Jump to content

Ενυδρειο 70lt , Δωστε Ιδεες


Recommended Posts

Χαίρεστε :bigemo_harabe_net-109: ,  η πρώτη απόπειρα ενυδρείου έχει ήδη ξεκινήσει, με διαστάσεις 70χ30χ35  (λόγο του ότι θα μπει σε σύνθετο) παρήγγειλα τα τζάμια 5mm πάχος, τροχισμένα στο χέρι, και με διπλό πάτο (μπορεί να είναι υπερβολή αλλά είναι και ο φόβος της πρώτης φοράς :bigemo_harabe_net-130:  ) σιλικονη Bison για ενυδρεία, 3 μέρες στέγνωμα, και άλλες 3 μέρες στο μπαλκόνι γεμάτο νερό με τις ανάλογες θιβετιανές προσευχές  :bigemo_harabe_net-92: 

Και τώρα στο ζουμί... τι βάζουμε μέσα??????

Σκεφτόμουν να βάλω τα αγαπημένα μου saulosi αλλά επειδή τα προορίζω για το 2ο που θα φτιάξω (180lt) θέλω κάτι διαφορετικό, χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία νερού, Ph 7-8, να έχουν χρώματα, τελικό μέγεθος  7 cm ( πιστεύω 10% του μήκους αν είναι το ψάρι είναι καλή αναλογία)

Φίλτρο θα φτιάξω ένα sump να έχω χώρο να βάλω ότι θέλω :bigemo_harabe_net-66:

 

 

post-61649-0-11183500-1453489434_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bill εγω θα σου ελεγα να δεις για ενα ζευγαρι kribensis. Ειναι αρκετα ενδιαφερον ψαρακια για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία,ρίξε μια ματιά στο προφίλ ψαριών:http://www.aquazone.gr/forums/forum/272-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%BB-%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/και κάτι άλλο:τις θιβετιανές προσευχές αστες για τους θιβετιανούς!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια ωραια ιδεα πιστευω ευκολη με χρωματα και κινηση και καπως πιο σπανια να την συναντησεις ειναι τα Pseudomugil Gertrudae ή pseudomugil Furcatus για τα λιτρα σου νομιζω ειναι λουκούμι... εκτος και εαν θελεις νανοκιχλιδες αφρικης???

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που μπορεις να βαλεις δεν τα υπολογιζεις ετσι,δεν μπορεις να βαλεις ψαρια που γινονται 7 ποντους,ειναι λαθος υπολογισμος αυτος και δεν ισχυει.

Δεν μας εχει πει τι εχεις στο μυαλο σου να κανεις,θες φυτεμενο,ξερο?

Πες μας λιγο τι εχεις σκεφτει για να σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που μπορεις να βαλεις δεν τα υπολογιζεις ετσι,δεν μπορεις να βαλεις ψαρια που γινονται 7 ποντους,ειναι λαθος υπολογισμος αυτος και δεν ισχυει.

Δεν μας εχει πει τι εχεις στο μυαλο σου να κανεις,θες φυτεμενο,ξερο?

Πες μας λιγο τι εχεις σκεφτει για να σε βοηθησουμε.

 

Και ποιος ειναι ο σωστος τροπος να υπολογιζεις τι μηκος θα εχουν τα ψαρια?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανεις τετοιος κανονας.

Μπορει εσυ να βλεπεις μικρα ψαρια πχ νεον αλλα αυτα τα μικρα ψαρια δεν μπορεις να τα εχεις σε ενυδρειο με μηκος κατω του 60-80εκ γιατι θελουν μηκος για να κολυμπουν.

Οι ροδοστομοι πχ που φαινονται μικρα ψαρια θελουν ενυδρειο με μηκος 120 γιατι ειναι γρηγορα ψαρια.

Το καθε ψαρι θελει τις δικες του συνθικες,δεν μπορεις να πεις πχ 1εκ ανα λιτρο η κατι τετοια που κατα καιρους γραφονται και ειναι λαθος.

Πες μας τι εχεις στο μυαλο σου να φτιαξεις για να μπορεσουμε να σου πουμε ψαρια και αριθμους ψαριων που μπορεις να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεστε :bigemo_harabe_net-109: , η πρώτη απόπειρα ενυδρείου έχει ήδη ξεκινήσει, με διαστάσεις 70χ30χ35 (λόγο του ότι θα μπει σε σύνθετο) παρήγγειλα τα τζάμια 5mm πάχος, τροχισμένα στο χέρι, και με διπλό πάτο (μπορεί να είναι υπερβολή αλλά είναι και ο φόβος της πρώτης φοράς :bigemo_harabe_net-130: ) σιλικονη Bison για ενυδρεία, 3 μέρες στέγνωμα, και άλλες 3 μέρες στο μπαλκόνι γεμάτο νερό με τις ανάλογες θιβετιανές προσευχές :bigemo_harabe_net-92:

Και τώρα στο ζουμί... τι βάζουμε μέσα??????

