Jump to content

Μεταχειρισμενο ενυδρειο


panos84.

Recommended Posts

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορα ενός μεταχειρισμένου ενυδρείου με διαστάσεις 130*60*65

Και καθαρά 128*58*60υψος=445λιτρα.Στηναγορα προχωράω επειδή τη γυάλα την παίρνω πολύ φθηνά...βεβαια αυτό ίσως εχει κ τα μειονεκτήματα του.

Το τζαμι όπως καταλάβατε είναι δεκαρι,κοντρες όμως υπάρχουν μόνο επάνω κατά μήκος κ κατά πλάτος και όχι κάτω.Κατά πλάτος δε βρίσκονται στις άκρες του ενυδρείου αλλά σαράντα πόντους εσωτερικά.Επίσης η επάνω κόντρα στο πίσω μέρος δε φτάνει στην άκρη, για να μπαίνουν τα καλώδια από τα μηχανήματα.

Αυτό είναι που με προβληματίζει.

Και η ερώτηση είναι μια... να το παρω ή όχι....υπαρχει περίπτωση να ανοίξει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα.....

Για σιγουρια εγω θα εκοβα σε ενα τζαμα 4 κομματια(κοντρες) και θα τα κολλαγα κατω περιμετρικα

Και γινεται μπετο

 

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Επεισης να ελεγξεις τις σιλικονες να εχουν ελαστικοτητα ή έχουν ξεραθει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ενισχυσεις τις κολησεις αν φοβασαι...οπως ειπαν τα παιδια..

Δεν θα σου στοιχισει παραπανω απο 5-6 ευρω...απλα θα χρειαστει να περιμενεις μερικες μερες να στεγνωσουν οι σιλικονες και λιγες ωρες να γινει ασφαλες για στησιμο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ενισχύσω δηλαδή τί...αυτό που μπορώ να φανταστώ ότι μπορώ να κάνω είναι να βάλω σιλικονη στο δείκτη μου και να περάσω τις ενώσεις... αν εννοείς αυτό να το κάνω...εσωτερικα ή και εξωτερικά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως...

Εκει που βλεπεις οτι"ποναει" περισοτερο...εγω σε παρομοιο ενυδρειο περασα ξανα σιλικονη εσωτερικα για να ειμαι σιγουρος....

Το δικο μου ειχε και πανω και κατω κοντρες οποτε ειχα αλλον δεικτη ασφαλειας..

4 κοντρες κατω οπως ειπε ο βασιλης θα σου παρειχαν πολυ περισοτερη ασφαλεια μην σου πω και 5 (να μπει και μια κατα μηκος στην μεση).

Σιλικονη βαλε με τον δεικτη σου αλλα φροντισε να βαλεις και χαρτοτοταινιες γιατι να μην σου φυγει η σιλικονη πιο πολυ απο οσο θες...

Link to comment
Share on other sites

Για να σου βγει ποιο όμορφη η σιλικόνη , μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια παλιά πιστωτική που θα κόψεις την γωνία της στο μεγεθος της σιλικόνης που θελεις να περάσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να σου βγει ποιο όμορφη η σιλικόνη , μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια παλιά πιστωτική που θα κόψεις την γωνία της στο μεγεθος της σιλικόνης που θελεις να περάσεις.

Πολυ καλη ιδεα....μην ξεχασεις την χαρτοταινια αν ξεκινησεις "συμαζεμα"..
Link to comment
Share on other sites

Για πειτε τί να βαλω για κοντρες

 

 

http://i992.photobucket.com/albums/af43/drbig/2_windows.jpg  Για κατω,να το κανω ετσι ή αυτο στο επομενο λινκ και να προσθεσω κ μια στο κεντρο

http://i992.photobucket.com/albums/af43/drbig/5_frame.jpg

 

 

http://i992.photobucket.com/albums/af43/drbig/7_windows.jpg  Αυτες ειναι οι πανω κοντρες,ομως κατα μηκος η πισω σταματα δεξια κ αριστερα 10 ποντους πριν.

Link to comment
Share on other sites

Το "πάσαλειμα" με σιλικόνη που προτείνετε στον φίλο,πάνω από την παλιά σιλικόνη δεν πρόκειται να βοηθήσει κάπου

γιατί πολύ απλά δεν θα εφαρμόσει σωστά.

 

Link to comment
Share on other sites

Το "πάσαλειμα" με σιλικόνη που προτείνετε στον φίλο,πάνω από την παλιά σιλικόνη δεν πρόκειται να βοηθήσει κάπου

γιατί πολύ απλά δεν θα εφαρμόσει σωστά.

Βασιλη ετσι ειναι πανω απο την παλια δεν θα πιασει καλα...

Αλλα δεν θα βαλει παντου (αν βαλει)μονο εκει που εχει κενα(αν εχει) για μπαλωμα τιποτα παραπανω.

Αλλιως για να γινει σωστα θα πρεπει να ξεκολλησει τζαμια να τα καθαρισει και να τα κολλησει απο την αρχη πραγμα τουλαχιστον υπερβολικο στην περιπτωση του...

Κολλημα με κοντρες φιλε μου σου προτεινω αυτο με την μια στην μεση..

Το δευτερο δηλαδη αν δεν κανω λαθος..

Link to comment
Share on other sites

Με τρεις κάθετες θα είναι,ομως να εφιππευουν τις κατά μήκος ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Με τρεις κάθετες θα είναι,ομως να εφιππευουν τις κατά μήκος ή όχι?

Να εφαπτουν (ακουμπανε μεταξυ τους) και να ειναι κολλημενες στον πατο...

Οχι να μην τις καβαλανε...

Αυτο το κανουμε στις πανω κοντρες συνηθως γιατι δεν υπαρχει πατος για να ακουμπησουν οποτε για ασφαλεια καβαλανε τις κατα μηκος..

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό.Τις επάνω να τις αφήσω όπως είναι?Τελαρο είναι μόνο που η πίσω κατά μήκος δεν εφάπτεται με τα πλαγια τζαμια,αλλα σταματάει δέκα πόντους απο κάθε πλευρά πιο πριν για να χωραν θερμοστάτης κτλ. αν δεν καταλάβατε 130ειναι το μήκος η κόντρα είναι 110.Δε νομίζω να έχω θέμα ,μιας κ είπαμε για κάτω ας κάνετε ενα σχολιο κ για τις επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό.Τις επάνω να τις αφήσω όπως είναι?Τελαρο είναι μόνο που η πίσω κατά μήκος δεν εφάπτεται με τα πλαγια τζαμια,αλλα σταματάει δέκα πόντους απο κάθε πλευρά πιο πριν για να χωραν θερμοστάτης κτλ. αν δεν καταλάβατε 130ειναι το μήκος η κόντρα είναι 110.Δε νομίζω να έχω θέμα ,μιας κ είπαμε για κάτω ας κάνετε ενα σχολιο κ για τις επάνω.

Ετσι ακριβως ειναι οι πανω κοντρες και στο δικο μου ενυδρειο....

Και εχει 1,80 μηκος με 20 ποντους αριστερα και δεξια κενο...

Χωρις κανενα προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...