Jump to content

Ενοποίηση των θεματικών ενοτήτων DIY


olspookishmagus

Recommended Posts

Γεια χαρά.

 

Θεωρώ άστοχο το να κατηγοριοποιείτε το DIY ανάλογα με το τι είδους νερό έχει μέσα το ενυδρείο.

 

Θυμίζω ότι υπάρχουν δύο ενότητες ως εξής:

Εάν θέλω να τρυπήσω το γυαλί του ενυδρείου, να φτιάξω ένα βραχάκι ή να ασχοληθώ με τον πλήρη αυτοματισμό ενός συστήματος καθαρισμού του νερού θεωρώ ότι δεν υπάρχουν τόσες διαφορές που να αιτιολογούν έναν τέτοιο διαχωρισμό.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε

Και όμως είναι χρήσιμο να υπάρχουν δύο ενότητες

μιας και υπάρχει εξοπλισμό που δεν χρειάζεται να υπάρχει στο γλυκό (πχ skimmer)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον από Παυλο. Ένας του γλυκού νερού (και αντίστοιχα του αλμυρου) μπαίνει στην κατηγορία του και ψάχνει αυτό που θέλει χωρίς να μπει στη διαδικασία να αποκλείει ένα σωρο αλλά θέματα με κατασκευες ακόμα και να μπερδευεται με κάποιες που μπορεί να μοιάζουν αλλά έχουν μια ειδοποιό διαφορά (λόγω του νερού). Νομίζω ότι καλως έχουν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λογος;Αναλογα τι ενυδρειο εχεις,μπαινεις και στην αναλογη κατηγορια.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λογος;Αναλογα τι ενυδρειο εχεις,μπαινεις και στην αναλογη κατηγορια.

 

+1

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λογος;Αναλογα τι ενυδρειο εχεις,μπαινεις και στην αναλογη κατηγορια.

+10000

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σας παραθέτω/παρουσιάζω το θέμα/ζήτημα/πρόβλημα.

Υπάρχουν δύο κατηγορίες για DIY. Η μία αφορά γλυκό νερό και η άλλη αλμυρό.
Υπάρχουν κάποιες κατασκευές/εργασίες που είναι κοινές δηλαδή γίνονται με τον ίδιο τρόπο τόσο σε ενυδρείο γλυκού όσο και σε ενυδρείο  αλμυρού νερού.
Καμμία από τις δύο κατηγορίες δεν έχει κάποια σήμανση ότι εγώ είναι η _γενική_ κατηγορία.

Οπότε κάποιος που μπορεί να φαγουρίζεται για το που ταιριάζει καλύτερα η γενικής φύσεως ερώτησης του να μην ξέρει.

 

Φίλε τόσα χρόνια έτσι είναι και δεν έχουμε θέμα. Τώρα θα το αλλάξουμε?

 

Έλα μου ντε, γιατί να χολοσκάει κανείς;
 

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω/παρουσιάζω το θέμα/ζήτημα/πρόβλημα.

Υπάρχουν δύο κατηγορίες για DIY. Η μία αφορά γλυκό νερό και η άλλη αλμυρό.

Υπάρχουν κάποιες κατασκευές/εργασίες που είναι κοινές δηλαδή γίνονται με τον ίδιο τρόπο τόσο σε ενυδρείο γλυκού όσο και σε ενυδρείο αλμυρού νερού.

Καμμία από τις δύο κατηγορίες δεν έχει κάποια σήμανση ότι εγώ είναι η _γενική_ κατηγορία.

Οπότε κάποιος που μπορεί να φαγουρίζεται για το που ταιριάζει καλύτερα η γενικής φύσεως ερώτησης του να μην ξέρει.

Έλα μου ντε, γιατί να χολοσκάει κανείς;

Σωστά το να ψάχνεις δεν είναι κακό. Βλέπεις και άλλα ποστ που μπορεί να σου αρέσουν.
Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω/παρουσιάζω το θέμα/ζήτημα/πρόβλημα.

