Jump to content

Νεο στησιμο ενυδρειου


marykwstas

Recommended Posts

kalh sas mera filoi mou kai kalh xronia se olous sas me ygeia kai tyxh pano apo olla...


opws grafw kai sthn epikefalida mou alaksa pleon tois omorfes kexlides pou eixa kai thelo na gyriso se kati allo...prosanatolizomai sta omorfa paradisia gourami ena xaremaki kai tha eithela na kanw thn ekshs erwthsh se opoion gnwrizei an teriazei me to Melanotaenia Boesemani Rainbowfish S...einai kai afto eksisou omorfo psaraki alla den gnorizw apetiseis epsaksa sto internet alla logo to oti den gnorizw kai poly kala agglika den katalaveno kai polla...


pros enhmerwsh sas to enydreio pou trexei edw kai 3 xronia einai 180 litrwn exei eswterika 2 filtra to ena einai to eheim bio power 160 kai to allo einai tou enydreiou me gyalobambaka sfougkari me xontrous porous kai makaroni 1kg se dixtaki..fwtismos 2 t8 agnwstwn steixeion...dixws anaklastires..episeis tha eithela kai kapoies prwtaseis gia mi apetitika fyta pou tha mporousa na balw sto enydreio mou me ta parapanw stoixeia pou sas anagrafo eyxaristw poly..


 

post-60664-0-41932700-1453201076_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη παιδιά...ξανά συντάσσω λοιπόν είμαι κάτοχος του ενυδρείου που σας έχω στην φωτογραφία είναι 180 λίτρων τρέχει εδώ και 3 χρόνια σαν ενυδρείο και έχει 2 φίλτρα ένα της eheim bio power 160 και το άλλο είναι το δικό του που αποτελείται από.(σημείο εισαγωγής νερού και προς τα κάτω) υαλοβάμβακα χοντρό πορώδες σφουγγάρι μακαρόνι κεραμικό 1kg σε διχτάκι και πράσινο μακαρόνι πλαστικό..ο φωτισμός είναι 2 λάμπες τ8 αγνώστων στοιχείων έχουν σβηστεί τα στοιχεία τους από τα άλατα και θέλω να τις αλλάξω..οι ερωτήσεις που έχω να κάνω είναι οι εξής φίλοι μου..

μπορώ να βάλω παραδείσια γκουράμι ένα χαρέμι και Melanotaenia Boesemani Rainbowfish S μαζί?

επίσης αν μπορείτε να μου προτείνετε τ8 λάμπες για μη απαιτητικά φυτά που θα βάλω έπειτα μέσα...και ποια είναι κατάλληλα...ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου πεις μερικες πληροφοριες.

Μετρησεις νερου υπαρχουν?

Αλλαγη νερου καθε ποτε κανεις?

Ο βυθος που εχεις τι ειναι?

Τι ψαρια υπαρχουν τωρα μεσα?

Για να βαλεις τα ψαρια που ζητας,θα πρεπει να αλλαξεις αρκετα πραγματα στο ενυδρειο σου,το στησιμο ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Gourami και Melanotaenia boesemani δεν μπορεις να βάλεις μαζί, θέλουν διαφορετικές παράμετρες νερού.

 

http://www.seriouslyfish.com/species/melanotaenia-boesemani/

Temperature: 81-86°F (27-30°C). Strictly a tropical species.

pH: 7.0-8.0. It will not do well in soft, acidic conditions.

Hardness: 10-20°H

 

http://www.seriouslyfish.com/species/trichopodus-leerii/

Temperature: 75-86°F (24-30°C)

pH: 5.5-8.0

Hardness: 2-30 dH

 

σε αυτό ακομα χειρότερα

http://www.seriouslyfish.com/species/sphaerichthys-vaillanti/

Temperature21 – 25 °C

pH3.5 – 6.5

Hardness0 – 54 ppm

 

Επίσεις αυτό το είδος μελανοταινίες θέλουν μήκος και κοπάδι τουλάχιστον 6-8 άτομα,

πόσο μήκος είναι το ενυδρείο σου ;

Πριν αποφασίσεις το ειδος των ψαριών που θες ψάξε πρώτα τι παράμετρες νερού θέλουν

και τη συμπεριφορά τους με άλλα ψάρια :)

Link to comment
Share on other sites

Boesemani και pearl gourami μπορει να βαλει μαζι,δεν ειναι απαγορευτικα τα πραγματα,με ενα ph 7,5 θα ειναι ολα μια χαρα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Για τα pearl gourami θα έλεγα καλύτερα 6,5 και λίγο πιο μαλακό νερό. Και οι μελανοταινίες νομίζω πως έρχονται πιο κοντά με ψάρια Αφρικής

Link to comment
Share on other sites

Τα περλ γκουραμι μια χαρα ζουν σε ph 7.5,οπως κα οι μελανοταινιες οι συγκεκριμενες.

