεί να πάρει και 2-3 μερες γιανα τα καταφέρετε!

Που θα πάει όμως το σκασμένο ........... δεν θα πεινάσει :devil: ????

Θα μπει :bigemo_harabe_net-119: !!!!!!

ΚΑΛΑ ΨΑΡΕΜΑΤΑ !!!!!!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κατασκευή, ευχαριστούμε πολύ. Είναι δοκιμασμένο; Σου έκανε δουλειά; Θα το φτιάξω πάντως γιατί κάποιες φορές το χρειάστηκα. Μπράβο σου και πάλι.

Το πορτάκι πως το απελευθερωνεις; Το κρατάς με πετονιά και περιμένεις; Πόσο γρήγορα πέφτει όμως το πορτακι ώστε να μη πάρει χαμπάρι το ψάρι, τρομάξει με την κίνηση και βγει από την παγίδα;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κατασκευή, ευχαριστούμε πολύ. Είναι δοκιμασμένο; Σου έκανε δουλειά; Θα το φτιάξω πάντως γιατί κάποιες φορές το χρειάστηκα. Μπράβο σου και πάλι.

Το πορτάκι πως το απελευθερωνεις; Το κρατάς με πετονιά και περιμένεις; Πόσο γρήγορα πέφτει όμως το πορτακι ώστε να μη πάρει χαμπάρι το ψάρι, τρομάξει με την κίνηση και βγει από την παγίδα;

 

 

Δεν σε προλαβαίνω εσενα :cigar: !

 

Μου πηρε και αλλο ποστ γιατι δεν χώραγαν οι φωτο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την πετονιά στο πορτάκι αν τη δέσεις πάνω πάνω και απλά την αφήσεις, το πορτάκι θα αργήσει να κατέβει ή λόγω μικρού βάρους μπορεί να μη κατέβει καθόλου. Που το δίνεις έτσι ώστε να το τραβήξεις για να πέσει η πόρτα; Το δίνεις χαμηλά; Και πως φτιάχνεις κάτι που να λειτουργεί σα τροχαλία ας πούμε και θα βρίσκεται στο κάτω μέρος (πάτωμα) της παγιδας και και μπροστα;....δε ξέρω αν με κατάλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα αλλα προτιμω την αποχη!!! Πως να το φτιαξω αυτο το πραγμα μονη μ???

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα αλλα προτιμω την αποχη!!! Πως να το φτιαξω αυτο το πραγμα μονη μ???

Τουλάχιστον στο αφρικανικο και στο θαλασσινό που έχουν βράχια, η αποχή δε παίζει με τίποτα. Αν τα ψάρια κρυφτουν εκεί, πρέπει να σηκώσεις όλο το.ενυδρειο για να το πιάσεις. Μια παγίδα χρειάζεται.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ρε Διονυση και ευκολο, στα καναλακια που συρεται η πορτα κολαγα, μου δωσες λυση!!

 

 

Παρεμπιπτοντως η κοπελα(Καλυψω) γιατι ειναι BANNED?

Ποτε προλαβε; μηπως δεν ηταν κοπελα;;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Διονύσης!!

Νομίζω πως έκανες καλά που έβαλες αυτό το στοπ στο πορτάκι γιατί να η πετονιά ήταν δεμένη πάνω στο πορτάκι τότε το πορτάκι θα τρεμοπαιζει

Το πορτάκι κατεβαίνει γρήγορα?

Link to comment
Share on other sites

Την πετονιά στο πορτάκι αν τη δέσεις πάνω πάνω και απλά την αφήσεις, το πορτάκι θα αργήσει να κατέβει ή λόγω μικρού βάρους μπορεί να μη κατέβει καθόλου. Που το δίνεις έτσι ώστε να το τραβήξεις για να πέσει η πόρτα; Το δίνεις χαμηλά; Και πως φτιάχνεις κάτι που να λειτουργεί σα τροχαλία ας πούμε και θα βρίσκεται στο κάτω μέρος (πάτωμα) της παγιδας και και μπροστα;....δε ξέρω αν με κατάλαβες.

Παν το πορτακι είναι ελεύθερο !

Στηρίζεται σε ένα πλαστικό στο κάτω τελείωμα του Πλεξι !

Είναι ένα κοντάρι από playmobil δεμένο με πετονιά !

Φενεται στις κάτω φωτός !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα αλλα προτιμω την αποχη!!! Πως να το φτιαξω αυτο το πραγμα μονη μ???

Η βασική απάντηση είναι αυτή του safarpn!

Πίστεψε με να βάζεις αποχή και να κυνήγας ψάρια ανάμεσα σε κοραλια είναι πολυ άσχημο θέαμα !

Καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά το θέμα το άνοιξα στις κατασκευές DIY !

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ρε Διονυση και ευκολο, στα καναλακια που συρεται η πορτα κολαγα, μου δωσες λυση!!

Παρεμπιπτοντως η κοπελα(Καλυψω) γιατι ειναι BANNED?

Ποτε προλαβε; μηπως δεν ηταν κοπελα;;

Βασίλη όταν έγραφα και ασπόνδυλα , εσένα σκεφτόμουν !! Χαχα !

Όμως φίλε ο κάβουρας θέλει την νύχτα καρτέρι !!

Θέλεις κάτι πιο αυτοματοποιημένο !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Διονύσης!!

Νομίζω πως έκανες καλά που έβαλες αυτό το στοπ στο πορτάκι γιατί να η πετονιά ήταν δεμένη πάνω στο πορτάκι τότε το πορτάκι θα τρεμοπαιζει

Το πορτάκι κατεβαίνει γρήγορα?

Παύλο η πόρτα πέφτει πολυ γρήγορα και αθόρυβα !

