Jump to content

Αναγνώριση ασθένειας σε χρυσόψαρο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Τις τελευταίες ημέρες εμφανίστηκε ένα έξόγκωμα σαν σπιράκι στο ένα απο τα δύο χρυσόψαρα που έχω στο ενυδρείο.

Επειδή δεν έχω κάνει μετρήσεις τώρα τελευταία θα παραθέσω μερικά μόνο στοιχεία προς το παρόν και φωτογραφίες.

 

120 λίτρα φυτεμένο με ανούμπιες, 2 χρυσόψαρα, εξωτερικό φίλτρο 600l/ώρα, θερμοκρασία 19.5 βαθμοί, καμία ασθένεια στα 4 χρόνια λειτουργίας, Διατίθεται θερμοστάτης και ψύξη ηλεκτρονικά ελεγχόμενα.

 

Χρειάζομαι την βοήθειά σας στην αναγνώριση της ασθένειας και την θεραπεία.

post-48258-0-49410900-1453387322_thumb.jpgpost-48258-0-95164800-1453387351_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν υπάρχει κάποιος σχετικός εδώ που να γνωρίζει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικος υπαρχει,μαγος δεν υπαρχει που να ξερει τι κανεις εσυ στο ενυρειο σου :P

Χωρις μετρησεις κανεις δεν προκειται να σου πει,ειναι σαν να πηγαινεις στον παθολογο και να σου λεει δεν εχω στηθοσκοπιο τι να κανω,Α ναι!Θα μαντεψω!

 

Συμπληρωσε αυτη τη φορμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/

 

Και δωσε προχοση στο "Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της.Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!
Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες)."

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο σε αυτά που λες. Εγώ να κάνω μετρήσεις που θα υπάρχουν αύριο σε αυτό το post. Ελπίζω να βοηθήσουν αν και δεν θα είναι πολύ διαφορετικές (φαντάζομαι απο αυτές που είναι στην πλαϊνή στήλη). Τεσπά. Ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να απαντήσεις.

Σχετικος υπαρχει,μαγος δεν υπαρχει που να ξερει τι κανεις εσυ στο ενυρειο σου :P

Χωρις μετρησεις κανεις δεν προκειται να σου πει,ειναι σαν να πηγαινεις στον παθολογο και να σου λεει δεν εχω στηθοσκοπιο τι να κανω,Α ναι!Θα μαντεψω!

 

Συμπληρωσε αυτη τη φορμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/

 

Και δωσε προχοση στο "Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της.Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!
Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες)."

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εισαι λιγο ατυχος γιατι λειπουν πολλα παιδια που εχουν γνωση και εμπειρια στο συγκεκριμενο θεμα.

Σαν ογκος μου μοιαζει η κυστη.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/20111-aaiiaeuia-ooi-eaaoeaee-nooioeanio/

Ελπιζω αυτο να σε καλυψει...

Παρολα αυτα καλο θα ηταν να συμπληρωσεις την φορμα ασθενειων..

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 120
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):4L, μικρή στρώση spiral, substrat, υαλοβάμβακας
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 4-5 χρόνια
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 χρυσόψαρα
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Νιφάδες αυτή την περίοδο, spirulina το προηγούμενο διάστημα, Αλλαγή νερού κάθε βδομάδα 25-30%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7,6
- KH:-
- GH:-
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0.0ppm
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0.0ppm
- ΝΟ3 (νιτρικά): 10ppm
- Θερμοκρασία: 20.5
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: API
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Χρυσόψαρο
- Ιστορικό Ψαριού: Κανένα πρόβλημα έως τώρα.
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Μάλλον λιγότερο ζωηρό, τρώει κανονικά.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Το σημαντικότερο είναι πως το ενυδρείο πέρασε σχεδόν 1 μήνα χωρίς αλλαγή νερού. Με μηδαμινή ροή στο φίλτρο. Ότι έγινε όμως, έγινε. Τώρα τι κάνουμε; Παρόλο που ξέρουμε τα γεγονότα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...