Jump to content

Μετατροπή εξόδου εσωτερικού φίλτρου.


Recommended Posts

Οπως ξέρετε οι συχνοί επισκέπτες το φόρουμ έχω ένα ενυδρείο juwel 100 καθαρών λίτρων με εσωτερικό φίλτρο. Η έξοδος λοιπόν του συγκεκριμένου φίλτρου είναι κλασσικά επάνω στο φιλτροκούτι περίπου 7-8 εκατοστά πιο κάτω απ την επιφάνεια του νερού. Αναγκαστικά  την έξοδο αυτή που αποτελείται από δύο κομμάτια την έχω στραμμένη 45ο προς τα πάνω για να έχω ανατάραξη, ακόμα κι έτσι όμως πρωτεινικό φιλμ μετά από 2-3 μέρες απ την αλλαγή νερού πάλι δημιουργείται, έχω και το διοξείδιο που επιβαρύνει την κατάσταση στην απέναντι ακριβώς πλευρά της εξόδου του φίλτρου συν ότι μ αυτές τις μοίρες χάνω πολύ απ το διοξείδιο με αποτέλεσμα να μη μπορώ να πιάσω τα απαραίτητα ppm κι ας έχω 100 φυσαλίδες το λεπτό οπότε σκέφτομαι αν θα μπορούσα να αλλάξω αυτή την έξοδο και να τη μετατρέψω σε spray bar το οποίο να πιάνει όλο το μήκος του ενυδρείου που εδώ να σημειώσω είναι ένα μέτρο. Είναι σωστή η σκέψη μου; Θα δουλέψει καλύτερα για το πρωτεινικό φιλμ και να κρατάει περισσότερο διοξείδιο; Σαν φίλτρανση θα αλλάξει κάτι; Εχετε κάτι καλύτερο ή κάποια ιδέα να προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να βάλεις 1 μέτρο σπρέι μπαρ; Η αντλία σου είναι τόσο δυνατή για να στέλνει το νερό μέχρι το τέλος του σπρέι μπαρ και να βγαίνει με πίεση για να πετύχεις αυτό που θέλεις ή οι τελευταίες τρύπες θα φτύνουν το νερό (αν φτάνει στις τελευταίες) και ουσιαστικά δε θα κάνεις τίποτα τρομερό; μπορείς να αλλάξεις αντλία με μια πιο δυνατή και να βαλεις το σπρει μπαρ στη μικρή πλευρά να χτυπά το μήκος του ενυδρείου. Γιατί δε σκεφτεσαι να πας σε ένα εξωτερικό φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να βάλεις 1 μέτρο σπρέι μπαρ; Η αντλία σου είναι τόσο δυνατή για να στέλνει το νερό μέχρι το τέλος του σπρέι μπαρ και να βγαίνει με πίεση για να πετύχεις αυτό που θέλεις ή οι τελευταίες τρύπες θα φτύνουν το νερό (αν φτάνει στις τελευταίες) και ουσιαστικά δε θα κάνεις τίποτα τρομερό; μπορείς να αλλάξεις αντλία με μια πιο δυνατή και να βαλεις το σπρει μπαρ στη μικρή πλευρά να χτυπά το μήκος του ενυδρείου. Γιατί δε σκεφτεσαι να πας σε ένα εξωτερικό φίλτρο;

 

Κοίτα μπορεί και να το κάνω 60 ή και 50 εκατοστά, ο πειραματισμός θα δείξει, ο κυκλοφορητής που έχει είναι καινούριος και μεγαλύτερος απ το μαμά, που ήταν 400 λίτρα ανά ώρα, αυτός είναι 600 λίτρα ανά ώρα. Για εξωτερικό στην παρούσα φάση ούτε συζήτηση από μεριάς οικονομικού, άσε που θα θέλει ολόκληρη ιστορία να ξεστήσω το εσωτερικό με νερό, φυτά και ψάρια μέσα, ευχαριστώ πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να δοκιμάσεις όμως. Η έξοδος είναι πιο χαμηλά από την επιφάνεια. Το σπρει μπαρ θα είναι στο ίδιο σημείο ή με γωνίες θα το ανεβάσεις να χτυπά πάνω ή στο ύψος της επιφάνειας; Πιστεύω ότι με τον τελευταίο τρόπο θα κάνεις καλύτερη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να είναι πάνω απ την επιφάνεια ώστε πέφτοντας το νερό να χτυπάει την επιφάνεια, να προσθέτει οξυγόνο χωρίς όμως να φεύγει και το διοξείδιο, τώρα ουσιαστικά έτσι πως κοιτάει προς τα πάνω, έχω την εντύπωση πως διώχνει και το διοξείδιο. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θελεις να εχεις αναταραξη και co2 μαζι;

Παντως τα εξωτερικα φιλτρα δεν ειναι και πανακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να μη κανεις τοσο μεγαλο spray bar,κανε ενα που να πιανει το πλατος του ενυδρειου,ετσι η αντλια σου θα σπρωχνει το νερο με περισσοτερη δυναμη.

Εχω την εντιπωση οτι αν κανεις αυτο που λες,με το spray bar πανω απο την επιφανεια,εκτος οτι θα εχεις θορυβο απο το νερο που θα πεφτει,αλλα θα χανεις και περισσοτερο co2.

Link to comment
Share on other sites

+1 στους από πάνω. Νομίζω πλέον απ' αυτά που έχω δει ότι διοξείδιο και πρωτεϊνικό φίλμ πάνε μαζί.Με την έννοια ότι αν θες να εξαφανίσεις το πρωτεϊνικό φιλμ, θα χάνεις και διοξείδιο με την ανατάραξη.