Σκεφτόμουν να βάλω τα αγαπημένα μου saulosi αλλά επειδή τα προορίζω για το 2ο που θα φτιάξω (180lt) θέλω κάτι διαφορετικό, χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία νερού, Ph 7-8, να έχουν χρώματα, τελικό μέγεθος 7 cm ( πιστεύω 10% του μήκους αν είναι το ψάρι είναι καλή αναλογία)

Φίλτρο θα φτιάξω ένα sump να έχω χώρο να βάλω ότι θέλω :bigemo_harabe_net-66:

Να περασεις το ενυδρειο και μια μερα με ανθρακα..

Νανοκιχλιδες θα ηταν μια επιλογη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανεις τετοιος κανονας.

Μπορει εσυ να βλεπεις μικρα ψαρια πχ νεον αλλα αυτα τα μικρα ψαρια δεν μπορεις να τα εχεις σε ενυδρειο με μηκος κατω του 60-80εκ γιατι θελουν μηκος για να κολυμπουν.

Οι ροδοστομοι πχ που φαινονται μικρα ψαρια θελουν ενυδρειο με μηκος 120 γιατι ειναι γρηγορα ψαρια.

Το καθε ψαρι θελει τις δικες του συνθικες,δεν μπορεις να πεις πχ 1εκ ανα λιτρο η κατι τετοια που κατα καιρους γραφονται και ειναι λαθος.

Πες μας τι εχεις στο μυαλο σου να φτιαξεις για να μπορεσουμε να σου πουμε ψαρια και αριθμους ψαριων που μπορεις να βαλεις.

 

Εχεις δικιο για τις συνθηκες , απλα θελω να εχω μια αρμονια οσον αφορα τα μεγεθη γυαλας, ψαριων και βραχων-ριζων.

 

Σκεφτομαι να βαλω 2 ειδη  4-5κοπαδοψαρα  και ενα ζευγαρι λιγο πιο μεγαλα για ποικιλια, ριζες και καμια anubia.

Link to comment
Share on other sites

Κοχυλοψαρα με χιλια!!

 

Neolamprologus similis,θα εχω και μικρα για δωσιμο σε λιγο καιρο αν θελεις.Δεν εχουν ιδιαιτερα χρωματα αλλα εχουν απιστευτη συμπεριφορα και θα δεις πως ξεκινα μια αποικια και τι δεσμους αναπτυσουν πεταξυ τους οσο μεγαλωνει η αποικια.Στην αρχη δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα γιατι δεν ειναι ψαρια που κινουνται αρκετα,κολυμπουν λιγο πανω απο τα κοχυλια τους.Αλλα στην πορεια και μετα απο αρκετους μηνες που αρχισαν οι γεννες ειδα μια αλλη πλευρα του ψαριου.Αρκετα ενδιαφερον και ιδιαιτερα χωρις να χρειαζεται να κανεις κατι ιδαιτερο με την προετοιμασια νερου σου.Mbuna μην βαλεις σε 70 εκκατοστα ειναι αμαρτια,θα το δεις και μονος σου στην πορεις στα 180 λιτρα πως θα κινουνται.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για τις συνθηκες , απλα θελω να εχω μια αρμονια οσον αφορα τα μεγεθη γυαλας, ψαριων και βραχων-ριζων.

 

Σκεφτομαι να βαλω 2 ειδη  4-5κοπαδοψαρα  και ενα ζευγαρι λιγο πιο μεγαλα για ποικιλια, ριζες και καμια anubia.

 

Δυσκολο αυτο που ζητας.

Οταν λεμε κοπαδι εννοουμε πανω απο 8 ψαρια απο το καθε ειδος.

Μικρο το ενυδρειο για 2 κοπαδοψαρα.

Για λιγο πιο μεγαλο ψαρι προτεινω καποιο γκουραμι,αλλα και παλι με προσοχη γιατι τα λιτρα δεν ειναι πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο αυτο που ζητας.

Οταν λεμε κοπαδι εννοουμε πανω απο 8 ψαρια απο το καθε ειδος.

Μικρο το ενυδρειο για 2 κοπαδοψαρα.

Για λιγο πιο μεγαλο ψαρι προτεινω καποιο γκουραμι,αλλα και παλι με προσοχη γιατι τα λιτρα δεν ειναι πολλα.

 

Διορθωση:   2 ειδη,  ενα ειδος κοπαδοψαρα  και ενα ειδος λιγο μεγαλυτερα

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να μπορέσεις να κάνεις αυτό που θέλεις σε τόσα λίτρα θα έχεις απώλειες...

ασε που πλεον δικη μου αποψη τα species tanks τα προτειμω γιατι βλεπεις τις καθαρες συνηθειες και αντιδρασεις των ψαριων και αξιζει πολυ... 

οποτε η΄ βαλε 1 κοπαδι μικρα ψαρια η' ενα ωραιο κοπαδακι νανοκιχλιδες αφρικης... υπαρχουν αρκετα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ.

Τοτε θα προτεινα ενα κοπαδακι απο cpd 8-10 και ενα ζευγαρι dwarf gourami.Τα gourami να ειναι ζευγαρι ομως,οχι 2 αρσενικα.

Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ.

Τοτε θα προτεινα ενα κοπαδακι απο cpd 8-10 και ενα ζευγαρι dwarf gourami.Τα gourami να ειναι ζευγαρι ομως,οχι 2 αρσενικα.

 

και εγω τα cpd  ειδα στο pet shop και επαθα πλακα πολυ ομορφα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...