Οπωτε αυτα τα 2 ειδη ανετα μπορουν να ζησουν μαζι εφοσον υπαρχει ο χωρος για να τα φιλοξενησει και το σωστο στησιμο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσης σας.η εικόνα που σας ανέβασα είναι πολύ παλαιότερη τώρα το ενυδρείο είναι κενό..δεν υπάρχει τίποτε απολύτως μέσα για να καθαριστεί πλήρως...θα μπει σε λειτουργία για ενα μήνα για να πιάσουν βιολογία τα φίλτρα ξανά κ έπειτα θα μπούν μέσα οι φίλοι μας...μετρήσεις δεν υπάρχουν άμεσες διότι είναι κενό το ενυδρείο μου.το μήκος του ενυδρείου είναι 1,10cm ο βυθός θα είναι άσπρη ψυλόκοκη άμμος ενυδρειακή..αλλαγές νερού γινόντουσαν κάθε εβδομάδα 50% νερου..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσης σας.η εικόνα που σας ανέβασα είναι πολύ παλαιότερη τώρα το ενυδρείο είναι κενό..δεν υπάρχει τίποτε απολύτως μέσα για να καθαριστεί πλήρως...θα μπει σε λειτουργία για ενα μήνα για να πιάσουν βιολογία τα φίλτρα ξανά κ έπειτα θα μπούν μέσα οι φίλοι μας...μετρήσεις δεν υπάρχουν άμεσες διότι είναι κενό το ενυδρείο μου.το μήκος του ενυδρείου είναι 1,10cm ο βυθός θα είναι άσπρη ψυλόκοκη άμμος ενυδρειακή..αλλαγές νερού γινόντουσαν κάθε εβδομάδα 50% νερου..

 

Link to comment
Share on other sites

Αφου το ενυδρειο ειναι αδειο τοτε μπορεις να το φτιαξεις σωστα απο την αρχη.

Αμμος ειναι μια καλη λυση,θα χρειαστεις καποια ενυδρειακα ξυλα και ευκολα φυτα.

Κατα πασα πιθανοτητα θα πρεπει να αλλαξεις και λαμπες γιατι αυτες που εχεις τωρα ειναι παλιες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα μπορώ να το φτιάξω σωστά όπως μου αναφέρεις φίλε μου κ γι αυτο διαβαζω απο εδω και ρωταω εσας τους ποιο εμπειρους για να γίνει σωστα..απο φυτά όπως αναφέρεις ποια είναι ποιο κατάλληλα;θα χρειαστεί καποιο υπόστρωμα;

Link to comment
Share on other sites

Για ευκολα φυτα κοιτας εδω.

Υποστρωμα με αμμο δεν μπαινει,η αμμος μπαινει μονο σκετη.

Αν θες υποστρωμα,πρεπει να βαλεις ψιλο χαλικι απο πανω κοκκομετριας 1-2mm

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τα προφιλ που σου εβαλα,γραφουν και τι φωτισμο θελει το καθε ενα,πολυ.μετριο,λιγο.

Link to comment
Share on other sites

στα πόσα κελβιν περίπου πρέπει να είναι ο φωτισμός?μετράμε την κάθε λάμπα ξεχωριστά την απόδοση της?

Link to comment
Share on other sites

φίλε ραστα συγνώμη για τις αλλεπάλληλες ερωτήσεις μου απλώς θέλω να κάνω το καλύτερο δυνατό...μιας και 1,5 χρόνο ήμουν στα νταμάρια....

επίσης δεν κατάλαβα αν τελικά το μέγεθος του ενυδρείου μου είναι κατάλληλο να φιλοξενήσει τα δυο είδη ψαριών που ανέφερα αρχικός...

 

Link to comment
Share on other sites

Τα κελβιν που βαζουμε στο φυτεμενο ειναι 6500Κ και 4500Κ. Διαβασε και εδω.

Την καθε λαμπα την μετραμε ξεχωριστα σε κελβιν,αν εννοεις αυτο.

Ναι στα λιτρα σου μπορεις να βαλεις τα 2 ειδη ψαριων που ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε ράστα πρωινός πρωινός είσαι βλέπω...στις επάλξεις...

μάλιστα πολύ χρήσιμος ο σύνδεσμος με τα φυτά που μου έδωσες εχθές...τον ξεζούμισα διάβασα και ενα άλλο λινκ για τις απαιτείσης φωτισμού του ενυδρείου...

τα λούμεν εχουν καποια σχέση και αυτά? απο όσο  διάβασα έχουν να κάνουν με τον χρωματισμό της λάμπας σωστά κατάλαβα?έχουμε κάποιο συγκεκριμένο αριθμό που πρέπει να έχουμε? 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε ράστα πρωινός πρωινός είσαι βλέπω...στις επάλξεις...

μάλιστα πολύ χρήσιμος ο σύνδεσμος με τα φυτά που μου έδωσες εχθές...τον ξεζούμισα διάβασα και ενα άλλο λινκ για τις απαιτείσης φωτισμού του ενυδρείου...

τα λούμεν εχουν καποια σχέση και αυτά? απο όσο  διάβασα έχουν να κάνουν με τον χρωματισμό της λάμπας σωστά κατάλαβα?έχουμε κάποιο συγκεκριμένο αριθμό που πρέπει να έχουμε? 

 

Το βατ/λιτρο ειναι λιγο γενικο.προσωπικα εγω ετσι μετραω το φως μου,αλλοι με lumen/λιτρο.

Αν διαβασες το αρθρο που σου εδωσα,γραφει τον αριθμο λουμεν που αντιστοιχει σε πολυ/λιγο/μετριο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

το διάβασα αυτό το άρθρο...και όπως έψαχνα βρήκα και αυτό http://saurama.aqua-web.org/index.htm δεν ξέρω μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποιους...

 

 

Αν γνωρίζουμε τα Lumen τότε πιο σωστά είναι:
Έως 30 Lumen/Lt Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός
30-50 Lumen/Lt Μέτριος ως υψηλός φωτισμός
50-70 Lumen/Lt Υψηλός ως Πολύ υψηλός
>70 Lumen/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

για να δω αν το έπιασα καλά αν πας με μη απαιτητικά φυτά πρέπει να είμαι κάπου στα 30-50 λούμεν σωστά?

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν και εγω οπως σου ειπα δεν ασχολουμε με τα λουμεν αλλα με τα βατ,μπορει να ειναι λαθος μου αλλα τοσο χρονια που ασχολουμε ετσι τα μετραω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...