Link to comment
Share on other sites

+1 στους από πάνω. Νομίζω πλέον απ' αυτά που έχω δει ότι διοξείδιο και πρωτεϊνικό φίλμ πάνε μαζί.Με την έννοια ότι αν θες να εξαφανίσεις το πρωτεϊνικό φιλμ, θα χάνεις και διοξείδιο με την ανατάραξη.

 

Κατάλαβα κι εγώ που νόμιζα ότι ήμουν μοναδικός, ευχαριστώ κύριοι αλλά μάλλον απ ό,τι κατάλαβα καλύτερα να μείνω όπως είμαι. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχεις βιοφίλμ ??

 

Ναι, έχω και σχηματίζεται μετά από 3 μέρες απ την αλλαγή νερού, να δοκιμάσω να μη ταίσω για 3 μέρες για να δω αν όντως φταίει αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα οτι έχεις και γι αυτό σε ρωτάω για να σε προβληματίσω και να σε βοηθήσω να κινηθείς προς την σωστή λύση!!

 

Το πιθανότερο είναι να φταίει κάποια από τις τροφές που ταίζεις και η μέθοδος που σκέφτεσαι δεν νομίζω να αποδώσει.

Προσπάθησε να παρατηρήσεις την ώρα που ταίζεις ποια τροφή σου δημιουργεί το πρόβλημα.

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως πληροφοριακα σε οσους εχουν φιλμ στην επιφανεια,δεν ειναι κατι που πρεπει να σας τρομαζει,δεν θα παθουν κατι τα ψαρια σας.

Σχεδον σε ολα τα ενυδρεια μου εχω και δεν ασχολουμε καθολου μ αυτο,μετα απο καποια στιγμη φευγει.

Στο γαριδαδικο με τις orange ειδικα,εχω παντα φιλμ απο τις τροφες που ριχνω αλλα και απο τα λιπασματα.Οι γαριδες μου δεν εχουν κανενα προβλημα,ουτε προβλημα οξυγονωσης υπαρχει απο την στιγμη που υπαρχει αναταραξη στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλό είναι αυτό που λες γιατί μια ανησυχία την είχα να πω την αλήθεια, απ την άλλη θα θελα και το κρύσταλλο νερό στην επιφάνεια, βλέπω μερικά σε φωτό και τα ζηλεύω να πω τον καημό μου. Την επόμενη εβδομάδα δεν θα ταίσω καθόλου τα φυλαράκια που έχω την υποψία ότι είναι η κύρια αιτία του φιλμ, θα ταίζω μόνο κάτι βυθιζόμενα sera menu λέγεται κι έχει 4 διαφορετικές τροφές, θα έχουν πρόβλημα λέτε τα ψαράκια; 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια γενικα θελουν ποικιλια στην διατροφη τους,πολλες και διαφορετικες τροφες.

Εγω για το φιλμ σου ειπα την γνωμη μου,μην αγχωνεσαι τζαμπα. :)

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι άλλο; Πριν το κάνω φυτεμένο δεν είχα καθόλου φιλμ, αλλά βέβαια είχα αεραντλία να δουλεύει και τις φυσαλίδες να πηγαίνουν απ ευθείας στην έξοδο του φίλτρου ώστε να μεταφέρει το οξυγόνο σ όλο το ενυδρείο, αν την ξαναπροσθέσω θα έχω πρόβλημα με το διοξείδιο; Η διαφυγή του θα είναι μεγάλη ή αμελητέα; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα την επεξεργασία αν θέλετε και μπορείτε συγχωνεύστε το, υπάρχει περίπτωση να φταίει που η επιφάνεια του νερού είναι πολύ κοντά στο φως; Εχει καμία σχέση το βιοφιλμ με το φως ή όχι; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα την επεξεργασία αν θέλετε και μπορείτε συγχωνεύστε το, υπάρχει περίπτωση να φταίει που η επιφάνεια του νερού είναι πολύ κοντά στο φως; Εχει καμία σχέση το βιοφιλμ με το φως ή όχι; 

 

Αδικα αγωνεσαι...

Ισα ισα που το βιοφιλμ κραταει περισοτερο co2 μεσα στο νερο.

Θα δεις τα ψαρια σου , πως αναπνεουν και τι συμπεριφορα εχουν, σε σχεση με το co2.

Δεν θυμαμαι αλλα εχεις drop checker?

Συνηθως οι λιπαρες τροφες το κανουν αυτο..

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Αδικα αγωνεσαι...

Ισα ισα που το βιοφιλμ κραταει περισοτερο co2 μεσα στο νερο.

Θα δεις τα ψαρια σου , πως αναπνεουν και τι συμπεριφορα εχουν, σε σχεση με το co2.

Δεν θυμαμαι αλλα εχεις drop checker?

Συνηθως οι λιπαρες τροφες το κανουν αυτο..

Χα χα σ έχωσα κι εδώ Νίκο έτσι; Λοιπόν τα ψάρια δεν έχουν κανένα πρόβλημα, ακόμα και τα κόρυ σπάνια ανεβαίνουν για αέρα και μου κάνει εντύπωση αυτό. Εχω drop checker, δείχνει πράσινο ανοιχτό προς το κίτρινο αλλά το ηλεκτρονικό που έχω δείχνει 6.8 πριν ανάψουν τα φώτα και 6.9 ή και 7.0 μετά το κλείσιμο αυτών, με ΚΗ=4 λογικά δεν έχω ούτε 20ppm έτσι δεν είναι αν πάρουμε βέβαια σαν ένδειξη τον πίνακα CO2-KH. 

Link to comment
Share on other sites

Το drop checker να κοιτάς, άσε τον πίνακα PH-KH. Αφού σου δείχνει ανοιχτό πράσινο προς κίτρινο είσαι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...