Αν εχεις αμφιβολίες κόλλα άλλο ένα κομματάκι Πλεξι στο πορτακι ώστε να βαρύνει !

Link to comment
Share on other sites

2 απορίες...

1. Το πορτάκι... γιατί ΔΕΝ είναι κάθετο ώστε να πέφτει πιο ελεύθερα (και κατά συνέπεια γρηγορότερα) ;

2. Γιατί η πετονιά ΔΕΝ είναι απ' ευθείας στο πορτάκι (για μεγαλύτερη ευκολία) αλλά... σε αυτό που το εμποδίζει να πέσει;

ΑΝ ήταν συνδεδεμένο το πορτάκι θα μπορούσε να κατέβει και αργά... ώστε να ΜΗΝ τρομάξει το ψάρι.-

Link to comment
Share on other sites

2 απορίες...

1. Το πορτάκι... γιατί ΔΕΝ είναι κάθετο ώστε να πέφτει πιο ελεύθερα (και κατά συνέπεια γρηγορότερα) ;

2. Γιατί η πετονιά ΔΕΝ είναι απ' ευθείας στο πορτάκι (για μεγαλύτερη ευκολία) αλλά... σε αυτό που το εμποδίζει να πέσει;

ΑΝ ήταν συνδεδεμένο το πορτάκι θα μπορούσε να κατέβει και αργά... ώστε να ΜΗΝ τρομάξει το ψάρι.-

Σωστά και επιπλέον να μπορούμε να ξανανοίξουμε το πορτάκι αν θέλουμε, χωρις να βράλουμε την παγίδα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω αν φτιαξω, το πορτακι θα ειναι καθετο

 

Νικο δεν ειναι για δισκους η παγιδα :kookoo:

Link to comment
Share on other sites

2 απορίες...

1. Το πορτάκι... γιατί ΔΕΝ είναι κάθετο ώστε να πέφτει πιο ελεύθερα (και κατά συνέπεια γρηγορότερα) ;

2. Γιατί η πετονιά ΔΕΝ είναι απ' ευθείας στο πορτάκι (για μεγαλύτερη ευκολία) αλλά... σε αυτό που το εμποδίζει να πέσει;

ΑΝ ήταν συνδεδεμένο το πορτάκι θα μπορούσε να κατέβει και αργά... ώστε να ΜΗΝ τρομάξει το ψάρι.-

Το πορτακι μπορεί να γίνει κάθετο όπως το περιγράφω πιο πανω κόβοντας τα Πλεξι σε ίσια παραλληλόγραμμο !

Έτσι το πορτακι έρχεται κάθετα και είναι πολυ πιο εύκολο στην κατασκευή του !

Απλά εγώ το έκανα πιο παιχνιδιάρικο :)

Link to comment
Share on other sites

2 απορίες...

1. Το πορτάκι... γιατί ΔΕΝ είναι κάθετο ώστε να πέφτει πιο ελεύθερα (και κατά συνέπεια γρηγορότερα) ;

2. Γιατί η πετονιά ΔΕΝ είναι απ' ευθείας στο πορτάκι (για μεγαλύτερη ευκολία) αλλά... σε αυτό που το εμποδίζει να πέσει;

ΑΝ ήταν συνδεδεμένο το πορτάκι θα μπορούσε να κατέβει και αργά... ώστε να ΜΗΝ τρομάξει το ψάρι.-

Πρεπει να σου δείξω βίντεο ( δεν ξέρω να το κάνω ) που καθώς κλείνει η παγίδα είναι τόσο αθόρυβα που το ψάρι δεν το καταλαβαίνει !!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατασκευή Διονύση, ευχαριστούμε που τη μοιράστηκες μαζί μας. Απλά και εγώ μάλλον θα έδενα τη πετονιά στο πορτάκι για να το ανοίγω ευκολότερα μια που φίλε δεν παίζει να μπαίνει αμέσως το ψάρι που θέλεις. :crazysmile: 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε περίπου ίδια πα

γίδα του εμπορίου,

την έκανα πιό λειτουργική κολλώντας ένα

καθρεφτάκι στην μέσα πλάτη.

Ψάρια τσαμπουκάδες βλέπουν ένα ιδίου φύλλου

ανταγωνιστή οπότε ορμάνε!

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε περίπου ίδια πα

γίδα του εμπορίου,

την έκανα πιό λειτουργική κολλώντας ένα

καθρεφτάκι στην μέσα πλάτη.

Ψάρια τσαμπουκάδες βλέπουν ένα ιδίου φύλλου

ανταγωνιστή οπότε ορμάνε!

Ευχαριστώ.

Κι αν θέλεις να πιάσεις τον φλούφλη του ενυδρείου τι βάζεις; Φωτογραφία της μαμάς του; Χαχαχαχαχα καλή η ιδέα σου πάντως, μερικές φορές έχει πιάσει από κάνα δυο περιπτώσεις που ξέρω αλλά σε αρσενικά κυρίως.
Link to comment
Share on other sites

Εγω με τζαμακια θα την φτιαξω γιατι μου εχει περισσεψει ενυδρειακη σιλικονη

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Πολυ ωραια κατασκευη, την εκανα και επιασα 2 sae που ειχαν σπασει τα @@ και σε μενα και στα cardinal, το μονο που εκανα διαφορετικο ιταν το πορτακι που χρησιμοποιησα γυαλι 6mm που ειχα προχειρο για να εχει περισσοτερο βαρος κολλησα μια βεντουζα οπου εδεσα την μπετονια, μεσα σε 2 μερες τα ειχα πιασει :D

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σου φάνηκε χρήσιμο bill !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...