Υπάρχουν δύο κατηγορίες για DIY. Η μία αφορά γλυκό νερό και η άλλη αλμυρό.

Υπάρχουν κάποιες κατασκευές/εργασίες που είναι κοινές δηλαδή γίνονται με τον ίδιο τρόπο τόσο σε ενυδρείο γλυκού όσο και σε ενυδρείο  αλμυρού νερού.

Καμμία από τις δύο κατηγορίες δεν έχει κάποια σήμανση ότι εγώ είναι η _γενική_ κατηγορία.

Οπότε κάποιος που μπορεί να φαγουρίζεται για το που ταιριάζει καλύτερα η γενικής φύσεως ερώτησης του να μην ξέρει.

 

 

Έλα μου ντε, γιατί να χολοσκάει κανείς;

 

 

Ειναι απλο φιλε μου,αν η ερωτηση σου ειναι για γλυκο νερο,ανοιγεις θεμα στο diy του γλυκου,αν ειναι για θαλασσινο,ανοιγεις στου θαλασσινου.Απλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλο φιλε μου,αν η ερωτηση σου ειναι για γλυκο νερο,ανοιγεις θεμα στο diy του γλυκου,αν ειναι για θαλασσινο,ανοιγεις στου θαλασσινου.Απλα πραγματα.

 

Μα αυτή είναι η ερώτηση και αυτό που προσπαθώ να καταδείξω.

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει σήμανση, για το οπου πάει κάτι που δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με γλυκό ή αλμυρό νερό;

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει θα δώσω δίκαιο στον φίλο που άνοιξε το θέμα σίγουρα υπάρχουν κατασκευές που αφορούν μόνο το γλυκό ή μόνο το αλμυρό νερό, αλλά υπάρχουν και κατασκευές που είναι κοινές ή βλέποντας μια κατασκευή για το θαλασσινό να μου έρθει έμπνευση για το γλυκό και αντίστροφα.

Πχ το να φτιάξεις ένα φωτιστικό ή ένα καπάκι ή ένα ενυδρείο ή το πώς κολλάμε ένα ενυδρείο, ή πως τοποθετούμε ανεμιστηράκια για ψύξη, και ένα σορό άλλες κατασκευές που είναι χρήσιμες και για τους δυο.

 

Αν ενώ σαν γλυκοαίματος βλέπω μόνο στο γλυκό εύκολα μπορεί να μου ξεφύγει μια κατασκευή από το αλμυρό που θα μου ήταν χρήσιμη και στο γλυκό ατόφια η με κάποιες μετατροπές, οπότε αναγκαστικά κάθομαι και διαβάζω και της δυο κατηγορίες.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον φίλο που άνοιξε το θέμα ...σίγουρα όποιος ψάξει θα βρει αυτό που θέλει.

 

θα ήταν όμως πιο εύκολο και δεν θα ξέφευγε κάτι κάποιου ,εάν υπήρχε μια κοινή θεματική ενότητα DIY και με υπό-ενότητες ,μόνο θαλασσινό ή μόνο γλυκό.

 

οι διαφορές εξάλλου είναι λίγες ως προς τις diy κατασκευές... :) 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι πολύ εύκολο να λυθεί , αν οι συντονιστές ( ή και τα μέλη ) που παρακολουθούν τη κάθε μια ενότητα , παραθέσουν ενα σύνδεσμο απο τη μια πρός την άλλη ενότητα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντως τα περισσότερα θέματα και στις 2 κατηγορίες είναι - κόλλημα ενυδρείου - κόλλημα σαμπ - κατασκευή βάσης - κατασκευή καπακιού. Αυτά είναι κοινά σε γλυκό και θαλασσινό. Τώρα αν υπάρχει μέσα σε αυτά που και που κατασκευή σκιμμερ...

Εγώ μπαίνω και στις 2 κατηγορίες παρόλο που δεν ενδιαφέρομαι για θαλασσινό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...